ترفند هاتصاویرگوشی موبایل

آشنایی با عوامل موثر در کیفیت عکس

اگر باید بین اشتراک گذاری عکس، با کیفیت پایین یا به اشتراک گذاری هیچ چیزی تصمیم بگیرید، مورد دوم را انتخاب کنید. مردم از عکس های مخدوش، مات و فشرده اصلا لذت نمی برند. چیزی که بسیار نا امید کننده تر است، این است که بفهمیم چرا تصاویر HQ با یک فرمت کار می کنند و نه با فرمت دیگر.

به عنوان مثال، تصویری که در تلفن هوشمند شما واضح و روشن به نظر می رسد، ممکن است در دسکتاپ رایانه شما ضعیف به نظر برسد. این امر به این دلیل است که عوامل زیادی بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد، از جمله مقیاس بندی و استفاده نادرست از اندازه عکس های معمول برای پروژه ها، تا دقت رنگ و فشرده سازی.

کتابخانه Depositphotos به تنهایی دارای چهار اندازه عکس می باشد و برخی در مورد زمان استفاده از آن مطمئن نیستند. راهنمای ما را بخوانید تا از هرگونه سردرگمی خلاص شوید و از نا امیدی که هنگام مدیریت عکس برای پروژه ها، صفحه ها و قالب های مختلف تجربه می کنید رهایی یابید.

کیفیت عکس

8 عامل موثر بر کیفیت عکس

1. مقیاس بندی عکس

در مورد عواملی که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد، اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم گیری شود این است که این عکس ها کجا استفاده می شوند. بسته به منبع – وب یا تلفن همراه – نسبت ابعاد و اندازه عکس را تنظیم می کنید.

نسبت ابعاد

نسبت تصویر، نسبت عرض و ارتفاع تصویر است که در قالب دو عدد مانند 16:9 یا 4:3 قرار می گیرد. رسانه های مختلف به نسبت ابعاد متفاوتی نیاز دارند. این بدان معناست که اگر می خواهید تصویر دارای کیفیت خوبی باشد، باید از نسبت تصویر مناسب استفاده کنید.

نسبت ابعاد مشترک

  • 1: 1 تصویری با نسبت تصویر 1: 1 است که عرض و ارتفاع مساوی خواهد داشت. این مربع است و برای پست اینستاگرام بسیار مناسب است.
  • 4: 3 نسبت ابعادی است که معمولاً برای مانیتور کامپیوتر، تبلت و تلویزیون استفاده می شود. با این حال، برای دستگاه های با وضوح بالا، نسبت تصویر باید 16: 9 باشد.
  • نسبت تصویر 16: 9 تقریباً جایگزین استاندارد 4: 3 شده است و بیشتر برای تلویزیون ها و مانیتور های با کیفیت بالا استفاده می شود.

اندازه عکس های رایج برای وب

اندازه های معمولی عکس معمولاً در پیکسل (1080 1920 1920) بیان می شوند و مقادیر متفاوتی نسبت به ابعاد دارند.

اگرچه برخی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس امکان فشرده سازی تصویر در هنگام بارگذاری را فراهم می کنند، اما اگر می خواهید کیفیت تصویر خوبی برای وب داشته باشید، باید به اندازه عکس های معمول پایبند باشید.

  • 1920 × 1080: رزولوشن Full HD است که برای پخش تلویزیونی، تلفن های هوشمند و سیستم عامل های اینترنتی مانند YouTube و Netflix استفاده می شود. این تصویر دارای صفحه نمایش عریض با نسبت تصویر 16: 9 است.
  • 1280 × 720: یک رزولوشن HD است که برای تصاویر پس زمینه دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند مناسب است. نسبت تصویر آن نیز 16: 9 است.
  • 1080 10 1080: یک اندازه عکس معمولی است که مربع است و نسبت تصویر 1: 1 دارد. برای مثال می توانید از آن برای پست های رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید.


پس از تصمیم گیری در مورد مکان استفاده از تصاویر، باید عوامل دیگری را که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارند نیز در نظر بگیرید.

اندازه عکس های رایج برای وب

2. میزان وضوع تصویر

اگرچه هر عکاسی می داند که وضوح عامل مهمی است که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد، اما بسیاری متوجه نمی شوند که این ایده کاملاً ذهنی است.

وضوح تصاویر ترکیبی از دقت و حساسیت است که در آن اولین اندازه پیکسل و دومی کنتراست عکس است. در همین حال، وضوح به ویژگی های لنز بستگی دارد، شدت برای هر فرد متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تصویری با جزئیات بیش از حد را که ناشی از افزایش وضوح است، دوست نداشته باشند. ممکن است دیگران فکر کنند که هرچه جزئیات بیشتر روشن باشد، بهتر است.

به طور کلی، به نظر می رسد یک تصویر واضح از کیفیت بالاتری برخوردار است. کمتر تار است و کنتراست بیشتری دارد.

کنتراست تصویر

3. نویز دیجیتال

بیشتر اوقات، نویز دیجیتال برای عکاسان مفهوم منفی دارد، زیرا نقصی است که از پیکسل های رنگی و روشنایی تصادفی تشکیل شده است.

نویز اغلب هنگام عکس گرفتن در شب به یک مشکل تبدیل می شود. در شرایط کم نور، ممکن است به نظر برسد که افزایش ISO و ثبت نور بیشتر بهترین راه حل است، اما در واقعیت متفاوت است. بسته به شرایط آب و هوایی و نوری، یک ISO کامل باید با روش آزمایش و خطا تعیین شود. اگر می خواهید کیفیت تصویر بهتری با نویز کمتر داشته باشید، باید آماده باشید تا با تنظیمات آزمایش کنید تا نقطه طلایی را در حین عکاسی پیدا کنید.

اگر نتوانستید با حداقل نویز عکس بگیرید، می توانید کیفیت تصویر را در مرحله پس از تولید افزایش دهید. همچنین شما می توانید با استفاده از برنامه های مناسب فتوشاپ عکس های خود را با کیفیت کنید.

4. تحریف

مگر اینکه شما در یک پروژه عکاسی خلاق کار کنید یا تحقیق کنید، اعوجاج یک نقطه ضعف است.

اعوجاج انحرافی است که باعث خم شدن خطوط مستقیم می شود. معمولاً زمانی اتفاق می افتد که قسمت های مختلف اشیاء گرفته شده در فاصله های متفاوتی از نقطه ای که به آن عکاسی می کنید باشند. به عنوان مثال، هنگام گرفتن نمای نزدیک ساختمان ها، اعوجاج جزئی اجتناب ناپذیر است. اساسا، ساده ترین راه برای جلوگیری از اعوجاج، دور شدن بیشتر از شی یا موضوع است.

5. فشرده سازی تصاویر

اگر شما نیاز به تهیه تصاویر برای وب دارید، یکی از گزینه ها فشرده سازی است. این به معنای گروه بندی یا حذف قسمت های خاصی از عکس با هدف کاهش اندازه آن است. دو نوع فشرده سازی وجود دارد:

  • فشرده سازی تلفاتی
  • فشرده سازی بدون اتلاف

برای عکاسان، درک تفاوت های ظریف هر دو، به منظور دریافت تصویری با بهترین کیفیت ممکن، مهم است.

فشرده سازی از دست رفته

اکثر DSLR ها به شما این امکان را می دهند که بین فرمت های RAW و JPEG انتخاب کنید. اگر یک عکاس حرفه ای هستید و مهارت ویرایش پیشرفته دارید، قطعاً RAW را انتخاب خواهید کرد. در مرحله پس از تولید، تصویر بدون فشرده سازی آسان تر می شود اما وزن بیشتری نیز خواهد داشت. JPEG، به نوبه خود، فرمت فشرده در دوربین است. وزن آن کمتر از RAW است زیرا برخی از بیت های تصویر حذف می شوند.

فشرده سازی بدون ضرر

همانطور که از نام نوع فشرده سازی مشاهده می کنید، همه چیز مربوط به کاهش اندازه عکس بدون از دست دادن کیفیت است. اگر تصویری را به PNG ،TIFF یا BMP تبدیل کنید، فایل اصلی و فشرده یکسان به نظر می رسد، زیرا این فرمت ها از طریق بازسازی و بدون از دست دادن کیفیت، اندازه تصویر را فشرده می کنند.

یکی دیگر از نمونه های مشهور فشرده سازی تصویر بدون ضرر، بایگانی کردن فایل ها و انتقال آن ها در یک فایل ZIP است. با این حال، این گزینه برای وب بی اهمیت است.

به طور خلاصه، اگر در حال آماده سازی تصاویر برای وب هستید و باید بین JPEG و PNG یکی را انتخاب کنید، به سراغ تصویر دوم بروید. فایل های PNG قطعاً کیفیت بهتری خواهند داشت.

6. محدوده دینامیکی

محدوده دینامیکی، همچنین به عنوان خشم نوردهی شناخته می شود، یک عامل مهم است که کیفیت کلی تصویر را تعیین می کند. این نسبت شدت نور است که توسط ویژگی های دوربین شما و ویژگی های اجسام عکاسی تعیین می شود.

دوربین شما باید توانایی تشخیص و انتقال صداها بین سیاه و سفید را داشته باشد. به بیان ساده تر، هرچه دامنه دینامیکی دوربین بیشتر باشد، می توانید جزئیات و رنگ بیشتری را ضبط کنید. اگر محدوده دینامیکی شی عکس گرفته شده از دوربین بیشتر باشد، تمام تصاویری که می گیرید بیش از حد نمایان می شوند.

محدوده دینامیکی تصویر

7. دقت رنگ


حتی اگر یک عکاس مبتدی هستید، بدون شک می توانید بگویید که دقت رنگ بسیار مهم است. البته، یک دوربین نمی تواند تصویر مشابهی را که چشم ما می بیند ثبت کند، اما کاملاً نزدیک است.

با عکاسی در RAW و پس از پردازش تصاویر بعدا می توانید به بهترین نتیجه برسید. خواه Photoshop یا Lightroom را انتخاب کنید، می توانید یک تصویر را بدون از دست دادن ویژگی های اصلی آن ویرایش کنید. با استفاده از JPEG، حفظ سایه ها و نقاط برجسته طبیعی سخت تر خواهد بود زیرا برخی از داده ها به طور تصادفی در طول فشرده سازی داخل دوربین حذف می شوند.

8. شعله ور شدن لنز


یکی دیگر از پدیده های نامطلوب برای عکاسان، شعله ور شدن لنز است. اغلب زمانی رخ می دهد که منبع نور بیش از حد روشن باشد. به عنوان مثال، اگر سعی می کنید از منظره دریا در هنگام ظهر عکس بگیرید، به جای یک تصویر دقیق، به دلیل وجود نور زیاد، یا تصویری بیش از حد در معرض دید خواهید داشت یا تاریکی. علاوه بر این خورشید مانند یک تیرگی بزرگ به نظر می رسد.

به همین دلیل، عکاسان پیشنهاد می کنند در ساعات طلایی – یک ساعت پس از طلوع آفتاب یا قبل از غروب آفتاب – زمانی که نور خورشید چندان روشن نیست و به جای تار شدن تصویر شما، عکاسی منظمی از لنز دریافت می کنید، عکس بگیرید.

بهترین زمان عکس گرفتن

راهنمای ما را در مورد عواملی که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارند در دست داشته باشید و هنگامی که با مشکلی روبرو شدید، می توانید لیست را بررسی کرده و دریابید که چه چیزی ممکن است در تصویری که فاقد کیفیت مورد نظر شما است، اشتباه باشد. شما نیز با استفاده از برنامه های مناسب ادیت عکس می توانید بر کیفیت و زیبایی عکس ها بیافزایید.

منبع: depositphotos

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا