علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

تفاوت هارد SSD و HDD و تأثیر هر کدام در خرید کامپیوتر و لپ تاپ!

انتخاب فضای ذخیره سازی یا هارد دیسک مناسب فقط مقایسه ظرفیت و هزینه نیست. نوع ذخیره سازی کامپیوتر شما از اهمیت زیادی برخوردار است، از جمله مصرف برق و قابلیت اطمینان. درایو های Solid state (SSD) و درایو دیسک سخت (HDD) دو گزینه های اصلی ذخیره سازی است که باید در نظر بگیرید و دانستن کاربرد و تأثیر هر کدام بر کامپیوتر شما و نحوه مقایسه آن ها در کنار یکدیگر مهم است. امروز قصد داریم این دو نوع هارد را با یکدیگر مقایسه کنیم و تفاوت های آن ها را بررسی کنیم.

HDD چیست؟

هارد HDD یک دستگاه ذخیره داده است که در داخل کامپیوتر نصب می شود. داخل آن دیسک های چرخشی وجود دارد که داده ها را به صورت مغناطیسی ذخیره می کند. HDD دارای بازویی با چندین “هد” (مبدل) است که داده ها را بر روی دیسک می خواند و می نویسد.

HDD ها یک فناوری قدیمی محسوب می شوند، به این معنی که عمر آن ها بیشتر از SSD است. به طور کلی، قیمت کمتری دارند و برای ذخیره سال ها عکس و فیلم یا فایل های تجاری کاربردی هستند. آن ها در دو فرم رایج در دسترس هستند: 2.5 اینچ (که معمولاً در لپ تاپ ها استفاده می شود) و 3.5 اینچ (رایانه های رومیزی).

SSD چیست؟

هارد های SSD نام خود را (حالت جامد) گرفتند زیرا هیچ قسمت متحرکی ندارند. در هارد های SSD، تمام داده ها در مدار های مجتمع ذخیره می شوند. این تفاوت نسبت به HDD پیامد های زیادی به ویژه در اندازه و عملکرد دارد.

بدون نیاز به دیسک چرخان، SSD ها می توانند به شکل و اندازه یک آدامس (چیزی که به عنوان عامل شکل M.2 شناخته می شود) یا حتی به اندازه تمبر پستی کاهش پیدا کنند.

ظرفیت آن ها یا میزان داده ای که می توانند در اختیار داشته باشند متفاوت است و آن ها را برای دستگاه های کوچکتر مانند لپ تاپ های باریک، کانورتیبل ها یا 2 در 1 قابل انعطاف می کند. SSD ها به طور چشمگیری زمان دسترسی را کاهش می دهند، پس کاربران مجبور نیستند منتظر بمانند تا چرخش دیسک شروع شود.

SSD ها از نظر میزان ذخیره سازی (نسبت به گیگابایت یا GB و ترابایت یا TB) گران تر از HDD هستند، اما با شروع کاهش قیمت SSD این شکاف در حال بسته شدن است.

تفاوت SSD و HDD در سرعت

تفاوت SSD و HDD در سرعت

آنچه SSD ها را به گزینه ای محبوب تبدیل می کند، سرعت آن هاست. در همه زمینه ها، SSD ها از HDD ها پیشی می گیرند زیرا آن ها از مدار های الکتریکی استفاده می کنند و هیچ قسمت متحرک فیزیکی ندارند.

این امر منجر به کاهش زمان انتظار هنگام شروع کار و تأخیر کمتر هنگام باز کردن برنامه ها یا انجام کار های محاسباتی سنگین می شود. یک SSD معمولی از اینتل با ظرفیت 512 گیگابایتی میان رده تا 10 برابر سرعت خواندن سریع تر و تا 20 برابر سرعت نوشتن بیشتر از HDD میان رده معمولی با همان مقدار دارد.

این سرعت های بیشتر مزایای عملکرد در چندین زمینه را بالا می برد، مانند ورود به سیستم و انتظار برای شروع برنامه ها و سرویس ها (به طور مثال بالا آمدن ویندوز)، یا هنگام انجام کار های ذخیره سازی مانند کپی کردن یک فایل بزرگ.

با یک HDD، عملکرد به طور قابل توجهی کند می شود، در حالی که SSD می تواند همزمان کار های دیگر را نیز ادامه دهد. سرعت نیز تحت تأثیر رابط استفاده شده در SSD در مقابل هارد دیسک است که هنگام انتقال داده ها به جلو و عقب به بقیه سیستم کامپیوتر متصل می شود.

تأثیر در کامپیوتر

اگر چه هیچکس هیچوقت از سرعت بالای رایانه خود شکایت نمی کند، اما مواردی وجود دارد که یک HDD می تواند منطقی باشد. اگر ترابایت پرونده دارید که می خواهید ذخیره کنید، HDD ها هنوز هم گزینه کم هزینه تری هستند، اگرچه با پایین آمدن قیمت SSD در حال تغییر است.

تصمیمات مربوط به ذخیره سازی رایانه را می توان با در نظر گرفتن سرد یا گرم بودن داده ساده کرد. داده های “سرد” ممکن است شامل سال عکسی باشد که می خواهید روی لپ تاپ خود نگه دارید اما هر روز به آن ها نگاه نمی کنید و نیازی به دسترسی سریع ندارید.

HDD می تواند یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه برای داده های سرد باشد. در انتهای دیگر طیف، اگر در شغلی هستید که معاملات بلادرنگ را انجام می دهید، فیلم ها و عکس ها را ویرایش می کنید و نیاز به دسترسی سریع به فایل های پایگاه داده، کلیپ های ویدیویی یا مدل ها یا حتی فقط اجرای سیستم عامل دارید، این همان چیزی است که ما به آن اشاره می کنیم به عنوان داده “داغ” است. عملکرد سریع SSD ها، آن ها را به گزینه ای ایده آل برای تلاش هایی تبدیل می کند که در آن دسترسی سریع به داده های شما بیشترین اهمیت را دارد.

تأثیر SSD و HDD در کامپیوتر و لپ تاپ

تأثیر SSD و HDD در کامپیوتر و لپ تاپ

وقتی نوبت به ظرفیت می رسد، SSD برای رایانه ها با ظرفیت 120 گیگابایت تا 4 ترابایت موجود است، در حالی که HDD ها می توانند از 250 گیگابایت تا 14 ترابایت باشند. هنگام اندازه گیری هزینه هر ظرفیت، HDD در بالای صفحه قرار می گیرد، اما با کاهش قیمت SSD، این یک تفاوت برای HDD خواهد بود.

قابلیت اطمینان به این صورت تعریف می شود که آیا داده ها مطابق هدف و بدون مشکل ذخیره می شوند یا نه. SSD ها به طور کلی از HDD ها قابل اعتماد تر هستند.

حافظه های SSD معمولاً انرژی کمتری مصرف می کنند و منجر به ماندگاری بیشتر باتری می شوند زیرا دسترسی به داده ها بسیار سریع تر است و دستگاه کم کارتر است. با دیسک های چرخشی، HDD ها هنگام راه اندازی به انرژی بیشتری نسبت به SSD ها نیاز دارند.

تأثیر هارد های SSD و HDD در گیمینگ

تأثیر SSD و HDD در گیمینگ

گیمر ها به درایو رایانه ای نیاز دارند که به سرعت به داده ها دسترسی پیدا می کند و همین امر SSD ها را برای بهترین تجربه بازی بهینه می کند. بازی های ویدیویی حاوی مقادیر بسیار زیادی دارایی مانند بافت با وضوح بالا، مدل، صدا و موارد دیگر هستند.

در برخی موارد حداکثر 100 گیگابایت داده. این الزامات سرعت و ظرفیت را در درجه اول اهمیت قرار می دهد. بازی ای که بارگیری آن روی HDD دو تا سه دقیقه طول می کشد در SSD به کمتر از یک دقیقه زمان می برد.

بار اولیه تنها زمانی نیست که یک بازی برای دسترسی به داده های ذخیره شده نیاز دارد. هر زمان که بازیکن به سطح، صحنه یا مأموریتی جدید وارد می شود، داده مورد نیاز است. زمان بارگذاری طولانی می تواند بازی را مختل کند و زمان بارگیری سریع از حس غوطه وری که می خواهید در وسط بازی شما باشد، محافظت می کند.

اگر برای انتخاب SSD مناسب برای نیاز های بازی خود به کمک نیاز دارید، فروشگاه اینترنتی تک یک می تواند به شما کمک کند اما قبل از آن کمی درباره انواع حافظه های SSD اطلاعات خود را بالا ببرید. همچنین شما می توانید راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ را هم ببنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نتیجه گیری

داده ها مرکز بسیاری از کار های ما هستند. هنگام انتخاب بین SSD و HDD ملاحظات زیادی فراتر از ظرفیت ذخیره سازی و هزینه وجود دارد. قابل اطمینان بودن، سرعت مناسب برای کاری که قصد داریم انجام دهیم، سر و صدا و مصرف برق همه در کامپیوتر تأثیر می گذارند و بر تجربه کلی شما تأثیر می گذارند.

وقتی نوع داده ای را که با آن کار می کنید و چگونگی و زمان دسترسی به آن را شناسایی کردید، می توانید یک SSD را با یک هارد دیسک HDD مقایسه کنید تا مناسب ترین را برای خودتان انتخاب کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا