ادبیات و شعرفرهنگ و هنر

رولف دوبلی ، معرفی و نقد کتاب های جنجالی و پرطرفدار وی

متأسفانه امروزه تعداد افرادی که علاقه به کتاب یا حتی پادکست نشان می دهند، در ایران رو به کاهش چشمگیری است. نمی توان این مسئله را کاملا گردن پیشرفت تکنولوژی و فناوری انداخت، چرا که دلایل محیطی بسیاری در این امر اثر دارند و همچنین این کار مشکلی را حل نمی کند. جدا از کلیشه ها و فرضیه های موجود در این باره، موضوع بحث امروز ما کاهش کتابخوانی نیست، بلکه موضوعی برای علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی است، یعنی معرفی و نقد دو تا از کتاب هایی که جدیداً معروف شده اند و نویسنده دوست داشتنی آن ها، رولف دوبلی سوئیسی است.

بر خلاف دهه های گذشته که تمرکز نویسنده های به نام روی موضوعاتی با تم هایی تقریباً یکسان بود، امروزه نویسنده ها به طور پراکنده و آزادانه موضوعی انتخاب می کنند و شروع به نوشتن می کنند. ممکن است حتی گاهی نویسندگانی را پیدا کنید که چندین کتاب از چندین موضوع کاملا بی ربط به یکدیگر دارند و حتی چند اثر پر فروش در میان آثارشان به چشم می خورد. در واقع نمی توان این موضوع را مثبت یا منفی تلقی کرد پس ترجیح می دهم با کلمه “جالب” این بند را خاتمه دهم!

تأثیر کتاب های محبوب کلاسیک بر کتاب های محبوب جدید

اگر مثل من از علاقه مندان به ادبیات کلاسیک آمریکا و اروپا در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم باشید، دست کم باید محوریت کلی ای از آثاری که در آن زمان پرفروش می شد دستتان آمده باشد. می خواهم تأثیر گذار ترین موضوعی که در آن دوران موجب محبوبیت آثار نویسندگان می شد را به شما معرفی کنم؛ فلسفه!

ممکن است این کلمه از دید خیلی ها خود پیچیدگی و دشواری باشد اما ترکیب دلنواز آن با داستان های سبک هایی مانند رئالیسم و سورئالیسم و سایر سبک های هنری جذابیت بسیار زیادی به همراه داشت و نمی توانید بگویید آثار فوق العاده ای مانند لبه تیغ اثر سامرست موام و دمیان اثر هرمان هسه، کاملا پیچیده، فلسفی و به دور از جذابیت اند.

در واقع در اینجا موضوع مهمی وجود دارد که اگر آثار محبوب آن دوران را مطالعه کرده باشید، متوجه آن می شوید. مردم در عین سادگی و روند های خوب، مقداری پیچیدگی را در کتاب هایی که می خوانند ترجیح می دهند. این امر در آثاری مانند بر بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته، غرور و تعصب اثر جین آستن، بر باد رفته اثر مارگارت میشل و خیلی شاهکار های دیگر آن زمان به چشم می خورد. این نوع علاقه مندی در مردم تغییرات چندانی تا الان نداشته است و این را می توانید از محبوبیت آثاری مانند ملت عشق و سه دختر حوا، الیف شافاک، آثار پائولو کوئیلو، جوجو موریس و استیو تولتز متوجه شوید.

رولف دوبلی

یکی دیگر از نویسندگانی که این اصول را تا حدود زیاد ی در آثار خود رعایت کرده است و محبوبیت زیادی در بین کتاب خوانان ایرانی کسب کرده است، نویسنده سوئیسی، رولف دوبلی است. وی مانند نویسندگان محبوب قید شده در بالا، آثار خود را به عنوان رمان منتشر نکرده است (گرچه وی سریال نویس است)، بلکه آثار فوق العاده وی به صورت کتاب هایی کاملا کاربردی و با روندی آسان موفق به کسب محبوبیت بسیار زیادی در بین خوانندگان شده است.

نگاهی کوتاه بر زندگی نامه رولف دوبلی

رولف دوبلی (متولد 1966) دکترای فلسفه خود را از دانشگاه سنت گالن سوئیس دریافت کرد. او یک کارآفرین، متفکر و نویسنده است. وی در دوره ای برنده جایزه صلح نوبل FW de Klerk و بسیاری دیگر شده است. او به طور منظم در معتبر ترین روزنامه های اروپا از جمله Die Zeit ،FAZ در آلمان و Sonntagszeitung سوئیس می نویسد.

از سال 2003 تا 2008، دوبلی مجری یک برنامه تلویزیونی در مورد کتاب ها و موضوعات تجاری در تلویزیون آلمان بود. از وی در وال استریت ژورنال، واشنگتن پست، فایننشال تایمز و بسیاری دیگر از نشریات تجاری ایالات متحده و اروپا نقل شده است.

کتاب های رولف دوبلی

  • هنر شفاف اندیشیدن
  • هنر خوب زندگی کردن
  • اخبار را دنبال نکنید

رولف دوبلی بیشتر به عنوان نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن شناخته می شود. این اثر یک موفقیت محض بود که د ر 30 هفته جایگاه اول لیست پرفروش ترین کتاب اشپیگل آلمان را تصاحب کرد و محبوب ترین کتاب غیر داستانی در کل سال 2012 بود. می توان گفت این کتاب معروف ترین اثر رولف دوبلی است و احتمالا خیلی از شما در صورت شنیدن نام دوبلی، نام این کتاب را هم شنیده اید.

او همچنین برای کتاب دیگرش، هنر خوب زندگی کردن که پر فروش ترین کتاب غیر داستانی ژاپن توسط نویسنده ای غیر ژاپنی در سال 2019 بود شناخته می شود. کتاب های او در لیست پرفروش ترین ها در آلمان، انگلیس، هلند، ایرلند، هند، کره، ژاپن، سنگاپور و هنگ کنگ همواره حضور دارد و حال می توان ایران را هم به این کشور ها اضافه کرد.

منتقدان و خوانندگان از دوبلی به عنوان “صدای جدیدی در داستان های آلمانی” و یکی از معدود نویسندگان داستان که از نظر علمی و عملی، دنیای تجارت را کاملاً درک می کنند، ستایش می کنند.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

“من در درجه اول یک داستان نویس هستم. در نوشتن این کتاب، من خودم را مترجمی می دانم که وظیفه آن تفسیر و سنتز مطالبی است که خوانده ام و آموخته ام. احترام بسیار من برای محققانی است که در دهه های اخیر، این خطاهای رفتاری و شناختی را کشف کرده اند. موفقیت این کتاب اساساً ادای احترام به تحقیقات آن ها است. من بسیار مدیون آن ها هستم. “

رولف دوبلی ، مقدمه ای بر هنر تفکر واضح
رولف دوبلی نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن

این اثر رولف دوبلی نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد و همانطور که گفته شد، محبوبیت زیادی در بین خوانندگان کسب کرد و بار ها در جایگاه اول پر فروش ترین ها بود. این اثر درونمایه ای غنی از روانشناسی و مقدار کمی پیچیدگی فلسفی دارد که به موضوعات بسیار کاربردی در زندگی می پردازد. دوبلی در این کتاب 99 خطای رایج انسان در هنگام اندیشیدن را معرفی کرده و مورد بررسی قرار می دهد. البته از نظر خودش این فهرست به هیچ عنوان کامل نیست!

هنر شفاف اندیشیدن، یک دیدگاه تازه ارائه می دهد که هوشمندانه، آموزنده و با کمی چاشنی طنز همراه است. نثر روشن رولف دوبلی نحوه تفکر ما را روشن می کند و به بهترین نحو ممکن ما را با خطا های ساده ای که در تفکرمان داریم و گاهاً موجب شکست های ما می شوند آشنا می کند.

کتاب هنر خوب زندگی کردن

“از زمان باستان، مردم از خود می پرسیدند که زندگی خوب به چه معناست؟ چگونه باید زندگی کنم؟ زندگی خوب چیست؟ نقش سرنوشت چیست؟ نقش پول چیست؟ آیا داشتن یک زندگی خوب مسئله ذهنیت است یا بیشتر به رسیدن به اهداف شما مربوط می شود؟ آیا بهتر است که به طور فعال به دنبال خوشبختی باشیم یا از ناراحتی جلوگیری کنیم؟”

“هر نسلی این سوالات را از نو مطرح می کند و به نوعی پاسخ ها همیشه ناامید کننده هستند. چرا؟ زیرا ما دائماً در جستجوی یک اصل واحد و یک قانون واحد هستیم. با این وجود در این جام مقدس، یک مسیر ساده و آسان برای رسیدن به خوشبختی وجود ندارد.”

بخشی از مقدمه کتاب هنر خوب زندگی کردن، رولف دوبلی
کتاب هنر خوب زندگی کردن

هنر خوب زندگی کردن مجموعه ای است که برای زندگی عملی طراحی شده است. این کتاب پنجاه و دو ابزار ذهنی برای رسیدن به خوشبختی ارائه می دهد که مطمئناً خوشبختی شما را بهینه می کند. این نکات ممکن است زندگی خوب شما را تضمین نکند، اما فرصتی بهتر برای شما فراهم می کند تا آزادانه از زندگی خود لذت ببرید و این تمام خواسته ما به عنوان انسان است.

در واقع این اثر دوبلی نیز مانند هنر شفاف اندیشیدن، توجه بسیاری از منتقدان را جلب کرد. در این اثر رولف دوبلی با علم و شواهد عملی از نقطه نظرات خود دفاع می کند. این کتاب نه تنها چشمان ما را روی حقایقی باز می کند، بلکه ما را از خواب غفلت از زندگی خوب بیدار می کند و با شیوه های زندگی خوب واقعی آشنا می کند. به دلیل تجزیه و تحلیل دقیق علمی همراه با رویکرد فلسفی، این کتاب به هیچ وجه سطحی محسوب نمی شود و در عین حال نثری کاملا ساده، روان و قابل فهم دارد.

کتاب اخبار را دنبال نکنید

“خبر برای ذهن مانند قند برای بدن است. چند بار عناوین خبری را بررسی می کنید؟ چند بار در مجله های خبری خود می گردید؟”

“حواس پرتی کمتر، زمان بیشتر، اضطراب کمتر، بینش بیشتر. در دنیای فزاینده اختلال و تفرقه، توقف خواندن خبر صدای خوشامد گویی آرامش و خرد است.”

بخشی از مقدمه کتاب اخبار را د نبال نکنید
کتاب اخبار را دنبال نکنید

در سال 2013 رولف دوبلی مقابل اتاقی پر از روزنامه نگاران ایستاد و اعلام کرد که بیش از ده سال است که اخبار را نمی خواند. این حرف او باعث یک هیاهو شد. حالا او سرانجام فلسفه خود از انجام این کار را با جزئیات بیان می کند و آنچه را که موعظه می کند، عملی می کند.

اخبار را دنبال نکنید! مانیفست دوبلی در مورد خطرات سمی ترین شکل اطلاعات، اخبار است. او نشان می دهد که چگونه خواندن اخبار به تمرکز ما آسیب می زند و زندگی آرام ما را مختل می کند و چگونه احساس وظیفه بی جا می تواند رفتار ما را اشتباه هدایت کند. در این کتاب، رولف دوبلی درمورد بسیاری از دستاورد های بالقوه در زندگی بدون چرخه خبر 24 ساعته به خواننده راهنمایی می کند.

و سخن آخر درباره کتاب های رولف دوبلی

همانطور که بسیاری از منتقدان و افراد بزرگ و معروف از رولف دوبلی به عنوان نویسنده و متفکری باهوش و محترم یاد کرده اند، من نیز تا حدود زیادی با آن ها موافق هستم و این نویسنده را تحسین می کنم. گرچه سبک نوشتن دوبلی با علاقه من یکسان نیست، اما به جرئت می توانم بگویم که بسیار از خواندن آثار این نویسنده لذت بردم.

افراد زیادی معتقدند که دوبلی معروفیت آثارش در ایران را مدیون مترجمان خود، مخصوصاً عادل فردوسی پور که یک سلبریتی محسوب می شود، است و معلوم نیست اگر نامی جز عادل فردوسی پور به عنوان مترجم روی دو اثرش نوشته می شد، به همین میزان مورد توجه قرار می گرفت یا نه. اما به عنوان یک کتاب خوان جوان ایرانی باید بگویم زمانی که یک کتاب خوب باشد، خوب است و این یک واقعیت غیر قابل انکار است!

در واقع این که یک کتاب به دست چه کسی ترجمه شده باشد کوچک ترین اهمیتی ندارد و کتاب خوانان هیچوقت کتابی را از روی جلد آن قضاوت نمی کنند، پس این نظریه چندان منطقی و بی طرفانه نیست. به هر حال خواندن تمامی کتاب های معرفی شده در این مقاله را به شدت به شما توصیه می کنم و اگر به موضوعات گفته شده علاقه ای داشته باشید به احتمال قوی مانند من از این آثار لذت خواهید برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا