روانشناسیسلامت

آیا گوش دادن به موسیقی شاد باعث ایجاد خلاقیت می شود‎؟‎

یک مطالعه در سال 2017 در ژورنال PLOS ONE نشان داد که گوش دادن به موسیقی شاد شامل آهنگ های کلاسیک که حس مثبت را القا می کنند و شاد هستند به افراد کمک کرد تا در انجام کار هایی که شامل تفکر “واگرا” که یکی از مؤلفه های اصلی خلاقیت است، کمک کند.

تفکر واگرا شامل “ایجاد ترکیبات غیر منتظره، شناسایی پیوند ها بین همکاران از راه دور یا تبدیل اطلاعات به اشکال غیر منتظره است”.

خلاقیت یک کیفیت مهم در دنیای پیچیده و پر سرعت در حال تغییر است، زیرا به ما این امکان را می دهد تا برای طیف گسترده ای از مشکلات راه حل های ابتکاری تولید کنیم و ایده های تازه ای به دست آوریم.

خلاقیت فقط مختص هنرمندان و نوابغ نیست. علم مدرن نشان می دهد که همه ما توانایی شناختی برای ایجاد ایده های اصلی را داریم؛ چیزی که محققان آن را تفکر واگرا می نامند.

چگونه موسیقی باعث تقویت خلاقیت می شود؟

گوش دادن موسیقی شاد و تقویت خلاقیت

مطالعات نشان می دهد که خلاقیت ممکن است از طریق موسیقی تقویت شود و تحقیقات بیشتر می تواند بررسی کند که چگونه صدا های مختلف محیط ممکن است بر خلاقیت تاثیر بگذارد.

در یک آزمایش، محققان تمرینات خلاقیت را برای شرکت کنندگان امتحان کردند که تفکر واگرا یا همگرا را اندازه گیری کنند. آن ها را به دو گروه تقسیم کردند یک عده در حالت سکوت و برای افراد دیگر موسیقی کلاسیک پخش کردند که شامل چهار حالت عاطفی متمایز: آرام، شاد، غمگین یا مضطرب بود.

محققان پس از مقایسه عملکرد شرکت کنندگان در تفکر واگرا و همگرا در 5 سناریو، متوجه شدند که شرکت کنندگانی که موسیقی شاد گوش دادند نسبت به افرادی که در سکوت بودند، نمره قابل توجهی در تفکر واگرا داشتند.

آن ها ایده های کلی بیشتری پیدا کردند و در نتیجه ایده های خلاقانه تری ارائه شد، در صورتی که انواع دیگر موسیقی این تاثیر را نداشت. محققان نوشتند: نتایج حاکی از آن است که گوش دادن به موسیقی شاد باعث افزایش عملکرد در تفکر واگرا کلی می شود.

جالب این است که آیا شرکت کنندگان موسیقی را دوست داشتند یا نه هیچ تاثیری در عملکرد آن ها نداشت و هیچکدام از انواع موسیقی تاثیری در تفکر همگرا نداشته و به همین دلیل به جای پاسخ دادن به ذهن شما برای بسیاری از ایده های بالقوه، باید به یک جواب درست برسید.

موسیقی شاد و تفکر واگرا

گوش دادن موسیقی شاد

تفکر واگرا ممکن است با خلق و خوی ایجاد شده توسط موسیقی شاد ارتباط داشته باشد. از این گذشته، خوشبختی به عنوان یک احساس مثبت در نظر گرفته می شود که به گفته محققان طرز فکر ما را گسترش می دهد و میل ما به اکتشاف و بازی را تقویت می کند.

تحقیقات نشان می دهد یکی از مزایای موسیقی شاد ارتباطی است که بین خلق و خوی مثبت و خلاقیت وجود دارد.

افراد ممکن است بخواهند در حین کار، به موسیقی شاد گوش کنند؛ به ویژه اگر نیاز به راه های جدیدی برای رفع یک مشکل خاص داشته باشند. با توجه به نتایجی که نویسندگان بدست آوردند، گوش دادن به موسیقی می تواند تفکر خلاق را به روش های ارزان و کارآمد در محیط های مختلف علمی، آموزشی و سازمانی ترویج دهد و در هنگام نیاز به تفکر خلاق مفید باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا