اخبار اقتصادی

کاهش ۱۴۷ میلیون متر مکعبی ذخیره آب سدهای تهران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد شهریاری گفت: حجم ذخیره آب سدهای پنج گانه استان تهران هم اکنون ۸۰۱ میلیون متر مکعب است که این رقم در زمان مشابه پارسال، ۹۴۸ میلیون متر مکعب بود بنابراین ۱۴۷ میلیون متر مکعب کاهش ذخیره آب داریم. در حال حاضر سد امیرکبیر ۱۷۹ میلیون متر مکعب، سد لتیان ۵۷ میلیون متر مکعب، سد لار ۱۲۰ میلیون متر مکعب، سد طالقان ۳۲۲ میلیون متر مکعب و سد ماملو ۱۲۴ میلیون متر مکعب آب دارد.

وی با توجه به اعلام سازمان هواشناسی که بهار کم بارشی خواهیم داشت گفت: میزان بارش در فروردین امسال در استان تهران فقط ۲.۳ دهم میلی متر ثبت شده در حالی که این رقم در زمان مشابه پارسال ۱۳۲ میلی متر بوده است. البته کمبود بارش برف و کاهش ذخیره برفی را نیز باید به آن اضافه کنیم.

به گفته این مقام مسئول میزان کاهش ذخیره برفی در حوضه آبریز سد لتیان امسال بیش از ۴۴ درصد، در حوضه آبریز سد امیرکبیر بیش از ۷۰ درصد و در حوضه سد طالقان بیش از ۸۰ درصد است به همین دلیل سیاست بهره برداری و آبگیری مخازن را تغییر دادیم.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه‌ای تهران اظهار داشت: سد امیرکبیر که هم اکنون ۱۷۹ میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد و در آستانه پر شدن است به همین دلیل نگرانی برای تداوم ورودی آب وجود داشت که تصمیم گرفتیم از حداکثر ظرفیت آبگیری در فصل بهار استفاده کنیم و مخازن آب سدها را پر نگه داریم تا در زمان اوج مصرف تابستان برای تامین آب مورد نیاز دچار مشکل نشویم.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه شرایط مناسبی از نظر ذخیره آب نداریم، توضیح داد: با توجه به شرایط مصرف آب در تابستان، کمی نگران هستیم که امیدواریم با همراهی مردم و بارش‌های روزهای باقی مانده فصل بهار، آبگیری مناسبی داشته باشیم تا پیک تابستان را با کمترین چالش سپری کنیم و آب مورد نیاز مردم تا پایان سال آبی تامین شود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا