دیدنی های جهانگردشگری

7 جاذبه برتر گردشگری در استانبول

استانبول شهری است که فرهنگ و تاریخ غنی دارد و یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر های کشور ترکیه است. وجود جاذبه های دیدنی بسیار آن را به شهری هیجان انگیز تبدیل می کند که جذابیت های زیادی برای مسافرت از سراسر جهان دارد. استانبول شهری مدرن است که از طریق مساجد، کلیساهای جامع و بازارهای باستانی به میراث تاریخی خود، همچنان صادق است. در این مقاله جاذبه های استانبول را برای شما معرفی می کنیم.

1- برج گالاتا (Galata Tower)

برج گالاتا
برج گالاتا

برج گالاتا با 67 متر ارتفاع (219 فوت) بر فراز آسمان استانبول حکمرانی می کند و منظره ای عالی از شهر قدیمی و اطراف آن ارائه می دهد. برج سنگی قرون وسطی، معروف به برج مسیح، هنگامی که در سال 1348 ساخته شد، بلندترین ساختمان استانبول بود. این برج در طول قرن ها اصلاح شده است، در زمانی به عنوان برج مشاهده برای تشخیص آتش سوزی مورد استفاده قرار می گرفت. امروز، قسمت فوقانی آن شامل یک کافه، رستوران و یک کلاب شبانه است.

2- موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museum)

موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول

یکی از مهمترین موزه های ترکیه که از جاذبه های استانبول نیز هست، موزه باستان شناسی استانبول است که در واقع شامل سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی. در این سه موزه ترکیبی حاوی بیش از 1 میلیون شیء از تمدن های سراسر جهان قرار گرفته است. این موزه در سال 1891 تأسیس شد، این اولین موزه ترکیه بود و در محوطه کاخ توپکاپی قرار دارد. قدمت Kiosk Tiled به سال 1472 باز می گردد. این موزه ها حاوی هزاران اثر با ارزش هستند که از جمله آن ها به سارکوفاگ اسکندر بزرگ می توان اشاره کرد.

3- کلیسای چورا (Chora Church)

کلیسای چورا
کلیسای چورا

کلیسای Chora ممکن است کمی از مسیر توریستی فاصله داشته باشد، اما بازدید کنندگان می گویند که هنر زیبای بیزانس ارزش رسیدن به آنجا را دارد. موزائیک ها و نقاشی های با شکوه زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می کشد. آن جا به عنوان کلیسای منجی مقدس در چورا معروف است و از آن به عنوان یکی از زیباترین آثار ماندگار معماری بیزانس یاد شده است. این مکان پس از چند قرن، به مسجد تبدیل شد و در سال 1948، به موزه تبدیل شد.

4- مخزن باسیلکا (Basilica Cistern)

مخزن باسیلکا
مخزن باسیلکا

Basilica Cistern از قرن ششم، از زمانی که به سفارش امپراطور روم جوستینیان اول ساخته شد، آب ساکنان استانبول را تأمین می کند. در این بازدید مسافران می توانند از فن آوری که رومیان باستان برای ساخت این شگفتی معماری از آن استفاده می کردند، بازدید کنند. مخزن زیرزمینی که تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد، در محل یک باسیلکا قرار دارد که در قرن سوم ساخته شده است. این مخزن که به عنوان کاخ غرق شده شناخته می شود، می تواند 2.8 میلیون فوت مکعب آب را در خود نگه دارد.

5- کاخ دولمباهچه (Dolmabahce Palace)

کاخ دولمباهچه
کاخ دولمباهچه

مجلل، آرامش بخش و زیبا فقط برخی از صفت های مورد استفاده برای توصیف کاخ دولمباهچه است که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ در قرن نوزدهم با استفاده از 14 تن برگ طلا ساخته شده است. پر زرق و برق ترین کاخ ترکیه معماری سنتی عثمانی را با سبک های اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکوکو آمیخته است. این خانه همچنین دارای شش سلاطین از سال 1856 تا 1924 است، بزرگترین لوستر کریستالی بوهم در جهان نیز در آن جا قرار دارد که هدیه ای از ملکه ویکتوریا است. معماری و تنظیم کاخ Dolmabahce خیره کننده است، زیرا در امتداد خط ساحلی بسفر( Bosphorus ) ساخته شده است.

6- مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه

بازدید کنندگان از مسجد سلیمانیه می گویند زیبایی و آرامش آن، حس معنوی الهام بخشی به آن ها می بخشد. این مسجد واقع در تپه سوم استانبول است که در سال 1550 توسط سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد واقعاً با شکوه است و بهترین معماری اسلامی و بیزانس را به هم می آمیزد. این مسجد طی سال ها آسیب های زیادی دیده است، از جمله اینکه در جنگ جهانی اول، در حالی که از باغ به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد، آتش گرفت و در اواسط قرن بیستم احیا شد. این مسجد با چهار مناره مشخص شده است، که نشان می دهد توسط سلطان ساخته شده است. زمانی که این مسجد ساخته شد، بالاترین گنبد در امپراتوری عثمانی بود.

7- بازار بزرگ (Grand Bazaar)

بازار بزرگ
بازار بزرگ

مسافرانی که عاشق خرید هستند، باید از بازدید از Grand Bazaar بازدید کنند. 5000 مغازه آن را به یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان تبدیل کرده است. این بازار با دریافت بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده در روز، مواردی از قبیل جواهرات، فرش، ادویه جات و ترشی جات، عتیقه فروشی ها و سرامیک های نقاشی شده با دست را به نمایش می گذارد. قدمت این بازار به سال 1461 باز می گردد. اینجا جایی است که خریداران سکه های قدیمی، جواهرات با سنگه ای قیمتی، اسلحه های تزئینی و مبلمان عتیقه را پیدا می کنید.

برای کسب اطلاع از جدیدترین ماشین های 2020 به مقاله آی تایمز در این زمینه می توانید مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا