سینمافرهنگ و هنر

فوت پیر ترین بازیگر برنده جایزه اسکار!

به گزارش آیتایمز کریستوفر پلامر بازیگر پیشکسوت کانادایی که به بازی در فیلم هایی همچون “اشک ها، لبخند ها”، “مردی که می خواست سلطان باشد” و “تمام پول های جهان” معروف بود، در سن 91 سالگی و در کانکتیکات آمریکا با یک مرگ کاملا طبیعی در گذشت.

پلامر یکی از بازیگران نمونه و معروف بود که به مدت 70 سال در سینما بازی می کرد. وی در نقش های مختلفی بازی می کرد، او برای اولین بار در سال 1958 میلادی جلو دوربین رفت و اولین نقش خود را ایفا کرد. وی بزرگترین موفقیت خود را در سال 1965 میلادی با بازی در نقش کاپیتان فون تراپ در فیلم اشک‌ها و لبخندها به دست آورد.

در سال ۲۰۱۷ وقتی کوین اسپیسی به سوءرفتار جنسی متهم شد، پلامر جایش را در فیلم تمام پول‌ های جهان ساخته ریدلی اسکات گرفت. اسکات آن موقع در تحسین مهارت بازیگری پلامر گفته بود: “چه در شاه لیر باشد، چه در اشک‌ها و لبخندها، او (پلامر) جذابیت بالایی دارد. این مرد مثل یک کتاب رنگ‌آمیزی واقعی است و از پس هر نقشی بر می‌ آید.”

پلامر در فیلم “مردی که می خواست سلطان” باشد، نقش رودیارد کیپلینگ و در فیلم “قتل سفارشی” نقش شرلوک هلمز را بازی کرد. او همچنین در آن زمان حضور پر رنگی در تئاتر داشت و در سال ۱۹۷۳ برای بازی در نمایش موزیکال Cyrano جایزه تونی را دریافت کرد.

از دیگر هنر نمایی های این بازیگر معروف می توان به ایفای نقش در فیلم های چاقوکشی (Knives Out) و ۱۲ میمون (12 Monkeys) اشاره کرد.

پلامر با ورود به دهه نهم حیات خود پیشرفت چشم گیری در زمینه بازیگری داشت. وی در سال 2010 برای بازی در “آخرین ایستگاه“، با موضوع آخرین سال زندگی لئو تولستوی رمان نویس مشهور روس، برای اولین بار نامزد جایزه اسکار شد.

با این که در رقابت برای اسکار (بهترین بازیگر مکمل مرد) از کریستف والتس شکست خورد اما بسیاری از توجهات را به خودش جلب کرد و باعث شد دو سال بعد برای فیلم “تازه‌ کارها” در همین شاخه برنده اسکار شود. وی که در آن زمان ۸۲ سال داشت، به عنوان مسن‌ ترین بازیگر برنده جایزه اسکار در تاریخ شناخته شد.

پلامر در سال ۲۰۱۸ وقتی ۸۸ ساله شد نیز برای فیلم “تمام پول‌ های جهان” نامزد جایزه اسکار شد و یک رکورد دیگر در تاریخ این جایزه معتبر سینمایی به جا گذاشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا