آموزش زبانادبیات و شعرفرهنگ و هنر

بهترین کتاب های زبان اصلی برای تقویت زبان

همانطور که می دانید، راه های زیادی برای تقویت زبان انگلیسی وجود دارد و به احتمال زیاد، تا به حال توصیه هایی از قبیل گوش دادن به آهنگ های انگلیسی، تماشای سریال و فیلم های انگلیسی زبان و چند مورد دیگر به گوشتان خورده است. علاوه بر راه های ذکر شده، مخصوصاً اگر کمی بالا تر از سطح مبتدی باشید، یک راه بسیار خوب دیگر نیز وجود دارد که برای علاقه مندان می تواند خوب باشد. اگر از مطالعه لذت می برید، خواندن کتاب هایی با زبان انگلیسی می تواند یک چالش هیجان انگیز برای شما باشد.

به خودتان باور داشته باشید!

تقریباً مطمئنم که اگر پیشنهاد تقویت زبان با کتاب را از کسی بشنوید اولین چیزی که به ذهن نیمی از شما خطور می کند جملات منفی ای است که این پیشنهاد را رد می کند. اما این اصلا خوب نیست! بگذارید مثال کوچکی بزنم تا منظوم را بهتر متوجه شوید.

حدود یک سال پیش من همین پیشنهاد را به خواهر کوچک تر خودم، که سطح زبان انگلیسی اش بالا تر از مبتدی (pre intermediate) بود دادم و او دقیقاً جواب من را با جمله “من که در سطح تو نیستم” داد و این برایم تأسف برانگیز بود. نه به این خاطر که فکر می کردم حق با اوست، بلکه به این خاطر که می دیدم چقدر خودش را دست کم می گیرد و به خودش اطمینان ندارد.

من چند بار دیگر وقتی از من برای تقویت زبانش راهنمایی می خواست همین پیشنهاد را دادم و او باز هم شروع نمی کرد. توجه داشته باشید که خواهر من دو روشی که در ابتدا ذکر کردم، یعنی دیدن فیلم و گوش دادن به آهنگ را استفاده می کرد اما باز هم پیشرفت چندانی در روند تقویت زبان نداشت. کمی بعد دیدم به اتاقم آمد یکی از کتاب های زبان اصلی کتابخانه ام را برداشت. اگر بگویم که از این حرکت خوشحال نشدم دروغ است!

وقتی از او دلیلش را پرسیدم، جواب خوبی به من داد. یک سال پیش وقتی من آن پیشنهاد را به او دادم، او درمورد تقویت زبانش خیلی جدی نبود، اما امسال یک هدف داشت و برای رسیدن به هدفش باید این کار را انجام می داد. پس بگذارید این مورد را خیلی رک بگویم، اگر در مورد تقویت زبان جدی نیستید به همان دیدن فیلم و گوش دادن آهنگ بسنده کنید. کسانی که واقعاً بخواهند کاری را انجام دهند از پیشرفت و چالش های جدید هراسی ندارند.

برای تقویت زبان با کتاب سطح خود را مشخص کنید!

اولین قدم برای تقویت زبان این است که به طور تقریبی سطح خود را بدانید. اگر سطح مبتدی را رد کرده اید و حس می کنید چیزی که می توانید بخوانید بیشتر از چند مقاله کوتاه و ریدینگ کتاب های آموزشی است، به شما شدیداً توصیه می کنم استارت کتابخوانی را از همین الان بزنید. برای این که سطح خود را بهتر درک کنید می توانید درصدی از کلمات انگلیسی ای که می دانید و مقدار گرامری که می دانید را در کنار هم بگذارید.

اگر 25 تا 45 درصد باشد سطح شما حدود (Pre intermediate) است که نزدیک به متوسط است. اگر بین 45 تا 65 درصد باشد شما در سطح (intermediate) یا حد واسط هستید و اگر 65 تا 80 درصد باشد، شما در سطح (High intermediate) هستید که کمی بالا تر از حد واسط است. اگر هم 80 تا 100 درصد باشد که به احتمال زیاد نیازی به تقویت زبان ندارید. البته توجه داشته باشید که این نوع تعیین سطح کاملاً تقریبی است و نمی توان کامل روی آن حساب کرد.

چه کتاب هایی برای تقویت زبان مناسب است؟

قبل از این که یک کتاب برای تقویت زبان انتخاب کنید، باد به چند مورد توجه داشته باشید. پس این سؤال ها را از خودتان بپرسید:

  • آیا از کتاب خواندن و مطالعه لذت می برم؟
  • چه ژانر کتابی مورد علاقه من است؟
  • روزانه چقدر می توانم برای مطالعه وقت بگذارم؟
  • هدف من از تقویت زبان چیست؟

وقتی جواب این سؤالات را دادید می توانید مسیر درستی برای انتخاب کتاب مناسب داشته باشید و این کار شما را ساده تر و اشتیاق شما را حفظ می کند.

به طور کلی پیشنهاد من برای شروع و مخصوصاً سطح های پایین تر رمان و داستان است. رمان ها ساده، قابل درک و جذاب هستند و با توجه به ژانر مورد علاقه شما می توانند انتخاب بسیار خوبی باشند و به اندازه کافی برای شما لذت بخش باشند.

اگر به ژانر های دیگر مانند روانشناسی، تاریخ، خانواده، سیاست و… علاقه دارید هم ناامید نشوید، چون دنیای کتاب آنقدر وسیع است که من مطمئنم می توانید راهی برای پیدا کردن کتاب مناسب خود پیدا کنید.

توجه داشته باشید، برای تقویت زبان با کتاب، شیوه خواندن شما کمی با شیوه خواندن کتاب های زبان فارسی متفاوت خواهد بود. در هنگام خواندن کتاب های زبان انگلیسی شما باید چند نکته را رعایت کنید.

اول از همه این که ممکن است هنگامی که شروع به خواندن می کنید با تعدادی کلمه رو به رو می شوید که معنی آن ها را نمی دانید، توصیه دوستانه من به شما همان روش خواندن متن های ریدینگ است. یعنی به سادگی از کنار آن کلمات بگذرید و فقط معنی آن را حدس بزنید!

البته اگر کلمه ای آنقدر تکرار شود که به دانستن معنی آن نیاز پیدا کنید دیگر وقت آن است که از دیکشنری استفاده کنید. اما به هیچ وجه وسواس به خرج ندهید برای تک تک کلماتی که معنی آن ها را نمی دانید به سراغ دیکشنری نروید.

کتاب های پیشنهادی برای تقویت زبان

همانطور که گفتم بهترین کتاب ها برای شروع تقویت زبان رمان ها هستند، پس می خواهم چند رمان خوب و چند کتاب روانشناسی- انگیزشی معرفی کنم که خواندن آن ها راحت تر است و می توانید به طور کلی داستان را دنبال کنید و بیشتر کلمات را متوجه شوید.

مجموعه گرگ و میش (Twilight)

مجموعه کتاب های توایلایت

گرگ و میش مجموعه ای از چهار کتاب عاشقانه فانتزی با موضوع خون آشام است که توسط استفنی مایر نوشته شده است. این چهار کتاب که بین سال های 2005 و 2008 منتشر شده اند، ایزابلا “بلا” سوان، دختری را نشان می دهد که عاشق ادوارد کالن خون آشام جذاب است.

کل مجموعه کتاب های Twilight ،New Moon، Eclipse و Breaking Dawn همه در فیلم های پر فروش با بازی کریستن استوارت و رابرت پتینسون ساخته شدند.

این مجموعه کتاب نثر راحت و روانی دارد و با خواندن چند فصل می توانید به راحتی با داستان همراه شوید و زبان خود را تقویت کنید.

مجموعه هری پاتر (Harry Potter)

مجموعه کتاب های هری پاتر

خب فکر می کنم با شهرتی که این مجموعه دارد نیازی به توضیح در مورد داستان نباشد. اما در مورد کتاب های هری پاتر باید بگویم برای تقویت زبان فوق العاده هستند و درست به جذابیت مجموعه فیلم هایی است که در مورد آن ساخته اند.

این مجموعه هم نثر روان و صریحی دارد، البته تفاوت آن می تواند در British بودن و برخی کلمات فانتزی باشد. اما از این موارد نترسید و اگر به این کتاب علاقه دارید خواندن آن را شروع کنید.

مجموعه کتاب های راز (The Secret)

مجموعه کتاب های راز

نویسنده Rhonda Byrne، مانند هر یک از ما، در سفر کشف خود بوده است. در مجموعه کتاب های راز، او قانون را که بر همه زندگی ها حاکم است به صورت ساده ای توضیح می دهد و دانش چگونگی ایجاد یک زندگی شاد را ارائه می دهد. این مجموعه کتاب های انگیزشی و روانشناسی دارد و نثر آن می توان گفت به گونه ای روان است و اگر سطح بالاتری دارید، برای تقویت زبان این مجموعه را به شما پیشنهاد می کنم.

مجموعه مرا خورد کن (Shatter Me)

مجموعه کتاب های مرا خورد کن

Shatter Me یک شش ضلعی دیستوپی بزرگسال جوان است که توسط طاهره مافی، نویسنده ایرانی آمریکایی نوشته شده است. این مجموعه با محوریت جولیت فرارس، دختری 17 ساله با لمس کشنده است. اولین کتاب این مجموعه در 15 نوامبر 2011 منتشر شد.

دومین کتاب از این مجموعه Unravel Me، در تاریخ 5 فوریه 2013 منتشر شد. این مجموعه همچنان ادامه دارد و اگر از هیجان، مقدار کمی فانتزی و شخصیت اصلی های خاص خوشتان می آید این کتاب با نثر بسیار روان و داستانی جذاب می تواند انتخاب خوبی برای تقویت زبان باشد.

مجموعه کتاب های کاراوال (Caraval)

مجموعه کتاب های کاراوال

اسکارلت دراگنا هرگز از جزیره کوچکی که در آن او و خواهرش تلا با پدر قدرتمند و بی رحم خود زندگی می کنند، خارج نشده است. حالا پدر اسکارلت برای او قرار ازدواج بسته است و اسکارلت فکر می کند آرزوهایش برای دیدن کاراول- اجرای دوردست و سالیانه یکبار که مخاطبان در این نمایش شرکت می کنند- تمام شده است.

اما امسال، سرانجام اسکارلت به آرزوی خود می رسد و دعوت می شود. به اسکارلت گفته شده است که هر آنچه در طول کاروال اتفاق می افتد فقط یک نمایش است. با این وجود او درگیر یک بازی عشق، دلشکستگی و جادو می شود.

این مجموعه کتاب های فوق العاده، داستانی پر از هیجان را به همراه دارد که قطعاً از خواندن آن لذت خواید برد، مخصوصاً که نثر آن بسیار روان است و به تقویت زبان بسیار کمک می کند.

دزد کتاب (The Book Thief)

در کنار قبر برادرش، زندگی لایزل هنگامی تغییر می کند که وی یک شی را که بخشی از آن در برف پنهان شده است، برمی دارد. این شئ کتاب The Gravedigger’s Handbook است که به طور تصادفی در آنجا پشت سر گذاشته شده و اولین اقدام وی برای سرقت کتاب است.

بنابراین یک رابطه عاشقانه با کتاب و کلمات آغاز می شود، همانطور لایزل، با کمک پدر ناتنی خود خواندن را یاد می گیرد. به زودی او در حال دزدیدن کتاب های آتش سوزی نازی ها، کتابخانه همسر شهردار و … در هر کجا کتاب هایی است که می توان یافت. داستان با اتفاقات زیادی همراه است و با هر فصل جذاب تر می شود.

نویسنده این کتاب مارکوس زوساک، در نوشتاری فوق العاده یک شاهکار که به زودی به ادبیات کلاسیک تبدیل می شود ارائه داده است و فقط می توانم بگویم که این کتاب فوق العاده است و اگر سطح بالا تری دارید می توانید برای تقویت زبان و کلمات جدید تر از این کتاب کمک بگیرید.

کتاب سه شنبه ها با موری (Tuesdays With Morrie)

کتاب سه شنبه ها با موری

شاید او یک پدربزرگ، یا یک معلم، یا یک همکار بود. فردی مسن، صبور و خردمند، که شما را در جوانی درک می کرد و به جستجو می پرداخت، به شما کمک کرد دنیا را به عنوان مکانی عمیق تر ببینید، به شما مشاوره ای صحیح داد تا کمک کند از طریق آن راه خود را پیدا کنید. از نظر میچ آلبوم، آن شخص موری شوارتز، استاد دانشگاه او از تقریباً بیست سال پیش بود.

میچ در آخرین ماه های زندگی پیرمرد دوباره موری را کشف کرد. موری با دانستن اینکه دارد می میرد، هر روز سه شنبه با میچ در محل تحصیل خود ملاقات می کرد، درست مانند گذشته در دانشگاه. روابط مجدد آن ها به یک “کلاس” آخر تبدیل شد: درس هایی در مورد نحوه زندگی. سه شنبه ها با موری وقایع جادویی دوران مشترک آن ها است که میچ از طریق آن هدیه ماندگار موری را با جهانیان تقسیم می کند.

این کتاب فوق العاده و تأثیر گذار با نثری روان و قابل درک یکی از بهترین کتاب هایی است که تا به حال خوانده ام. باید بگویم که هرگز از خواندن این مورد پشیمان نخواهید شد. علاوه بر لمس احساسات شما، این کتاب تأثیر خوبی هم در تقویت زبان شما خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا