بهداشت فردیسلامت

همه چیز در مورد باندینگ کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن

اغلب ما با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنیم که مربوط به دهان و دندان ما می شوند. این مشکلات مختلف بوده و ممکن اشت تنها ظاهری یا گاهی عمقی باشد. اغلب این مشکلات با جنس دندان های ما و میزان رسیدگی ما به آن ها رابطه مستقیم دارند. در این پست می خواهیم در مورد یکی از درمان های رایج مشکلات دهان و دندان با شما صحبت کنیم. پیوند کامپوزیت یکی از روش های درمان دندان است که بیشتر به رفع نواقص ظاهری دندان های شما می پردازد.

کامپوزیت دندان چیست؟

باندینگ کامپوزیت (به عنوان باندینگ دندان نیز شناخته می شود) راه حلی است که برای رفع آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها ارائه می شود. گاهی نیز کامپوزیت فقط به عنوان یک درمان زیبایی انجام می شود.

کامپوزیت معمولاً برای پر کردن تراشه ها، شکستگی ها یا شکاف بین دندان ها یا برای رفع تغییر رنگ آن ها استفاده می شود. برای انجام کامپوزیت یک رزین مخصوص کامپوزیت به دندان چسبانده می شود و برای بازیابی ظاهر اولیه به آن شکل می دهند. معمولاً رنگ این رزین با دندان‌های شما مطابقت دارد، بنابراین به نظر می‌رسد که یک بخشی طبیعی از دندان شما است.

باندینگ کامپوزیت می تواند به شما کمک کند لبخندی زیبا تر و شاد تر به دست آورید. شما می توانید برای انجام باندینگ کامپوزیت به اغلب مراکز درمانی دندان و دندانپزشکی ها مراجعه کنید.

برخی از دندانپزشک ها با ترکیبی از سفید کردن دندان و باندینگ کامپوزیت برای بهبود شکل و طول دندان های بیماران برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر استفاده می کنند. بنابراین می توان از کامپوزیت به صورت ترکیبی با روش های دیگر برای رفع اغلب مشکلات دندان کمک گرفت.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت معمولاً تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. این روش یک راه سریع و موثر برای رفع مشکلات جزئی زیبایی دندان ها است. رزین کامپوزیت به محض جای گیری با استفاده از نور ماوراء بنفش سفت می شود و در نتیجه دندانی به وجود می آید که می توانید تا پایان جلسه دندانپزشکی خود به راحتی با آن گاز بگیرید.

همچنین می توان گفت ان روش یک روش غیر تهاجمی است. کامپوزیت می تواند جایگزین خوبی برای روش های تهاجمی مانند و لمینت و روکش باشد. در روش های تهاجمی معمولاً بخشی از دندان برای همیشه برداشته می شود. اما برای استفاده از کامپوزیت، فقط باید سطح دندان کمی زبر شود تا به چسبندگی رزین کمک کند، به این معنی که در این روش ساختار کلی دندان دست نخورده باقی می ماند.

کامپوزیت می تواند به سرعت لبخند شما را بهبود بخشد، بدون اینکه آسیب زیادی به دندان شما وارد کند. حتی این روش می تواند جایگزین ارزان تری برای روکش ها باشد. کامپوزیت چون یک فرآیند کمتر تهاجمی است، می تواند تنها در یک جلسه ویزیت تکمیل شود. شما می توانید با مسواک زدن منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان خود، کامپوزیت های خود را تا سال ها دوام ببخشید.

جایگزین های باندینگ کامپوزیت

روکش دندان

اگر نخواهید از این روش استفاده کنید، روش هی دیگری نیز برای شما وجود دارند. گزینه های جایگزین معمول برای پیوند کامپوزیت عبارت اند از:

  • لمینت دندان یا Veneer: لمینت یک قالب نازک است که به صورت سفارشی ساخته می شود و به سطح جلویی قابل مشاهده دندان چسبانده می شود. همچنین می تواند از آن برای پوشاندن شکاف های دندانی که ممکن است درمان ارتودنسی مناسب آن ها نباشد، استفاده کرد.
  • روکش دندان یا Crowns: روکش یک کلاه دندانی شکل است که روی کل قسمت قابل مشاهده دندان شما قرار می گیرد.

هر دوی این جایگزین ها باعث آسیب به دندان می شوند. روکش ها گزینه ای محبوب هستند که می توانند سال ها دوام بیاورند، اما از آنجایی که کل دندان را پوشش می دهند، دندان باید به گونه ای تراشیده شود که روکش روی آن ها قرار بگیرد. این کار باعث آسیب دائمی می شود و به طور مشابه، برای نصب روکش، دندانپزشک باید قسمتی از دندان سالم دندان شما را بردارد.

کامپوزیت یک روش سریع، کم هزینه و غیر تهاجمی است و در صورت آسیب یا شکستگی به راحتی قابل ترمیم است. در مورد بهترین درمان با دندانپزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند به شما در مورد اینکه آیا کامپوزیت درمان مناسبی برای شماست یا خیر، راهنمایی بدهند.

این روش چگونه باعث سفیدی دندان های شما می شود؟

کامپوزیت نیز می تواند راه حلی برای لکه گیری دندان ها و پرکردگی ها باشد. می توان از آن در کنار درمان های سفید کننده دندان استفاده کرد تا به شما کمک کند لبخندی روشن تر و سفیدتر داشته باشید.

اگر قصد دارید باندینگ کامپوزیت انجام دهید، دندانپزشک معمولاً توصیه می کند که ابتدا هر گونه درمان سفید کننده دندان را انجام دهید. رزین کامپوزیت به گونه ای انتخاب می شود که با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع کامپوزیت، ابتدا دندان های خود را به رنگ دلخواه خود برسانید و سپس رنگ کامپوزیت خود را انتخاب کنید، زیرا هنگامی که باند کامپوزیت قرار بگیرد، دیگر امکان سفید کردن بیشتر آن وجود ندارد.

روند درمان با کامپوزیت

روش انجام کامپوزیت

دندانپزشک شما درمان را با انتخاب رنگ رزینی که با دندان شما مطابقت دارد شروع می کند تا پس از چسبندگی رزین دندان طبیعی به نظر برسد. سپس سطح دندان شما را با ایجاد کمی زبری برای درمان آماده می کند. سپس دندان شما با مایعی پوشانده می شود که به چسبندگی رزین کمک می کند.

سپس رزین اعمال شده و به شکل مورد نیاز قالب گیری می شود. قبل از اینکه دوباره رزین شکل بگیرد، آن را با اشعه ماوراء بنفش سفت می کنند و در نهایت رزین سخت شده توسط دندانپزشک شما صیقل داده می شود تا زمانی که با بقیه دندان ها مطابقت پیدا کند.

چگونه از پیوند کامپوزیت خود مراقبت کنیم؟

در اینجا چند نکته برای اطمینان از قوی و بدون لکه ماندن پیوند شما وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید دوام درمان خود را افزایش دهید.

  • تا 48 ساعت پس از انجام عمل از مصرف چای، قهوه، سیگار و غذا هایی که ممکن است دندان را لکه دار کنند خودداری کنید.
  • دندان های خود را مرتب مسواک زده و دهان شویه کنید و برای حفظ سلامت دهان و دندان خود به طور منظم به متخصص بهداشت مراجعه کنید. این به کامپوزیت دندان شما کمک می کند تمیز و بدون لکه بماند.
  • از جویدن ناخن یا جویدن اقلامی مانند درب قلم خودداری کنید، زیرا ممکن است مواد را خرد کند. باند ها به اندازه یک دندان معمولی محکم نیستند، بنابراین مهم است که اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب به آن ها انجام دهید.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم، پیوند کامپوزیت شما باید سال ها باقی می مانند.

منبع:

www.bupa.co.uk
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا