اخبار اقتصادی

گرانی های بازار به دلیل تحریم ها نیست ناشی از سوء مدیریت است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری وزیر اسبق وزارت صمت، با حضور در برنامه امروز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت سلام تهران با اشاره به اوضاع معیشتِ مردم گفت: اگر بگوییم تحریم‌ها اثر نداشته کاملاً اشتباه است. در ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ هم اوباما تحریم‌های فلج کننده‌ای بر اقتصاد ما تحمیل کرد. شرایط سختی بود، اما ما تجربه مهمی کسب کردیم و در بهار ۱۳۹۲ توانستیم قیمت‌ها را کنترل کنیم و بازار را به آرامش برسانیم. روش‌های کنترل تحریم را ابداع کردیم و جواب داد. کمبودی در بازار نبود و ذخایر پر بود و توانسته بودیم بازار را کنترل کنیم و با فراغ بال سراغ طرح‌های توسعه‌ای سرمایه گذاری در معادن و کشاورزی برویم. بعد از برجام انتظار می‌رفت از این تجربه استفاده شود که نشد.

وی در ادامه گفت: آن زمان ما توانسته بودیم ریزه‌کاری‌هایی را به کار ببندیم و تحریم‌ها را دور بزنیم. مرکز مبادلات ارزی یکی از آن‌ها بود. دولت در این مدتِ پس از برجام آن تجربه را انجام نداد و این را باید سوء‌مدیریت نامید. با کمال تأسف تمام تلاش‌های ما برای انتقال این پیام به دولت میسر نشد. البته صدا و سیما هم در این زمینه مقصر بود، چرا که در نقد دولت درست عمل نکرد. نقد نه به معنای تخریب بلکه به معنای دادن راه و روش مؤثر جهت حل مسئله.

غضنفری در پاسخ به این سوال که اگر به شما در زمان وزارت‌تان این نقدها می‌شد، می‌پذیرفتید عنوان کرد: بله، همان زمان وزارت هم ما در صدا و سیما برای پاسخ‌گویی حاضر می‌شدیم و استقبال می‌کردیم.

وی افزود: اگر دولت و نهادهای مسئول مثل مجلس که کارشان نظارت بر فعالیت‌های دولت است درست عمل کنند، دیگر شاهد اعتراض و ریختن مردم در خیابان نخواهیم بود.

غضنفری گفت: در ۱۳۸۴ که آقای شریعتمداری وزیر بازرگانی بود، وضع بسیار بدی در بازار داشتیم تا جایی که قرار شد وزیر استیضاح شود.

وی اضافه کرد: هم با وزارت بازرگانی مستقل و هم مشترک، می‌شود مشکلات را حل کرد و دو وزارت‌خانه مستقل یا ادغام شده چندان مسئله نیست. هرچند، زمانی که در وزارت صمت بودم، در تصمیم‌گیری‌ها اختیارات زیادی داشتم.

وی خاطر نشان کرد: وابستگی صدا و سیما به دریافت بودجه از دولت باعث محافظه کاری‌اش شده است.

مهدی غضنفری درباره اینکه چرا اکنون که ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده داده می‌شود، قیمت‌ها تغییری نمی‌کند، گفت: برای یک حکمرانی شایسته چه در اینجا و چه در هر جایی از دنیا، یک‌سری قوانین الهی وجود دارد که اگر رعایت نشود، مردم دچار مشکل می‌شوند. دولت در این موضوع اشتباه حکمرانی داشت. از این اشتباهات در این هشت سال خیلی داشتیم. مردم حس کردند با دولتی مواجه هستند که دروغ می‌گوید و حرف عوض می‌کند. حرف‌های زمان انتخابات و اتفاقات بعدی در دولت، با هم تناقض دارد و مردم این را می‌بینند.

وی افزود: دولت در این ۲۰ روز باقی مانده از عمرش، ادعای اصلاح دارد و این حرف‌ها تحقیر مردم است. الآن وقت عذرخواهی از مردم و زنگ حساب است. برخی اعضای دولت با یک ترفند علوم شناختی سعی دارند صحنه را به سال ۱۳۹۲ منتقل کنند. فضایی که دوباره بگویند مردم یادتان هست قیمت فلان کالا چند بود و یا از دکل نفتی بگویند و مردم هم وای عجب گویند و روزگار بدی بود سر دهند. خب الآن باید دولت پاسخ‌گوی همان دکل نفتی و بابک زنجانی باشد. دولت در این سال‌ها فقط منتظر گذران روزها از پی روزها بود و اصول حکم‌رانی را به کار نگرفت.

غضنفری در پایان این گفت‌وگو درباره کاهش قیمت ارز و محسوس نبودن اثر این کاهش در بازار گفت: بازار بسیار هوشمند است، حتی از دولت‌مردان هم هوشمندتر است. باید منتظر اتفاقات وین بود. معمولاً اثر این مذاکرات در بازار زودتر خود را نشان می‌دهد. یک عده هم در حال چیدن میوه نرسیده این مذاکرات هستند؛ چرا که زمانشان بسیار محدود است. این خطر هم وجود دارد که در آستانه انتخابات فقط یک چیزی امضا شود و دوباره شعارهای تکراری شکستن تحریم‌ها سر بدهند و گوش مردم آزرده شود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا