آموزش زبان

بهترین روش برای یادگیری زبان آلمانی از صفر

طبق تجربیات به دست آمده یادگیری زبان آلمانی و صحبت کردن به این زبان به عنوان یکی از زبان های سخت یاد شده است.

کلمات آلمانی جنسیت دارند، باید تعداد زیادی کلمات طولانی را حفظ کنید و گرامر زبان آلمانی همیشه درک مستقیمی ندارد.

اما چیز های کمی هم در زبان آلمانی هستند که یادگیری شان آسان است.

در این مقاله می خواهیم 6 گامی که به شما در یادگیری زبان آلمانی کمک می کنند را به اشتراک بگذاریم. این یک راه میانبر برای یادگیری زبان آلمانی است، این گام ها را امتحان کنید تا ببینید که زودتر از آنچه که فکر می کردید می توانید آلمانی یاد بگیرید.

گام اول: چرا می خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید؟

قبل از اینکه به این مورد فکر کنید که منابعی را مطالعه کنید یا دنبال چه روش هایی باشید، نیاز است یک قدم برگردید عقب و بدانید که به چه دلیل می خواهید آلمانی صحبت کنید. این بزرگترین چرای شماست.

در اینجا دلایلی برای یادگیری زبان آلمانی آورده شده است که می توانند بزرگترین چرای شما باشند:

 • صحبت کردن با اقوامی که آلمانی زبان هستند
 • پیدا کردن کار در یک شرکت آلمانی (آلمان یکی از بزرگترین اقتصاد های جهان است)
 • صحبت کردن با اروپاییان آلمانی زبان با سفر به قلب اروپا
 • برای خواندن ادبیات کلاسیک آلمانی (مانند گوته، هرمان هرسه یا کافکا)
 • برای فهمیدن فرهنگ آلمانی

وقتی که بزرگترین چرای خود را پیدا کنید آن وقت یادیگری زبان یک چالش لذت بخش می شود.

گام دوم: یک آلمان کوچک در خانه خود درست کنید

berlin

نیازی نیست که در آلمان زندگی کنید تا خود را درون زبان آلمانی غوطه ور کنید. راه های زیادی برای وارد شدن به آلمانی در جایی که زندگی می کنید وجود دارد. در اینجا چند راه عالی برای آوردن آلمان به خانه وجود دارد:

 • کامپیوتر خود را چند زبانه کنید: چرا کامپیوتر خود را تبدیل به یک سیستم آلمانی نکنید؟
 • در شهر خود کسانی که به زبان آلمانی صحبت می کنند را پیدا کنید. اجتماعات آلمانی زبان متعددی در سراسر جهان وجود دارند. ممکن است نزدیک یکی از آن ها باشید و خودتان خبر نداشته باشید.
 • فیلم های آلمانی زبان ببینید. خودتان را مجبور کنید تا فیلم هایی بدون زیرنویس نگاه کنید.
 • کتاب ها و مقالات آلمانی بخوانید.
 • به موزیک ها و پادکست های آلمانی گوش کنید.

گام سوم: با استفاده از هک ها زبان آلمانی را سریع تر یاد بگیرید

هک های زبان، میانبر هایی هستند که به شما در یادگیری سریع تر زبان کمک می کنند.

در اینجا هک هایی وجود دارند که به شما در یادگیری زبان آلمانی با سرعت بیشتری کمک می کنند.

 • از سیستم های تکرار با فاصله (SRS) استفاده کنید. SRS روشی عالی برای حفظ کردن کلمات و عبارات هستند. این موثر ترین هک برای یادگیری کلمات جدید است. برای مثال تعدادی لغات را حفظ می کنید و در تایم های متفاوتی دوباره آن ها را چک می کنید تا ببینید در خاطرتان مانده اند یا نه.
 • استفاده از حرف شناسی: حرف شناسی به شما کمک می کند تا با مرتبط ساختن کلمات آلمانی آن ها را به خوبی حفظ کنید. کلید استفاده از حرف شناسی، استفاده از تصورات ذهنی است. برای مثال برای یاد گرفتن حروف der, die و das کافی است آن ها را در کنار کلمات دیگر بگذارید. die برای اسم های مونث به کار برده می شود مانند die Flasche (بطری) و der برای اسم های مذکر مانند der Bus (اتوبوس) می آید و das برای اسم های خنثی مانند das Band (روبان) می آید.
 • از تکنیک پامودورو استفاده کنید. در این تکنیک جلسات مطالعه شما به زمان های کوچک تر تقسیم می شود در نتیجه تمرکز بهتر و نتیجه موثرتری را کسب می کنید.

گام چهارم: از مکالمات متصل استفاده کنید – روشی که در آن مبتدیان می توانند روان تر حرف بزنند

مثل تمام زبان ها، آلمانی نیز از مجموعه ای از عبارات پرسش و پاسخ استفاده می کند که به آن ها مکالمات متصل می گوییم. این موارد برای مکالمه روزمره ضروری هستند اما اغلب در کتاب های “مجموعه عبارات” پیدا نمی شوند.

آن ها بهترین تکنیک برای این هستند که بیشتر شبیه گوینده های بومی به نظر برسید، در مکالمه کمتر خطا داشته باشید و همین طور به خودتان زمان می دهید که تا کلمات را به یاد آورید.

در این جا مثال هایی از کاربرد مکالمات متصل هست که چگونه کار می کنند. وقتی که کسی از شما می پرسد “اتاق هتل شما چطوره؟” به جای اینکه اینگونه جواب دهید ” اوممم … خوبه”، که تقریبا همه چیز در نقطه درست پایان می یابد، ممکن است عبارات و اصطلاحاتی را اضافه کنید تا احساس طبیعی تری به آنچه می گویید داشته باشید.

مثلا می توانید به جای جواب قبلی بگویید: “در واقع، سوال خوبیه اتاقم تو هتل خوبه. ممنون از اینکه پرسیدی. اتاق شما چطوره؟” این دقیقا همان جواب است اما عبارات و جملات ربط دهنده زیادی در این مکالمه وجود دارد.

مکالمات متصل بسیار کمک کننده هستند چونکه می توانید از آن ها در موقعیت های مختلفی استفاد کنید مانند موافقت کردن با کسی، بیان ایده ها یا عوض کردن موضوع.

گام پنجم: یک آلمانی زبان مسلط یا بومی پیدا کنید و از روز اول صحبت کنید

برای پیشرفت سریع تر در زبان آلمانی، باید از اولین روزی که یادگیری را آغاز می کنید آلمانی صحبت کنید. صحبت از روز اول سریع ترین و موثر ترین راه برای یادگیری زبان آلمانی است – خصوصا اگر با یک آلمانی زبان بومی صحبت کنید.

اما چگونه یک آلمانی زبان پیدا کنید؟ در واقع بسیار راحت است.

مهم نیست که کجا زندگی می کنید باز هم می توانید افرادی را پیدا کنید، چه به صورت آنلاین و یا چه به صورت حضوری. می توان از روش های زیر با افراد آلمانی ارتباط برقرار کرد:

 • جستجو در italki : این جا بهترین مکان برای پیدا کردن آلمانی زبان هاست. قیمت کلاس ها مناسب هستند (نسبت به کلاس های خصوصی حضوری) و از داخل خانه به راحتی می توان به italki دسترسی داشت.
 • ملاقات کردن زبان آموزان آلمانی. در سایت MeetUp.com می توانید به طور هفتگی ملاقات هایی را به زبان آلمانی در شهر های بزرگ دنیا پیدا کنید. همچنین با استفاده از نرم افزار یا وب سایت couchsurfing با افراد آلمانی زبان یا زبان آموزان آلمانی می توانید ارتباط برقرار کنید.
 • نرم افزار HelloTalk را بر روی گوشی خود نصب کنید. این نرم افزار مفید به شما کمک می کند تا با دیگر زبان آموزان آلمانی در نقاط مختلف دنیا ارتباط برقرار کنید و زبان آلمانی را تمرین کنید.
language websites

گام ششم: بر روی قسمت آسان زبان آلمانی تمرکز کنید

بسیاری از مردم فکر می کنند که یادگیری زبان آلمانی بسیار سخت است. اما اینگونه نیست.

در حقیقت، آلمانی چیز های زیادی دارد که باعث می شود یادگیری اش نسبت به دیگر زبان ها آسان تر شود. وقتی که در حال یادگیری زبان آلمانی هستید، حقه این است که بر روی بخش هایی که آسان تر هستند تمرکز کنید تا به شما کمک کنند قسمت هایی که به نظر سخت تر هستند را راحت تر یاد بگیرید.

آلمانی زبان آسانی برای یادگیری است به این دلیل که:

 • هیچ لحن و آهنگی ندارد، برخلاف زبان چینی یا تایلندی
 • هیچ ربطی میان کلمات وجود ندارد، برخلاف فرانسوی
 • بسیاری از حروف شبیه به انگلیسی هستند، برخلاف ژاپنی و کره ای
 • بدون پسوند یا اصطلاحات اضافه است، مانند مجارستانی و ترکی
 • هیچ رشته ای از حروف صامت با تلفظ سختی ندارد مانند چکوسلواکی

به علاوه، آلمانی یک زبان آوایی است. بدین معنی است که (البته با تعداد خیلی کمی از استثنا ها) می دانید که دقیقا چگونه کلمه را تلفظ کنید وقتی که آن را می خوانید به همین ترتیب، وقتی کلمه ای را می شنوید می توانید آن را همان شکلی بنویسید.

زبان انگلیسی، در مقابل مشکلات زیادی با تلفظ دارد. مانند corpse, corps, horse, worse که علی رغم داشتن صدا هایی متفاوت، “or” در همه آن ها مشترک است.

علاوه بر آن، بخشی از گرامر آلمانی همانند انگلیسی است هر دوی آن ها قسمتی از خانواده آلمانی زبان ها هستند. خصوصا متون آنگلوساکسون قدیمی به زبان آلمانی نزدیک تر هستند. حتی متون کلاسیک اخیر، مانند شکسپیر، به ریشه های آلمانی زبان انگلیسی نزدیک تر هستند.

راه دیگر برای دیدن این مسئله این است که از خود بپرسید “چطوری ممکن است شکسپیر این را گفته باشد؟” برای مثال “thou” از حرف آلمانی “du” دور نیست. به همین ترتیب، “thine” بسیار نزدیک است به کلمه آلمانی “dein”.

به سرعت به یک آلمانی زبان مطمئن تبدیل شوید

راه های زیادی برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان آلمانی وجود دارد.

تنها این گام های مهم را به خاطر بسپارید:

 • چرا می خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید؟
 • با ساختن یک آلمان کوچک در خانه تان خود را درزبان آلمانی غرق کنید
 • به شیوه ای هوشمندانه از هک های زبان استفاده کنید
 • از مکالمات متصل استفاده کنید تا صحبت کردن تان روان و طبیعی تر به نظر برسد
 • از روز اول صحبت کنید – خصوصا با یک فرد آلمانی زبان
 • باور کنید که زبان آلمانی ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید

موارد تسلط بر زبان آلمانی در اطراف شماست و اکنون شما ابزار لازمی که در یادگیری زبان آلمانی به شما کمک می کنند را در اختیار دارید.

معنی A1, B2, C1 و دیگر حروف مشابه چیست؟

افرادی که در خارج از اروپا هستند ممکن است اطلاعی از این نداشته باشند اما اروپا یک چارچوب ارزیابی مهارت های زبانی دارد که “چارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبان ها” نامیده می شود. مجموعه معیار هایی مشترک است که سطح دانش زبانی شما را مشخص می کند. A1 مبتدی، C1 پیشرفته است. کارفرمایان یا دانشگاه های مختلف ممکن است سطح مشخصی را تعیین کنند که با گرفتن این مدرک می توانید به آن ها ثابت کنید.

بهترین راه برای یادگیری زبان آلمانی چیست؟

بهترین راه برای هرکسی می تواند متفاوت باشد و روش های مختلفی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد. داشتن یک معلم خوب که بتواند شما را با زبان کاملا آشنا کند موثر است. اما داشتن معلم ضروری نیست. اگر می خواهید که به صورت خودآموز یاد بگیرید به شما پیشنهاد می کنیم تا از نرم افزارهایی مانند Duolingo و Memrise استفاده کنید یا از کلاس ها و منابع آنلاین و پیدا کردن متون کاربردی. برای بالا بردن سرعت یادگیری وقت بسیاری را صرف کنید. کتاب های آلمانی بخوانید، به موزیک ها و پادکست های آلمانی گوش دهید، فیلم های آلمانی ببینید و خودتان را با تمرین مداوم به روز نگه دارید.

به مدت سه ماه است که زبان آلمانی می خوانم اما پیشرفتی نکرده ام. می خواهم ادامه ندهم.

یادیگری زبان اینگونه تاثیری ندارد. یادگیری زبان آلمانی نیاز به تداوم و تعهد دارد. بعضی ها زودتر از دیگران یاد می گیرند و بعضی ها دیرتر و هرچه شما سن تان بیشتر می شود، یادگیری هم سخت تر می شود. نگذارید یادگیری کند باعث دلسردی شما شود. همیشه راه هایی برای بهبود بخشیدن به یادگیری تان وجود دارد.

برای آلمانی زبان ها عجیب است اگر کلمه ای را اشتباه به کار ببریم یا خطا تلفظ کنیم؟ آیا باز هم متوجه خواهند شد چه می گویم؟

معلوم است که عجیب به نظر می رسد، دقیقا همانند زبان خودتان. افراد بومی مشکلی با فهمیدن شما ندارند مگر اینکه اشتباهی داشته باشید. در نظر داشته باشید که تا جای ممکن زبان را صحیح یاد بگیرد.

قصد مهاجرت به آلمان را دارم، آیا می توانم بدون یاد داشتن زبان آلمانی به آنجا بروم و کار پیدا کنم؟

جواب خیر است. درست است که بسیاری از افراد انگلیسی صحبت می کنند اما نه همه آن ها. هنوز نیاز است که آلمانی حرف بزنید برای باز کردن حساب بانکی، خواندن اسناد مهم و قرارداد ها و استفاده از تمام سرویس های شهری و همین طور برای احترام گذشتن به فرهنگ آلمانی باید بتوانید که به زبان آن ها صحبت کنید. اگر قصد ادامه تحصیل برای مدت طولانی تری دارید مهم است که آلمانی حرف بزنید. برای کار: شرکت های زیادی وجود ندارند که بتوانید در آن ها بدون دانستن زبان آلمانی کار کنید. مهندسی و برنامه نویسی؟ قطعا. اما جدا از آن ها، کار های زیادی وجود ندارند که حداقل به ابتدایی ترین دانش زبان آلمانی نیاز نداشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا