حیوانات و گیاهانعلم و فناوری

پرورش کاکتوس در خانه و نحوه نگهداری از آن!!

اهل گل و گیاه هستید؟ می خواهید پرورش کاکتوس در خانه داشته باشید؟ کاکتوس هایتان به مرور زمان خراب می شوند؟ قصد دارید از پرورش کاکتوس، گلخانه درست کنید؟ در این مقاله به تمامی سوال هایتان پاسخ خواهیم داد.

پرورش و نگهداری از گیاه کاکتوس بسیار آسان است فقط باید از چند ترفند و قانون پیروی کنید که در ادامه به شما خواهیم گفت.

کاکتوس گیاهی است که نیاز به مراقبت زیادی ندارد و در هر شرایط آب و هوایی می توان آن را پرورش داد. امروزه از گیاه کاکتوس به عنوان گیاه زینتی برای ویترین مغازه و دکور منزل استفاده می کنند.

نکات نگهداری و پرورش گیاه کاکتوس

1- فضایی مناسب

برای حفظ و رشد هر گیاهی نیاز به نور کافی و مناسب دارد. بهتر است کاکتوس را در محلی قرار دهید که در روز حداقل 2 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. پشت پنجره آشپزخانه، پشت شیشه پذیرایی و حتی راه پله ها می تواند مکان مناسبی برای نگهداری و پرورش گیاه کاکتوس باشد.

مقاله مرتبط: معرفی انواع گل سانسوریا و نحوه نگهداری آن

2- آبرسانی مناسب

آب نیز مانند نور برای گیاهان لازم است اما با این تفاوت که گیاه کاکتوس نیاز زیادی به آب ندارد. بهتر است هر دو الی سه روز در میان به کاکتوس مقدار مناسبی آب بدهید؛ البته هر نوع از کاکتوس ها آبرسانی متفاوتی دارد بهتراست هنگام خرید از فروشنده نحوه نگهداری و آبیاری آن را بپرسید.

3- گلدان کم عمق

پرورش کاکتوس

ریشه های گیاه کاکتوس بسیار سطحی هستند و نیازی به گلدان های پر عمق ندارد. بهتراست کاکتوس را در گلدان های کم عمق بکارید تا گیاه و ریشه خود را حفظ کنند.

4- خطرات میانگین

حتما شنیده اید که (کاکتوس ها نیازی به آب ندارند!) بله این حرف کاملا درست است اما بدین معنا نیست که آن را ماه ها آبیاری نکنید لازم است که در هفته یک الی 2 بار آب برسانید تا تازه بماند و روند رشد را ادامه دهد.

5- فاصله بین گیاهان

یکی از رایج ترین اشتباهات درباره کاشت کاکتوس این است که آن ها را نزدیک به یکدیگر می کارند. برخی بر این باورند که چون روند رشد کاکتوس پایین است نیازی نیست برای آن گلدان بزرگی فراهم کنند در صورتی که کاکتوس نیز باید فضای آزاد داشته باشد تا بتواند رشد کافی خود را داشته باشد.

ایده هایی برای پرورش کاکتوس در خانه

1- از سبد های آویز استفاده کنید.

ریشه های کاکتوس سطحی هستند و برای کاشت در گلدان های آویز بسیار مناسب هستند. شما می توانید با کمی خلاقیت گونه های مختلف کاکتوس را در خانه پرورش دهید و آن ها را به فروش برسانید. (روش های کسب درآمد در خانه)

2- از فنجان استفاده کنید.

استفاده از ظرف های تزیینی به جای گلدان

حتما شما نیز در خانه فنجان های قدیمی و بلا استفاده دارید می توانید از آن به عنوان گلدان استفاده کنید و در آن گیاه تان را بکارید. شما می توانید سینی مناسبی بردارید و درون آن 4 فنجان بچینید سپس درون هر یک از آن ها کاکتوس با نژاد مختلف بکارید؛ این سینی را می توانید در آشپزخانه، پزیرایی و هر کجا که میل دارید نگهداری کنید.

مقاله مرتبط: معرفی بهترین گل ها برای پرورش در آپارتمان

3- قفسه بندی کاکتوس ها

یکی از راه های ابتکاری برای تزیین کردن خانه با کاکتوس این است که آن ها را به صورت پلکانی بچینید. اگر کتابخانه دارید گلدان ها را به صورت پلکانی در هر طبقه قرار دهید. بهتراست گلدان ها همراه با زیر گلدانی باشد تا در صورت آبیاری به آن ها کتاب های شما خیس نشوند.

4- گیاه با تنه چوبی

این سبک مناسب کسانی است که سبک زندگی روستایی را می پسندند؛ برای این کار شما باید تنه درختی پیدا کنید. داخل آن را خالی کنید و خاک بریزید سپس گیاه را درون آن بکارید. شما می توانید این گلدان زیبا و طبیعی را در تراس، باغ، حیاط و … نگهداری کنید.

هر آنچه برای پرورش گیاه کاکتوس باید بدانید!

قلمه زدن

  1. یکی از رایج ترین روش های تکثیر کاکتوس قلمه زدن است.
  2. بهترین فصل برای قلمه زدن ابتدای تابستان است.
  3. قلمه ها را باید در آب 45 درجه سانتی گراد قرار دهید.
  4. شما باید صبر کنید تا جریان شیرابه ها قطع شود و بعد آن ها را در بستر کاشت قرار دهید.

روش پرورش کاکتوس و نکات لازم

  1. خاک کاکتوس باید بیشتر ترکیب آن از سنگ ریزه و شن باشد.
  2. اگر به درستی نگهداری کنید کاکتوس مامیلاریا سالانه یکبار گل می دهد.
  3. حتما روزانه چند ساعت در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید.
  4. آب دهی کاکتوس ها با یکدیگر متفاوت است حتما موقع خرید از فروشنده میزان آب دهی ماهانه گیاه را بپرسید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا