تغذیهتغذیه سالم

5 راهکار برای جلوگیری از افزایش وزن در تعطیلات

حتما برای شما هم پیش آمده قبل از تعطیلات شروع به رژیم گرفتن و کاهش وزن کرده اید اما با شروع تعطیلات همه زحماتتان به باد رفته و همه آن چند کیلویی را که کم کرده اید دوباره برگشته اند و حتما هم در طول تعطیلات از خوردن بستنی و شیرینی احساس گناه داشته اید اما نمی توانستید مانع خوردن تان شوید و شاهد افزایش وزن تان هستید و به دنبال راهکارهایی می گردید که سبب جلوگیری از افزایش وزن تان شوند.

به نظر می رسد تعطیلات مجوزی برای شکستن رژیم و قول و قرار هایمان است و یا اینکه تغذیه سالم جایش را با فست فود عوض می کند.

در ادامه می توانید راهکار هایی را برای جلوگیری از افزایش وزن را ببینید که چگونه به شما کمک می کنند تا بعد از بازگشت از تعطیلات همچنان متناسب باقی بمانید و نگران بالا رفتن وزن تان هم نباشید:

1. سفارش درست دادن

یکی از تجربه های تعطیلات خوردن غذا در بیرون و پیدا کردن مزه های جدید است در حالی که کس دیگری برای تان آن را آماده کرده است. اما به این معنی نیست که غذای بیرون می تواند غیر سالم باشد.

در مقابل، مثلا می توانید انتخاب های سالم تری داشته باشید مانند تجربه خوردن یک ماهی جدید، یا اینکه خوردن یک بشقاب سبز (حاوی سبزیجات). نه تنها در این مدت وزن کم می کنید بلکه زمانی که به خانه خودتان برگشتید باعث می شود تا ایده های بیشتری برای پخت غذا های سالم داشته باشید.

بهترین فرمول برای جلوگیری از افزایش وزن برای غذا خوردن در بیرون: مصرف پروتئین خالص و دو برابر سبزیجات بیشتر

سفارش دادن غذاهای سالم به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کنند
سفارش دادن غذاهای سالم به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کنند

2. ورزش بیشتر

تعطیلات پر از تایم های خالی و اوقات فراغت است. بهترین زمان برای دو برابر کردن تمرینات و تجربه فعالیت های جدید است. منظور این نیست که دو بار در روز بر روی تردمیل بپرید و بدوید.

وقتی که می توانید در کنار ساحل قدم بزنید چه کسی دلش می خواهد که در داخل خانه بماند؟ هیچکس! برای مثال می توانید برای جلوگیری از افزایش وزن یک دویدن صبحگاهی برای خودتان برنامه ریزی کنید و یا مدت طولانی تری راه بروید و تمرینات یوگا انجام دهید.

دویدن و فعالیت فیزیکی در تعطیلات یکی از عوامل جلوگیری از افزایش وزن است
دویدن و فعالیت فیزیکی در تعطیلات یکی از عوامل جلوگیری از افزایش وزن است

می توانید حتی همه این برنامه ها را با خانواده خود انجام دهید چیزی که اهمیت دارد این است که طوری برنامه ریزی کنید که در طول روز به میزان زیادی فعال بمانید حال می خواهد دویدن در کنار ساحل باشد یا اینکه همراه خانواده خود به یک تور شهر گردی بروید و یا بازی های فیزیکی گروهی انجام دهید.

3. میان وعده های سالم

ساعت های زیاد ماندن در ترافیک و تاخیر هواپیما و قطار باعث می شوند که به خوردن تنقلات برای رفع بیکاری روی بیاورید. اما با خودتان صادق باشید، بهانه ها را کنار بگذارید و از خوردن این تنقلات مضر پرهیز کنید و به هر چیزی که از نظر کیفیت غذایی پایین است نه بگویید.

در مقابل از قبل برای خود خوراکی های مغذی و سالم آماده کنید تا به عنوان میان وعده مصرف کنید. مغزها، آجیل ها، میوه، پاپ کرن، پودر پروتئین گزینه های مناسبی هستند که می توانید آن ها را در جاده و یا حتی در یخچال اتاق خود نگهداری کنید.

انتخاب خوراکی های سالم برای جلوگیری از افزایش وزن
انتخاب خوراکی های سالم برای جلوگیری از افزایش وزن

4. درست بنوشید

دهیدراته شدن یا کم آبی باعث ایجاد احساس کم انرژی بودن و گرسنگی کاذب می شود! به بیان دیگر، گرسنگی و خستگی، اما شما درواقع تشنه هستید! همیشه یک بطری پر از آب همراه داشته باشید.

اگر در حال فعالیت و در زیر آفتاب هستید به احتمال زیاد دچار کم آبی می شوید. وقتی که به میزان کافی آب بنوشید، نه تنها انرژی تان بالا می ماند، بلکه کمتر احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرید، وقتی که بدن به درستی هیدراته شده باشد متابولیسم بدن فعال تر می شود و احتمال چربی سوز هم بالاتر می رود و راهی برای جلوگیری از افزایش وزن است.

نوشیدن آب به میزان مناسب یکی از راه های جلویگری از افزایش وزن است
نوشیدن آب به میزان مناسب یکی از راه های جلویگری از افزایش وزن است

5. نخوردن دسر

اشتباه برداشت نکنید، تعطیلات زمان افراط کردن است – البته با روشی آگاهانه. اما به این معنی نیست که مثل یک خرس گرسنه حمله ور شوید. وقتی که از تعطیلات بر می گردید احساس خستگی و پرخوری بیش از حد دارید و این باعث می شود که فکر کنید به خوبی از تعطیلات خود استفاده نکرده اید؟

در زمان تصمیم بگیرید: یک یا دوبار در هفته دسر بخورید. در موقعیت های مختلف به خودتان اجازه بدهید و آن چیزی را که دوست دارید بخورید.

برای مثال اگه اگر خواهرتان کیک هویج سفارش داد خودتان را مجبور به خوردن آن نکنید در مقابل چیزی را سفارش دهید که دوست دارید چون شما تنها یک یا دوبار در هفته اجازه دارید تا خوراکی مورد علاقه تان را بخورید.

به شما قول می دهم حتی در همان روز هایی هم که کالری بیشتری دریافت می کنید باز هم می توانید وزن کم کنید و مانع از افزایش وزن تان شوید.

نخوردن دسر یا خوردن به طور محدود یکی از راه های جلوگیری از افزایش وزن است
نخوردن دسر یا خوردن به طور محدود یکی از راه های جلوگیری از افزایش وزن است
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا