حیوانات و گیاهانعلم و فناوری

پرورش پتوس و دانستنی هایی درباره آن

آنچه که باید درباره پرورش پتوس و نگهداری از آن بدانید !

پتوس یک گیاه گرمسیری، سریع رشد، همیشه سبز و بومی جزایر سلیمان است. پرورش پتوس در مناطق معتدل محبوبیت دارد. این یک گیاه آپارتمانی با ارقام متعددی است که با برگ هایی با تنوع سفید، زرد یا سبز روشن انتخاب شده اند.

این گیاه اغلب در نمایشگر های تزئینی در مراکز خرید، دفاتر و سایر اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر به این دلیل که به مراقبت کمی نیاز دارد و همچنین دارای برگ های جذابی است.

این تاک شاخ و برگ مومی شکل به شکل قلب و متنوع با زرد و سبز روشن ایجاد می کند و بار دیگر اندازه برگ ها به محل کشت گیاه بستگی دارد.

ویژگی پتوس در داخل و خارج از خانه :

در دراز مدت طول آن می تواند تا 40 فوت افزایش یابد، در حالی که گیاهان داخل سالن به طور معمول از 6 تا 8 فوت طول دارند. در داخل خانه ممکن است طول برگ ها به حدود 4 اینچ برسد، اگرچه طول برگ های گیاهان در فضای باز می تواند تا 30 اینچ رشد کند.

گیاهان داخل سالن به ندرت شکوفا می شوند، اما هنگامی که در فضای خارج کاشته می شود، یک گیاه سبز قائم و 6 اینچی اطراف گل های ریز تولید می کند.

شرایط رشد و پرروش پتوس:

نیاز های رشد و پرورش پتوس در داخل یا خارج از خانه، اساسی است و نسبتاً عاری ازآفت و بیماری است. پتوس گیاه بسیار مقاومی است که از شرایط بد رشد پشتیبانی می کند. ممکن است در زمستان روی زمین یخ بزند، اما معمولاً در بهار جوانه می زند. این گیاه در شرایط هیدروپونیک به سرعت رشد می کند. طول رشد آن بسته به گیاه خانگی یا در فضای باز بستگی دارد.

آبیاری:

پتوس (پیچک شیطان) بسیار مقاوم به خشکی است، بطور کلی پتوس را فقط زمانی آبیاری خواهید کرد که خاک در اثر لمس احساس خشکی کند. تقریباً یک بار در هفته یا وقتی که یک یا دو سانتی متر بالای خاک خشک شود. در طول زمستان هفته ای یکبار آبیاری را قطع کنید. آبیاری گیاهان در فضای باز یک بار در هفته کافی است، اما در زمستان این تکرار را به دو هفته یک بار کاهش دهید.

نور:

بهترین نتیجه با تأمین نور غیرمستقیم حاصل می شود. درخشندگی شدیدی را تحمل می کند، اما دوره های طولانی تابش مستقیم آفتاب باعث سوزاندن برگ ها می شود.

خاک :

وقتی پتوس در فضای خارج کاشته می شود، در منطقه وسیعی از شرایط خاک از اسیدی تا قلیایی رشد می کند و حتی موقعیت های گاه به گاه مرطوب را تحمل می کند. اگر آن را در ظروف می کارید ، یک مخلوط گلدان ذغال سنگی و همه کاره که به خوبی تخلیه می شود، برای رشد مناسب کافی است.

کود:

کود مایع مورد نیاز را می توان در بهار اضافه کرد .

دما:

در دمای بین 17 تا 30 درجه سانتیگراد (63 تا 86 درجه فار نهایت) به خوبی زندگی می کند.

نحوه تکثیر:

می توان آن را از طریق قلمه، تکثیر کرد.

نحوه تکثیر پتوس به روش قلمه زدن

قسمت های اصلاح شده حتی در یک ظرف آب رشد می کنند و گیاه برای محیط های آشپزخانه و حمام مناسب است.

تکثیر وپرورش پتوس در آب

تعویض گلدان:

هر دو سال یک بار تعویض گلدان انجام می شود.

آفات و بیماری ها در زمان پرورش پتوس

نسبتاً عاری از آفت و بیماری است.

بیماری های موجود در زمان قلمه زدن:

با این وجود قلمه ها می توانند بیماری های مختلفی از جمله لکه برگ، پوسیدگی ریشه، پوسیدگی پا، لکه برگ، بلایت جنوبی و بیماری زانتوموناس داشته باشند.

نکته :
برای جلوگیری ازشیوع بیماری، در زمان تکثیر تیغه های قلمه زنی مورد استفاده را با پارچه تمیز یا حوله کاغذی مرطوب با الکل تمیز کنید، هرس های خود را از قبل و بعد استریل کنید.

خواص پتوس در خانه

این گیاه قادر است آلاینده های داخل منزل مانند فرمالدئید، تری کلرواتن، تولوئن، زایلن و بنزن را در شرایط کنترل شده (به عنوان مثال یک اتاق مهر و موم شده) حذف کند. یک مطالعه نشان داده که چنانچه وزن مولکولی ماده آلاینده افزایش یابد، این اثر کاهش می یابد.

این گیاه گاهی بر روی آکواریوم مورد استفاده قرار می گیرد، در بالای آکواریوم اجازه رشد ریشه در آب را می دهد. این برای گیاه و آکواریوم مفید است، زیرا نیترات زیادی را جذب می کند و از آن ها برای رشد استفاده می کند.

عوارض پرورش پتوس در خانه

تمام قسمت های گل های پتوس سمی است.

مسمومیت انسان

به دلیل اگزالات کلسیم موجود در گیاه، می تواند برای انسان نیز به مقدار خفیف سمی باشد. عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف درماتیت آتوپیک (اگزما) و همچنین سوزش / یا تورم ناحیه داخل دهان و اطراف آن است.

نکته: این را نیز بخاطر داشته باشید که چون برخی افراد نسبت به شیره گیاه واکنش آلرژیک نشان می دهند، هنگام هرس گیاه باید از دستکش استفاده کنید.

تماس بیش از حد با گیاه همچنین می تواند منجر به تحریک عمومی پوست شود.

مسمومیت حیوان

این گیاه به دلیل وجود رافید های نامحلول، برای گربه ها و سگ ها سمی ذکر شده است. باید اطمینان حاصل شود که گیاه توسط حیوانات خانگی مصرف نمی شود.

علائم ممکن است شامل تحریک دهانی، استفراغ و مشکل در بلع باشد.

هشدار!
در بعضی از مناطق، پتوس گیاهی تهاجمی است و گیاهان بومی را از بین می برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا