فوتبالورزشی

رکوردهای پرسپولیس که در این فصل می تواند جابجا کند!

چهارمین فصل رویایی قرمز های پایتخت هم تکمیل شد. پرسپولیس یحیی گل محمدی انگار بجز بردن، جمع آوری امتیازات و تهدید رکوردهای لیگ برتر کار دیگری بلد نیست.

لیگ نوزدهم برای قرمز های پایتخت سخت شروع شد. سه باخت در شش هفته نخست آن هم به رقبای مستقیم خود، هواداران را نگران کرده بود.

اما گابریل کالدرون آرژانتینی در پایان نیم فصل توانست با ثبت رکورد بهترین درصد امتیازگیری در بین تمام مربیان پرسپولیس، تیم را قهرمان نیم فصل اول کند.

پوکر قهرمانی پرسپولیس

بازگشت یحیی

در نیم فصل دوم اما قضیه کمی متفاوت تر شد. یحیی گل محمدی پس از چندین سال دوری از تیم محبوب خود، بالاخره هدایت قرمز های پایتخت را بر عهده گرفت و توانست در 6 هفته ابتدایی شروع کارش به 5 برد و یک تساوی دست یابد.

یحیی باخت مقابل تراکتور، سپاهان و شهر خودرو را جبران کرد و فاصله تیمش با رقبا را به امنیتی قابل قبول رساند.

او همچنین توانست با 9 برد از 10 مسابقه خود، سریع ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر را در پایان هفته 26 ام به نام پرسپولیس ثبت کند.

اما این تنها یکی از رکوردهای پرسپولیس و یحیی ست. پرسپولیس به عنوان اولین باشگاه در تاریخ لیگ های ایران توانست چهار بار پیاپی به عنوان قهرمانی دست پیدا کند. عنوانی که هواداران با هشتگ #پوکر_قهرمانی به استقبال آن رفتند.

برویم سراغ رکوردهای دیگری که در دسترس پرسپولیس یحیی گل محمدی و یارانش در پایان فصل 99 – 98 لیگ برتر خلیج فارس است؛

بیشترین برد در طول یک فصل

هواداران پرسپولیس

تا قبل از این فصل هم رکورد بیشترین برد در طول یک فصل در اختیار خود پرسپولیس بود. برانکو و یارانش در فصل شانزدهم توانستند با 20 برد از 30 بازی خود و با 66 امتیاز به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند.

جالب است؛ پرسپولیس یحیی و کالدرون تا همینجای فصل و 3 هفته مانده به پایان رقابت ها به 20 برد دست یافته. با توجه به دیدار های باقی مانده قرمز ها تا پایان فصل که به ترتیب باید به مصاف ذوب آهن در تهران، گل گهر در سیرجان و سایپا در آزادی بروند به نظر می رسد امسال بتوانند رکورد خود را بهبود ببخشند.

کمترین تعداد مساوی

کمترین تعداد مساوی در طول یک فصل، پیش از این در اختیار صنعت نفت آبادان بود. زرد پوشان برزیلی در دهمین فصل لیگ برتر (90 – 89) با ثبت فقط 3 مساوی به این رکورد دست یافتند که هنوز هیچ تیمی نتوانسته رکورد آن ها را جابجا کند.

با تساوی دیشب یاران گل محمدی تعداد تساوی های پرسپولیس هم به عدد 3 رسید. قرمز ها اگر در سه هفته باقی مانده مساوی ای به ثبت نرسانند، رکورد آبادانی ها را تکرار خواهند کرد.

بیشترین امتیاز در یک فصل

تا پایان لیگ هجدهم (لیگ قبلی) دو تیم سپاهان (در دو فصل) و استقلال با کسب 67 امتیاز در یک فصل هم به عنوان قهرمانی در آن فصل دست یافته اند و هم رکورد کسب بیشترین امتیاز در طول یک فصل را به نام خود ثبت کرده اند. بعد از آن ها پرسپولیس برانکو (شانزدهمین دوره لیگ برتر) با کسب 66 امتیاز در رده سوم است.

حالا شاگردان یحیی با کسب 63 امتیاز در پایان هفته 27 ام قرار گرفته اند و خیز بزرگی برای کسب یکی دیگر از رکوردهای پرسپولیس برداشته اند.

بیشترین میانگین امتیاز در هر بازی

پرسپولیس قهرمان

جالب است بدانید پرسپولیس برانکو، 66 امتیاز خود در لیگ شانزدهم را طی 30 هفته و دو تیم دیگر در پایان 34 هفته کسب کرده اند.

در واقع پرسپولیس برانکو با میانگین 2.2 امتیاز در هر بازی باز هم صاحب بیشترین میانگین امتیاز در هر بازی است. میانگین دو تیم دیگر با 67 امتیاز در پایان 34 هفته 1.97 امتیاز در هر بازی است.

قرمز های پایتخت با کسب تنها 4 امتیاز از 9 امتیاز باقی مانده به راحتی از این رکورد هم عبور خواهند کرد.

بهترین خط دفاعی

استقلال فصل قبل تنها 13 گل خورد و به این صورت از رکورد پرسپولیس و استقلال خوزستان که با 14 گل خورده عنوان بهترین خط دفاعی را به صورت مشترک در اختیار داشتند عبور کرد.

این فصل اما باز هم پرسپولیس می تواند رکورد خود را پس بگیرد، ولی با گلی که دیشب دریافت کرد، این بار تنها به صورت مشترک.

تا اینجای کار پرسپولیس با بهره بردن از دو گلر درجه یک خود یعنی علیرضا بیرانوند و رادوی محبوب تنها 13 گل دریافت کرده. بوژیدار رادوشوویچ کروات آمار خیره کننده 10 کلین شیت در تنها 12 مسابقه را از خودش برجای گذاشته.

اگر رادو بتوانند در 3 مسابقه پیش رو دروازه خود را بسته نگه دارد، پرسپولیس می تواند رکورد بهترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر را به صورت مشترک از آن خود کند. کاری که بسیار سخت است اما در دسترس.

بهترین تفاضل گل

یکی دیگر از رکوردهای پرسپولیس که می تواند در این فصل بشکند، بیشترین تفاضل گل در یک فصل است. سپاهان نهمین دوره لیگ برتر با ثبت تفاضل مثبت 37 بهترین عملکرد را در این زمینه داشته. البته همانطور که مستحضرید نهمین دوره لیگ برتر در 34 هفته برگزار شد.

حالا پرسپولیس نیم نگاهی هم به این رکورد خواهد داشت. قرمز پوشان 3 هفته مانده به انتهای لیگ نوزدهم دارای تفاضل مثبت 27 هستند و اگر در 3 بازی باقی مانده بتوانند حداقل 10 گل به ثمر برسانند و گلی هم دریاقت نکنند، صاحب این رکورد خواهند شد.

البته با توجه به برد های اقتصادی این هفته های پرسپولیس، چینش دفاعی چند لایه ای تیم ها مقابل این تیم و البته تثبیت قهرمانی، بعید به نظر می رسد که قرمز ها بتوانند از این رکورد سپاهان عبور کنند.

البته چندین رکورد دیگر برای قرمز پوشان قهرمان، روی کاغذ در دسترس است اما به خاطر اختلاف زیادی که وجود دارد بعید است بتواند به همه آن ها دست یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا