پزشکیسلامت

کم کاری تیروئید چیست، چه ویژگی هایی دارد و نحوه درمان آن چگونه است؟

کم کاری تیروئید هنگامی رخ می دهد که بدن شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند.

تیروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت جلوی گردن شما قرار دارد. این غده هورمون ها را برای کمک به بدن شما در تنظیم و استفاده از انرژی آزاد می کند.

تیروئید تقریباً وظیفه تأمین انرژی به هر عضو از بدن را بر عهده دارد. عملکرد هایی مانند ضربان قلب و عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می کند. بدون مقدار مناسب هورمون های تیروئید، عملکرد های طبیعی بدن شما کند می شوند.

کم کاری تیروئید که تیروئید کم تحرک نیز نامیده می شود، بیشتر از مردان بر زنان تأثیر دارد.

این بیماری معمولاً در افراد بالای 60 سال دیده می شود، اما می تواند در هر سنی شروع شود. ممکن است از طریق یک آزمایش معمول خون یا بعد از شروع علائم کشف شود.

اگر اخیراً به این بیماری مبتلا شده اید مهم است بدانید که درمان ساده، ایمن و مؤثر محسوب می شود.

بیشتر درمان ها به تکمیل سطح هورمون کم با انواع مصنوعی متکی هستند. این هورمون ها چیزی را که بدن شما به تنهایی تولید نمی کند جایگزین می کنند و به بازده عملکرد بدن به حالت عادی کمک می کنند.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید چیست؟

علائم کم کاری تیروئید

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید در افراد مختلف متفاوت است. شدت این بیماری همچنین بر علائم و نشانه ها، که چه موقع و چه زمانی رخ می دهد تأثیر دارد. شناسایی علائم نیز گاهی اوقات دشوار است.

علائم اولیه می تواند شامل افزایش وزن و خستگی باشد. صرف نظر از سلامت تیروئید هر دو با افزایش سن شایع تر می شوند. ممکن است متوجه نشوید که این تغییرات تا زمان بروزعلائم بیشتر مربوط به تیروئید شما هستند.

برای بیشتر افراد علائم این بیماری به تدریج طی سال های متمادی پیشرفت می کند. هرچه تیروئید بیشتر و بیشتر کند شود، علائم ممکن است آسان تر شناسایی شوند.

البته بسیاری از این علائم نیز به طور کلی با افزایش سن شایع می شوند. اگر گمان می کنید علائم شما نتیجه یک مشکل تیروئید است، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

آن ها می توانند آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید دارید برای شما بنویسند.

شایع ترین علائم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • خستگی
 • افسردگی
 • یبوست
 • احساس سرما
 • پوست خشک
 • افزایش وزن
 • ضعف عضلانی
 • کاهش عرق کردن
 • کندی ضربان قلب
 • افزایش کلسترول خون
 • درد و گرفتگی در مفاصل
 • مو های خشک و نازک
 • اختلال در حافظه
 • مشکلات باروری یا تغییرات قاعدگی
 • گرفتگی عضلات، درد و حساسیت
 • کوفتگی
 • صورت پف کرده و حساس

چه عواملی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

دلایل عمده کم کاری تیروئید عبارتند از:

یک بیماری خود ایمنی است.
سیستم ایمنی بدن شما برای محافظت از سلول های بدن در مقابل باکتری ها و ویروس های تهاجمی طراحی شده است. هنگامی که باکتری ها یا ویروس های ناشناخته وارد بدن شما می شوند ، سیستم ایمنی بدن با ارسال سلول های جنگنده برای از بین بردن سلول های خارجی پاسخ می دهد.

بعضی اوقات، بدن شما سلول های طبیعی و سالم را برای حمله به سلول ها اشتباه می گیرد. این یک پاسخ خودکار ایمنی نامیده می شود. اگر پاسخ خود ایمنی تنظیم نشده یا درمان نشود، سیستم ایمنی بدن شما می تواند به بافت های سالم حمله کند. این می تواند باعث مشکلات جدی پزشکی از جمله شرایطی مانند کم کاری تیروئید شود.

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی و شایع ترین علت تیروئید کم تحرک است. این بیماری به غده تیروئید شما حمله می کند و باعث التهاب مزمن تیروئید می شود. التهاب می تواند عملکرد تیروئید را کاهش دهد. پیدا کردن چند نفر از اعضای خانواده با همین شرط معمول است.

درمان کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید

اگر غده تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند، شما یک بیماری معروف به پرکاری تیروئید دارید .

درمان این بیماری با هدف کاهش و عادی سازی تولید هورمون تیروئید انجام می شود. بعضی اوقات درمان، می تواند باعث شود سطح هورمون تیروئید شما به طور دائم پایین بماند. این موضوع اغلب بعد از درمان با ” یُد رادیواکتیو” رخ می دهد.

جراحی تیروئید

اگر کل غده تیروئید شما به دلیل مشکلات تیروئید برداشته شود، دچار کم کاری تیروئید خواهید شد. استفاده از داروهای تیروئید برای بقیه عمر درمان اصلی است.

اگر تنها بخشی از غده برداشته شود، تیروئید شما هنوز هم می تواند به تنهایی هورمون کافی تولید کند. آزمایش خون به تعیین میزان نیاز به داروی تیروئید کمک می کند.

پرتو درمانی

اگر به سرطان سر یا گردن، لنفوم یا لوسمی مبتلا شده اید، ممکن است تحت پرتو درمانی قرار بگیرید.

پرتوهای استفاده شده برای درمان این شرایط ممکن است تولید هورمون تیروئید را کُند یا متوقف کند. این تقریباً همیشه منجر به کم کاری تیروئید خواهد شد.

تشخیص کم کاری تیروئید

از دو ابزار اصلی برای تعیین اینکه آیا کم کاری تیروئید دارید استفاده می شود:

ارزیابی پزشکی

پزشک معاینه فیزیکی کامل و بررسی پرونده پزشکی را انجام می دهد. آن ها علائم جسمی کم کاری تیروئید را بررسی می کنند، از جمله:

 • پوست خشک
 • تورم
 • ضربان قلب کُند

علاوه بر این پزشک از شما می خواهد علائمی را که تجربه کرده اید از جمله خستگی، افسردگی، یبوست یا احساس سرمازدگی گزارش دهید.

اگر سابقه خانوادگی شناخته شده ای از شرایط تیروئید دارید، مهم است که در طول این معاینه به پزشک خود بگویید.

آزمایش خون

آزمایش خون تنها روش تأیید قابل اعتماد تشخیص کم کاری تیروئید است.

تیروئید (TSH) آزمون تحریک کننده تیروئید اقدامات میزان TSH غده هیپوفیز شما است:

 1. اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، غده هیپوفیز TSH را برای افزایش تولید هورمون تیروئید تقویت می کند.
 2. اگر دچار کم کاری تیروئید هستید، سطح TSH شما زیاد است، زیرا بدن شما در تلاش است فعالیت هورمون تیروئید بیشتری را تحریک کند.
 3. اگر دچار پرکاری تیروئید هستید، سطح TSH شما پایین است، زیرا بدن شما در تلاش است تا تولید بیش از حد هورمون تیروئید را متوقف کند.
 4. آزمایش سطح تیروکسین ( T4 ) نیز در تشخیص کم کاری تیروئید مفید است. T4 یکی از هورمون هایی است که به طور مستقیم توسط تیروئید شما تولید می شود. تست های T4 و TSH با هم استفاده می شوند و به ارزیابی عملکرد تیروئید کمک می کنند.

به طور معمول اگر سطح T4 پایینی در کنار سطح بالای TSH دارید، دچار کم کاری تیروئید هستید.

با این حال طیفی از بیماری تیروئید وجود دارد و آزمایش های دیگر عملکرد تیروئید ممکن است برای تشخیص صحیح وضعیت شما لازم باشد.

کم کاری تیروئید و افسردگی

هنگامی که سطح هورمون های تیروئید کم است، عملکرد های طبیعی بدن شما کُند می شود و به تاخیر می افتد که باعث ایجاد علائم مختلفی از جمله خستگی، افزایش وزن و حتی افسردگی می شود.

برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، فقط ممکن است مشکلات خلقی را تجربه کنند که می تواند تشخیص کم کاری تیروئید را دشوار کند.

افسردگی و کم کاری تیروئید علائم مختلفی دارند. این شامل:

 • عدم تمرکز
 • افزایش وزن
 • خستگی
 • حالت افسردگی
 • کاهش میل و رضایت
 • مشکلات خواب

این دو شرط همچنین علائمی دارند که ممکن است آن ها را از یکدیگر متمایز کند. برای کم کاری تیروئید مشکلاتی از جمله خشکی پوست، یبوست، کلسترول بالا و ریزش مو رایج است.

فقط برای افسردگی این شرایط انتظار نمی رود.

افسردگی اغلب تشخیصی است که براساس علائم و تاریخچه پزشکی انجام می شود که عملکرد پایین تیروئید با معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می شود.

برای دیدن اینکه آیا بین افسردگی و عملکرد تیروئید شما ارتباط وجود دارد، پزشک شما می تواند این آزمایشات را برای تشخیص قطعی انجام دهد.

اگر افسردگی شما فقط به دلیل کم کاری تیروئید ایجاد می شود، اصلاح کم کاری تیروئید باید افسردگی را درمان کند.

اگر اینگونه نباشد پزشک ممکن است داروها را برای هر دو بیماری تجویز کند. آن ها به تدریج دوزهای شما را تنظیم می کنند تا اینکه افسردگی و کم کاری تیروئید تحت کنترل قرار گیرند.

کم کاری تیروئید و اضطراب

در حالی که کم کاری تیروئید طولانی مدت و با افسردگی همراه است، یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است با اضطراب نیز همراه باشد.

آن ها با استفاده از پرسش نامه اضطراب، دریافتند كه نزدیک به 60 درصد از افراد مبتلا به كم کاری تیروئید، معیارهای نوعی اضطراب را رعایت می کنند.

این تحقیق تا به امروز شامل مطالعات کوچک بوده است. مطالعات بزرگتر و متمرکز تر در مورد اضطراب ممکن است در تعیین ارتباط واقعی بین کم کاری تیروئید و اضطراب کمک کند.

برای شما و پزشکتان مهم است که در هنگام ارزیابی از وضعیت تیروئید در مورد تمام علائم خود صحبت کنید.

کم کاری تیروئید و بارداری

کم کاری تیروئید روی کل بدن شما تأثیر می گذارد. تیروئید مسئول بسیاری از کارکردهای روزانه بدن از جمله متابولیسم، ضربان قلب و کنترل دما است.

هنگامی که بدن شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند، همه این عملکردها می توانند کُند شوند.

زنانی که کم کاری تیروئید دارند و آرزو دارند باردار شوند، با مجموعه خاصی از چالش ها روبرو هستند.

عملکرد پایین تیروئید یا کم کاری تیروئید کنترل نشده در دوران بارداری می تواند منجر به:

 • کم خونی
 • سقط جنین
 • پره اکلامپسی
 • وزن کم هنگام تولد
 • مشکلات رشد مغز
 • نقائص هنگام تولد

زنان با مشکل تیروئید در اغلب موارد حاملگی سالم دارند. اگر دچار کم کاری تیروئید هستید و باردار هستید، مهم است که در مدتی که انتظار دارید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تحت نظر پزشک باشید

مصرف داروهای خود را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. انجام آزمایشات مکرر معمول است تا پزشک بتواند با پیشرفت دوران بارداری، در مورد داروهای تیروئید شما هرگونه تنظیم لازم را انجام دهد.

در مورد آزمایش خود با پزشک صحبت کنید

زنان می توانند در حین بارداری دچار کم کاری تیروئید شوند. این مشکل در سه تا پنج از هر 1000 بارداری رخ می دهد.

برخی از پزشکان به طور مرتب سطح تیروئید را در دوران بارداری بررسی می کنند تا سطح هورمون تیروئید کم باشد. اگر سطح پایین تر از حد مجاز باشد، پزشک شما ممکن است درمان را پیشنهاد بدهد.

برخی از زنانی که قبل از بارداری هرگز مشکل تیروئید نداشته اند، ممکن است بعد از تولد نوزاد مبتلا شوند.

به این عمل تیروئیدیت پس از زایمان گفته می شود. در حدود 80 درصد از زنان این بیماری پس از یک سال برطرف می شود و دیگر نیازی به دارو نیست.

تقریباً 20 درصد از خانم هایی که این تشخیص را دارند، به درمان طولانی مدت نیاز دارند.

خوب بخورید

در هنگام بارداری بدن شما به مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری احتیاج دارد. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مصرف مولتی ویتامین ها در حین بارداری می تواند به حفظ یک بارداری سالم کمک کند.

کم کاری تیروئید و کاهش وزن

غده تیروئید شما هورمونی ایجاد می کند که وظیفه تعداد زیادی از عملکرد های بدن را بر عهده دارد. این کارکرد ها شامل استفاده از انرژی، کنترل دمای بدن، عملکرد اندام ها و تنظیم سوخت و ساز بدن است.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید کم است، تحقیقات نشان می دهد که افراد به احتمال زیاد افزایش وزن پیدا می کنند.

این احتمال وجود دارد زیرا بدن آن ها به اندازه بدن با تیروئید سالم انرژی نمی سوزاند. با این حال میزان افزایش وزن خیلی زیاد نیست. بیشتر افراد در جایی بین 5 تا 10 درصد اضافه وزن به دست می آورند .

هنگامی که شما برای این شرایط درمان آماده شوید، ممکن است وزنی را که به دست آورده اید از دست بدهید.

اگر درمان به از بین بردن وزن اضافی کمک نمی کند، می توانید با تغییر رژیم غذایی و افزایش ورزش وزن خود را کاهش دهید.

دلیل آن این است که پس از ترمیم سطح تیروئید، توانایی شما در مدیریت وزن به حالت عادی باز می گردد.

کم کاری تیروئید و افزایش وزن

هنگامی که تیروئید شما همانطور که باید عمل نمی کند، بسیاری از عملکرد های بدن شما کُند می شود. این شامل نرخی است که در آن از انرژی یا میزان متابولیک استفاده می کنید.

اگر غده تیروئید شما به درستی کار نکند، ممکن است میزان استراحت یا پایه متابولیک بدن شما پایین باشد.

به همین دلیل تیروئید کم تحرک معمولاً با افزایش وزن همراه است. هرچه این بیماری شدید تر باشد، احتمالاً افزایش وزن شما بیشتر خواهد بود.

درمان صحیح این بیماری می تواند به شما کمک کند وزن خود را کاهش دهید در حالی که سطح تیروئید کنترل نشده بود.

با این حال این مهم است که بدانید همیشه این گونه نیست. علائم تیروئید کم تحرک از جمله افزایش وزن، در مدت زمان طولانی بروز می کند.

برای افرادی که هورمون تیروئید کم تحرک دارند، غیر معمولی نیست که پس از پیدا کردن درمان این بیماری وزن خود را از دست ندهند.

این بدان معنا نیست که به طور صحیح تحت درمان قرار نمی گیرند. درعوض افزایش وزن ممکن است نتیجه سبک زندگی باشد نه هورمون های پایین.

اگر به کم کاری تیروئید مبتلا شده اید و در حال درمان این بیماری هستید اما تغییری در وزن خود مشاهده نمی کنید، باز هم می توانید وزن خود را کاهش دهید.

با یک پزشک، متخصص تغذیه یا مربی شخصی خود همکاری کنید تا یک برنامه غذایی متمرکز و سالم داشته باشید و یک استراتژی ورزشی را تهیه کنید که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

حقایق و آمار در مورد کم کاری تیروئید

آمار کم کاری تیروئید

این بیماری با افزایش سن شایع تر می شود. افراد بالای 60 سال آن را بیشتر تجربه می کنند.

زنان احتمالاً تیروئید کم تحرک دارند. در حقیقت از هر 5 زن 1 زن تا 60 سالگی دچار کم کاری تیروئید می شوند.

یکی از شایع ترین دلایل غده تیروئید غیر فعال، بیماری هاشیموتو است. این بیماری به طور معمول در زنان میان سال است، اما ممکن است در مردان و کودکان نیز رخ دهد.

این شرایط در خانواده ها نیز جاری است. اگر یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شده است احتمال مبتلا شدن نفرات دیگر به آن بیشتر است.

مهم است که به تغییراتی که بدن در طول زندگی می کند توجه کنید. اگر متوجه تفاوت قابل توجهی در نحوه احساس یا واکنش بدن خود شده اید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید مشکل تیروئید ممکن است روی شما تأثیر بگذارد یا خیر.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا