علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

مراقب پیام تبریک سال جدید در واتس اپ باشید! (خطر کلاهبرداری)

همزمان با آغاز سال میلادی جدید، این روزها در پیام رسان واتس اپ (WhatsApp) گاها پیامی برای ما از طرف مخاطبینمان ارسال می شود که ما را دعوت به باز کردن یک لینک و انتخاب سه جعبه هدیه از چند جعبه می نماید که در آن جایزه ای نهفته است. پیام تبریک سال جدید به شکل زیر است که در واتس اپ در حال دست به دست شدن است.

پیام جعلی تبریک سال جدید در واتس اپ

توجه داشته باشید که چه این پیام و چه پیام های مشابه دیگر، همگی مستعد رخنه امنیتی بوده و می توانند در آینده برای شما و اطلاعات شما، دردسر ساز باشند. بنابراین، در فضای مجازی قبل از اینکه هر لینکی را باز کنید و یا آن را کورکورانه برای دیگران ارسال کنید، کمی فکر کنید!

مراقب باشید! لینک ها خطرناک تر از همیشه هستند!

چرا باید یک اپلیکیشن، یک سایت و یا یک صفحه مجازی، به ما جایزه چند هزار دلاری بدهد؟!

یک بار دیگر به سوال بالا به دقت فکر کنید! چرا باید یک لینک نامعلوم برای ما ارسال شود، آن را باز کنیم و به ما بخاطر انتخاب شانسی یک جعبه، چند هزار دلار جایزه بدهد؟

اگر دلیل قانع کننده ای نیافتید، می توان آن را نشانه ای از رد پای کلاهبرداری و دزدی اطلاعات دانست!

معمولا اینگونه لینک ها از شما درخواست انجام یک کار بخصوص، وارد نمودن اطلاعات حساب بانکی جهت دریافت جایزه، ارسال پیام برای دیگران و یا کلیک روی یک دکمه خاص را می کنند که همگی این ها می تواند منجر به سرقت اطلاعات و یا دزدی از حساب بانکی شما شود!

💓Get your new year gift🎉

شبکه های اجتماعی! بهترین مکان برای دزدی اطلاعات، پخش شایعات و تکثیر ویروسی هر نوع بدافزار!

در حقیقت می توان گفت امروزه شبکه های اجتماعی به نوعی بهشت هکر ها و دزدان اطلاعات محسوب می شود. در اینجا همه چیز فراهم است تا بتوانید به سادگی تعداد زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی را فریب داده و به راحتی به هدف خود دست پیدا کنید بدون اینکه سرمنشا آن مشخص باشد.

ما در این پیام واتس اپی که در بالا تصویر آن نمایش داده شده است، یک پیام را مشاهده می کنیم که توسط یکی از مخاطبین یا گروهی که در آن عضو هستیم، برای ما ارسال شده است و حاوی متنی به شکل بالا به معنی “هدیه سال نو خود را دریافت کنید” می باشد.

لینک موجود در این پیام شما را به دامنه “vip-j87.work” هدایت می کند که در توضیحات ثبت کننده دامنه، هیچ اطلاعاتی درباره مالک دامنه وجود ندارد و تنها شرکت ارائه دهنده دامنه مشخص می باشد. آدرس ثبت کننده دامنه در چین قرار دارد که جالب است بدانید اپلیکیشن واتس اپ در کشور چین از سال 2017 فیلتر بوده و عملا این پیام برای مردم چین هیچ مزایایی ندارد!

اطلاعات هو ایز

پس از انجام اشتباه اول و کلیک روی لینک مربوطه، وارد وب سایت مورد نظر شده و برای دریافت جایزه خود، باید روی یکی از جعبه های هدیه کلیک کنیم. پس از چندبار کلیک روی جعبه های مختلف، بالاخره جایزه ما نمایان می شود و مبلغ هنگفتی را برنده می شویم!

حال گرداننده وب سایت از ما می خواد تا همین پیام را با کلیک روی دکمه WhatsApp به 20 نفر دیگر ارسال کنیم تا بتوانیم جایزه خود را دریافت کنیم!

پیام تبریک سال جدید واتس اپ کلاهبرداری

اگر تمام این موارد را پشت سر بگذاریم، یعنی تمام درخواست های هکر احتمالی را انجام داده ایم و تبدیل به یک هدف آسان برای هک کردن شده ایم که می تواند از ما اطلاعات کارت بانکی، داده های درون کامپیوتر یا موبایل، اجرای بدافزار و نرم افزارهای جاسوسی و ده ها مورد دیگر را بخواهد.

مگر من چه اطلاعات مهمی دارم؟!

پاسخی که بسیاری از افراد نسبت به امکان سرقت اطلاعات می دهند، تبرئه کردن خود از اشتباه با این موضوع است که ” مگر من چه اطلاعات مهمی دارم که بخواهد سرقت شود؟ ” می باشد.

پاسخی به شدت اشتباه و خطرناک!

این طرز فکر می تواند برای ما بسیار گران تمام شود و هکر ها نیز با همین ایده که اکثر مردم نمی دانند چه اطلاعات مهمی دارند، روز به روز سرقت های بیشتری انجام می دهند. ما در اینجا چند نمونه از سرقت هایی که از همین افرادی که به ظاهر اطلاعات مهمی ندارند، اشاره می کنیم:

1. سرقت اطلاعات حساب بانکی

فرض کنید وارد یک لینک مخرب، همانند همین پیام تبریک سال جدید در واتس اپ می شوید. از شما درخواست می شود تا اطلاعات خود را برای دریافت جایزه وارد کنید. نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره حساب بانکی. همین اطلاعات کافی است تا با تطبیق آن ها با یکدیگر، به رمز عبور کارت بانکی دست پیدا کرد.

یا از شما خواسته می شود مبلغ ناچیزی به عنوان ثبت نام یا هر عنوان دیگری، پرداخت کنید. وارد شدن به صفحه پرداخت که جعل شده است و دقیقا مشابه صفحات پرداخت معمولی ساخته شده است، موجب سرقت اطلاعات شما خواهد شد که اصطلاحا به این نوع سرقت، فیشینگ گفته می شود.

2. سرقت اطلاعات حساب های کاربری

هکر می تواند با نصب پنهانی یک بدافزار، از طریق همان لینکی که برای شما ارسال شده است، تلفن همراه یا کامپیوتر شما را آلوده کند. به هر وب سایتی که وارد می شوید، متوجه شود. نام کاربری و پسورد حساب های کاربری مثل فیس بوک، جیمیل، تلگرام و اینستاگرام شما را سرقت کند و حساب های کاربری شما را هک کرده و در قبال بازگرداندن آن از شما تقاضای پول کند و یا نام و اعتبار شما را خدشه دار کند.

3. سرقت اطلاعات مخاطبین

هکر می تواند اطلاعات مخاطبین شما همچون نام و شماره تماس آن ها را سرقت کند و از طرف تلفن همراه شما یا کامپیوتر شما برای آن ها پیام ارسال کند و از آن ها درخواست پول نماید. در این شیوه، هکر با برانگیختن احساسات قربانی و اینکه او فکر می کند که شما دچار مشکل شده و سریعا به پول نیاز دارید، قربانی را وادار می کند تا به یک شماره حساب پول واریز کند.

4. فروش اطلاعات شما

هر آنچه که هکر موفق به سرقت آن شود، برای او می تواند سود آور باشد. فرض کنید هکری بتواند با همین پیام تبریک سال جدید در واتس اپ فقط به اطلاعات مخاطبین 100 هزار نفر را بدست آورد. اگر هر کدام از این افراد، 200 نفر مخاطب در دفترچه تلفن خود داشته باشند، هکر موفق به بدست آوردن 20 میلیون شماره تلفن، ایمیل، نام و نام خانوادگی شده است.

شرکت های بسیاری هستند که برای این اطلاعات پول هنگفتی پرداخت می کنند و بسته به هدف و امکاناتی که دارند، می توانند از آن سو استفاده کنند.

5. سرقت اطلاعات لوکیشین

فرض کنید به شما یک ردیاب متصل شده و هر جا که قدم می گذارید، هکر می تواند ببیند. چه حالی به شما دست می دهد؟! برخی از بدافزارها که به صورت پنهانی و معمولا از طریق همین لینک های آلوده پخش می شوند، این امر را برای هکر میسر می کنند تا همیشه از لوکیشن شما مطلع باشد و این موضوع می تواند بسیار برای شما دردسر ساز شود.

کوچکترین اطلاعات هم مهم هستند!

در پایان باید یک بار دیگر این موضوع را عنوان کنیم که حتی کسانی که از نظر خودشان، ذره ای اطلاعات مهم ندارند، همیشه در معرض خطر سرقت اطلاعات هستند. حتی ممکن است هکری با نصب بدافزار روی سیستم شما، کنترل آن را بدست گرفته و به سازمان ها و یا نهادهای خاص دولتی حمله نماید و به این صورت رد خود را پاک کرده و شما را مقصر جلوه دهد که این خود یک دردسر عظیم محسوب می شود!

پس هیچوقت گول این پیام های وسوسه انگیز و لینک های مخربی که حتی دوستانتان برای شما ارسال می کنند را نخورید و همیشه این تصور را داشته باشید که فضای مجازی می تواند به همان اندازه که سرگرم کننده باشد، خطرناک نیز باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا