خانوادهزناشویی

چطور یک ازدواج موفق و پایدار داشته باشیم؟

وقتی زن و مرد پیمان زناشویی می بندند، متعهد می شوند که تمام عمر با یکدیگر باشند. اما همیشه این گونه نیست و حتی گاهی پس از مدتی کوتاه، رابطه ی میان آن ها رفته رفته سرد می شود و در نهایت به جدایی می انجامد. چرا بعضی از زوج ها تا آخر عمر با یکدیگر می مانند و رابطه ای پایدار دارند اما بعضی دیگر روابطشان به جدایی ختم می شود؟ باید بدانید برای حفظ رابطه ی بین زن و مرد، هر دو باید تلاش کنند و نکاتی را در نظر داشته باشند. در این مطلب راز های داشتن ازدواج موفق و پایدار و ایده آل که می تواند به دوام و بقای رابطه ی میان زن و مرد کمک کند می پردازیم.

مراحل داشتن یک رابطه ی پایدار، ایده آل و عالی

سطح انتظار از یکدیگر را به حداقل برسانید و به یکدیگر توجه کنید

بسیاری از افراد تصور می کنند که درگیری و نزاع به دلیل ضعف در رابطه رخ می دهد اما درگیری اغلب به دلیل ناامیدی رخ می دهد. مخصوصا وقتی که انتظارات زوجین از یکدیگر برآورده نمی شود. زوج های شاد به طور کلی و هم در روابط خصوصی شان از یکدیگر انتظارات واقع بینانه دارند.

یکی از تصورات غلطی که بعضی از افراد دارند این است که تصور می کنند، یک زوج موفق در یک ازدواج موفق هیچ درگیری و بحثی با هم ندارند، در حالی که تناقص و درگیری امری اجتناب ناپذیر است. در واقع اگر شما در ارتباط با همسرتان مشکل و تناقضی ندارید، در واقع در مورد مسائل مهم زندگی با هم صحبت نمی کنید.

راه کار پیشنهادی

به عنوان مثال می توانید انتظارات خود و همسرتان را به طور مجزا بنویسید (اینکه توقع دارید همسرتان با شما چه رفتاری داشته باشد، یا در مورد روابطتان). این کارهای به ظاهر ساده به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزهایی برای همسرتان مهم است و چه انتظاراتی از هم دارید.

با هم بخندید و شاد باشید

یاد آوری مرتب خاطره های رمانتیک گذشته و اشاره به آن ها درگفتگو ها ( “مثلا یادش بخیر چقدر عالی بود” و ” یادت هست وقتی…”) راهی برای متصل ماندن با یکدیگر است. خندیدن با یکدیگر از آن نیز موثرتر است.

برای ازدواج موفق با هم بخندید و شاد باشید

بر اساس تحقیقات جدید، زوج هایی که با یکدیگر می خندند و مرتب اتفاقات با مزه را یاد آوری می کنند، معمولا از روابط خود راضی تر هستند. خاطرات بامزه فراوانی با یکدیگر بسازید و اغلب از آن ها یاد کنید. نبود سرگرمی باعث پژمردگی و یک نواختی یک ازدواج موفق و شاد می شود. همان طور که نبود آب موجب پژ مرده شدن گل می شود.

بیشتر بخوانید: فواید فیزیولوژیکی خنده بر روی افراد

برای داشتن ارتباط بهتر جلسات روزانه بگذارید

بسیاری از زوجین فکر می کنند که گفت و گو و معاشرت با همسر صحبت در مورد خرید منزل، پرداخت قبض و صورت حساب و کمک به بچه ها در انجام تکالیف و این قبیل چیزها است. اما یک رابطه ی خوب و مناسب به این معناست که با دنیای درونی همسرتان ارتباط برقرار کنید.

اگر نیازهای همسرتان را درک کنید و بدانید که چه چیزی برای او مهم است و او را واقعا درک کنید، می توانید شاد و خوشحال باشید.

راه کار پیشنهادی

🔹 هر روز با همسرتان حداقل برای 10 دقیقه درباره مسائلی جز کار، خانواده و کارهای خانه صحبت کنید. می توانید با همسرتان تلفنی صحبت کنید یا حتی با ایمیل یا رودررو، مهم این است که درباره ی همسرتان بیشتر بدانید.

🔹 اگر نمی دانید چه چیزهایی باید از او بپرسید به این توصیه ها توجه کنید: “امسال چه چیزی باعث خوشحالی تو شد و بیشتر از همه تو را خوشحال کرد؟”، ” فیلم هایی مورد علاقه تو چه فیلم هایی هستند؟” یا “اگر در قرعه کشی برنده شوی دوست داری به کجا سفر کنی؟”.

انگیزه و پاداش بدهید

اظهار محبت و علاقه راز یک ازدواج و رابطه موفق و شاد است. وقتی که محبت و علاقه تان را به همسرتان نشان دهید به او می فهمانید که چقدر برایتان مهم، خاص و ارزشمند است. محبت به همسر می تواند شامل واژه ها یا انجام دادن کاری باشد.

برای ازدواج موفق به یکدیگر انگیزه و پاداش بدهید

به عنوان مثال به سادگی بگویید “دوست دارم” یا ” تو بهترین مونس و همدم من هستی”. رفتارهای محبت آمیز نیز می تواند شامل درست کردن چای یا صبحانه یا ارسال پیام عاشقانه وقتی در خانه نیست باشد. بر خلاف باور عموم مرد ها بیشتر از زن ها به محبت نیاز دارند.

زیرا زن ها در طول زندگی بیشتر از مرد ها مورد لطف و محبت قرار می گیرند. البته اظهار محبت و علاقه باید همیشگی و دو طرفه باشد نه اینکه به یک باره این کار را انجام دهید و بعد کنار بگذارید.

راه کار پیشنهادی

پیشنهاد می شود حداقل روزی یک بار جمله ای محبت آمیز به همسرتان بگویید یا کاری انجام دهید تا او را خوشحال کند. زیرا ابراز محبت به همسر می تواند روزی شاد و حال خوب برایتان به وجود آورد.

در روابط خود تغییرات ایجاد کنید

هر رابطه ای به عادت تبدیل شده و عادی می شود. راه کارهای زیادی برای این کار وجود دارد که می تواند مفید باشد. یک راه این است که هر روز چیز جدیدی به زندگی تان اضافه کنید. یک ایده ی خوب این است همانند روزهای اول آشنایی تان رفتار کنید.

برای ازدواج موفق در روابط خود تغییرات ایجاد کنید

راه کار پیشنهادی

🔸 برای تازگی و طراوت بخشیدن به زندگی، روال عادی زندگی تان را تغییر دهید. برای مثال به جای رفتن به رستوران یا کافی شاپ همیشگی به دنبال رستوران و کافی شاپ های جدید و خاص باشید، به جا های جدید بروید یا با هم در یک کلاس ثبت نام کنید.

🔸 استراتژی دیگری که می توانید به کار ببرید این است که یک فعالیت مفید و جالب انجام بدهید. فعالیتی که هیجان انگیز باشد یا باعث ترشح آدرنالین شود. انجام چنین فعالیت هایی با همسرتان، تغییر و تحول در روابط تان ایجاد می کند. کارهای هیجان انگیز مثل رفتن به شهربازی و سوار شدن به ترن هوایی یا دیدن یک فیلم ترسناک و هیجان انگیز.

نکات مثبت زندگی را تقویت و نکات منفی را کم رنگ کنید

باید روی کاهش رفتار های نامناسب تمرکز کنید. احساسات زوج های خوشبخت ضریب 1 به 5 دارند، یعنی به ازای هراحساس منفی و ناخوشایند، 5 حس مثبت دارند. این به معنی آن است که روابط خود و همسرتان را به طور منظم بررسی کنید تا اختیار زندگی از دستتان خارج نشود.

برای ازدواج موفق نکات مثبت را تقویت و نکات منفی را کم رنگ کنید

بسیاری از زوجین تصور می کنند همین که بین نکات مثبت و منفی روابط تعادل برقرار باشد کافی است. اما اگر نکات مثبت را در دست راست و نکات منفی را در دست چپ قرار دهیم، برای داشتن یک رابطه ی خوب باید نکات مثبت بر نکات منفی زندگی غلبه داشته باشد.

6 رفتاری که به ضرر شما تمام می شود و باید از آن اجتناب کنید عبارت است از:

 • جر و بحث دائمی
 • سوء تفاهم
 • حسادت
 • سرگرم شدن به کارهای خانه
 • عدم رفت و آمد با خانواده های طرفین
 • مخفی نگه داشتن مسائل از همسر

راه کار پیشنهادی

🔹 می توانید برای بررسی سلامت روابط با همسرتان فهرستی از نکات مثبت و منفی تهیه کنید. یک کاغذ بردارید و یک خط در وسط آن بکشید، سمت راست نکات، رفتارها و احساسات مثبت نسبت به همسرتان را ثبت کنید و در سمت چپ نکات و احساسات منفی در مورد همسرتان را بنویسید. توجه داشته باشید که موارد سمت راست باید طولانی تر از سمت چپ باشد، از همسرتان نیز بخواهید این کار را انجام دهد.

🔹 برای 6 رفتار پیشنهاد شده در بالا: اگر جر و بحث دائمی بین شما و همسرتان وجود دارد، توجه کنید که به جای تکرار این کار باید به دنبال زمان مناسبی برای گفت و گو باشید (مثلا در حضور خانواده نباید با همسرتان بحث کنید یا زمانی که تازه به خانه برگشته اید یا شب هنگام زمان مناسبی برای صحبت کردن نیست). همچنین زمانی که عصبانی هستید بیدار ماندن اوضاع را بدتر می کند.

زوج های شاد و موفق روی نکات مثبت در روابط شان تمرکز دارند. به همین دلیل مهم است که روی تقویت این نکات بیشتر کار کنید. زیرا این نکات باعث می شود برای کنار آمدن با مسائل منفی در روابط تان تحمل بیشتری داشته باشید.

ویژگی های زوجینی که ازدواج موفق دارند!

ازدواج موفق
 1. در یک ازدواج موفق زوجین، به کار یکدیگر علاقه مند هستند و به یکدیگر احترام می گذارند.
 2. عشق و محبت و دوستی هر روز بین آن ها افزایش می یابد.
 3. زن و شوهر در یک ازدواج موفق و پایدار می توانند به یکدیگر به راحتی اعتماد کنند و راستگو و موقعیت شناس هستند.
 4. یک زوج شاد و موفق خصوصیات اخلاقی که برای همسرشان آزار دهنده است را شناسایی کرده و آن ها را تغییر می دهند.
 5. هیچ زندگی بدون مشکل نیست در یک زندگی مشترک سالم زن ومرد با یکدیگر سعی می کنند مشکلات خود را حل کنند.
 6. در یک ازدواج موفق و ایده آل زوجین به یکدیگر در انجام کارها کمک می کنند مثلا آقا به خانم در کار های خانه کمک می کند و نمی گذارد خانم به تنهایی این کار کسل کننده را انجام دهد.
 7. در یک ازدواج موفق و زندگی مشترک موفق اظهار محبت دو طرفه است.
 8. ازدواج موفق و پایدار به گونه ای است که همیشه رو به آینده در حرکتند و دائما به اشتباهات گذشته نمی پردازند.
 9. در زندگی مشترک خوب زوجین هرگز به موفقیت یکدیگر حسادت نمی کنند بلکه از موفقیت های همدیگر خوشحال شده و یکدیگر را از ته دل تحسین می کنند.
 10. در زندگی مشترک ایده آل، زوجین با هم مشورت می کنند و با یکدیگر تصمیمات عالی می گیرند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا