اخبار اقتصادی

کاهش تولید محصولات زراعی در نتیجه خشکسالی در کردستان

[ad_1]

ایسنا/کردستان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به برنامه این سازمان برای تولید ۳۷ هزار تن بذر گندم و جو اعلام کرد که کاهش ۲۷ درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت موجب خسارت به کشت پاییزه شده که افت تولید را به همراه خواهد داشت.

محمد صالح احمدی در بازدید از مزارع دیم چند شهرستان استان با حضور معاون وزیر در امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهار کرد که با وجود تأخیر در زمان بارندگی‌های پاییزه، بدلیل افزایش درجه حرارت نسبت به نرمال کشت‌های پاییزه استان، در اواخر زمستان از وضعیت خوبی برخوردار بودند.

وی افزود که متاسفانه کاهش 37 درصدی بارندگی در فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته و کاهش 27 درصد نسبت به میانگین بلند مدت، موجب خسارت به زراعت‌های پاییزه استان گردیده است، که قطع یقین با افت تولید مواجه خواهیم شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد که در شهرستان‌های سرد و معتدل استان مانند کامیاران ،بانه، مریوان و سنندج علایم خشکسالی بیشتر مشهود است.

وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی در سال‌جاری برنامه تولید بیش از 37 هزار تن بذر گندم و جو را در اولویت کاری دارد عنوان کرد که در سال زراعی 1400-1399 تعداد هشت رقم گندم بذری دیم از ارقام جدید اصلاح شده و با عملکرد بالا، که 60 درصد تولید گندم دیم بذری استان را به خود اختصاص داده در برنامه تولید بذر شرکت‌های بذری قرار گرفته است.

احمدی ادامه داد که هدف نهایی سازمان جهاد کشاورزی رسیدن به پوشش 45 درصدی مصرف بذر گواهی شده در سنوات آتی است.

وی به اعطای تسهیلات سرمایه در گردش خرید بذر گواهی شده به شرکت‌های بذری در راستای پرداخت به موقع بهای بذر خریداری شده یادآور شد که به 12شرکت بذری گندم و یک عدد شرکت بذری جو توصیه شده که نسبت به جذب این تسهیلات قبل از شروع فصل خرید اقدام نمایند.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا