حیوانات و گیاهانعلم و فناوری

پرورش و نگهداری موسی در گهواره (گل زیپلین)

گل موسی در گهواره (نیزار) یا زیپلین (Moses in the bullrushe)؛ به نام علمی (Rhoeo discolor) شناخته می شود؛ در فارسی رایج به این گل رهوئو نیز گفته می شود.

گیاه زیپلین ریشه مگزیکی دارد؛ اما امروزه می توان آن را از گل فروشی های بزرگ و معتبر خریداری کرد. اگر بخواهیم از قدمت و اصالت این گیاه حرف بزنیم باید بگوییم که: این گیاه از خانواده اصیل گلبرگ بیدی یا کاملیا است.

برگ های پهن و نیمه گوشتی آن گاها به طول 30 سانتی متر نیز رسیده است. رنگ برگ های گیاه زیپلین سبز با رگه های ارغوانی و پشت برگ های آن یک دست ارغوانی است.

موسی در گهواره در برابر سایه مقاوم است و جالب است بدانید این گیاه بین برگ های خود گاها گل می دهد. گل های سفید بین برگ ها مانند کودکی در گهواره است که یادآور حضرت موسی است به این دلیل به آن موسی در گهواره می گویند.

در مقاله قبل درباره چگونگی پرورش و رشد بهترین گیاهان آپارتمانی در خانه با شما صحبت کردیم در این مقاله قصد معرفی گیاه موسی در گهواره (زیپلین)، چگونگی پرورش و تکثیر آن، اصول کاشت و نگهداری گیاه زیپلین و … را داریم با ما همراه باشید.

موسی در گهواره

اصول کاشت و نگهداری از گل زیپلین

این گیاه زیبا برای رشد نیاز به دمای مناسب، رطوبت کافی، آبیاری به موقع، تغذیه مناسب، تمیز کردن برگ ها به روش غبار زدایی، خاک مناسب و … دارد.

چه میزان نوری مناسب این گیاه است؟

نور کامل همراه با سایه نسبی بهترین شرایط نوری است. این گیاه را در برابر اشعه های مضر و مستقیم آفتاب قرار ندهید.

بهترین دما برای زیپلین چه دمایی است؟

درجه دمای لازم برای رشد و زندگی این گیاه دمایی مشابه دمای زندگی انسان نیاز دارد. حداقل درجه حرارت که این گیاه تحمل می کند در زمستان 16 درجه و در تابستان تا 21 درجه است.

چه زمانی و چه مقدار باید آبیاری کنیم؟

خاک این گیاه را تا حد امکان مرطوب نگه دارید؛ در تابستان 2 الی 3 بار در هفته و در فصل سرما 1 بار در هفته آبیاری کنید.

در صورت دمای 15 درجه هر 10 روز گیاه را آبیاری کنید. بهتراست از آب بدون املاح و ولرم استفاده کنید.

موسی در گهواره

تغذیه مناسب گیاه

با کود های جامد یا محلول در آب مخصوص گل های زینتی و طبق دستور استفاده آن استفاده کنید. می توانید روی خاک را با سنگ های تزیینی ریز و رنگی پر کنید.

چه خاکی مناسب زیپلین است؟

خاک لیمونی با پیت بهترین خاک برای رشد و پرورش گیاه زیپلین است. اگر قصد پرورش این گل را دارید بهتر است حتما بسته بزرگی از خاک لیمون را در خانه داشته باشید.

چگونه برگ های گیاه را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن برگ های گیاه زیپلین شما به یک آب فشان و دستمال نخی نازک نیاز دارید. با آب فشان برگ ها را تر کنید و با دستمال به آرامی روی آن را تمیز کنید.

نکته: برای تمیز کردن برگ های زیپلین به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی و پاک کننده سطوح استفاده نکنید.

طرز تکثیر زیپلین

برای تکثیر گیاه زیپلین باید پا گیاه را از پایین ریشه گیاه مادری، در فصل بهار یا تابستان جدا کنید. زمانی که پا جوش ها به ارتفاع 10 سانتی متری رسیدند آنها را از گلدان خارج کنید و همراه با خاک لیمون در گلدان جدا بکارید.

لازم به ذکر است تا دو روز بعد از کاشت به هیچ عنوان به آن آب ندهید زیرا خاک را از هم باز می کند و نمی گذارد ریشه داخل خاک جا بیفتد.

لازم است بدانید در فصل بهار باید گیاه را به روش تقسیم قلمه بزنید و در فصل تابستان به روش پا گیاه.

آفات و عوارض پیش آمده برای گیاه:

زیپلین

1- برگ ها پر پشت شدند و نمی توانند روی پای خود بایستند_ در این زمان شما باید گلدان آن را عوض کنید تا گیاه بتواند تنفس بکند.

2- گیاه رشد زیادی کرده و برگ های پایینی حذف شده اند_ سن گیاه شما بالا رفته و از گلدان به عنوان منبع تکثیر استفاده می کنند.

3- مشاهده لک های قهوه ای روی برگ های گیاه_ هنگامی که غبار پاشی انجام داده اید یا برگ های گیاه را تمیز کردید قطرات جا مانده روی برگ ها با تابیدن نور خورشید به این شکل در آمده است.

4- مشاهده حشرات ریز و تار عنکبوت زیر برگ ها_ کنه ریز قرمز عامل آن است؛ هر 15 روز گیاه را سم پاشی کنید تا از بین بروند. جالب است بدانید غبار پاشی یا تمیز کردن برگ ها با دستمال سبب نابودی عنکبوت ها و تار آن ها می شود.

5- گیاه خسته مشاهده می شود_ نور کافی به گیاه نمی رسد؛ نور محیط را بررسی کنید. گیاه را در محیط منزل قرار دهید تا از انرژی کمتری مصرف کنید.

6- ساقه گیاه پوسیده شده است_ در این صورت رطوبت خاک شما زیاد از حد است. کمتر به گیاه آب دهید تا رطوبت داخل خاک کم شود.

با رعایت نکات ذکر شده می توانید گلخانه خانگی برای خودتان تهیه کنید. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و با آگاهی لازم از بیماری های گیاه تان جلوگیری نمایید.

استفاده از نام زیپلین برای فروشگاه و لوگو

زیپلین نام زیبایی است که از آن برای نام گذاری فروشگاه ها و محصولات نیز استفاده می شود که فروشگاه اینترنتی محصولات تخصصی پوست و مو زیپلین یکی از نمونه های بارز این انتخاب است.

لوگو فروشگاه اینترنتی زیپلین

جالب است بدانید این فروشگاه لوگوی جالبی به کمک تیم طراحی ممتاز دیزاین طراحی کرده اند که آن هم به صورت ترکیبی از لوگو تایپ و برگ های گل زیپلین است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا