پوست و موسلامت

کراتین مو چیست و چه تاثیرات یا عوارضی برای مو دارد؟

کراتین نوعی پروتئین است که مو، پوست و ناخن های شما را تشکیل می دهد. کراتین همچنین می تواند در اندام های داخلی و غدد شما دیده شود. کراتین یک پروتئین محافظ است. کراتین را می توان از پر ها، شاخ ها و پشم حیوانات مختلف تهیه کرد و به عنوان ماده ای در مواد آرایشی مو استفاده کرد. از آنجا که کراتین عنصر ساختاری مو های شما است، برخی از افراد بر این باور اند که مکمل ها، محصولات و روش های درمانی کراتین می توانند به تقویت موهای شما کمک کرده و باعث زیبایی مو های شما شوند. همچنین کراتین پروتئینی است که ساختار مو را تشکیل می دهد و از آن در برابر آسیب محافظت می کند.

درمان هایی که حاوی کراتین هستند می توانند فر ها و مو ها را صاف کرده و تا 1 یا 2 ماه درخشندگی را افزایش دهند. درمان کراتینه روی مو های شسته و کاملا خشک شده اعمال می شود و قبل از خشک شدن و صاف کردن مو های خود شسته نمی شود. قبل از اینکه دوباره مو های خود را بشویید، مواد کراتین حداقل باید دو روز در مو های شما بدون شستشو باقی بماند، در این مدت باید از بستن کش یا گیره های مو خودداری کنید. هنگامی که مو های خود را می شوید، فقط در صورت نیاز و فقط با یک شامپوی بدون سولفات (بدون نرم کننده) این کار را انجام دهید.

مزایا و نتایج

افرادی که از کراتین روی موهای خود استفاده می کنند، می گویند که در نتیجه موهایشان صاف و نرم تر شده است. این تأثیرات بسته به سالم بودن موهای شما از ابتدا، ضخامت طبیعی موها و نوع درمان کراتینه متفاوت است. کراتین با صاف کردن سلول هایی که روی هم قرار می گیرند باعث ایجاد رشته های مو می شود. لایه های سلول ها که کوتیکول مو نامیده می شوند، از نظر تئوری کراتین را جذب می کنند و در نتیجه مو هایی پر و براق به وجود می آیند. کراتین همچنین مو های فر را از نظر ظاهری صاف تر می کند.

کراتین باعث می شود موها صاف و نرم تر  شوند.

روش ها و کاربردها

سالن های درمان کراتینه

این روش که با استفاده از روش کراتین برزیل گاهی اوقات نامیده می شود، شامل چندین مرحله است. ابتدا کرم حاوی فرمالدهید قبل از اینکه خشک شود و در سالن صاف شود به مو های شما زده می شود. پس از استفاده از درمان، به شما دستور داده می شود که مو های خود را برای چند روز خشک نگه دارید. هنگامی که برای شستشوی مواد شیمیایی به سالن مراجعه می کنید، برای تنظیم “اثر صاف کردن” از درمان دیگری استفاده می شود. این درمان حدود 12 هفته طول می کشد.

سرم ها، شامپو ها و نرم کننده های کراتینه

سرم ها، شامپوها و نرم کننده های کراتینه نمی توانند به خوبی درمان کراتینه در سالن های مخصوص کراتینه باشند. اما آن ها ادعا می کنند مو ها را در برابر آسیب مقاوم می کند و مو هایی را که در اثر گرما و رنگ مو خشک شده ترمیم می کنند. محققان در سال 2013 منبع معتبر نتیجه گرفتند که اجزای فعال کراتین یک ماده مقاوم کننده برای افرادی است که خواهان موهای قوی تر هستند.

مکمل های کراتین

مکمل های کراتین را می توانید تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی بهداشتی برای فروش پیدا کنید. مکمل های کراتین به صورت پودر و کپسول در می آیند. مکمل های کراتین بدون خطر نیستند. در صورت استفاده بیش از حد، باعث تجمع پروتئین بیش از حد در بدن شما می شوند.

هزینه درمان های کراتینه

قیمت درمان های کراتین با توجه به منطقه شما، برند محصول مورد استفاده و قیمت سالن زیبایی قابل تغییر است. همچنین می توانید کیت های درمان کراتین در منزل را در برخی داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی پیدا کنید. این روش های درمانی کراتین ممکن است کثیف یا دشوار باشد، به خصوص اگر شما هرگز درمانی را که توسط یک متخصص انجام داده اید ندیده اید. اما اگر با امتحان آن راحت هستید، درمان های کراتینه در خانه معمولاً خیلی کمتر خواهد بود.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

درمان های کراتینه سالن حاوی مقادیر زیادی فرمالدهید است. برخی از کارمندان در آرایشگاه ها حتی از خونریزی بینی و مشکلات تنفسی ناشی از استفاده از محصولات درمانی کراتین و استنشاق مداوم بخارات آن ها در طول زمان خبر دادند. این سطح از فرمالدهید پنج برابر از استاندارد ایمنی ملی برای قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فراتر رفته است. به همین دلیل، زنان باردار باید از انجام این روش درمانی خودداری کنند. افرادی که به حساسیت به فرمالدهید یا مشکلات تنفسی حساس هستند نیز باید از درمان های کراتین خودداری کنند.

درمان های کراتین فوایدی دارند. با استفاده از کراتین بر روی کوتیکول مو با استفاده از گرما، مو های شما ظاهر براق تری پیدا می کنند. اما قبل از انجام چنین درمانی، استفاده از مواد شیمیایی خوب در آن بسیار مهم است. برخی از افراد ممکن است دریابند که پس از یک بار درمان کراتینه، مجبور به ادامه درمان می شوند تا آسیب ناشی از حرارت ناشی از پردازش موی آن ها از این طریق کم شود درمان های کراتین همچنین کارمندان آرایشگاه مو را در معرض مقادیر زیادی مواد شیمیایی قرار می دهد که با گذشت زمان سمی هستند. قبل از استفاده از درمان کراتینه، سعی کنید یک محصول موی حاوی کراتین را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید به مو های براق مورد نظر خود برسید.

انتخاب یک درمان کراتینه

1. یک سالن درمانی مناسب را انتخاب کنید.

شما خودتان نمی توانید انجام یک درمان کراتینه را به خوبی در خانه انجام دهید، زیرا درمان های خانگی نوع موی شما را ارزیابی نمی کند. معالجه های خانگی آسیب کمتری دارند، اما دوام کمتری خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر رنگ موی روشنی دارید، یک متخصص سالن می تواند فرمول را طوری تنظیم کند که تناژ سایه شما تغییر نکند.
اگر تصمیم دارید موهای خود را به یک آرایشگر بسپارید، ابتدا یک جلسه مشاوره تعیین کنید تا آن ها بتوانند فرمول مناسب مو های شما را تعیین کنند.

یک سالن درمانی مناسب را برای کراتینه موهایتان انتخاب کنید.

2. حتما قبل از انجام کراتینه بررسی و تحقیق کنید.

آنلاین شوید و نظرات کاربران را بخوانید. کیفیت را در اولویت قرار دهید. اگر کسی را می شناسید که تحت درمان کراتین بوده است، در صورت نیاز از او سوالاتی در مورد برند محلول و سالن / آرایشگر و… بپرسید.

قبل از انجام کراتینه مو ها بررسی و تحقیق کنید.

3. روند کار را بفهمید.

“کراتین”در واقع مو ها را صاف نمی کند. درمان انجام می شود. در طول درمان، یک محصول صاف کننده کراتینه روی موهای شما قرار می گیرد و با استفاده از حرارت اتو مو های مخصوص برای بسته شدن مولکول های مو استفاده می شود. این باعث صاف شدن مو ها می شود.

کراتین در واقع موها را صاف نمی کند. درمان انجام می دهد.

4. از درمان های ترشح فرمالدهید دوری کنید.

برخی از درمان های کراتینه حاوی موادی هستند که فرمالدهید آزاد می کنند. فرمالدهید یک ماده شیمیایی است که می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند تحریک چشم و بینی، واکنش های آلرژیک پوست، چشم و ریه ها شود و حتی می تواند باعث سرطان شود. سایر درمان ها از گزینه های فرمالدهید استفاده می کنند. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که درمان بدون فرمالدهید است، برچسب محصول را بررسی کنید یا از یک متخصص کراتین بپرسید. از آنجایی که فرمالدهید در سالن ها به مقدار بیشتری استفاده می شود، می تواند برای کسانی که اغلب با آن کار می کنند خطرناک باشد.


هیدانتوئین DMDM، گلیوکسال، ایمیدازولیدینیل اوره، دیازولیدینیل اوره، اتیلن گلیکول، پلی اکسی متیلن اوره، کواترنیوم-15 و سدیم هیدروکسید همه مواد شیمیایی آزادکننده فرمالدهید هستند که در محصولات مراقبت از مو یافت می شوند. روش های درمانی بدون مواد شیمیایی سمی در صاف شدن فر موها موثر نیستند.

برخی از درمان های کراتینه حاوی موادی هستند که فرمالدهید آزاد می کنند.

شستشوی مو ها

1. موهای خود را با شامپو های بدون سولفات بشویید.

شامپو را در مو های خود ماساژ دهید و کف آن را بگیرید. بگذارید سه تا پنج دقیقه بماند و سپس آن را بشویید. یک بار دیگر شامپو بزنید. مطمئن شوید که بعد از شستشو کف را کاملاً از روی موهایتان آبکشی کنید. از نرم کننده و ماسک مو استفاده نکنید. فقط مو های خود را تمیز بگذارید. شامپوی ضد سولفات را گاهی اوقات “شامپو شفاف کننده” می نامند. در ادامه ما چند مورد از شامپو های مناسب برای مو های کراتین شده که بدون سولفات هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

شامپو کراتینه حجم دهنده موهای نازک و کم حجم آردن هرباسنس (Ardene)
حالت پذیری مو
درخشندگی مو ها
با عصاره گریپ فروت و نعنا
مناسب موهای نازک و کم حجم
سیستم کامل حجم دهندگی مو
افزایش ضخامت، مقاومت و حالت پذیری
شامپو کراتینه دیترون (Ditron)
نرم کننده مو
کاهش موخوره و رفع آسیب های ساقه مو
تقویت ریشه و ساختار مو
افزایش رطوبت در ساقه مو
تقویت کننده موهای نازک، آسیب دیده، رنگ شده، مجعد و وزدار
شامپو کراتینه موهای خشک مارگریت (Margritte)
ضد حساسیت
حاوی کراتین
حاوی عصاره جوانه گندم
تغذیه و آبرسانی مو
احیا کننده بافت مو
مناسب برای مو های خشک و رنگ شده
شامپو بدون سولفات موهای کراتینه و رنگ شده لافارر (La farrerr)
ضد حساسیت
حاوی کراتین
حاوی عصاره چای سبز و انار
تغذیه و آبرسانی مو
احیا کننده بافت مو
مناسب برای موهای خشک و رنگ شده
مناسب برای مراقبت بعد از کراتینه مو
شامپو موی کراتینه اسموت درم (Smooth Derm)
حاوی ویتامین B5
آبرسانی به مو ها
تقویت ریشه و ساقه مو ها
حالت دهندگی و صاف کنندگی مو ها
شامپو کراتینه و نرم کننده لامینین (Laminin)
کراتینه و تقویت کننده موی سر
کمک به رفع خشکی مو ها
نرم و درخشان کننده موها
حاوی عصاره آلوئه ورا
موهای خود را با شامپو بدون سولفات مخصوص کراتین بشویید.

2. موهایتان را کاملا خشک کنید.

اطمینان حاصل کنید که موهای شما کاملا خشک است، مگر اینکه در دستورالعمل محصول شما چیز دیگری ذکر نشده باشد. یک روش درمانی برزیلی مو های شما را کمی مرطوب (85-90٪ خشک) می داند در حالی که درمان کراتینه نیاز به خشک شدن کامل مو دارد. از آنجا که اصطلاحات “برزیلی” و “کراتین” (همانطور که مربوط به درمان های مو هستند) بعضی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، مهم است که با دستورالعمل های محصول خود بررسی کنید.

موهایتان را بعد از شستشو کاملا خشک  کنید.

3. موهای خود را به چند قسمت تقسیم کنید.

با استفاده از شانه، قسمتی از وسط موهای خود را جدا کنید. مو های خود را در چهار تا هشت قسمت جمع کنید (بستگی به میزان مو دارد). اطمینان حاصل کنید که هر قسمت را محکم بریده تا در طی مراحل بسته بماند.

موهای خود را بعد از خشک کردن شانه بزنید.

درمان کراتین و خشک کردن مو ها

1. تمام دستورالعمل های محصول را دقیقاً دنبال کنید.

برند و نوع درمانی که انتخاب می کنید باید دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه استفاده از درمان کراتینه را به شما ارائه دهد. اطمینان حاصل کنید که همه دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی ایمنی را بخوانید و آن ها را دنبال کنید. اگر دستورالعمل های محصول شما با این دستورالعمل ها متفاوت است، همیشه دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده محصول خود را دنبال کنید.

تمام دستورالعمل های محصول را دقیقاً دنبال کنید

2. محصول را به طور یکنواخت روی موهای خود بمالید.

دستکش و لباس کهنه استفاده کنید. قسمتی از موهای خود را بردارید و محصول درمانی را استفاده کنید، ابتدا با مقدار کمی شروع کنید و تا زمانی که مو پوشیده شود اما بیش از حد اشباع نشود، افزایش دهید. از یک شانه دندانه ریز یا یک برس رنگ مو استفاده کنید تا محصول را در هر قسمت، از ریشه تا انتها کار دهید. هر قسمت را تمام کنید.

محصول را به طور یکنواخت روی موهای خود بمالید

3. اجازه دهید محصول به مدت 30-20 دقیقه بماند یا طبق دستورالعمل انجام دهید.

موهای خود را با کلاه رنگ بپوشانید. اجازه دهید محصول تا زمانی که دستورالعمل لازم است روی موهای شما باقی بماند.

 کراتین به مدت بیست تا سی دقیقه باید بماند.

4. موهای خود را خشک کنید.

کلاه و گیره های مو را بردارید. محصول را آبکشی نکنید، مگر اینکه دستورالعمل به شما توصیه کند. موهای خود را با سشوار خشک کنید. بسته به نوع محصول خود، از دور خشک یا سرد برای سشوار استفاده کنید.

موهای خود را خشک کنید

5. مو های خود را با اتو مو صاف کنید.

اتو را روی دمای توصیه شده در دستورالعمل های محصول برای نوع موی خاص خود تنظیم کنید. وقتی اتو مو به دمای صحیح رسید، مو های خود را در قسمت های کوچک (ضخامت حدود یک تا دو اینچ) صاف کنید. استفاده از اتو مو که خیلی گرم باشد ممکن است مو های شما را بسوزاند و باعث شکستگی شود.

موهای خود را با اتو مو صاف کنید

درمان کراتینه خود را حفظ کنید

1. حداقل بعد سه روز موهای خود را بشویید.

شستن زود هنگام مو باعث کاهش عمر درمان کراتین می شود. اگر می توانید قبل از خیس شدن موهای خود یک هفته صبر کنید، حتی هر چه بیشتر بهتر است.

پس از کراتین حداقل مو های خود را بعد سه روز بشویید

2. حداقل 48 ساعت از کش مو استفاده نکنید.

در صورت امکان از استفاده از هر نوع نگهدارنده دم اسبی مانند کلیپس یا حتی گیره های مو خودداری کنید. مو ها را پشت گوش خود جمع نکنید. اگر می خواهید موهایتان را از صورت خود دور نگه دارید، یک نوار پارچه ای امتحان کنید. استفاده از بند ها یا گیره های مو باعث ایجاد چین در مو های شما می شود و بر روی مو های شما خط کش یا گیره ها می ماند و ظاهری ناخوشایند به موهای شما می بخشد.

حداقل 48 ساعت از  کش های مو استفاده نکنید

3. از گرمای زیاد و برخی محصولات خاص مو پرهیز کنید.

اگر از حالت دادن یا خشک کردن موهای خود با گرما جلوگیری کنید، ممکن است درمان کراتینه شما بیشتر طول بکشد. موهای خود را به میزان کم، در صورت لزوم، فقط با شامپو بشویید (نرم کننده ی زیاد نزنید). از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید.

از گرمای زیاد و برخی محصولات خاص مو پرهیز کنید.

منابع: wikihow healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا