تازه های تکنولوژیعلم و فناوری

گوشی های پیکسل و آیفون – تشابه و تفاوت های گوگل و اپل در ساخت گوشی

ما اغلب در نگاه اول با انتخاب های مشابهی روبه رو می شویم که بعداً بسیار متفاوت به نظر می رسند. اگر نگاهی به جدید ترین گوشی‌ های هوشمند آیفون و پیکسل بیندازید، اول به نظر می‌ رسد که هر دو محصول دارای صفحه نمایش‌ های زیبا، دوربین‌ های پیشرفته و طراحی‌ های منحصر به فردی هستند. با این حال، استراتژی اپل تماماً روی متمایز کردن شما به عنوان یک کاربر اپل چیده شده است، در حالی که استراتژی گوگل بیشتر روی ویژگی ها و کارایی چیده شده است. در واقع، اپل بیشتر روی شکل، ظاهر و سهولت استفاده تمرکز کرده است، در حالی که گوگل بیشتر روی عملکرد تمرکز کرده است.

حتی از نظر اقتصادی هم این دو شرکت بسیار متفاوت هستند. گوگل به حاشیه سود اولیه دستگاه های خود اهمیت چندانی نمی دهد زیرا از تبلیغات و فروش اطلاعات مشتری درآمد کسب می کند. با این حال، اپل در حاشیه سود می کند. این شرکت با کاهش هزینه ها و در عین حال افزایش قیمت ها درآمد ایجاد می کند. مشتریانی که برای هر دو خط مناسب هستند، عموماً از نتیجه راضی هستند. اگرچه از نظر تاریخی، کاربران آیفون وفادار تر از کاربران پیکسل هستند.

با این حال، کاربران پیکسل آنقدر مجذوب نشده‌ اند و اگر بخواهند تغییری داشته باشند، می‌ توانند به سراغ مجموعه‌ ای از گوشی‌ های اندرویدی متمایز و با کیفیت مانند سامسنگ بروند. این جایگزین های اندرویدی شامل گوشی های تاشو و دو صفحه ای نیز می شود. کاربران اپل اما به آن عادت کرده اند و حسابی وفادار به نظر می رسند و از مجموعه‌ ای محدود تر از انتخاب‌ ها لذت می‌ برند، که اگر نمی‌ خواهید از آن انتخاب ناراحت باشید، می‌ تواند یک مزیت باشد.

گوشی های پیکسل و آیفون

بیایید گوشی های هوشمند اپل و گوگل را با هم مقایسه کنیم.

اپل یا گوگل؟

این دو شرکت بسیار متفاوت هستند. اپل در دوران تسلط IBM ایجاد شد و منعکس کننده استراتژی “وفادار نگه داشتن مشتری” است که در حال حاضر منسوخ شده است. این استراتژی باعث می شود که مشتری به طور مؤثر رقابت را قفل کند و به اپل اجازه دهد قیمت ها و ویژگی ها را تعیین کند.

این استراتژی می‌ تواند و باید منجر به دانش عمیق‌ تر در مورد مشتری، خط متمرکز تر و توسعه محصول با ریسک بسیار کمتری شود، زیرا بدون انتخاب، مشتری معمولاً آنچه را که شما ارائه می‌ دهید انتخاب می‌ کند. در اپل، محصول پادشاه است و کاربران به سمت محصولاتی که اپل می سازد سوق داده می شوند.

گوشی های پیکسل و آیفون

گوگل زمانی وارد بازار شد که مایکروسافت مورد انتقاد قرار گرفت و تا حدی تصویری از آنچه مایکروسافت در آن زمان بود را منعکس می کرد. اگرچه، با گذشت زمان، مایکروسافت به طور مسلم جایگزین بهتری برای آنچه قبلا بود نسبت به گوگل تبدیل شده است. این دوره زمانی بود که قفل کردن در درجه اول به عنوان یک استراتژی شکست خورده بود و مشتریان به دنبال انتخاب بودند.

بنابراین، مانند مایکروسافت، گوگل مجوز فناوری خود را صادر کرد. با این حال، برخلاف مایکروسافت در آن زمان، از مفاهیمی مانند منبع باز و قابلیت همکاری بالا دفاع می کرد. آی‌ بی‌ ام و مایکروسافت هر دو این مفاهیم را در سال‌ های بعد پذیرفتند و ثابت کردند که در ابتدا حق با گوگل بوده است. این شرایط گوگل را تا حدودی به موفقیت رساند که بعد ها بقیه اعضای صنعت کامپیوتر نیز تلاش کردند تا مانند گوگل استراتژی بریزند.

آیفون یا پیکسل؟

آیفون‌ ها نسبت به گوشی‌ های پیکسل قیمت بیشتری دارند و لوکس تر به نظر می‌ رسند. هر دو آیفون و پیکسل دارای دوربین های متعددی هستند که تمرکز قابل توجهی روی گرفتن عکس ها و فیلم های فوق العاده خوب دارند.

A15 Bionic اپل نیز دارای قابلیت‌ های هوش مصنوعی است، اما اپل در استفاده از آن‌ ها چندان علاقه ای به خرج نمی دهد. از جمله موارد دیگر، برای مثال، هوش مصنوعی گوشی های پیکسل کار ترجمه بلادرنگ، تشخیص خودکار گفتار روی دستگاه و ایجاد زیرنویس‌ های زنده برای رسانه‌ ها را بهتر انجام می‌ دهد. پیکسل تمایل دارد ابزار های ویرایش قوی تری داشته باشد و با آخرین نسخه، یک پردازنده هوش مصنوعی اختصاصی Tensor ارائه داده است.

تفاوت درآمد معمولاً به این معنی است که برای عملکرد مشابه، هزینه کمتری برای گوشی پیکسل نسبت به یک آیفون مشابه پرداخت می‌ کنید. استراتژی زیربنایی این است که اپل بیشتر می خواهد که گوشی های جدیدی که وارد بازار می کند به فروش برسند، در حالی که گوگل در حال انتقال به یک مدل با پشتیبانی طولانی مدت است که در آن بهبود ها و به روز رسانی ها، در صورت امکان، با شدت بیشتری به کاربران ارائه می شود. بنابراین، گوشی‌ های پیکسل باید قیمت کمتری داشته باشند و بیشتر از گوشی‌ های اپل عمر کنند.

من انتظار دارم که این تمایز گسترش یابد زیرا گوگل بیشتر از اپل بر روی پایداری تمرکز می کند، احتمالاً به این دلیل که بیشتر خدمات محور است. اپل که بیشتر بر فروش محصول متمرکز است تا خدمات، در حال حاضر با پایداری در تضاد است زیرا مدل آن بر روی جایگزینی گوشی های جدید بنا شده است.

جالب اینجاست که هر دو سازنده گوشی از شیشه های غیر عادی مقاوم اما بسیار متفاوت برای صفحه نمایش خود استفاده می کنند. اپل از صفحه نمایش سرامیکی استفاده می کند که مانند یاقوت کبود در برابر خراش مقاومت بیشتری نسبت به شیشه دارد و شکننده تر است. گوگل از پیشرفته ترین فناوری صفحه نمایش Corning، Victus استفاده می کند، که هم در برابر خراش مقاومت دارد و هم نسبت به سرامیک اپل در برابر ترک خوردگی مقاوم تر است.

انتظار می رفت که اپل شیشه سرامیکی را انتخاب کند زیرا ارزان‌ تر بود، در حالی که گوگل Corning را انتخاب کرد زیرا از نظر فنی بهتر بود و اولویت‌ های هر دو شرکت را منعکس می‌ کرد. در ازای پولی که می پردازید، قابلیت بیشتری با پیکسل دریافت می‌ کنید اما تمایز کمتری دارید. قیمت آیفون بیشتر است اما اکوسیستم اپل را به شما می دهد و ظاهر را بهتر از پیکسل نشان می دهد.

جمع بندی

کاربرانی که به ظاهر و وضعیت اهمیت بیشتری می دهند، احتمالاً از خط تولید جدید اپل خوشحال تر خواهند بود. اما کسانی که بیشتر عملکرد گرا هستند، دوست دارند چیز های جدید یاد بگیرند، گوشی را بیشتر یک ابزار می دانند تا جواهرات شخصی و کسانی که می خواهند انتخاب های بیشتری از گوشی داشته باشند، معمولا اکوسیستم اندروید و پیکسل را ترجیح می دهند.

برای کسانی که مایل به صرف زمان برای یادگیری نحوه استفاده از ابزار های پیشرفته هستند، چیز های زیادی را با قیمت پایین می‌ خواهند و می‌ خواهند انتخاب‌ های زیادی داشته باشند، اندروید و به‌ویژه خط پیکسل بهترین گزینه خواهد بود. برای کسانی که به اکوسیستم اپل وفادار شده‌ اند (انتقال از اپل به اندروید سخت است) و به‌ ویژه کسانی که می‌ خواهند یک گوشی ساده استفاده کنند و ظاهری خوبداشته باشد، خط آیفون بهتر خواهد بود.

در نهایت، برای کسانی که به گوشی هوشمند به عنوان یک ابزار فکر می کنند، پیکسل بهترین انتخاب است، در حالی که کسانی که گوشی هوشمند را بیشتر به عنوان یک ابزار جانبی و شخصی می دانند، آیفون را ترجیح می دهند. به طور کلی، اگر تلفنی را انتخاب کنید که هم با آنچه در گذشته انجام داده‌ اید و هم با رویکرد شما نسبت به فناوری شخصی مطابقت داشته باشد، خوشحال‌ تر خواهید بود.

امیدواریم این پست برایتان جالب بوده باشد. در صورت تمکایل همچنین می توانید بررسی گوشی Galaxy S21 Ultra سامسونگ را نیز، که از گوشی های پر طرفدار و هم رده پیکسل 6 و آیفون 13 است، بررسی کنید.

منبع: technewsworld

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا