سلامت

8 نشانه که می فهمید شما افسرده هستید یا نه


ناراضی بودن به معنای افسردگی نیست. اغلب زمانی که یک هفته بد کاری داشته اید یا تجربه یک فروپاشی احساسی داشته اید، پس از آن برای توصیف حالات خود از لغت افسردگی استفاده کنید. اما لازم است بدانید افسردگی نوعی اختلال بسیار پیچیده تر است. علائم خاصی برای افسردگی وجود دارد که تعیین می کند این ناراحتی و غم و اندوهی است که همه ممکن است در زندگیشان تجربه کنند یا واقعا تجربه یک دوره افسردگی است. در این مطلب با نشانه های افسردگی آشنا می شوید.

علائم افسردگی
علائم افسردگی


اولین قدمی که به سمت بهبود می توان برداشت شناسایی احساسات و حالت هایی است که نشانه افسردگی به شمار می رود. در ادامه علائم و نشانه ها را بخوانید تا بدانید چه زمان افسرده هستید و لازم است تا برای درمان به متخصص مراجعه کنید.

1. چشم انداز ناامید کننده

افسردگی عمده نوعی اختلال خلقی است که بر نحوه احساس کلی نسبت به زندگی تأثیر می گذارد. داشتن یک چشم انداز ناامیدکننده یا درمانده از زندگی شایع ترین علامت افسردگی است. احساسات دیگر ممکن است بی ارزشی، نفرت از خود یا احساس گناه باشد. افکار معمول و مکرر در دوران افسردگی ممکن است اینگونه باشند که فرد مدام درگیر این سوال است: همه تقصیر من است؟ یا دلیل این اتفاق چیست؟

2. از دست دادن علاقه

افسردگی می تواند احساس خوشحالی و یا لذت بردن از چیزهایی را که دوست دارید از بین ببرد. از دست دادن علاقه و یا انصراف از فعالیت هایی که روزگاری مشتاق آن بودید مانند ورزش، سرگرمی یا بیرون رفتن با دوستان نشانه دیگری از افسردگی اساسی است.

مورد دیگری که ممکن است علاقه خود را به آن از دست دهید، رابطه جنسی است. علائم افسردگی عمده شامل کاهش فشار جنسی و حتی ناتوانی جنسی است.

از دست دادن علاقه
از دست دادن علاقه

3. افزایش خستگی و مشکلات خواب

بخشی از اینکه ممکن است کارهایی را که از آن لذت می برید متوقف کنید، به این دلیل است که احساس خستگی شدید دارید. افسردگی اغلب با کمبود انرژی و احساس بیش از حد خستگی همراه است که می تواند یکی از ناتوان کننده ترین علائم افسردگی باشد. این مورد می تواند به خواب بیش از حد نیز منجر شود.

افسردگی با بی خوابی نیز در ارتباط است، همچنین آن ها ممکن است دلیل یک دیگر نیز باشند. افسردگی و بی خوابی می توانند یکدیگر را بدتر کنند. فقدان خواب با کیفیت و استراحت نیز می تواند اضطراب را به دنبال داشته باشد.

مشکلات خواب
مشکلات خواب

4. اضطراب

اگرچه به نظر نمی رسد که افسردگی باعث اضطراب شود، این دو شرط اغلب با هم اتفاق می افتند. علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • عصبی بودن، بی قراری یا احساس تنش
  • احساس خطر، وحشت یا ترس
  • ضربان قلب سریع
  • تنفس سریع و پی در پی
  • تعریق زیاد
  • لرزیدن یا گرفتگی عضلات
  • در تمرکز یا فکر کردن در مورد چیزهای دیگر غیر از چیزی که نگران آن هستید مشکل دارید

5- تحریک پذیری در مردان

افسردگی می تواند تاثیرات متفاوتی بر جنسیت های مختلف داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که مردان مبتلا به افسردگی ممکن است علائمی مانند تحریک پذیری، فرار یا رفتار پرخطر، سوء مصرف مواد یا عصبانیت ناگهانی داشته باشند.

مردان معمولا کمتر از زنان احتمال دارد که افسردگی را تشخیص دهند یا به دنبال درمان آن باشند.

6. تغییر در اشتها و وزن

وزن و اشتها در افراد مبتلا به افسردگی می تواند نوسان داشته باشد. این تجربه ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. برخی از افراد اشتهای بیشتری پیدا کرده و وزن خود را افزایش می دهند، در حالی که برخی دیگر دچار کاهش اشتها شده و وزن آن ها کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی از نشانه های اینکه آیا تغییرات رژیم غذایی با افسردگی ارتباط دارد، این است که آنها عمدی هستند یا نه. اگر این تغییرات عمدی نباشند، ممکن است به معنای افسردگی باشد.

7. احساسات غیرقابل کنترل

یک دقیقه عصبانیت است، بعد آن امکان دارد به طور غیرقابل کنترل گریه کنید. در صورتی که هیچ عامل خارجی باعث تغییر نشده است، اما احساسات در یک لحظه تغییر می کنند. افسردگی می تواند باعث نوسانات خلقی شود.

احساسات غیرقابل کنترل
احساسات غیرقابل کنترل

8- فکر کردن به مرگ

افسردگی گاهی اوقات با خودکشی همراه است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال 2013، بیش از 42000 نفر بر اثر خودکشی در ایالات متحده جان خود را از دست دادند.

نشانه های افسردگی در این مطلب عنوان شدند. اگر بیش از دو هفته برخی از علائم ذکر شده را تجربه کرده اید، ممکن است دچار اختلال افسردگی اساسی شده باشید. شناخت این که شما افسرده هستید، گام اولی است که برای کمک گرفتن ضروری است. افسردگی میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد، اما درمان های مختلفی وجود دارد، از تغییرات در شیوه زندگی گرفته تا داروها.

فلوکستین یکی از داروهایی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. یکی از ساده ترین راه کار ها داشتن سرگرمی است. در مقاله سرگرمی در کنار کسب و کار خانگی شما با این موارد آشنا خواهید شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا