بهداشت فردیترفند هاخانه داریخانه و آشپزخانه

16 کاربرد جوش شیرین در خانه + نحوه استفاده آن

جوش شیرین یک ماده متنوع است که علاوه بر پخت و پز، کاربردهای زیادی نیز دارد. وقتی صحبت از خنثی سازی بو و تمیز کردن می شود، می توان گفت جوش شیرین به عنوان نجات دهنده، در ذهن می درخشد. این محلول خانگی می تواند به از بین بردن لکه های سخت، از بین بردن بوی بد و پاک کردن مناطق دشوار مانند: اجاق گاز، مایکروویو و دوغاب کاشی و… کمک کند. در ادامه به بیان 16 کاربرد جوش شیرین در خانه + نحوه استفاده آن می پردازیم، با ما همراه باشید.

کاربرد بهداشتی جوش شیرین

در ادامه به بررسی انواع کاربرد جوش شیرین در خانه + نحوه استفاده آن می پردازیم:

1- دهان شویه

جوش شیرین به عنوان یک افزودنی عالی برای یک برنامه بهداشتی، بهداشت دهان و دندان است. بسیاری افراد، از جوش شیرین به عنوان جایگزین دهانشویه استفاده می کنند.

هر چند جوش شیرین می تواند به طراوت نفس شما کمک کند و حتی خواص ضد باکتری و ضد میکروبی را فراهم کند. اما، یک مطالعه نشان داده است که دهانشویه جوش شیرین به طور قابل توجهی سطح باکتری های دهان را کاهش نمی دهد. بنابراین استفاده از آن را در مواقع ضروری قرار دهید.

نحوه تهیه و مصرف دهان شویه با استفاده از جوش شیرین:

 1. 1/2 قاشق چای خوری جوش شیرین را به نصف لیوان آب گرم اضافه کنید.
 2. سپس مقدار مناسبی از آن را داخل دهان بریزید.
 3. آن را داخل دهان بچرخانید و از دهان خارج کنید.

2- سفید کردن دندان

جوش شیرین یک محلول محبوب خانگی برای سفید کردن دندان ها است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خمیر دندان حاوی جوش شیرین برای سفید کردن دندان و از بین بردن پلاک بهتر از خمیر دندان بدون جوش شیرین است.

این احتمالاً به این دلیل است که جوش شیرین دارای خواص سایشی ملایمی است که باعث می شود پیوندهای مولکول های لکه دار دندان ها را بشکند. همچنین دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است که می تواند به مبارزه با باکتری های مضر کمک کند.

سفید کردن دندان با استفاده از جوش شیرین
کاربرد جوش شیرین در خانه

*** بیشتر بدانید: جرم گیری دندان در خانه

3- دئودورانت

با کمال تعجب عرق انسان بدون بو است. اما، باکتری های زیر بغل، عرق را به مواد زائد اسیدی تبدیل می کنند که در نتیجه بوی بد می دهند. بنابراین عرق پس از تجزیه به وسیله باکتری های زیر بغل، بو می گیرد.

جوش شیرین ممکن است با اسیدی شدن بوی بد، بوی عرق را از بین ببرد. بنابراین، مقداری جوش شیرین، زیر بغل خود بزنید، پس از مدتی تفاوت را مشاهده کنید.

4- خنثی سازی بوی بد یخچال

آیا تا به حال یخچال خود را باز کرده اید و با بوی تعجب آوری روبرو شده اید؟ ممکن است برخی از غذاهای باقی مانده در یخچال، فاسد شده باشد و این بوی بد، ناشی از غذای فاسد شده است. بنابراین ممکن است پس از تخلیه یخچال و تمیز کردن کامل آن، باز هم این بو باقی بماند.

اما، جای نگرانی نیست. خوشبختانه جوش شیرین با خنثی سازی بوهای بد می تواند به از بین بردن بو بد یخچال نیز کمک کند.

نحوه خنثی سازی بوی بد یخچال با استفاده از جوش شیرین:

 1. یک فنجان بردارید و آن را، از جوش شیرین پر کنید.
 2. سپس فنجان را در یخچال قرار دهید تا بوی بد را خنثی کند.
با استفاده از جوش شیرین بوی بد یخچال را رفع کنید.
کاربرد جوش شیرین در خانه

5- خوشبو کننده هوا

همه خوشبو کننده های تجاری بوی بد را از بین نمی برند. تنها با آزاد سازی مولکول های معطر در هوا، باعث می شوند تا مولکول های خوشبو، مولکول های بد بو را بپوشانند. به این طریق شما بوی خوش را استنشاق می کنید.

علاوه بر این، مهم است که بدانید ترکیبات خوشبو کننده های هوا چیست؟ در صورتی که از ترکیبات آن آگاه نباشید و به مواد شیمیایی که در خوشبوکننده های هوا وجود دارد، حساس باشید. این مسئله می تواند مشکل ساز شود. بنابراین استفاده از جوش شیرین یک جایگزین عالی و ایمن برای خوشبو کننده های تجاری است. با ذرات بو ارتباط برقرار می کند و آن ها را خنثی می کند، نه این که آن ها را مخفی کند.

نحوه خوشبو کردن هوا با استفاده از جوش شیرین:

مواد لازم:

 • یک شیشه کوچک
 • 1/3 فنجان جوش شیرین
 • 10 -15 قطره از روغن های ضروری مورد علاقه خود
 • یک تکه پارچه یا کاغذ
 • رشته یا روبان

طرز تهیه و مصرف:

 1. ابتدا جوش شیرین و روغن های ضروری را به شیشه اضافه کنید.
 2. سپس درب شیشه را با پارچه یا کاغذ بپوشانید (می توانید با نخ محکم ببندید).
 3. می توانید از آن به عنوان خوشبو کننده هوا استفاده کنید. در هر دوره استفاده، شیشه را تکان دهید تا بوی خوش آن، فضا را پر کند.

6- برای سفید کردن و تمیز کردن لباس

جوش شیرین، قلیایی است و هنگامی که در آب حل می شود، می تواند با اسیدهای موجود در لکه ها ارتباط برقرار کرده و به از بین بردن آن ها کمک کند.

بنابراین، یکی از کاربردهای جوش شیرین در خانه از بین بردن آلودگی ها و لکه ها (سفید کردن و تمیز کردن) از لباس های شسته شده شما است.

نحوه سفید کردن لباس ها با استفاده از جوش شیرین:

 1. 1/2 فنجان جوش شیرین را به مقدار معمول مواد شوینده لباس خود اضافه کنید. همچنین به نرم شدن آب کمک می کند. به این معنی که ممکن است در زمان استفاده از جوش شیرین، به مواد شوینده کمتر از حد معمول نیاز داشته باشید.
پاک کردن لکه های روی لباس.
کاربرد جوش شیرین در خانه

*** بیشتر بدانید: روش های پاک کردن لکه روغن از روی لباس و پارچه

7- تمیز کننده آشپزخانه

تطبیق پذیری جوش شیرین آن را به یک تمیز کننده عالی آشپزخانه تبدیل کرده است. این ماده نه تنها می تواند لکه های سخت را از بین ببرد، بلکه به از بین بردن بوهای بد نیز کمک می کند. بنابراین، شما می توانید از جوش شیرین برای تمیزی و خوش بویی آشپزخانه خود استفاده کنید.

در اینجا لیستی از مواردی که شما می توانید با جوش شیرین آن را کاملاً تمیز کنید، آورده شده است. این موارد عبارت اند از:

 • گاز و فرها
 • فنجان های قهوه رنگی
 • مرمر لکه دار
 • لکه های چربی
 • کاشی آشپزخانه
 • زهکش های مسدود شده
 • نقره لکه دار
 • مایکروویو

نحوه نظافت آشپزخانه با استفاده از جوش شیرین:

 1. ابتدا مقداری جوش شیرین را با مقدار کمی آب، مخلوط کنید و با آن یک خمیر درست کنید.
 2. سپس خمیر به دست آمده را با یک اسفنج یا پارچه به سطح مورد نظر بمالید.
 3. 15-20 دقیقه صبر کنید.
 4. بعد از گذشت 15- 20 دقیقه، سطح را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
با استفاده از جوش شیرین گاز، فر، ومایکروویو خود را تمیز کنید.
با استفاده از جوش شیرین گاز، فر، ومایکروویو و آشپزخانه خود را تمیز کنید.

*** بیشتر بدانید: نکات و ترفندهایی برای تمیز کردن آشپزخانه در چند دقیقه!

8- رفع بوی بد زباله

یکی از عالی ترین کاربردهای جوش شیرین در خانه ، استفاده از آن در کف سطل زباله است. زیرا کیسه های زباله اغلب بوی پوسیدگی دارند. چون در آن ها مواد زائد مختلفی در حال پوسیدگی است. متأسفانه، در برخی مواقع به خصوص حساس، این بو می تواند به آشپزخانه و سایر مناطق خانه شما سرایت کند و این شما رو ناراحت می کند.

نحوه رفع بوی زباله با استفاده از جوش شیرین:

 1. شما می توانید مقداری جوش شیرین در کف سطل زباله بریزید. این بوها، اغلب اسیدی هستند. بنابراین جوش شیرین می تواند با مولکول های بو تعامل داشته و آن ها را خنثی کند.

دانشمندان دریافتند كه پخش جوش شیرین در ته سطل های زباله می تواند، 70٪ بوی زباله را خنثی كند.

9- شستن میوه ها و سبزیجات با جوش شیرین

از آنجا که باغداران برای جلوگیری از آسیب محصولات توسط حشرات، میکروب ها، جوندگان و علف های هرز از سموم مختلفی استفاده می کنند. قطعاً همه ما می دانیم که قبل از خوردن میوه و سبزیجات باید آن را به خوبی شست و شو داد و بعد، از آن استفاده کرد.

اما، در برخی موارد شست و شوی با آب خالی، میوه و سبزیجات را از آلودگی ها و باکتری ها پاک نمی کند. بنابراین، بسیاری از مردم نگران وجود این آفت کش ها در مواد غذایی هستند.

برای از بین بردن آفت کش ها شما می توانید پس از شست و شو، پوست کندن میوه را انتخاب کنید. زیرا، پوست کندن میوه بهترین راه برای حذف آفت کش ها است. اما، این بدان معناست که شما مواد مغذی مهمی مانند: فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در پوست بسیاری از میوه ها را دریافت نمی کنید.

 1. بنابراین بهتر است از محلول جوش شیرین برای شستن میوه و سبزیجات استفاده کنید. تحقیقات اخیر نشان داده است که خیساندن میوه ها و سبزیجات در محلول جوش شیرین موثرترین راه برای از بین بردن آفت ها است. بدون این که پوست آن ها را بگیرید، می توانید آن را مصرف کنید.
 2. یک مطالعه نشان داد که خیساندن سیب در محلول جوش شیرین و آب به مدت 12-15 دقیقه تقریباً همه سموم دفع آفات را از بین برد.

لطفا توجه داشته باشید که این روش، سموم دفع آفات را که به پوست میوه نفوذ کرده اند، را از بین نمی برد. تحقیقات بیشتری لازم است تا بررسی شود آیا این مورد برای انواع دیگر محصولات نیز مفید است یا خیر.

10- براق کردن ظروف نقره

مخلوط سرکه و جوش شیرین و آب جوش در ظرف آلومینیومی، تحت واکنش شیمیایی قرار می گیرد. این باعث می شود لکه را از ظروف نقره، به داخل ظرف آلومینیومی منتقل کند یا ممکن است در پایین تابه بقایای زرد و کم رنگ ایجاد کند. بنابراین، جوش شیرین یک گزینه مفید برای براق کردن نقره است.

نحوه براق کردن ظروف نقره با استفاده از جوش شیرین:

مواد لازم:

 • یک ظرف بزرگ آلومینیومی یا یک ظرف پخت که با ورق آلومینیوم پوشانده شده باشد.
 • 1 فنجان آب جوش
 • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • 1/2 فنجان سرکه سفید

نحوه مصرف:

 1. جوش شیرین را در ظرف آلومینیومی بریزید.
 2. بعد به آرامی سرکه را به جوش شیرین اضافه کنید.
 3. بعد، آب جوش را اضافه کنید و سپس ظروف نقره را در ظرف بزرگ آلومینیومی قرار دهید.
 4. شما می توانید به مدت 30 ثانیه الی 1 دقیقه ظروف نقره را داخل ظرف بزرگ آلومینیومی قرار دهید.
 5. پس از 30 ثانیه باید بلافاصله لکه ها از بین بروند. با این وجود، ممکن است از بین رفتن لکه های عمیق در برخی ظروف نقره ای تا 1 دقیقه طول بکشد.
با استفاده از جوش شیرین ظروف نقره را براق کنید.
کاربرد جوش شیرین در خانه

11- تمیز کردن قابلمه سوخته

بسیاری از افراد هنگام آشپزی ناخواسته ته دیگ را سوزانده اند. تمیز کردن آن می تواند یک کابوس باشد. اما، شما می توانید یک قابلمه سوخته را به راحتی با جوش شیرین و آب پاک کنید.

نحوه تمیز کردن قابلمه سوخته با استفاده از جوش شیرین:

 1. کف قابلمه را مقدار زیادی جوش شیرین بپاشید.
 2. بعد به اندازه کافی آب اضافه کنید تا محلول مناطق سوخته را بپوشاند.
 3. سپس مخلوط را به جوش آورده و ظرف را طبق معمول خالی کنید.
 4. با این کار سوختگی ها حذف خواهد شد.
 5. اما، در صورت باقی ماندن لکه های لجباز، مقدار کمی مایع لباسشویی به آن اضافه کنید و بقیه قطعات سوخته را به آرامی بردارید.

12- تمیز کننده حمام

نظافت حمام مانند آشپزخانه به سختی ممکن است. آن ها سطوح متنوعی دارند که بطور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند و بنابراین باید مرتباً تمیز شوند.

در حالی که انواع تمیز کننده های حمام تجاری موجود است، بسیاری از افراد گزینه تمیز کردن طبیعی و مقرون به صرفه را ترجیح می دهند. اگرچه از کارآیی کمتری نسبت به پاک کننده های تجاری برخوردار است. اما، جوش شیرین سطوح حمام را سفید و ضد عفونی می کند.

در اینجا چند سطح که می توانید با جوش شیرین تمیز کنید، را لیست کرده ایم:

 • کاشی حمام
 • توالت
 • دوش
 • وان ها
 • سینک ظرفشویی

نحوه تمیز کردن حمام با استفاده از جوش شیرین:

 1. ابتدا مقداری جوش شیرین را با مقدار کمی آب، مخلوط کنید و با آن یک خمیر درست کنید.
 2. سپس خمیر به دست آمده را با یک اسفنج یا پارچه به سطح مورد نظر بمالید.
 3. 15-20 دقیقه صبر کنید.
 4. بعد از گذشت 15- 20 دقیقه، سطح را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

*** بیشتر بدانید: راه های سریع تمیز کردن سرامیک و کف پوش‎

13- خاموش کردن آتش های ناشی از روغن و چربی

جالب اینجاست که برخی از کپسول های آتش نشانی حاوی جوش شیرین هستند. این نوع به عنوان کپسول آتش نشانی شیمیایی خشک شناخته می شوند و برای خاموش کردن آتش های حاصل از روغن و آتش های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

جوش شیرین با حرارت واکنش می دهد و دی اکسید کربن تولید می کند، که آتش را خفه و خاموش می کند. به این ترتیب، شما می توانید از جوش شیرین برای خاموش کردن آتش سوزی های کوچک استفاده کرد.

با این حال، انتظار نداشته باشید که جوش شیرین آتش های بزرگتر منازل را خاموش کند. آتش سوزی های بزرگ اکسیژن بیشتری جذب می کنند و می توانند اثرات جوش شیرین را خنثی کنند. بنابراین در صورت آتش های بزرگ از جوش شیرین استفاده نکنید و سریعاً آتش نشانان را خبر کنید.

خاموش کردن آتش

14- قاتل خانگی علف های هرز

علف های هرز، گیاهان مزاحمی هستند که می توانند در مسیرهای عبور و مرور شما رشد کنند. آن ها اغلب ریشه های عمیقی دارند که باعث می شود بدون استفاده از کشنده شیمیایی علف های هرز، از بین بردن آن ها دشوار باشد. خوشبختانه، شما می توانید از جوش شیرین (سرشار از سدیم است) به عنوان یک گزینه ارزانتر و مطمئن استفاده کنید.

نحوه از بین بردن علف های هرز با استفاده از جوش شیرین:

 1. چند مشت جوش شیرین را روی علف های هرز که در شکاف های پیاده رو، راهروها و سایر مناطق آلوده به علف های هرز رشد می کنند، بپاشید.
 2. از آنجا که جوش شیرین سرشار از سدیم است، علف های هرز به راحتی از بین خواهند رفت.

هشدار!

از استفاده جوش شیرین برای از بین بردن علف های هرز در گلدان و باغچه ها خودداری کنید. زیرا، ممکن است گیاهان دیگر شما را نیز از بین ببرد.

15- پاک کردن لکه های سر سخت فرش

یکی دیگر از کاربردهای جوش شیرین در خانه پاک کردن لکه های سر سخت فرش است. به راحتی شما می توانید با ترکیبی از جوش شیرین و سرکه اقدام به پاک کردن لکه های روی فرش کنید. هم چنین با استفاده از جوش شیرین به تمیز کردن لکه خون از روی لباس، فرش، مبل و پارچه بپردازید.

زیرا، هنگامی که جوش شیرین و سرکه مخلوط می شوند، ترکیبی به نام اسید کربنیک ایجاد می کنند که ماده رایج در تمیز کردن محصولات است. این واکنش میزان زیادی گاز را ایجاد می کند که ممکن است به از بین بردن لکه های سخت کمک کند.

نحوه از بین بردن لکه های سر سخت فرش با استفاده از جوش شیرین و سرکه:

 1. لکه فرش را با یک لایه نازک جوش شیرین بپوشانید.
 2. یک بطری اسپری خالی را با مخلوط 1 به 1 سرکه و آب پر کنید و آن را روی محل لکه دار بپاشید.
 3. حالا به مدت 1 ساعت یا تا زمان خشک شدن سطح، صبر کنید.
 4. سپس جوش شیرین را با استفاده از برس و جارو جمع کنید.
 5. اکنون باید لکه کاملاً پاک شود.
 6. اگر باقی مانده جوش شیرین روی فرش باقی مانده است، آن را با یک حوله مرطوب پاک کنید.

16- رفع بوی نامطبوع کفش

داشتن کفش های بدبو یک مشکل رایج است که می تواند کاملاً خجالت آور باشد. خوشبختانه جوش شیرین یک داروی عالی برای تازه سازی کفش های بدبو است. بنابراین با دانستن کاربرد جوش شیرین در خانه می توانید از شر کفش های بد بو به راحتی خلاص شوید. برای رفع بوی نامطبوع کفش های خود مراحل زیر را دنبال کنید:

نحوه رفع بوی نامطبوع کفش با استفاده از جوش شیرین:

 1. ابتدا یک پارچه مانند پاکت تهیه کنید.
 2. بعد دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در داخل پارچه بریزید.
 3. لبه پارچه ها را با نوار لاستیکی یا نخ محکم کنید.
 4. و دورن کفش ها قرار دهید.
 5. هنگامی که می خواهید کفش را بپوشید کیسه های جوش شیرین را بردارید.
با استفاده از جوش شیرین بوی بد کفش ها را ازبین ببیرید.
کاربرد جوش شیرین در خانه

سخن آخر

جوش شیرین ارزان و به طور گسترده در دسترس است. بنابراین، دفعه بعدی که نیاز شد، یک لکه یا بوی سخت را از بین ببرید، می توانید فوراً یک بسته جوش شیرین را از فروشگاه مواد غذایی محلی خود بگیرید و طبق دستوالعمل های گفته شده در مورد “کاربرد جوش شیرین در خانه” از آن استفاده کنید.

منبع: healthline.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا