بهداشت فردیسلامت

نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن دست و پا همراه با تصویر و ویدئو

ناخن ها هر ماه تقریباً 1/10 اینچ (2.5 میلی متر) رشد می کنند. بنابراین، جهت حفظ سلامت و رعایت بهداشت لازم است تا به طور مرتب ناخن های دست و پا را کوتاه کنید. در مورد نکات و تکنیک های نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن دست و پا، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن دست و پا

زمان مورد نیاز: 2 دقیقه.

اگر قصد کوتاه کردن ناخن دست و پای خود را دارید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. دست و پاهایتان را بشویید (این مرحله مخصوصاً برای ناخن های پا مهم تر است. زیرا، ناخن های پا به خصوص انگشت شست پا ضخیم تر و سخت تر از دیگر ناخن ها هستند).

  قبل از این که ناخن های خود را کوتاه کنید، ابتدا دست و پاهایتان را بشویید.
  سپس، چند دقیقه ناخن ها را درون تشت آب قرار دهید تا ناخن ها کمی نرم شود.
  می توانید ناخن های خود را در حالی که خیس هستند، کوتاه کنید. اما، اگر در محیط خشک کار کنید کنترل بیشتری بر روی ناخن ها دارید. بنابراین، پس از شستن، دست و پایتان را خشک کنید.دست و پاهایتان را بشوئید.

 2. برای کوتاه کردن ناخن، ابزار مناسبی را انتخاب کنید (می توانید از ناخن گیر یا قیچی مانیکور استفاده کنید).

  ناخن گیر ارزان، ساده و به طور گسترده در دسترس است. آن ها ناخن های شما را در امتداد یک لبه مقعر تنظیم می کنند که در صورت متناسب نگه داشتن ناخن ها، استفاده از آن می تواند بسیار راحت باشد. اما، اگر هلال بیش از حد بزرگ یا کوچک باشد، استفاده از آن دشوار است.

  قیچی مانیکور کمتر از ناخن گیر در دسترس می باشد. برای مرتب کردن ناخن های خود با قیچی مانیکور ممکن است نیاز به ظرافت بیشتری داشته باشید. اما، برخی افراد استفاده از آن را بسیار ترجیح می دهند. زیرا، در صورت استفاده از آن کنترل بیشتری بر روی قوس برش دارید. همان طور که از نام آن ها پیداست، قیچی های مانیکور معمولاً برای مراقبت از ناخن های دست مناسب هستند. شما می توانید برای کوتاهی ناخن های پاها از ناخن گیر مناسب پا استفاده کنید.ابزار مناسب را انتخاب کنید.

 3. از تمیز و ضدعفونی بودن ابزارهای خود اطمینان حاصل کنید.

  از تمیز بودن ابزارهای خود اطمینان حاصل کنید. هم چنین، به منظور رعایت بهداشت وسایل را به طور مرتب با ضد عفونی کننده بشویید.
  در صورت امکان، مجموعه ابزارهای برش ناخن خود را بخرید و ست های جداگانه ای را برای ناخن ها دست و پا نگه دارید. به این ترتیب از انتقال باکتری ها بین دست و پا جلوگیری خواهید کرد.ابزار خود را ضدعفونی کنید.

 4. با برش های کوچک، کوتاهی ناخن را شروع کنید.

  از آنجایی که معمولاً ناخن ها به خصوص ناخن پا حالت بیضی شکل دارد، سعی نکنید کل ناخن را با یک حرکت کوتاه کنید. برای کوتاه کردن ناخن به نحوه صحیح ابتدا با برش های کوچک شروع کنید.
  هدف از کوتاهی ناخن حذف لبه های آزاد ناخن (هلال های مات و سفید که در نوک انگشتان شما رشد می کنند) است.
  اگر می خواهید ناخن های مستحکمی داشته باشید، ناخن ها را از وسط کمی کوتاه کنید و در گوشه ها گرد کنید تا استحکام ناخن ها باقی بماند.

 5. صبر کنید تا ناخن ها خشک شوند.

  پس از کوتاه کردن ناخن صبر کنید تا ناخن ها خشک شوند. سپس، سوهان کاری ناخن را آغاز کنید.
  زیرا، سوهان کاری ناخن های مرطوب ممکن است باعث ایجاد ترک و شکستگی ناخن ها شود.ناخن های خود را خشک کنید.

 6. در این مرحله ناخن ها را سوهان کاری کنید.

  از آنجایی که بریدن ناخن ها با ناخن گیر می تواند لبه های دندانه ای ایجاد کند. شما می توانید از یک سوهان ناخن برای یکنواخت کردن آن ها استفاده کنید.
  هم چنین، استفاده از سوهان به شما کمک می کند تا ناخن های خود را دقیقاً همان طور که می خواهید شکل دهید.

 7. مرحله آخر به دقت به ناخن ها نگاه کنید.

  در این مرحله به ناخن ها نگاه کنید تا بتوانید نقایص احتمالی را رفع کنید.نقایص احتمالی را رفع کنید.

نحوه کوتاه کردن ناخن پا

برای کوتاه کردن ناخن های پا از همان استراتژی که در کوتاه کردن ناخن های دست استفاده کرده اید، استفاده کنید. اما، ناخن های پا معمولاً ضخیم تر از ناخن های دست هستند. بنابراین، مطمئن شوید که از مجموعه قیچی و ناخن گیرهای خیلی کوچک استفاده نکنید.

همچنین، در هنگام کوتاهی ناخن دقت کافی داشته باشید و آن ها را مستقیم به سمت داخل کوتاه نکنید. زیرا، این کار احتمال بروز مشکلات را افزایش می دهد و برای بیماران دیابتی می تواند به مداخله پزشکی منجر شود.

بیشتر بدانید: آموزش نحوه انجام پدیکور ناخن در خانه!

مراقبت از ناخن چه اهمیتی دارد؟

برای رعایت نظافت و سلامت ناخن ها مهم است که مرتباً ناخن های دست و پا را کوتاه کنید. اگر در مورد مراقبت از ناخن ها کوتاهی کنید و آن ها بیش از حد طولانی و خیلی سریع رشد کنند، ممکن است تیز، دندانه دار و خطرناک شوند. همچنین، ممکن است به عفونت قارچی ناخن مبتلا شوید.

چطور ابزار خود را ضدعفونی کنیم؟

شما می توانید برای ضدعفونی کردن ابزار از مواد شوینده یا صابون ضد باکتری استفاده کنید. بنابراین، برای این کار می توانید ابزار برش را به مدت 10 دقیقه در یک کاسه حاوی آب گرم و صابون خیس کنید.

احتیاط!

اداره بهداشت و خدمات انسانی می گوید: استفاده از سایر ابزارهای برنده تیز مانند: چاقو، تیغ یا قیچی معمولی برای اصلاح ناخن ها بسیار خطرناک است. زیرا، ممکن است این ابزارها به پوست اطراف ناخن آسیب برساند.

عوارض جانبی کوتاه کردن بیش از حد ناخن چیست؟

مراقب باشید ناخن های خود را بیش از حد کوتاه نکنید. در برخی موارد ممکن است کوتاه کردن بیش از حد وسوسه انگیز باشد. اما، اگر خیلی عمیق اصلاح کنید، پوست حساس زیر ناخن را در معرض آلودگی ها قرار می دهید و با این کار ممکن است خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش دهید.

بنابراین، جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی ناخن سعی کنید در هنگام کوتاه کردن ناخن ها، در انتهای ناخن های خود، به اندازه حداقل 1 میلی متر ناخن نگه دارید.

اهمیت سوهان کاری پس از کوتاهی ناخن چیست؟

ممکن است ناخن های دندانه دار به لباس، جوراب و جوراب شلواری گیر کنند. اگر ناخن هایتان به چیزی گیر کند، ممکن است بشکنند و انگشتان شما نیز آسیب ببیند. بنابراین، سوهان کاری پس از کوتاهی ناخن بسیار حائز اهمیت می باشد.

سوهان زدن ناخن پس از کوتاه کردن ناخن بسیار حائز اهمیت است.

سخن آخر

 • ناخن های شما باید کمی مثلثی یا بیضی شکل باشد، اما نوک تیز نباشد. این باعث می شود تا از شکستن آن ها جلوگیری شود. اگر خیلی عمیق به گوشه ها و پهلوها بروید، ناخن ها می توانند ضعیف شوند.
 • جهت جلوگیری از انتقال باکترها بین دست و پا، اگر می توانید برای کوتاهی ناخن، از ناخن گیرهای جدا استفاده کنید.
 • اگر تکه های ناخن خود را روی زمین پخش کنید، ممکن است افراد دیگر را آزار دهید. در نظر بگیرید ناخن های خود را درون سطل آشغال یا سطل کمپوست بریزید.

منبع: www.wikihow.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا