پزشکیسلامت

کور رنگی چیست؟ علائم، انواع و علل ابتلا به کور رنگی کدام است؟

خلاصه مطالب مربوط به کور رنگی

 • علائم: مشکل در دیدن تفاوت بین رنگ ها
 • روش تشخیص: تست دید رنگی
 • علل ابتلا: ژنتیکی یا بر اثر ابتلا به بیماری های زمینه ای
 • درمان: عینک و وسایل کمک بصری

کور رنگی چیست؟

باید بگوییم به این معنی است که فرد کور رنگ، رنگ ها را نسبت به بقیه مردم متفاوت می بینید و در بیشتر مواقع، تفاوت بین برخی رنگ ها را به سختی می تواند تشخیص دهد.

معمولاً این افراددر اکثر خانواده ها دیده می شود و می توان گفت برای این موضوع هیچ درمانی وجود ندارد، اما عینک های مخصوص و لنز های چشمی مناسب می توانند کمک کننده باشند. البته اکثر افرادی که دچار این مشکل هستند می توانند خود را با شرایط وفق داده و در انجام کار های روزمره مشکلی نداشته باشند.

کودکان کور رنگ

انواع این بیماری

این بیماری سه نوع مهم دارد که به آن اشاره خواهیم کرد:

 • رایج ترین نوع کور رنگی نوعی است که باعث می شود، تشخیص تفاوت بین رنگ قرمز و سبز دشوار شود. 
 • نوع دیگر این بیماری تشخیص تفاوت رنگ بین رنگ های آبی و زرد را دشوار می کند. 
 • حاد ترین نوع کور رنگی نیز برای افرادی است که به طور کامل کور رنگ هستند.

افرادی که کاملاً کور رنگ هستند به هیچ وجه هیچ رنگی را نمی بینند. تقریباً می توان گفت دنیا برای آن ها خاکستری و بدون رنگ است اما این نوع از کور رنگی زیاد رایج نیست.

علائم کور رنگی چیست؟

اصلی ترین علامت این مشکل این است که رنگ ها را متفاوت تر از بقیه ببینید. اگر شما رنگ ها را به همان شکلی که اکثر مردم می بینند، نمی بینید احتمالاً کوررنگ هستید. همچنین اگر شما هر یک از علائم زیر را داشته باشید می توان گفت احتمالاً کور رنگ هستید.

 • اگر تفاوت بین برخی از رنگ ها را متوجه نمی شوید.
 • متوجه نمی شوید رنگ ها چقدر تیره یا روشن هستند.
 • سایه ها و طیف های مختلف رنگی را تشخیص نمی دهید.

علائم کور رنگی اغلب آنقدر خفیف هستند که ممکن است، اصلاً متوجه وجود این بیماری در خود نشوید. همچنین از آن جا که ما از کودکی به نحوه دیدن رنگ ها عادت می کنیم، بسیاری از افراد مبتلا به کور رنگی نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

معمولاً تنها افراد مبتلا به کوری رنگ شدید و موارد جدی آن ممکن است متوجه این امر شوند. گاهی نیز ممکن است فرد کور رنگ علائم دیگری مانند حرکت سریع چشم به طرفین یا حساسیت به نور زیاد و موارد این چنینی داشته باشند که این موارد باعث می شود بخواهد بداند علت مشکلش چیست و در انتها به کور رنگی برسند.

آیا من در معرض خطر ابتلا به کوررنگی هستم؟

معمولاً مردان بیشتر از زنان در معرض خطر قرار دارند. همچنین اگر به موارد زیر توجه کنید می توانید بفهمید که آیا در معرض ابتلا هستید یا خیر:

 • سابقه کور رنگی در افراد خانواده خود داشته باشید.
 • بیماری های چشمی خاصی مانند گلوکوم و دژنراسیون ماکولا (AMD) داشته باشید.
 • به بیماری های خاصی مانند دیابت، آلزایمر و مولتیپل اسکلروزیس (MS) مبتلا باشید.
 • دارو های خاصی مصرف کنید که شما را مستعد ابتلا به کور رنگی کنند.
 • رنگ پوست شما سفید باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است کوررنگی داشته باشید، بهتر است در مورد معاینه خیلی زود با پزشک خود مشورت کنید.

تست کور رنگی کودکان

از چه زمانی باید بینایی کودک خود را آزمایش کنیم؟

تشخیص کوررنگی در کودکان دشوار است. کودکانی که کوررنگ هستند ممکن است سعی کنند آن را پنهان کنند. 

کور رنگ بودن در کودکان می تواند خواندن تخته سیاه یا انجام سایر فعالیت های روزانه آن ها را دشوار تر کند، بنابراین در صورت نگرانی مهم است، تست های بینایی را برای کودک خود انجام دهید.

همچنین در صورت داشتن سابقه کور رنگی در خانواده یا مشکل در یادگیری رنگ ها توسط کودک بهتر است چشمان فرزند خود را آزمایش کنید.

ممکن است فرزندتان را در مدرسه مورد آزمایش قرار دهند، اگر هر مشکلی بود سریعاً او را نزد متخصص چشم ببرید.

علت کوررنگی چیست؟

رایج ترین علت ابتلا به کور رنگی ابتلا به صورت ژنتیکی است، به این معنی که این بیماری بینایی از والدین به فرزندان منتقل شده است.

همچنین می تواند به دلیل آسیب به چشم ها یا مغز شما رخ دهد و این بیماری بینایی ممکن است با افزایش سن بدتر نیز شود. اغلب اوقات افرادی که به بیماری آب مروارید (تشکیل مناطق کدر در عدسی چشم) دچار می شوند در پی آن به رنگ کوری نیز مبتلا می شوند.

درمان کور رنگی چیست؟

هیچ درمانی برای نوع ژنتیکی آن که بین اعضای خانواده منتقل می شود وجود ندارد، اما اکثر بیماران راه هایی برای سازگاری با آن پیدا می کنند. کودکان مبتلا به کوررنگی ممکن است در برخی از فعالیت های کلاسی و تحصیلی به کمک نیاز داشته باشند.

بزرگسالان مبتلا به کوررنگی نیز نمی توانند در حوزه های خاصی مانند خلبانی یا طراحی گرافیک کار کنند. به خاطر داشته باشید که در اغلب مواقع، این بیماری مشکلات جدی ایجاد نمی کند و می توان به راحتی با استفاده از یک سری ابزار آن را کنترل کرد.

اگر کور رنگی شما از عوارض ابتلا به بیماری دیگری باشد، پزشک ابتدا بیماری اصلی شما که باعث بروز مشکلات بینایی شده است را درمان می کند. همچنین اگر شما از دارویی استفاده می کنید که دکتر تشخیص دهد باعث ابتلا به کوررنگی می شود، پزشک ممکن است میزان مصرف شما را تنظیم کرده یا به شما پیشنهاد دهد که به سراغ داروی دیگری بروید.

ابزار های درمان کور رنگی

عینک مخصوص کور رنگی

اگر این بیماری باعث ایجاد مشکل در کار های روزمره شما می شود، دستگاه ها و فناوری هایی طراحی شده اند، که می توانند به شما کمک کند، از جمله:

عینک و لنز های چشمی: برخی از لنز های چشمی و عینک ها با طراحی مخصوص ممکن است به افراد مبتلا در تشخیص تفاوت بین رنگ ها کمک کنند.

وسایل کمک بصری: می توانید از وسایل کمکی بصری مانند، نرم افزار ها و فناوری های طراحی شده در این حوزه برای تشخیص رنگ و کمک به زندگی روزمره خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید پس از گرفتن عکس با موبایل یا تبلت خود از یک نرم افزار استفاده کنید، تا بتوانید رنگ هر نقطه از عکس را طوری که هست ببنید.

در انتها اگر شما مبتلا به کور رنگی هستید بهتر است این نکات را به خاطر سپرده و در مورد آن ها با چشم پزشک خود صحبت کنید:

 • از پزشک خود در مورد وسایل بینایی و فناوری هایی که می توانند به شما در انجام کار های روزمره کمک کنند بپرسید.
 • اعضای خانواده را تشویق کنید تا بینایی خود را بررسی کنند، زیرا این بیماری در اکثر خانواده ها وجود دارد.
 • در مورد بینایی کودکان خود حساس باشید تا در صورت ابتلا بتوانید از سنین پایین به آن ها کمک کنید.
 • مراقب بدن خود باشید و در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای به خصوص انواع مختلف دیابت یا همان قند خون برای درمان خود سریعاً اقدام کنید.

منبع:

nei.nih.gov
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا