اخبار اقتصادی

۲۴ هزار فرهنگی امسال صاحب مسکن می‌شوند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، در فروردین ۱۴۰۰ آیین کلنگ زنی پروژه ۱۵۰ واحدی فاز ۲ مسکن فرهنگیان، طرح اقدام ملی مسکن، با حضور وزیر آموزش و پرورش در یزد برگزار شد. کلیه اراضی این پروژه از طریق سازمان راه و شهرسازی به صورت رایگان تأمین شده است و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای هر واحد مسکونی، در نظر گرفته شد که ۱۴۲ خانوار فرهنگی، اعم از شاغل و بازنشسته مشمول این طرح شده است.

در واقع این یکی از آخرین اقدامات در راستای پیش بردن طرح اقدام ملی مسکن بود که یکی از طرح‌های موفق آموزش و پرورش در سال‌های اخیر به شمار می‌رود که با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی کلید خورده است. هر چند در این میان برخی فرهنگیان از جانمایی زمین‌ها گلایه‌هایی دارند و به نظر می‌رسد در فاز اول برای سرعت گرفتن کار زمین‌هایی با مطلوبیت کمتر به این طرح اختصاص داده شده است، اما فرهنگیان فاقد مسکن که هدف این طرح است حالا می‌توانند امیدوار باشند که با تسهیلات بیشتر بتوانند صاحب مسکن شوند. هر چند برای برخی از همین فرهنگیان پرداخت تسهیلات یا همین آورده کم هم امکان پذیر نیست. زمین این طرح را وزارت مسکن و شهرسازی رایگان در اختیار آموزش و پرورش می‌گذارد و برای همین انتخاب زمین نیز به عهده آنهاست. آموزش و پرورش هم سعی کرده تسهیلاتی را برای فرهنگیان مهیا کند. اینکه طی سه سال آتی قول داده شده تا ۱۷۰ هزار فرهنگی صاحب مسکن شوند اتفاق خوبی است که البته کیفیت ساخت این مسکن‌ها با توجه به در نظر گرفتن شأنیت فرهنگیان نیز اهمیت دارد که یکی از آنها جانمایی زمین‌های مناسب برای این پروژه‌هاست و ین که بدون شک با اضافه شدن به تعداد فرهنگیان با توجه به کمبود معلم که آموزش و پرورش دارد، در سال‌های آتی نیز چنین پروژه‌هایی باید تمدید شود.

گودرز کریمی فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت مسکن فرهنگیان و اینکه آیا واقعاً تنها ۱۷۰ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته فاقد مسکن هستند یا این تعداد کسانی هستند که در مسکن فرهنگیان ثبت نام کرده‌اند، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در آذر ۱۳۹۸ طبق بررسی‌هایی که در ۳۲ استان کشور داشتیم تعداد ۱۷۰ فرهنگی فاقد مسکن بودند.

وی ادامه داد: تفاهم نامه‌ای بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت مسکن منعقد کردیم که در آن ساخت ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را هدف گذاری کردیم تا طی سه سال انجام شود. در بخش اول توانستیم ۴۳۷۷۵ واحد را برای فرهنگیان تخصیص دهیم که عدد کمی نیست و تکرار هم نخواهد شد. به دور از شعار درمانی می‌گویم که این حرکت بی نظیر بوده است.

کریمی فر ادامه داد: تا امروز تعداد ۲۴ هزار فرهنگی در حال واریز وجه و تکمیل موجودی و اتصال به پروژه هستند. به معنای دیگر پروژه آنها مشخص شده است و ستاد اجرایی فرمان امام در حال ساخت با آورد اولیه است که حداقل ۴۰ میلیون تومان است. ما به عنوان وام ثانویه ۴۰ میلیون تومان را در اختیار فرهنگیان گذاشتیم تا اجرای پروژه سرعت بگیرد.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: پیش بینی ما این است که قطع به یقین در ۱۴۰۰ بخش عظیمی از این واحدها به فرهنگیان واگذار شود. هدف گذاری نیز به ترتیب اولویت زنان سرپرست خانوار، زوجین فرهنگی، فرهنگیان با ۲۰ سال سابقه و بازنشستگان هستند.

وی درباره اینکه در کدام استان‌ها بیشترین استقبال از مسکن فرهنگیان شد نیز بیان کرد: در همه استان‌ها از آن استقبال شده است. در برخی استان‌ها از برخی زمین‌ها کمتر استقبال شد علتش این است که مثلاً در اهواز شهر رامین شهر و شیرین شهر زمین مشخص شد و خیلی‌ها ماندند تا شاید در فاز بعدی در اهواز زمین اختصاص داده شود.

کریمی فر با بیان اینکه در انتخاب زمین ما دخیل نیستیم گفت: انتخاب زمین کار ساده‌ای نیست و چون وزارت راه و شهرسازی زمین را رایگان واگذار می‌کند انتخابش به عهده آنهاست.

علی الهیار معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی نیز در همین ارتباط در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فازهای بعدی پروژه گفت: بر اساس جدول زمان بندی شده وزارت راه و شهرسازی عمل می‌شود و برای مابقی فرهنگیان در شهرهای جدید نیز مناطق خاصی اختصاص داده می‌شود. اما در فاز اول که تحویل مسکن در ۱۴۰۰ است در ۱۸ استان این اتفاق خواهد افتاد.

وی درباره اینکه آیا امکان ثبت نام مجدد وجود دارد نیز بیان کرد: ثبت نام‌ها تکمیل شده است مگر موارد جدیدی باشد که افراد هم باید در سامانه آموزش و پرورش و هم سامانه اقدام ملی مسکن ثبت نام کنند.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا