بهداشت فردیسلامت

چگونه از سلامت لثه های خود مراقبت کنیم؟

مراقبت از لثه ها در دهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لثه ها نقش مهمی را در سلامت دندان ها ایفا می کنند. معمولا بیماری های موجود در لثه بدون درد هستند و افراد نمی دانند چه زمانی لثه هایشان در سلامت کامل قرار دارند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش های سلامت لثه آشنا کنیم و به شما بگوییم چکار کنید تا سلامت کامل لثه های خود را به دست آورید.

بیماری لثه چیست؟

بیماری های لثه زمانی ایجاد می شوند که پلاک ها در قسمت انتهایی لثه ها که دندان ها به آن ها وصل شده اند، جمع می شوند. پلاک ها یک نوع ماده چسبنده هستند که مانند باکتری ها به لثه می چسبند، در نتیجه چسبیدن پلاک ها به لثه منجر به عفونت می شود و لثه و استخوان فک را نیز درگیر عفونت می کند و به آن ها آسیب می زند.

طوری که بیماری های لثه و پوسیدگی های دندانی را به دنبال خواهد داشت. پلاک دندان خود می تواند منجر به ژنژویت که اولین مرحله بیماری لثه می باشد، شود.

بیماری ژنژویت باعث به وجود آوردن موارد زیر در لثه می شود:

  • التهاب لثه
  • تورم لثه
  • قرمز شدن لثه
  • خونریزی لثه

نکته: توجه داشته باشید که بیماری های لثه قابل درمان هستند، اما اگر می خواهید درمان بیماری های لثه را پیش بگیرید باید تعدادی از نکات بهداشتی دهان و دندان را انجام دهید.

مواردی که باعث محافظت از لثه های شما می شوند عبارتند از:

استفاده از نخ دندان

برای سلامت لثه های خود از نخ دندان استفاده کنید.
از نخ دندان استفاده کنید.

حداقل در روز دو بار از نخ دندان استفاده کنید. کشیدن نخ دندان موجب می شود که انسان بتواند مواردی مثل غذا های جا مانده در بین دندان ها که امکان پاک سازی آن ها با مسواک فراهم نیست را تمیز کند. افراد می توانند از این طریق از سلامت لثه ها و دندان های خود محافظت کند.

توجه ویژه به بهداشت دهان و دندان

یک دندان پزشک می تواند نشانه های بیماری لثه را با یک نگاه کردن پیدا کند. مراجعه مرتب در فاصله زمانی های معین به دندان پزشک می تواند از آسیب دیدن لثه ها و دندان های شما جلوگیری کند. یک دندان پزشک می تواند از دندان های شما در برابر پلاک هایی که با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از بین نمی روند محافظت کند. توصیه می کنیم هر ماه به یک دندان پزشک مراجعه نمایید.

عدم کشیدن سیگار برای مراقبت از لثه

کشیدن سیگار از جمله مواردی است که می تواند موجب ایجاد بیماری های لثه شود. سیگار کشیدن موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و مبارزه با عفونت لثه را سخت تر می کند.

مسواک زدن (دو بار در روز)

مسواک زدن به صورت روزانه را فراموش نکنید.
دو بار در روز مسواک بزنید.

حتما دو بار در روز و بعد از سرو هر وعده غذایی مسواک بزنید. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی موجب جلوگیری از وجود پلاک ها و غذا های باقی مانده در بین دندان ها می شود.

استفاده از فلوراید برای مراقبت از لثه

دهان شویه (فلوراید) های درمانی که می توانند به کاهش پلاک و یا ژنژویت کمک کنند و سرعت پیشرفت تارتار یا ترکیبی از آن ها را در دهان کاهش دهند. با شستشو دهان به وسیله دهان شویه می توان بقایای مواد غذایی را از دهان حذف کرد. هر چند استفاده از دهان شویه (فلوراید) جایگزین مناسبی برای نخ دندان و مسواک نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا