ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

چگونه کیبورد خیس شده را تعمیر کنیم؟

آیا روی لپ تاپ یا کیبورد دسکتاپ خود آب ریخته اید و کیبورد مورد علاقه تان خیس شده و برای تعمیر آن نیاز به کمک دارید؟ در این مقاله نگاهی به بهترین راه حل برای خارج شدن از چنین شرایط نا امید کننده ای می اندازیم. این مسئله واضحی است که آب و وسایل الکترونیکی به خوبی با هم کنار نمی آیند.

در بسیاری از موارد آب می تواند تجهیزات الکترونیکی را کاملاً سوزانده و آنان را از کار بیندازد. خوشبختانه، برای کیبورد ها، رفع این مشکل با از بین بردن رطوبت کامل، امکان پذیر است. هرچند تعمیر کیبورد لپ تاپ بعد از آسیب رسیدن به آن با آب، دشوار تر است.

چگونه مشکل کیبورد خیس شده دسکتاپ را برطرف کنیم؟

رفع یک کیبورد خیس شده معمولاً بسیار آسان است به شرطی که اقدامات لازم را انجام دهید و در هنگام تعمیر مراقب باشید. اولین قدم این است که صفحه کلید را از کامپیوتر جدا کنید تا دیگر برق به آن نرسد. در اکثر کیبورد ها به خصوص آن هایی که پوسته ضعیف تری دارند، کمی آب لزوماً به صفحه کلید شما آسیب نمی زند.

اگر در پیدا کردن حروف فارسی مثل حرف ژ در کیبورد مشکل دارید، مطالعه مقاله مربوطه به شما توصیه می شود.

برای کیبورد های مکانیکی و گیمینگ خیس شده و سایر کیبورد های پیچیده تری که اغلب مدار های اضافی دارند، احتمال آسیب دیدگی طولانی مدت وجود دارد و روند تعمیر کمی پیچیده تر است، اما مفهوم کلی یکسان است.

برای این مقاله، ما از یک کیبورد اداری استاندارد به عنوان نمونه استفاده خواهیم کرد. می توانید مراحل مشابه را با کیبورد خود دنبال کنید. هدف کلی این است که صفحه کلید را قطعه قطعه جدا کنیم تا بتوانیم هرگونه رطوبت را از بین ببریم.

برای شروع از صفحه کلید خود عکس بگیرید بعداً به این مورد احتیاج خواهید داشت. بعد ، با بیرون کشیدن همه کلیدها شروع کنید. تقریباً هر کیبورد دارای کلید هایی است که می تواند بدون آسیب دیدن داخل و خارج شود. برای بیرون کشیدن کلید ها ممکن است به یک اهرم کوچک نیاز داشته باشید. استفاده از پیچ گوشتی را در نظر بگیرید. حتماً کلید ها را در جایی امن قرار دهید تا گم نشوند.

خارج کردن کلیدهای کیبورد خیس شده

کیبورد خیس شده خود را برگردانید و پیچ ها را یکی یکی جدا کنید. در نهایت می توانید لایه بالایی صفحه کلید را بردارید تا به لایه زیرین بروید. هدف بعدی حذف لایه ها است، آن ها فقط باید به بیرون کشیده شوند. همچنین گاهی اوقات یک قاب فلزی نیز وجود دارد که می توان آن را باز کرد یا بیرون کشید.

پس از آن تمام اجزای شما جدا می شوند. هدف بعدی شما پاک کردن دقیق تمام اجزای سازنده با حوله خشک خواهد بود. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام رطوبت گرفته شده است. اگر آب یا نوشابه روی آن ریخته اید و صفحه کلید شما اکنون چسبناک است، ممکن است برای پاک کردن باقی مانده آن لازم باشد چند پد الکلی خریداری کنید.

پس از پاک شدن تمام رطوبت وارد شده، می توانید کیبورد را دوباره مونتاژ کنید. به سادگی مراحلی را که برای جدا کردن اجزای کیبورد برداشته اید دنبال کنید، اما برعکس. همچنین بهتر است صفحه کلید را به مدت 12 تا 24 ساعت کنار بگذارید تا هرگونه رطوبت پنهان شده تبخیر شود.

جداسازی قطعات کیبورد

برای قرار دادن کلید ها در موقعیت اصلی خود به عکسی که گرفته بودید مراجعه کنید. این روش تقریبا مشکل کیبورد دسکتاپ شما را برطرف می کند. به خاطر داشته باشید که کیبورد های پیچیده تر با LED یا قابلیت های اضافی ممکن است به جداسازی قطعات بیشتری نیاز داشته باشند و همچنین احتمال خراب شدن صفحه کلید شما بدون تعمیر وجود دارد. در این حالت شما باید با سازنده آن تماس بگیرید تا ببینید آیا آن ها خدمات تعمیر یا جایگزینی ارائه می دهند یا خیر.

چگونه کیبورد لپ تاپ را تعمیر کنیم؟

تعمیر کیبورد خیس شده لپ تاپ مشکل تر است زیرا این احتمال وجود دارد که رطوبت با مدار های مهم دیگر لپ تاپ تماس پیدا کند و باعث آسیب بیشتر شود. اولین قدم این است که لپ تاپ خود را خاموش کرده و باتری را فوراً جدا کنید. در مرحله بعدی دکمه روشن / خاموش را پایین نگه دارید تا اطمینان حاصل کنید که دیگر شارژ باتری در اجزای لپ تاپ وجود ندارد. هرچه زودتر لپ تاپ خود را خاموش کنید، احتمال آسیب دیدن کمتر است.

مرحله بعدی این است که شما قطعات لپ تاپ خود را جدا کرده و آن را خشک کنید. روند جداسازی قطعات به مدل لپ تاپی که شما دارید بستگی دارد. خوشبختانه برای هر مدل لپ تاپ روی کره زمین، راهنما های جداسازی قطعات وجود دارد و بیشتر لپ تاپ ها به طور خاص برای جداسازی آسان ساخته شده اند.

جداسازی قطعات کیبورد لپ تاپ

جداسازی قطعات برخی از لپ تاپ ها نسبت به بقیه سخت تر است. برای بعضی ها فقط یک پیچ گوشتی لازم است. برای بعضی دیگر شما ممکن است به ابزار خاصی نیاز داشته باشید که معمولاً در کیت های تعمیر لپ تاپ وجود دارد.

یکی دیگر از منابع آنلاین عالی برای تعمیرات iFixit است. آن ها یک بخش کامل در مورد تعمیر انواع کیبورد ها با دستورالعمل های گام به گام، تصاویر و حتی گاهی فیلم دارند. هدف نهایی پاک کردن تمام رطوبت از داخل لپ تاپ است. این روند می تواند طولانی باشد و به صبر و احتیاط نیاز دارد اما با داشتن راهنمای مناسب، از پس آن بر می آیید.

اگر لپ تاپ شما قبل از خاموش کردن آن برای انجام مراحل تعمیر کار می کرد، احتمالاً پس از پاک کردن تمام رطوبت دوباره کار خواهد کرد.

خلاصه

خشک کردن کیبورد خیس شده

به طور خلاصه اگر صفحه کلید شما بعد از اینکه خیس شده هنوز کار می کند و بی نظیر عمل می کند، معمولاً با تمیز کردن کیبورد و از بین بردن رطوبت، آن را تعمیر می کنید و استفاده را به حالت عادی برمی گردانید.

با این حال اگر عملکرد لپ تاپ یا کیبورد دسکتاپ به طور کامل متوقف شود، احتمال خراب شدن مجدد آن وجود دارد. در هر صورت تنها روش برای تعمیر این است که کیبورد دسکتاپ یا لپ تاپ را با دقت جدا کنید و تمام رطوبت را از بین ببرید.

منبع: helpdeskgeek.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا