پزشکیسلامت

علت گرفتگی رگ سیاتیک و درمان های خانگی برای آن

اگر از گرفتگی رگ سیاتیک دچار درد و رنج فراوانی هستید و به دنبال راه های درمان آن می گردید، در این مقاله با ما همراه باشید تا 12 درمان عالی و فوق العاده را به شما معرفی کنیم و بتوانید هر چه سریعتر از شر این درد آزار دهنده خلاص شوید.

دلیل درد سیاتیک در پا و کمر افراد چیست؟

گرفتگی رگ عصب سیاتیک دلایل بسیاری دارد که از جمله آن ها عبارتند از:

 • دیابت
 • آرتروز در نواحی ستون فقرات
 • چرخش ناگهانی در ناحیه کمر
 • نشستن به مدت زمان طولانی
 • شک عصبی
 • تنگی کانال های کمر در بزرگسالان
 • تصادف و وارد کردن ضربه شدید در ستون مهره های کمر

نکته: لازم به ذکر است که اگر درد رگ سیاتیک شما با درمان های خانگی برطرف نشد، باید به پزشک متخصص درد سیاتیک یا متخصص طب سوزنی مراجعه کنید.

درمان های خانگی گرفتگی رگ سیاتیک

1. کمپرس سرد و گرم استفاده کنید

از کمپرس آب سرد و گرم استفاده نمایید.
کمپرس آب گرم

یکی از راه های درمان خانگی گرفتگی رگ سیاتیک استفاده از کمپرس سرد و گرم در نواحی درد است. این روش قابلیت دارد تا درد و التهاب موجود، ناشی از گرفتگی رگ سیاتیک را از بین ببرد. استفاده از کمپرس گرم در نواحی درد ناشی از رگ سیاتیک می تواند عضلات منقبض شده را شل کند و درد رگ سیاتیک را بهبود بخشد.

استفاده از کمپرس سرد نیز برای بهبود ورم در نواحی گرفتگی رگ سیاتیک موثر است.

نکته: در صورت استفاده از کمپرس سرد و گرم لازم است کمپرس موجود به مدت 15 تا 20 دقیقه درمحل درد قرار گیرد.

توجه: اگر در بدن خود از مشکلات قلبی رنج می برید استفاده از کمپرس سرد را فراموش کنید و از آن استفاده نکنید.

2. از زرد چوبه استفاده نمایید

قسمت درد سیاتیک خود را با زرد چوبه ماساژ دهید
از زرد چوبه استفاده نمایید

زرد چوبه یکی از مواردی است که می تواند التهابات موجود در بدن را بهبود بخشد و موجب از بین رفتن درد سیاتیک شود.

این ماده حاوی ماده کورکومین است که به کاهش درد و التهاب کمک می کند. از جمله درد های دیگری که استفاده از زرد چوبه باعث بهبود آن می شود، درد های موجود در زانو است.

شما می توانید یک قاشق چای خوری زردچوبه را به شیر اضافه کنید. همچنین مقداری دارچین به این ماده اضافه کنید. سپس آن را با مقداری عسل شیرین کنید و میل کنید. علاوه بر این موارد استفاده از اسموتی زردچوبه و یا دمنوش زردچوبه هم می تواند در درمان خانگی گرفتگی رگ سیاتیک مفید واقع شود.

توجه: نهایت دقت را در استفاده از زرد چوبه داشته باشید، چون استفاده از زردچوبه برای افرادی که دارای مشکل دیابت و رقیق بودن خون هستند مفید نیست. بنابراین لازم است که دکتر ارتوپد خود را در جریان قرار دهید.

3. از ماساژ های ملایم استفاده کنید

قسمت درد خود را به آرامی ماساژ دهید
از ماساژ های ملایم استفاده کنید

استفاده از ماساژ های ملایم (ماساژ درمانی) می تواند التیام بخش بدن شما باشد و از درد های ناشی از رگ سیاتیک جلوگیری کند. بدین منظور روزی 2 الی 3 بار ناحیه کمر خود را با روغن زیتون یا روغن سیاه دانه ماساژ دهید.

نکته: حتما دقت لازم را در هنگام ماساژ کمر با روغن به عمل آورید و از فشارهای بی مورد و اضافی خود داری نمایید.

ماساژ درمانی فواید بسیاری دارد که از جمله این فواید می توان به: بهبود جریان خون، افزایش جریان خون و افزایش دامنه حرکت اشاره کرد.

4. از ورزش های سبک شروع کنید

برای بهبود درد سیاتیک خود از ورزش های سبک شروع کنید
از ورزش های سبک شروع کنید

در کنار استراحت می توانید از ورزش های ساده و آرام استفاده کنید و درد رگ سیاتیک خود را بهبود بخشید. پس از تشدید درد سیاتیک ورزش های منظم، آرام و ساده را شروع کنید تا رگ ها و عضلات شما در نواحی کمر و شکم تقویت شوند. از جمله ورزش های موثر در بهبود درد سیاتیک می توان به ورزش کشیدن زانو در شکم اشاره کرد.

این ورزش به صورت زیر انجام می شود.

ورزش جمع کردن زانو به سینه
ورزش جمع کردن زانو به سینه
 1. به پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید. سپس زانوی خود را به سمت شکم خم کنید. دستان خود را پشت زانو قلاب کنید و به سمت سینه خود بکشید.
 2. این حالت را 20 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اول بازگردید.
 3. اینک پای خود را عوض کرده و این حرکت را بروی پای خود انجام دهید.

برای انجام ورزش های دیگر با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید.

5. از دانه شنبلیله استفاده کنید

مخلوط دانه شنبلیله و شیر را در نقطه درد قرار دهید و کمی ماساژ دهید
از دانه شنبلیله استفاده کنید

دانه شنبلیله دارای خواص ضد التهابی است و قابلیت دارد که التهابات موجود در بدن شما را کاهش دهد (به خصوص التهابات موجود در رگ سیاتیک). دانه شنبلیله را با شیر گرم مخلوط کرده تا ماده ای خمیری شکل به وجود بیاید.

این ماده خمیری شکل را در محل درد قرار دهید و بگذارید به مدت چند ساعت در محل درد باقی بماند. اگر می خواهید درد شما هر چه سریعتر بهبود یابد می توانید هر روز از این ماده خمیری شکل استفاده نمایید.

6. استفاده از درمان طب سوزنی

برای درمان درد رگ سیاتیک خود از طب سوزنی استفاده کنید
استفاده از درمان طب سوزنی

از جمله راه های دیگر درمان درد رگ سیاتیک استفاده از درمان طب سوزنی است. عضلات خود را در هنگام انجام طب سوزنی شل کنید تا به روند بهبود درد رگ سیاتیک خود به وسیله طب سوزنی کمک کنید.

درمان دیگری که در طب سوزنی انجام می شود تحریک نقاط عصبی است و موجب تحریک دستگاه عصبی مرکزی می شود. بنابراین موجب تغییر درک درد شده و باعث می شود شما حس درد را تجربه نکنید.

دقت کنید که طب سوزنی توسط شخصی ماهر انجام شود تا عوارضی نداشته باشد.

7. استفاده از هیدراتاسیون

از هیدراتاسیون استفاده کنید تا درد رگ سیاتیک شما بهبود یابد
استفاده از هیدراتاسیون

در مواقعی که دچار گرفتگی رگ سیاتیک شده اید، آب زیاد بنوشید. اگر قصد دارید عصب ها را تغذیه کنید، آب می تواند عالی ترین گزینه باشد. بنابراین در طول روز به اندازه کافی آب مصرف کنید.

8. سیر بخورید

برای بهبود درد رگ سیاتیک خود سیر بخورید
سیر بخورید

سیر ماده ای است که مانند زرد چوبه خواص ضد التهابی دارد و می توان از آن به عنوان درمان گرفتگی رگ سیاتیک استفاده کرد. علاوه بر این مصرف سیر می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و می تواند با رادیکال های آزاد بدن که موجب گرفتگی رگ سیاتیک می شوند مبارزه کند.

9. برگ کرفس بخورید

به خوردن برگ کرفس بپردازید تا درد رگ سیاتیک شما بهبود یابد
برگ کرفس بخورید

کومارین یک ترکیب موجود در کرفس است که خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد. شما می توانید برگ ها و ساقه های کرفس را در آب جوش اضافه کنید تا زمانی که آب سرد شود اجازه دهید این ترکیب کمی خنک شود.

برای خلاص شدن از درد سیاتیک هروز 3 فنجان از آب کرفس جوشانده شده را بخورید.

10. از کمربند مخصوص درمان سیاتیک استفاده کنید

برای کاهش درد سیاتیک خود از کمربند های مخصوص درد سیاتیک استفاده کنید
از کمربند مخصوص درمان سیاتیک استفاده کنید

طراحی کمربند مخصوص درد سیاتیک موجب شده است که شما بتوانید با کمک این کمربند اکثر کارهای روز مره خود را که به خم شدن احتیاج دارند انجام دهید و به کمک این کمربند درد ناشی از رگ سیاتیک خود را احساس نکنید.

گرفتگی عضله یا اسپاسم عضله چیست؟ راه های درمان آن

11. از تشک و صندلی سفت استفاده کنید

اگر به درد گرفتگی رگ سیاتیک دچار هستید از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید
از تشک و صندلی سفت استفاده کنید

اگر به درد گرفتگی رگ سیاتیک دچار هستید از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید و بدانید که حفظ حالت مناسب بدن و محافظت از باسن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. به همین دلیل لازم است از صندلی هایی با پشتی صاف و نشیمن مسطح استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که خوابیدن روی تخته چوبی یا استفاده از تشک سفت می تواند در درمان خانگی گرفتگی رگ سیاتیک بسیار موثر باشد.

توجه: حتما دقت داشته باشید که اگر درمان های موجود در این مقاله را یک به یک انجام دادید و درد رگ سیاتیگ شما بهبود پیدا نکرد حتما به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا بهترین راهکار های مفید برای درمان درد رگ سیاتیک را به شما معرفی کند.

سلب مسئولیت: تمامی راهکار های گفته شده به طور کلی می باشد و مجله خبری آیتایمز عهده دار مسئولیتی نمی باشد. بنابراین پیش از هرگونه اقدام با پزشک خود مشورت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا