خودرو

10 نکته مهم هنگام رانندگی در باران

رانندگی در باران یا ریزش سنگین برف می تواند یکی از دشوارترین شرایط رانندگی باشد که راننده با آن روبرو می شود. شرایط بارانی مستقیماً با نرخ تصادف بالاتری همراه است. مهم نیست که شما در کدام کشور زندگی می کنید، تقریباً مسلم است که در برخی از مواقع شما مجبور به رانندگی در باران باشید.دانستن چگونگی رانندگی در جاده های مرطوب و مواردی که بر کاهش دید تاثیر می گذارند، در رانندگی ایمن در شرایط بارانی به شما کمک می کند.

رانندگی در باران: در صورت امکان صبر کنید تا هوا بهبود یابد

1. در صورت امکان صبر کنید تا هوا بهبود یابد

اگر احساس هنگام راحتی رانندگی در باران ندارید و می توانید سفر یا رفت و آمد خود را به تعویق بیندازید، صبر کنید تا هوا بهتر شود. اگر ضروری نیست که در شرایط مرطوب رانندگی کنید، دلیلی وجود ندارد که خود را در معرض خطر قرار دهید.

2. تجهیزات اتومبیل خود را چک کنید

قبل از مواجهه با هوای بارانی، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات ماشین شما درست کار می کنند. چراغ های جلو، چراغ مه شکن و برف پاک کن شیشه جلو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در صورت نیاز کارآمد خواهند بود. همچنین باد لاستیک های وسیله نقلیه خود را نیز بررسی کنید.

رانندگی در باران: تجهیزات اتومبیل خود را چک کنید

3. سرعت خود را کاهش دهید

نه تنها باید هنگام رانندگی در باران و شرایط آب و هوایی مرطوب، سرعت خود را به حد مجاز رعایت کنید، بلکه باید به طور قابل توجهی کندتر از حد معمول رانندگی کنید. جاده های مرطوب بسیار خطرناک هستند و کاهش سرعت در هوای بارانی امری ضروری است.

4. چراغ ها را روشن کنید

در اکثر ایالت های آمریکا الزامی است که هنگام رانندگی در باران، چراغ های وسایل نقلیه خود را روشن کنند. روشن کردن چراغ های جلو اتومبیل باعث افزایش دید شما و توانایی رانندگان دیگر در دیدن خودروی شما در جاده می شود.

5. از برف پاک کن ها استفاده کنید

در حالی که این ممکن است به نظر عادی به نظر برسد، برخی از افراد فراموش می کنند هنگام رانندگی در باران های سبک برف پاک کن شیشه جلو خود را روشن کنند.

سرعت برف پاک کن شیشه اکثر اتومبیل ها قابل تنظیم است تا رطوبت را از شیشه در غبار سبک یا در یک ریزش سنگین پاک کند.

رانندگی در باران: از برف پاک کن ها استفاده کنید

6. فاصله ایمن خود را با اتومبیل ها حفظ کنید

هنگام رانندگی در باران، نگه داشتن وسیله نقلیه خود مشکل تر خواهد بود، پس بهتر است فاصله بیشتری بین وسیله نقلیه خود و ماشین های مقابل خود نگه دارید تا در هنگام لغزش خودرویتان بتوانید آن را متوقف کنید.

7. از ترمز سنگین گرقتن خودداری کنید

هنگام رانندگی در باران سعی کنید با برداشتن پای خود از روی پدال گاز سریع تر خودرو خود را برای کاهش سرعت یا متوقف کردن آماده کنید. از کروز کنترل استفاده نکنید تا توجه شما به استفاده از گاز و ترمز هماهنگ باشد.

رانندگی در باران: از ترمز سنگین گرقتن خودداری کنید

8. هنگام رخ دادن پدیده هیدروپلنینگ به آرامی گاز را رها کنید

هیدروپلنینگ یکی از شایع ترین دلایل تصادفات رانندگی در باران است زیرا رانندگان می توانند کنترل خودرو را از دست بدهند. هنگام رخ دادن پدیده هیدروپلنینگ، به چند نکته باید توجه داشته باشید:

  1. کسانی که در مناطقی با باران مکرر زندگی می کنند باید مرتبا لاستیک های خود را تعویض کنند.
  2. رانندگان نباید در هنگام رانندگی در باران از لاستیک های نرم و صاف استفاده کنند.
  3. به هیچ وجه ترمز نگیرید زیرا باعث از دست دادن کنترل و لیز خوردن می شود.
  4. فرمان ماشین را محکم بگیرید و از چرخاندن آن خوددرای کنید.
  5. به آرامی پای خود را از روی پدال گاز بردارید تا سرعت ماشین کاهش یابد.

9. مراقب آب های راکد باشید

رانندگی در آب عای راکد باعث وقوع پدیده هیدروپلنینگ می شود که باعث از دست دادن کشش و لغزش در سطح جاده می شود. برای جلوگیری از افتادن در این آب گرفتگی ها اگر ممکن است مسیر خود را عوض کنید.

رانندگی در باران: مراقب آب های راکد باشید

10. تهویه کردن شیشه های خودرو

باران باعث افزایش سطح رطوبت می شود. ممکن است متوجه شوید که هنگام بارندگی شیشه وسیله نقلیه خود را می بینید که مه آلود می شوند.

بیشتر سیستم های تهویه اتومبیل شامل عملکردی است که برای کاهش این نوع مه که در قسمت داخلی پنجره و شیشه جلوی اتومبیل شما ایجاد می شود، کار خواهد کرد. هنگام رانندگی در باران اگر دیگر قادر به دیدن اطراف خود نباشید، می توانید شیشه های خودرو خود را تهویه کنید.

رانندگی در باران: تهویه کردن شیشه های خودرو

در پایان باید این را یاد آور شد که شما حافظ جان خود و سرنشینان خود هستید و در هوای بارانی این توجه دو چندان می شود. پس با صبحبت نکردن با اطرافیان و همچنین استفاده نکردن از تلفن همراه بکوشید که سفر یا رفت و آمد خوبی داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا