ادبیات و شعرفرهنگ و هنر

بررسی کتاب هنر شفاف اندیشیدن؛ اثر رولف دوبلی

چرا کتاب هنر شفاف اندیشیدن

هنر شفاف اندیشیدن؛ کتابی از رولف دوبلی است که هدف آن کمک به تصمیم گیری بهتر در زندگی است. هنر شفاف اندیشیدن، یک دیدگاه تازه ارائه می دهد که هوشمندانه، آموزنده و با کمی چاشنی طنز همراه است. نثر روشن رولف دوبلی نحوه تفکر ما را روشن می کند. او به جای تلاش برای معرفی رفتارهای جدید، از ما می خواهد برخی از اشتباهات رایج در تفکر را که به طور منظم طعمه آن هستیم، بشناسیم و سپس برطرف کنیم.

این اشتباهات عموما ناشی از جهت گیری های شناختی است که اکثر ما متوجه رخداد آن ها نیستیم. اما وقتی به آن ها اشاره می شود احتمالا بسیار واضح و قابل فهم به نظر می رسد.

مرور چند نمونه از این اشتباهات

همانطور که قبل بیان کردیم، این اشتباهات عموما حاصل سوگیری های شناختی است. برای فهم این اشتباهات عینکی لازم است تا خطا های شناختی خود را درک کنیم. بهتر است برای درک بیشتر این اشتباهات چند نمونه را از کتاب هنر شفاف اندیشیدن مرور می کنیم.

عینک کتاب هنر شفاف اندیشیدن
عینکی برای درک بهتر خطاهای شناختی

1- تضاد انتخاب

فراوانی انتخاب ها تو را دچار سرگیجه می کند، ولی باید حدی برای آن متصور شد. وقتی از حد می گذرد، انتخاب های بسیار زیاد، کیفیت زندگی را خراب می کند. واژه فنی این اتفاق تضاد انتخاب است.

2- خطای هزینه هدر رفته

“تا اینجا آمده ایم …”، “تاکنون این همه از کتاب را خوانده ام”، “اما دو سال صرف این دوره کرده ام” اگر با هر یک از این نمونه های فکری مواجه شده اید، یعنی خطای هزینه هدر رفته در ذهن شما مشغول به کار است.

3- خطای بقا

خطای بقا یعنی افراد دائما احتمال موفقیت خود را زیاد از حد تخمین بزنند. با سر زدن به قبرستان پروژه ها، سرمایه گذاری ها و شغل هایی که در زمانی بسیار امیدوار کننده به نظر می رسید، در برابر این خطا موضع بگیر. قدم زدن در این قبرستان، ناخوشایند است اما برای شفاف شدن ذهنت لازم است.

نکته: برای آشنایی کامل با این خطاها بهتر است به کتاب هنر شفاف اندیشیدن مراجعه کنید.

4- توهم بدن شناگر

توهم بدن شناگر نوعی خود فریبی است. هر گاه ما عوامل انتخاب را با نتایج آن اشتباه می گیریم، طعمه ی چیزی می شویم که من به آن توهم بدن شناگر می گویم. در نتیجه هر وقت ترغیب می شوی توان خود را صرف برخی کارها کنی، حواست را جمع کن؛ قبل از این که تصمیم بگیری کار را شروع کنی، به آینه نگاه کن و درباره ی چیزی که می بینی با خودت صادق باش.

چرا کتاب هنر شفاف اندیشیدن؟

کتاب هنر شفاف اندیشیدن
کتاب هنر شفاف اندیشیدن

اگر در حال پیشرفت و رشد شخصی خود باشید، بهتر است تلاش کنید کمتر تصمیمات بد و بیشتر تصمیمات خوب بگیرید. باید بدانید که هنر شفاف اندیشیدن به شما کمک می کند تا در انجام این کار موفق باشید. حال سوال این است که آیا می تواند به شما در کار های خلاقانه مانند عکاسی، وبلاگ نویسی و یا هر چیز دیگری کمک کند؟

پاسخ این سوال را اکنون بیان می کنم و بعد آن را گسترش می دهم؛ قطعا می تواند کمک کننده باشد اما شرطی دارد و شرط آن این است که شما بیش از خواندن کتاب، در مورد خطا ها بر شخصیت خود کار کنید.

چرا من هنر شفاف اندیشیدن را خریدم؟

بسیاری از رسانه های خود سازی که (معمولا شامل پست ها و پادکست ها هستند) من استفاده می کنم در قالب های درک آسان تری نسبت به برخی کتاب ها هستند. البته کتاب های مشابه زیادی در این زمینه وجود دارد.

من از کتاب هایی که در جاهای دیگر دیده یا شنیده بودم، فهرست مناسبی تهیه کردم، و در نهایت آن را به بزرگترین کتاب فروشی انگلیسی زبان در شانگهای بردم. متأسفانه، آن ها چیز های زیادی از لیست من را نداشتند، اما هنر شفاف اندیشیدن (که در لیست من نبود) را داشتند. بنابراین من آن را خریدم.

برداشت من از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

از فصل های کوتاه کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» به راحتی می توان آنچه را که به آن نیاز دارید، به دست آوردید. با این کتاب می توان یک جهت گیری شناختی را که قبلاً نشنیده اید، در چند صفحه کتاب بخوانید و با مثال های خوب و شفاف، در زمان کوتاهی درک اساسی از آن داشته باشید. این که آیا شما این کتاب را عمیق تر بررسی کنید، بستگی به شما دارد. اگر این چیزی نیست که واقعاً روی شما تأثیر بگذارد، احتمالاً آن را نمی خواهید.

توانایی غوطه ور شدن در کتاب و خروج از آن به این معنی است که مجبور نیستیم زمان زیادی را صرف برخی سوگیری های شناختی کنیم که چندان برایمان جالب نیست. این بدان معنا نیست که تمام فصل ها بی ربط بودند. هر کس متفاوت است. فصلی که چشمان من را به روی چیزی مهم و مرتبط با زندگیم باز کرد، ممکن است برای شخص دیگری معنا نداشته باشد و فصلی که برای من کم اهمیت است، ممکن است جهان را برای همان شخص تغییر دهد. اینجاست که من فکر می کنم ارزش واقعی در هنر شفاف اندیشیدن نهفته است.

نحوه نگارش این کتاب به این معنی است که شما می توانید فصل های مربوط به خود را انتخاب کرده و فکر کنید که چگونه آن ها را در زندگی خود به کار ببرید. به همین دلیل است که قبلاً گفتم این کتاب می تواند به شما کمک کند تصمیمات بد کمتر و تصمیمات خوب بیشتری بگیرید؛ به شرط آنکه کاری بیشتر از خواندن کتاب انجام دهید. باید بگویم که اگر ایده های جدید را پیاده نکنید هیچ چیز تغییر نمی کند.

چگونه از هنر شفاف اندیشیدن استفاده کردم؟

برای اینکه بتوانید بیشترین بهره را از هنر شفاف اندیشیدن ببرید، مهم است که در نظر بگیرید، کدام یک از سوگیری های شناختی که در مورد آن ها می خوانید بر یکی از جنبه های زندگی شما تأثیر منفی می گذارد و چگونه می توانید برای این اتفاق، مانع شوید.

من نمی توانم به شما بگویم که برای شما چگونه است و یا به کدام بخش زندگی شما کمک می کند چرا که شما را نمی شناسم، اما می توانم راه هایی را به شما نشان دهم که از کدام قسمت کتاب برای کمک به یک بخش مهم زندگی ام استفاده کردم: عکاسی و وبلاگ نویسی.

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن، سوگیری های شناختی خاصی بیان شده بود که به من کمک کرد تا نکاتی را درباره آنچه در این وب سایت انجام می دهم و همچنین آنچه دیگران، شاید حتی شما، با خروجی خلاقانه خود انجام می دهند، بهتر درک کنم.

کاربرد کتاب هنر شفاف اندیشیدن

در اینجا 4 نمونه از آن وجود دارد که هر کدام دارای یک بخش توضیحی هستند. آن ها ممکن است افشاگری های اصلی برای همه نباشند، اما این نکته مهم نیست. نکته مهم این است که چگونه سوگیری های شناختی که در مورد آن ها می خوانید به شما کمک می کند.

1- تعداد لایک هایی که عکاسی شما در اینستاگرام می گیرد، به طور دقیق نشانگر کیفیت واقعی نیست

فصل تأیید اجتماعی در هنر شفاف اندیشیدن به من کمک کرد تا بفهمم که تعقیب دوست داشته شدن به جای ایجاد سبک خاص در واقع برای کار شما مضر است. آیا می خواهید به آنچه ساخته اید افتخار کنید؟ یا به نحوه استقبال گروهی از افراد ناشناس؟

2- همه فکر می کنند کاری که انجام می دهند، بهتر از آن چیزی است که هست

فصل توجیه جستجو در هنر شفاف اندیشیدن به من کمک کرد تا یک قدم به عقب بردارم و کارهایی را که انجام می دهم، عینی تر ببینم. در واقع فقط شما هستید که نسبت به کار خود احساسات عاطفی دارید. بنابراین از دست دادن آن می تواند کمک کند تا کار خود را از دید دیگران ببینید.

3- رشد کردن در کارهایی که به طور طبیعی در آن ها خوب هستید، آسان تر از چیز هایی است که در آن ها متوسط یا نسبتا ضعیف هستید.

فصل توهم بدن شناگر در کتاب هنر شفاف اندیشیدن به من کمک کرد تا تلاش هایم را بر روی کاری که (فکر می کنم) خوب انجام می دهم، عکاسی و نوشتن، متمرکز کنم و آنچه را که انجام نمی دهم فراموش کنم، وبلاگ نویسی را به دیگران می سپارم.

4- ما تعداد زیادی از افرادی را که نتوانستند به موفقیت برسند، نادیده می گیریم، به تعداد کمی از افراد که موفق شده اند، نگاه می کنیم و فکر می کنیم که ما نیز موفق خواهیم شد

فصل تعصب بازماندگان در هنر شفاف اندیشیدن به من کمک کرد تا بفهمم که من هیچ حقی برای موفقیت (به هر معنا) در این وب سایت ندارم فقط به این دلیل که من در آن پست می گذارم. اما در عین حال، تنها راه برای داشتن فرصت، ترک نکردن است.

اندیشه های نهایی در مورد هنر شفاف اندیشیدن

من هنر شفاف اندیشیدن را دوست دارم زیرا به خواننده این امکان را می دهد تا آنچه را که نیاز دارد، از آن بگیرد. همه 99 سوگیری شناختی که آن را بیان می کند برای زندگی شما قابل استفاده نخواهد بود. همه آن ها برای من قابل استفاده نبودند. اما با فصل های کوتاه و توضیحات واضح که از مثال های ساده و واقعی برای نشان دادن موضوع استفاده می کند، می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که کدام مورد را بیشتر مورد بررسی قرار دهید.

سپس می توانید فکر کنید که چگونه آن ها را در زمینه های زندگی خود به کار ببرید تا زندگی شما بهبود یابد. من از آن ها برای تصور واضح تر در مورد خروجی خلاقانه خود، چه با دوربین و چه در این وبلاگ استفاده کردم.

اگر خودتان عکاس، وبلاگ نویس یا وبلاگ نویس عکاسی هستید، می توانید همین کار هایی که من انجام دادم را انجام دهید. هنر شفاف اندیشیدن می تواند به شما در جنبه های بی شماری از زندگی کمک کند تا بهتر تصمیم گیری کنید. این کتاب می تواند به هر روز و هر کاری که انجام می دهید، کمک کند.

منبع: myfavouritelens.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا