حیوانات و گیاهان

کاج مطبق :نحوه پرورش، تکثیر ونگهداری درخانه

کاج مطبق وتاریخچه آن :

کاج مطبق (Norfolk island) نوعی درخت سوزنی برگ است که بومی جزیره نورفولک است که بین استرالیا و نیوزیلند در اقیانوس آرام واقع شده است. اگرچه یک درخت کاج واقعی نیست، اما شاخ و برگ توری و ظریف این درخت زیبا آن را به یک گیاه خانگی جالب توجه تبدیل کرده است.

کاج مطبق مانند یک درخت است و اغلب به عنوان درخت کریسمس مورد استفاده قرار می گیرد. در طبیعت، این درختان می توانند تا 200 فوت (60 متر) رشد کنند و در فضای داخلی به ارتفاع 3 فوت (1متر) رشد می کنند.

شرایط و نحوه نگهداری کاج مطبق

دما

اولین نکته ای که باید در مراقبت از کاج مطبق به خاطر بسپارید این است که عادت به سرما ندارند. آن ها یک گیاه گرمسیری هستند و دمای زیر 35 درجه فارنهایت را تحمل نمی کنند (1 درجه سانتیگراد) برای بسیاری از مناطق کشور، درخت کاج مطبق را نمی توان در خارج از سال کاشت. همچنین باید از مکان های سرد دور نگه داشته شوند.

رطوبت وراه حلی برای آن

دومین نکته ای که باید در مورد مراقبت از کاج مطبق در محیط داخلی بدانید این است که، آن ها چون یک گیاه گرمسیری هستند، به رطوبت بالا احتیاج دارند. هنگامی که قسمت بالای خاک در اثر لمس احساس خشکی می کند، به کاج مطبق خود آب دهید. توجه به رطوبت در زمستان که رطوبت محیط داخلی به طور قابل توجهی کاهش می یابد بسیار مهم است. بالا نگه داشتن رطوبت در اطراف درخت به رشد آن کمک می کند.

برای درختان کاج مطبق طبیعی است که شاخه های زیرین مقداری قهوه ای شوند. اما اگر به نظر می رسد شاخه های قهوه ای روی گیاه زیاد است یا می توان آن ها را در سراسر درخت مشاهده کرد، این نشانه آن است که گیاه بیش از حد آبیاری شده، کم آبیاری کرده یا رطوبت کافی ندارد. این کار را می توان با استفاده از یک سینی سنگریزه با آب، استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق و یا از طریق مه آلودگی هفتگی درخت انجام داد.

نورلازم

قسمت دیگر مراقبت از گیاه کاج مطبق اطمینان از نور کافی گیاه است. درختان کاج مطبق چندین ساعت نور مستقیم و روشن را ترجیح می دهند، مانند نوع نوری که می توان در پنجره ای رو به جنوب یافت، اما نورغیر مستقیم و روشن کامل را نیز تحمل خواهند کرد.

کود دهی کاج مطبق

می توانید کاج خود را در بهار و تابستان با کود متعادل محلول در آب بارور کنید، اما نیازی به کوددهی در پاییز یا زمستان نیست.

هرس

این یک گیاه همیشه سبز جذاب و دارای شاخ و برگ پر است. کاج مطبق در آب و هوای گرمتر رشد می کند و می تواند بسیار بلند شود، اما هنگامی که در گلدان رشد می کند، یک گیاه خانگی خوب و جمع و جور در هر آب و هوایی محسوب میشود.

نحوه تکثیرکاج مطبق

کاج مطبق در محیط طبیعی خود در فضای باز می تواند به ارتفاع 200 فوت (60 متر) برسد. اما وقتی آن را در گلدان پرورش دهید، می توانید اندازه آن را کنترل کرده و به سه فوت (یک متر) یا کوچکتر محدود کنید. این درختان به آرامی رشد می کنند، بنابراین فقط باید هر دو تا چهار سال یکبار اقدام به تولید مجدد کنید. این کار را در بهار انجام دهید زیرا درخت شروع به رشد می کند.

در هنگام پیوند کاج مطبق گلدانی را انتخاب کنید که فقط چند اینچ بزرگتر ازگلدان قبلی باشد و مطمئن شوید که تخلیه می شود. این درختان ریشه های مرطوب را تحمل نمی کنند، بنابراین برای تقویت زهکشی از خاک دارای ورمیکولیت استفاده کنید. محققان عمق ایده آل برای تولید مجدد و رشد بهتر و استحکام ریشه کاج پیوندی 2 تا 2.7 اینچ (5 تا 7 سانتی متر) زیر سطح خاک قرارگیرد.

محققان رشد کمتری را هنگام کاشت عمیق یا کم عمق درختان مشاهده کردند. وقتی می بینید که ریشه ها از زیر گلدان شروع به رشد می کنند، وقت آن است که پیوند داده شوند.

نحوه تشخیص ورفع آفات وبیماری ها

آفات و بیماری ها همچنین می توانند باعث قهوه ای شدن یا زرد شدن کاج مطبق شود. یک کاج مطبق با برگ های زرد ممکن است به بیماری قارچی مانند آنتراکنوز مبتلا شده باشد. اگر ابتدا لکه هایی روی برگ ها مشاهده کردید، سپس کل شاخه ها زرد، قهوه ای و از بین بروند، می دانید که درخت شما به این بیماری مبتلا است.

اغلب اوقات، مشکل واقعی هنگام قهوه ای شدن کاج از آنتراکنوز این است که شما شاخ و برگ را بیش از حد مرطوب نگه دارید. تمام آبیاری سربار را متوقف کنید و اجازه دهید شاخ و برگ خشک شود. همچنین می توانید درخت را با قارچ کش اسپری کنید. از طرف دیگراگر کاج مطبق شما با برگ های زرد دارای کنه است، باید رطوبت را بالا ببرید.

کنه ها آفاتی هستند که در شاخ و برگ گیاهان پنهان می شوند اما با تکان دادن درخت روی یک ورق کاغذ می توانید آن ها را کشف کنید. اگربا بالا بردن رطوبت از شر کنه ها خلاص نشدید، از اسپری صابون حشره کش استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا