اخبار اقتصادی

۳۴ درصد مخازن سدهای نیروگاه‌های برقابی خالی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی، با اشاره به اینکه هر ساله ۱۶ تا ۱۷ درصد از برق مورد نیاز در ساعت‌های پیک توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود، گفت: متأسفانه امسال به دلیل بارش کم نزولات جوی، ۳۴ درصد از مخازن سدهای نیروگاه‌های برق‌آبی را در اختیار نداریم که منجر به کسری حدود ۴ هزار مگاواتی تولید برق در ساعات اوج مصرف می‌شود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه وزارت نیرو تمام تلاش خود را برای جبران این میزان کمبود برق به‌کار بسته است، اضافه کرد: در همین خصوص برنامه‌ای با ۴۵ محور اصلی برای جلوگیری از بروز خاموشی تدوین شده است که البته وزارت نیرو اجرای این برنامه‌ها را ابتدا از خود شروع و بکارگیری کولرهای گازی و وسایل سرمایشی را از ماه جاری در شرکت‌های زیرمجموعه خود ممنوع کرده است.

این مقام مسئول درعین حال به مصرف روبه‌رشد برق اشاره کرد و ادامه داد: در صورتی که روند کنونی مصرف برق ادامه یابد، ناچار به استفاده از ذخایر آبی سدها برای تولید برق هستیم که این موضوع می‌تواند ما را در تابستان به شدت دچار مشکل کند.

سخنگوی صنعت برق شرط اعمال نشدن خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده را همکاری همه مشترکان دانست و تصریح کرد: تنها با همکاری مشترکان و رعایت سقف مصرف استانی می‌توانیم از خاموشی برنامه‌ریزی شده رهایی یابیم. به همین دلیل از همه مشترکان درخواست می‌کنیم از هم اکنون نسبت به کاهش مصرف خود اقدام کنند.

وی در خصوص مهم‌ترین دلیل افزایش مصرف برق، توضیح داد: بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی تعلق دارد که در این میان سهم کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است. افزایش بار سرمایشی به دلیل نبود آمادگی لازم برای تحمل این افزایش، ممکن است شبکه را با مشکل روبرو کند.

رجبی مشهدی بر ضرورت مدیریت مصرف وسایل سرمایشی از سوی کاربران تاکید کرد و گفت: توصیه می‌شود مشترکان در ساعت‌های اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ است از به‌کار بردن وسایل پرمصرف تا آنجا که امکان دارد خودداری کرده و کولر گازی خود را روی ۲۵ درجه تنظیم کنند. این درحالی است که شرکت‌های دولتی ذکر شده، تنها در صورت تنظیم دما روی ۲۶ درجه، اجازه استفاده از کولرهای گازی را دارند.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا