سیاسی

پیشنهادات اقتصادی برای رییس جمهور آینده

[ad_1]

ایسنا/اصفهان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین و مهمترین کاری که باید رئیس جمهور آینده انجام دهد کنار گذاشتن اقتصاد سرمایه داری و جایگزینی آن با اقتصاد اسلامی است.

حجت الاسلام حسین میرزایی در گفت و گو با ایسنا درباره مهمترین کارهایی که رئیس جمهور آینده برای حل مشکلات کشور باید انجام دهد، اظهار کرد: همه مردم می دانند که مهمترین مشکل پیش روی کشور و رئیس جمهور منتخب مشکلات اقتصادی و معیشتی است. در دولت‌های گذشته معمولا با این معضل به شکل مسکنی و موقت برخورد شد. دولت آینده در ابتدای گام دوم انقلاب باید مشکلات اقتصادی کشور را ریشه ای حل کند، چراکه در ۴۰ سال گذشته اقتصاد کشور در اختیار دانشمندان اقتصاد سرمایه داری بوده است.

وی افزود: البته این دانشمندان اقتصادی با دانشی که داشتند تلاش کردند مشکلات اقتصادی کشور را طبق نظریه نظام سرمایه داری حل کنند که طبق شواهد کنونی در این کار موفق نبوده اند. بنابراین باید نتیجه بگیریم که نوع اقتصادی که این دانشمندان به آن معتقد بودند اشکال داشته است و اقتصاد سرمایه داری نسخه شفا بخش اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس، گفت: پس نخستین و مهمترین کاری که باید رئیس جمهور آینده انجام دهد کنار گذاشتن اقتصاد سرمایه داری و جایگزینی آن با اقتصاد اسلامی است. یکی از انواع اقتصاد اسلامی، اقتصاد مقاومتی است. برای مثال در اقتصاد سرمایه داری تضاد میان تورم و رونق تولید از نظر تئوریک و عملی حل شدنی نیست، به این معنا که اگر شما بخواهید رونق تولید داشته باشید باید تورم را هم پذیرا باشید و اگر بخواهید تورم نداشته باشید با رکود مواجه خواهید شد.

میرزایی تصریح کرد: بنابراین باید یک مدل اقتصادی را پیاده کنیم که هم رونق تولید رخ دهد و هم تورم نداشته باشیم که اقتصاد اسلامی برای حل این مشکل راه حل دارد. از جمله نواقص اقتصاد سرمایه داری این است که نمی تواند مشکل بیکاری و نبود شغل را از جهت تئوریک و عملی حل کند که نمونه آن را در کشورهای سرمایه داری مشاهده می کنیم. پس باید به دنبال اقتصادی باشیم که مشکل بیکاری و نبود شغل را حل کند که اقتصاد اسلامی می تواند این مشکل را برطرف کند.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که باید مورد توجه ویژه رئیس جمهور آینده باشد اتخاذ سیاست های درست پولی و مالی در کشور است. باید تاکنون به این نتیجه رسیده باشیم که پول اعتباری ابزار دست قدرتمندان و ثروتمندان است که به واسطه پول اعتباری، توان خلق پول و ارزش گذاری کاذب برای ثروتمندان به وجود می آید و به خصوص وقتی دولت با کمبود بودجه مواجه می شود با خلق پول جیب خود را پر و جیب مردم را خالی می کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، افزود: وجود این مشکل به این دلیل است که پول، اعتباری است یعنی یک کاغذ با چاپ تبدیل به پول می شود و در اقتصاد بین المللی همین مشکل را آمریکایی ها برای دنیا به وجود آورده‌اند و تورمشان را روی کل کشورها سرشکن کرده‌اند. بنابراین باید به سمت پول حقیقی حرکت کرد تا رئیس جمهوری که سیاست های اقتصادی اش با شکست مواجه می شود نتواند خلق پول کند و به سمت پول طلا، نقره و دیگر فلزات گرانبها برود.  

میرزایی ادامه داد: همچنین در حوزه بانک‌ها باید بحث سود و ربا را جمع کنیم و سیستم قرض الحسنه را که مورد تاکید اقتصاد اسلامی است جایگزین آن کنیم. رئیس جمهور جدید نباید به بانک‌ها اجازه بنگاه‌داری بدهد. شرکت های خصولتی، دولتی یا سهامی عام باید جمع شوند و تبدیل به موسساتی شوند که هیات مدیره و مدیرعاملان آن نتوانند حقوق نجومی برای خود تعریف کنند و به نوعی مالکیت آن برای مردم و مدیریت آن برای دولت باشد.

وی خاطرنشان کرد: وجود چنین شرکت‌هایی در واقع کلاه گذاشتن بر سر سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی است. مشکلاتی از این جنس را باید دولت بعدی محکم بایستد و آن را حل کند. اگر این کار را نکرد رئیس جمهور بعدی فارغ از اینکه متعلق به چه جناحی باشد نمی تواند مشکلات اقتصادی کشور را به دلیل پیروی از اقتصاد سرمایه داری حل کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه اقتصاد اسلامی شباهتی به اقتصاد سوسیالیستی ندارد، گفت: اقتصاد سوسیالیتی دولت محور است و بر اشتراکی بودن امکانات کشور تاکید دارد، اما در اقتصاد اسلامی به حاکمیت دولت، بخش خصوصی و تعاونی‌ها بها داده می‌شود و به ربا خواری و ربادهی بهایی داده نمی شود. در اقتصاد اسلامی با پول حقیقی سر کار داریم نه با پول اعتباری. بنابراین مدل اقتصاد اسلامی نه لیبرال سرمایه داری است و نه سوسیالیستی که رئیس جمهور آینده باید به این شکل از اقتصاد بهاد دهد و آن را جایگزین اقتصاد سرمایه داری کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا