آیا می دانیدخودروعلم و فناوری

9 حقیقت که در مورد شرکت فورد نمی دانستید!

شرکت فورد از سال 1903 در زمینه ساخت خودرو فعالیت داشته است، اما برخی از موارد در مورد این شرکت خودروسازی شناخته شده نیستند. این عجیب نیست زیرا مردم ترجیح می دهند بیشتر بر روی محتوای حرکتی و زیبایی تمرکز کنند تا روی فضای داخلی خودرو دقت کنند. از این رو، علاقه مندان به شرکت فورد به طور متوسط فورد را به اندازه قدرت و عملکرد جدیدترین موستانگ ها، سری F یا ماشین مورد انتظار EV و Mach-E ، به گذشته این شرکت اهمیت نمی دهد.

با این وجود یک شرکت تا حد زیادی موفق، سواری کاملاً راحتی برای فورد نبوده است. از تلاش های ناموفق هنری فورد در راه اندازی این شرکت، تا تأثیرات منفی جنگ های جهانی و رقابت چالش برانگیز اتومبیل های عضلانی، فورد دوره پر حادثه ای را به عنوان یک شرکت خودروسازی داشته است. در اینجا برخی از مواردی وجود دارد که شما در مورد شرکت فورد نمی دانید و ما برایتان آن ها را بازگو می کنیم.

9. ساخت هواپیما

در سال 1926، این شرکت فورد Trimotor را تولید کرد. Trimotor یک هواپیمای حمل و نقل سه موتوره است که برای استفاده در هواپیمایی کشوری و همچنین در ارتش طراحی شده است. در مجموع 199 دستگاه تریموتور توسط فورد ساخته شد.

ساخت هواپیما حمل و نقل 3 نفره

نه، این یک خطا نیست. درست خواندید، فورد هواپیما هم ساخته است. در سال 1929، فورد شرکت هواپیمایی Stout Metal Airplane را خریداری کرد، یک شرکت هواپیماسازی آمریکایی که توسط ویلیام بوشنل استوت تأسیس شد. فورد قبل از تصاحب کامل این شرکت، تجربه هواپیماسازی را در سال 1926 داشته بود.

8. شرکت فورد توسط خانواده فورد کنترل می شود

هنری فورد در کنار یکی از خودرو های شرکت فورد
هنری فورد (موسس شرکت Ford)

عملا هرکسی می تواند به مقام مدیر در شرکت فورد موتور صعود کند. با این حال، قدرت کنترل در این شرکت صرفاً به خانواده فورد اختصاص دارد. این شرکت با مقر جهانی در دیربورن، میشیگان واقع شده است، خانواده فورد دارای 2٪ سهام و 40٪ قدرت رای دادن بهره مند هستند.
ارزش سهام کل خانواده فورد تا سال 2019، 33 میلیارد دلار بود. همچنین، ویلیام کلی فورد جونیور که نوه بزرگ هنری فورد است، رئیس اجرایی فعلی شرکت است.

خانواده فورد در کنار مجسمه ای از هنری فورد

7. ساختن شهر

رویای هنری فورد محدود به اتومبیل های تولید انبوه نبود. او همچنین “شهری ایده آل”، Fordlandia را ساخت. Fordlandia در جنگلی که درون برزیل واقع شده است، یک شهر با مزارع که کارخانه کوچکی در سال 1927 برای تولید و فرآوری لاستیک ایجاد شد.

کارخانه متروکه ساخته شده در سال 1927 توسط شرکت Ford

با Fordlandia، فورد امیدوار بود که بتواند تمام نیازهای لاستیکی خود را در طول زندگی شرکت فورد تأمین کند و درعین حال یکی از ایده آل ترین اکوسیستم ها را در جنگل آمازون ایجاد کند. فوردلندیا هرگز لاستیک تولید نکرد، زیرا اوضاع به دلیل شکست اجتماعی و بیولوژیکی خراب شد.

کارخانه متروکه ساخته شده در سال 1927 توسط شرکت Ford

6. هنری فورد برای توماس ادیسون کار می کرد

توماس ادیسون به عنوان بزرگترین مخترع آمریکایی شناخته می شود، به دلیل سهم خود در کشف نسخه های اولیه لامپ الکتریکی، از دیگر اختراعات خود مشهور است. در سال 1880، وی شرکت روشنایی ادیسون را در شهر نیویورک احداث کرد.

هنری فورد در کنار توماس ادیسون
هنری فورد(راست) – توماس ادیسون(چپ)

پس از آن، هنری فورد در 16 سالگی به شرکت روشنایی ادیسون پیوست. فورد در رده هایی رشد کرد و بعداً مهندس ارشد شرکت شد. فورد در نقش جدید خود، وظیفه داشت شهر را به طور مداوم با برق بی وقفه تأمین کند.

5. اولین خودرو فورد هنوز وجود دارد

در سیزدهم جولای 1903، شرکت Ford سه سفارش برای مدل A دریافت کرد. این سفارشات برای تولید اولین مجموعه اتومبیل های تولید انبوه خود را به دست آوردند. هربرت ال مک ناری، کارگر تولید شیرینی در آیووا، سفارش خود را در میان این سه نفر داشت.

اولین خودرو ساخته شده توسط شرکت Ford

سال ها بعد، هری بورد یکی از مجموعه داران آیووا، این اتومبیل را از خانواده مک ناری خریداری کرد. بورد ماشین را مرمت و در سال 1961 به فروش رساند. سرانجام ویلیام کلی فورد جونیور، مدل A را از طریق حراج خریداری کرد.

4. هنری فورد، کادیلاک را راه اندازی کردند

تاریخچه کادیلاک به اولین تلاش هنری فورد در راه اندازی یک شرکت تولید اتومبیل برمی گردد. به همین منظور، وی شرکت هنری فورد را در سال 1901 راه اندازی کرد. با این حال، پس از اختلاف نظر هنری فورد و سرمایه گذارانش، بر سر حق نامگذاری به نام هنری فورد، او تصمیم گرفت به همراه چند تن از شرکای اصلی از شرکت خارج شوند.

خودرو کادیلاک ساخته شده توسط فورد

بخش اتومبیل کادیلاک در 22 آگوست 1905 به نام جدید خود دست یافت. یک شرکت ساخت خودرو آمریکایی مستقر در میشیگان متعلق به جنرال موتورز است. اکنون کادیلاک در ساخت وسایل نقلیه لوکس تخصص دارد و عمدتا به بازارهای کانادا، چین و آمریکا خدمت می کند.

3. مالک شرکت Troller برزیل

پس از انجام مذاکرات اولیه با Troller، یک شرکت خودروسازی در برزیل، در نوامبر 2016، سرانجام شرکت Ford Motor در سال 2017 تصمیم گرفت که این شرکت برزیلی را خریداری کند. شرکت خودروسازی Troller که در سال 1995 توسط Rogerio Farias تاسیس شد، با معرفی محصول شاخص خود، Troller T4 SUV، شهرت بیشتری پیدا کردند.

همانطور که در زمان خریداری ترولر، شرکت فورد چهارمین شرکت بزرگ خودروسازی در برزیل بود و این کمپانی با این امید که سرمایه آن بیشتر شود وارد بازار برزیل شدند.

همکاری مشترک شرکت Ford و شرکت Troller

2. ماشین های نظامی استفاده شده در طول جنگ جهانی را ساخته اند

هنری فورد مخالف جنگ جهانی بود. او سعی کرد صلح را حل کند، حتی برای مقابله با دیگر رهبران صلح طلب برای مذاکره با جبهه های جنگ اروپا سفر کرد. این همه تلاش بیهوده ای بود زیرا مورد تمسخر قرار گرفتند. فورد بیمار شد و به آمریکا بازگشت.

خودرو های نظامی جنگ جهانی دوم توسط شرکت Ford

با این حال، هنگامی که ایالات متحده به جنگ پیوست، Ford یکی از تأمین کنندگان عمده سلاح های آنها شد. همچنین، نازی ها زیرمجموعه فورد آلمان را در تولید ماشین های نظامی و سایر تجهیزات جنگی مشغول کردند.

خودرو های نظامی جنگ جهانی دوم توسط شرکت Ford

1. چراغ یادآوری کمربند ایمنی را در سال 1965 معرفی کردند

در سال 1956، فورد ویژگی های مختلفی را در بخش ایمنی Lifeguard خود ارائه داد که شامل یک فرمان استاندارد عمیق و یک داشبورد اختیاری بود. در همان سال، فورد کمربندهای ایمنی عقب را معرفی کرد – اولین باری که در اتومبیل استفاده کرد.

چراغ یادآوری بیتن کمربند ایمنی در سال 1965

سال 1957 همچنین شاهد اضافه شدن چند ویژگی ابتکاری به محصولات شرکت فورد بودیم. از جمله قرار دادن تخته های متحرک جمع شونده بر روی ماشین شش نفره تولید انبوه آن و معرفی قفل های درب کودک را ارائه داد. متعاقباً، فورد در سال 1965 چراغ یادآور کمربند ایمنی را به خودروهای خود اضافه کرد.

منبع : Weird Things You Didn’t Know About Ford

موفق و پیروز باشید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا