آیا می دانیدعلم و فناوری

10 کشور برتر با بهترین سیستم آموزشی عالی جهان

آموزش برای فرد و همچنین جامعه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در هر منطقه یا کشوری که زندگی می کنیم، باید سیستم آموزشی خود را حفظ کنیم تا در حفظ دانش خود به ما کمک کند. ما در این جا بهترین کشور هایی که بهترین سیستم آموزشی را دارند و برای تحصیل مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

نظام آموزش و پرورش

آموزش به فرد کمک می کند درک اساسی از تمدن و نقش او به عنوان یک شهروند به دست آورد. اما با تفاوت منطقه جغرافیایی، سیستم آموزشی در کشور های مختلف متفاوت است. بنابراین، در این مقاله یک نگاه اجمالی به 10 سیستم آموزشی مختلف در جهان حاضر و رتبه بندی آن ها از طریق یک نظرسنجی سالانه خواهیم یافت.

لیست 10 کشور با بهترین سیستم آموزشی

توجه: این لیست با در نظر گرفتن برخی فاکتور ها مانند سیستم آموزش پیشرفته برای عموم، کیفیت آموزش مقدماتی و عالی و میزان دانشجویان حاضر در دانشگاه ها تهیه شده است.

1. فنلاند اولین کشور با بهترین سیستم آموزشی دنیا

این عنوان هنوز رسمی نیست. با این حال، طبق یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده است، کشور فنلاند بهترین سیستم آموزشی جهان را دارد. این کشور از سال 2000 در کانون توجه قرار گرفته و با موفقیت در سال 2018 در صدر لیست برترین ها قرار گرفته است.

فنلاند کشوری با بهترین سیستم آموزشی دنیا

در حقیقت، وقتی پنج پارامتر جدید در سال 2017 برای دسته بندی بهترین سیستم های آموزشی در سراسر جهان اضافه شد، فنلاند توانست عملکرد خوبی داشته باشد و رقابت شدیدی را با کره جنوبی و ژاپن نشان دهد. این کشور از نظر شاخص ها دارای رتبه بالاتری است، مانند:

 • نسبت تعداد معلمان به دانش آموزان
 • تعداد قبولی دانش آموزان در مدارس ابتدایی
 • تعداد قبولی دانش آموزان در مدارس متوسطه

چرا کشور فنلاند عنوان بهترین سیستم آموزشی جهان را دارد؟

 • فنلاند به شهروندان بدون هیچ مانعی آموزش رایگان می دهد.
 • این کشور بهترین عملکرد را در هر برنامه برای ارزیابی بین المللی دانشجویان داشته است.
 • فنلاند آموزش تحقیقاتی و دانشمندان آمریکایی را دنبال می کند. (مثال: جان دیویی) و از آن ها الهام گرفته است.

سیستم آموزشی فنلاند با احترام فراوان تشویق می شود و به عنوان یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان شناخته می شود. این کشور سال ها در زمینه علوم، ریاضیات و خواندن از ایالات متحده بهتر عمل کرد.

بررسی سیستم آموزشی فنلاند

سیستم آموزش اولیه فنلاند مفهوم یادگیری از طریق بازی است. دانش آموزان تا سن 6 سالگی نیازی به حضور در مدارس ندارند. آن ها وقتی کودک 7 ساله می شوند آموزش مقدماتی را ارائه می دهند. برای نه سال آینده، آن ها از یک آموزش و پرورش واحد پیروی می کنند. آن ها راه حل های ویژه ای را برای بازنگری و اصلاح برنامه درسی خود انتخاب می کنند تا نیاز های هر فرد را برآورده سازد.

آژانس ملی آموزش فنلاند ارزیابی خود را برای معلمان و مدارس ارتقاء می دهد تا به آن ها در بهبود کمک کند. همچنین، فنلاند از آزمون استاندارد ملی استفاده نمی کند، اما آن ها را برای آزمایش نتایج یادگیری ارزیابی می کنند. یکی دیگر از ویژگی های چشمگیر وعده های غذایی رایگان است. آموزش متوسطه به دو قسمت عمومی و شغلی تقسیم می شود:

 • در آموزش عمومی، دانش آموزان در انتخاب برنامه تحصیلی خود از آزادی برخوردارند و در پایان، لازم است در یک امتحان مقطع تحصیلی شرکت کنند و این نمرات برای برنامه های دانشگاهی آن ها محاسبه می شود.
 • آموزش حرفه ای متمرکز بر شغل است در حالی که یادگیری و کارآموزی در مدرسه توأم با هم هستند. دانشجویان پس از این مرحله به مدارک مبتنی بر شایستگی می رسند.
 • تحصیلات متوسطه عالی نیز کاملا رایگان است. دانش آموزان فقط باید هزینه کتاب، حمل و نقل و سایر وسایل مدرسه خود را بپردازند.

2. ژاپن دومین کشور با بهترین سیستم آموزشی

دومین کشوری که بهترین سیستم آموزشی را دارد، ژاپن است. ژاپن نیز مانند فنلاند موقعیت دوم خود را طی سه سال حفظ کرده است. با وجود چنین رقابت سختی، برای کره جنوبی و سایر کشور ها، بدون شک مقام دوم جای افتخار دارد. توسعه درک دانش آموزان بین 5 تا 14 سال شاخص اصلی مؤثر در موفقیت ژاپن بوده است.

ژاپن دومین کشور با بهترین سیستم آموزشی

3. کره جنوبی سومین کشور با بهترین سیستم آموزشی

کره جنوبی سه بار برنده نظرسنجی شده است و هر بار با موفقیت مقام سوم را کسب می کند. کره رقابت قدرتمندی برای کسب مقام دوم با ژاپن داشته است.

پس از ژاپن، فقط کره جنوبی در زمینه ایجاد رشد بی نظیر در دانش آموزان در سنین 5 تا 14 سال به خوبی کار کرده است. طبق ارزیابی ها، این کشور رقیب قدرتمندی برای مقام دوم بود، اما چند شاخص باعث از دست دادن آن شد.

کره جنوبی سومین کشور با بهترین سیستم آموزشی

چند شاخص که موقعیت دوم کره جنوبی را در این نظرسنجی انکار کردند عبارتند از:

 • سقوط در نمرات آزمون دانش آموزان دبیرستان (سالانه محاسبه می شود)
 • سقوط در نمرات آزمون دانشجویان فارغ التحصیل (سالانه محاسبه شده)

4. دانمارک

دانمارک برای رتبه بندی در این نظرسنجی هرگز کشوری مشهور نبوده است، اما به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته در بین برترین ها شناخته شده است. پیش از این، دانمارک در جایگاه 8 قرار داشت، اما به دلیل عبور از پنج شاخص جدید، جهش بزرگی را از موقعیت 8 به 4 انجام داده است. شاخصی که به دانمارک کمک کرد تا در جایگاه 4 قرار گیرد، افزایش نسبت تعداد معلمان به دانش آموزان برای مدارس متوسطه و ابتدایی است.

سیستم آموزشی دانمارک

5. تحصیل در روسیه

مهم نیست که روسیه مقام پنجم را کسب کرده است، اما باید به دلیل قرار گرفتن در 5 کشور برتر با بهترین سیستم آموزشی جهان مورد تحسین قرار گیرد و یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل مخصوصاً تحصیلات عالی است. سیستم آموزشی و تحصیلی روسیه به دلیل آماده سازی فضای کاری دانش آموزان شناخته شده است. همچنین نسبت معلم به دانش آموز خوبی دارد. اگر بخواهیم در مورد اعداد صحبت کنیم، در روسیه تقریباً به ازای هر 1 معلم، 9 دانش آموز وجود دارد.

تحصیل در روسیه
cta - elite

در روسیه به دانشگاه بروید!

گروه بین المللی الیت با بهره گیری از تجربه و تخصص نمایندگان و مشاوران برجسته خود به شما در زمینه انتخاب و پذیرش در بهترین دانشگاه های روسیه کمک خواهد کرد.

6. نروژ

نروژ در سه ماهه ابتدایی در موقعیت شانزدهم قرار داشت. با این حال، با تغییرات خاصی در سیستم آموزشی خود، ده پله صعود کرده و با موفقیت در جایگاه 6 قرار گرفته است. اگر درباره نسبت تعداد معلم به دانش آموز صحبت کنیم، تقریباً “1 معلم به 10 دانش آموز” است. از نظر نسبت معلم به دانشجو رقابت خوبی با روسیه و ژاپن داشته است.

سیستم آموزشی نروژ

7. انگلستان

اگرچه این کشور رقیب بزرگی برای همه کشور های لیست بود، اما درگیری های فعلی بین دولت و معلمان باعث شده است که این کشور در جایگاه 7 قرار بگیرد. اگر دولت با احتیاط شرایط فعلی مانند دادن دستمزد بهتر به معلمان، حمایت بیشتر از کلاس دانش آموزان و ارائه هر کلاس با امکانات آموزشی مدرن را کنترل کند، انگلستان می تواند بهتر شود.

انگلستان در لیست برترین کشور ها با بهترین سیستم آموزشی عالی جهان

8. اسرائيل

مهم نیست که اسرائیل از نظر سیستم آموزشی در جایگاه 8 قرار دارد، از نظر تربیت بهتر بچه ها در کودکی در رتبه دوم قرار دارد. اگر رشد و توسعه آن را با سال های گذشته مقایسه کنیم، مردم می توانند تغییرات و پیشرفت های عظیم را مشاهده کنند. میزان ثبت نام در مدارس ابتدایی و فارغ التحصیلی بسیار افزایش یافته است، اما با این حال، این نمی تواند به اسرائیل کمک کند تا یک سال دیگر در 5 رتبه برتر قرار بگیرد.

سیستم آموزشی در اسرائیل

9. سوئد

سوئد مانند دیگر همسایگان خود در شمال اروپا، فنلاند، نروژ و دانمارک عملکرد خوبی داشته است تا بتواند سرعت خود را حفظ کند. پیشرفت آن در زمینه آموزش از 2015 تا 2018 چشمگیر بوده است. از نظر افزایش ثبت نام دانش آموزان بین 15 تا 18 سال، در بین کشور ها رتبه سوم را دارد. با این حال، هنوز هم باید سخت تلاش کند تا رتبه برتر جهانی خود را برای رسیدن به پنج کشور اول بهبود بخشد.

تحصیل در سوئد

10. هنگ کنگ

اگر نظرسنجی سال گذشته از 20 برتر جهان را در نظر بگیریم، هنگ کنگ در جایگاه 14 قرار داشت. این واقعا بر روی شاخص های اصلی بسیار کار کرده و توانسته است به 10 مورد برتر برسد. شاخصی که به هنگ کنگ کمک می کند موقعیت خود را بالا ببرد این است: نرخ ثبت نام بیشتر دانش آموزان در دوره ابتدایی. اگر در مورد ثبت نام دانش آموزان در سنین و نمرات قبولی آن ها کار شود، حتی می تواند موقعیت خود را بالا ببرد و در بین 5 کشور برتر قرار بگیرد، مخصوصاً که این کشور یکی از برترین کشور های دنیا در بحث میانگین IQ می باشد.

منبع: edsys

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا