خودرو

10 اشتباه رایج رانندگی که به خودرو شما آسیب می زند!

بسیاری از رانندگان وسائل نقلیه عادت های اشتباه رانندگی زیادی دارند که به سلامت خودرو خود آسیب می رسانند. در اینجا لیستی از 10 اشتباه رانندگی که به خودرو شما آسیب می زند اشاره می کنیم.

1. رانندگی با تایر هایی کم باد

رانندگی با تایر هایی کم باد

خیلی از رانندگان به اندازه کافی از تعمیر و نگهداری خودرو نمی دانند که بتوانند از آن نگهداری کنند، با این وجود توجه به فشار باد تایر ها می تواند خودرو شما را ایمن تر و کارآمد تر کند. یک اشتباه رایج بین رانندگان است که به وضعیت تایر های خودرو خود در بازه مشخصی از زمان توجه نمی کنند که ممکن است باعث افزایش ساییدگی و پارگی لاستیک شود.

2. تنظیم نادرست آینه ها

اشتباه رانندگی

آینه های جانبی و آینه عقب ابزاری مهم برای رانندگان است و به شما کمک می کند به پشت و دو طرف اتومبیل خود دسترسی داشته باشید. تنظیم نبودن آینه های جانبی می تواند خطرناک ترین اشتباه رانندگی باشد، زیرا دیدن موقعیت اتومبیل های اطراف را سخت می کند و می تواند باعث خارج شدن از خطوط بین مسیر شود و باعث وقوع تصادف شود.

3. نگه داشتن دست روی دنده

اشتباه رانندگی

اگر شما یا اتومبیل را با گیربکس دستی هدایت می کنید، حداقل یک بار این اشتباه رانندگی را مرتکب شده اید. با قرار دادن دست خود بر روی دنده باعث فشار روی گیربکس و سیستم انتقال می شوید که منجر به سایید شدن گیربکس می شود.

4. توجه نکردن به چراغ های هشدار دهنده

توجه نکردن به چراغ های هشدار دهنده

گاهی اوقات یک چراغ روشن می شود و شما ممکن است مطمئن نباشید که این به چه معنی است. از همه بدتر، حتی ممکن است نور را نادیده بگیرید و فقط امیدوار باشید که از بین برود.

توجه نکردن به این چراغ می تواند به اشتباه رانندگی منجر شود یا خطرات جدی تری را به همراه داشته باشد، پس دفعه ای که وقت آزاد داشتید به سمت اتومبیل خود بروید و کلید ها را روشن کنید و در دفترچه راهنمای ماشین خود درباره این نماد ها اطلاعات کسب کنید.

5. رانندگی بیش از حد سریع در جاده های مرطوب

رانندگی بیش از حد سریع در جاده های مرطوب

یادآوری این نکته که کنترل کردن سرعت و بیش از حد سریع رانندگی نکردن یک هدف است. این مسئله در شرایط دشوار مانند رانندگی در هوای بارانی مهم تر نیز می شود.

هنگامی که سطح جاده خیس است، زمان بیشتری برای متوقف کردن اتومبیل لازم است، پس برای جلوگیری از این اشتباه رانندگی نیازمند کنترل سرعت است و باید فاصله با ماشین جلو و اطراف را رعایت کنید که خود و همراهان شما در معرض خطر قرار نگیرند.

6. استفاده کردن از تلفن همراه

استفاده کردن از تلفن همراه در هنگام رانندگی

برقراری تماس و پیام کوتاه در حین رانندگی توجه رانندگان را از جاده دور می کند، که نه تنها یک اشتباه رانندگی است بلکه می تواند یک فاجعه را برای شما رقم بزند.

حتی سیستم های سرگرم کننده داخل اتومبیل مانند بررسی مسیر در برنامه مسیریاب یا انتخاب موسیقی در رقم خوردن این مشکل دخیل است. استفاده از تلفن همراه سالانه چند میلیون تصادف را رقم می زند و هزاران نفر را به کام مرگ می کشاند.

7. ترمز گرفتن در سراشیبی

ترمز گرفتن در سراشیبی

بدیهی است، هنگام حرکت به پایین یک تپه باید ضربه کوچکی به ترمز بزنید، مخصوصا اگر در سراشیبی تند قرار داشته باشید.

اما اکثر رانندگان در این سراشیبی بیش از حد از ترمز استفاده می کنند که باعث گرم شدن لنت های ترمز یا خرابی ترمز ها می شود.

به جای این کار بهتر است از دنده سنگین استفاده کنید و تر مز را به آرامی درگیر کنید. این اشتباه رانندگی ممکن است شما را مجبور به تعویض لنت های ترمز گران قیمت خود کند.

8. موقعیت نادرست صندلی

ترمز گرفتن در سراشیبی

هنگامی که صحبت از صندلی در اتومبیل می شود، اکثر مردم حتی در مورد راحتی آن فکر می کنند، درحالی که انتخاب موقعیت صحیح برای صندلی راننده با اهمیت تر است.

از مواردی که می توان مثال زد به رسیدن پا به پدال ها است و صندلی باید به اندازه کافی قائم باشد تا اطمینان حاصل کنید که می توانید تمام آینه ها را در وسیله نقلیه استفاده نمایید. اگر نتوانید دید واضحی از اطراف خود داشته باشید یک اشتباه رانندگی و یا خطر های دیگر را تجربه خواهید کرد.

9. گرفتن ناگهانی ترمز

گرفتن ناگهانی ترمز در هنگام رانندگی

استفاده ناگهانی و مکرر از ترمز که اغلب در ترافیک شهری شاهد آن هستیم. رانندگان می توانند با صبر و توجه به ماشین های پیش رو و کنترل کردن سرعت خود، از این اشتباه رانندگی با موفقیت بیرون بیایند تا به لنت ترمز آسیبی وارد نشود.

نکته دیگر که نمی توان نادیده گرفت این است، هنگامی که رانندگان چراغ زرد را می بینند پا خود را بیشتر روی پدال گاز فشار می دهند و در اکثر مواقع این اشتباع رانندگی منجر به تصادف در تقاطع ها می شود و یا راننده با چراغ قرمز روبرو می شود که مجبور است به سرعت ترمز بکند و به خودرو خود آسیب برساند.

10. عدم تناسب میان فشار پدال گاز و رها کردن پدال ترمز

عدم تناسب میان فشار پدال گاز و رها کردن پدال ترمز

بیشتر رانندگان تازه کار برای جلوگیری از خاموش شدن ماشین هنگام حرکت، تناسب فشار میان پدال گاز و پدال ترمز را رعایت نمی کنند که این اشتباه رانندگی باعث سایش بیش از حد صفحه ترمز و افزایش مصرف سوخت می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا