تغذیهتغذیه سالمرژیمسلامت

خطرات پرخوری برای بدن چیست و چرا باید از آن دوری کنیم؟

پرخوری یک بیماری جدی است که می تواند عواقب ناگواری داشته باشد. دو درصد از مردم جهان اختلال پرخوری دارند، هر چند اغلب تشخیص داده نمی شود. در این مطلب به بررسی خطرات پرخوری خواهیم پرداخت.

نشانه های پرخوری چیست؟

اختلال در خوردن های کنترل نشده حس افسردگی و شرمساری را به فرد می دهد. عموما این عارضه از دوران نوجوانی تا 20 سالگی ادامه دارد.( البته رخ دادن این عارضه در هر سنی امکان پذیر است اما سن شایع آن 18 تا 20 است.) اختلال پرخوری نوعی بیماری است که در صورت درمان نکردن آن ممکن است تا سال ها ادامه پیدا کند.

برای تشخیص دادن بیماری باید نشانه های زیر را در خود پیدا کنید:

  • افزایش سرعت غذا خوردن به نسبت همیشه و حالت طبیعی خود
  • مصرف زیاد غذا در صورت سیر شدن و دست دادن حس ناخوشایند
  • در هنگام عصبانیت غذا بیش از حد خوردن
  • خوردن غذا بدون حس گشنگی
  • احساس گناه کردن وتنفر از خود
خطرات پر خوری

افرادی که به اختلال پرخوری دچار هستند به دلیل افزایش وزن وعدم تناسب وزن خود عصبی و پریشان هستند. البته اگر افراد به دلیل مراسم خاصی پرخور شوند طبیعی است و اختلال چاقی ندارند.

برای مشخص کردن این بیماری شما باید یک روز در هفته را به پرخوری بگذرانید.

علل بروز اختلال پرخوری چیست؟

1- ژنتیک: این افراد به هرمون دوپامین حساس هستند. (هورمون دوپامین حس لذت و خوشی است.)

2- جنسیت: این بیماری بین زنان شایع تر از مردان است، شاید دلیلش عوامل بیولوژیک باشد.

3- تعییرات درون مغز: نشانه های موجود نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال پرخوری، شاهد تعییر در ساختار مغزی خود هستند که این باعث مصرف زیاد مواد غذایی و کاهش میزان کنترل بر رفتار می شود.

4- تصویر از بدن: افراد مبتلا به این بیماری از بدن خود تصویری منفی دارند. عدم رضایت از بدن، پرخوری و رژیم گرفتن، باعث تحریک پرخوری می شود.

5- آسیب های عاطفی: وقوع حوادث استرس زا، مرگ و جدایی عزیزان می تواند عوامل بروز این مشکل باشند. تحت آزار و اذیت قرار گرفتن در کودکی نیز می تواند یکی از عوامل این مشکل باشد.

خطرات پرخوری چیست؟

افزایش وزن به علت پرخوری

اختلال در پرخوری می تواند خطرات جسمی، روحی، اجتماعی و احساسی داشته باشد. 50% از مبتلایان دچار چاقی هستند. از سایر خطرات پرخوری می شود به اختلال درخواب، درد های مزمن و آسم اشاره کرد. در زنان مشکلاتی مثل باروری، افزایش ریسک ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض حاملگی وجود دارد.

چگونه می شود آن را درمان کرد؟

1- درمان شناختی رفتاری: وقتی دلیل افکار منفی خود را مشخص کردید، استراتژی درمانی برای بهبود یافتن شروع می شود.

2- روان درمانی بین افراد: هدف این درمان این است، مشکلات خاصی که به رفتارهای منفی پرخوری ربط دارند، پیدا کنیم. بعد با تعییرات سازنده آن را طی 12 الی 16 هفته برطرف کنیم.

3- روان درمانی دیالکتیکی: این روش به شما یاد می دهد تا واکنش های احساسی خود را کنترل کنید تا بتوانید در هنگام شرایط استرس زا و نامناسب مکانیسم دفاعی مفیدی داشته باشید. چند حوضه کلیدی برای درمان این نوع بیماری، مدیریت احساسات، هوشیاری، تحمل پریشانی است.

جلسات درمانی و کاهش وزن

هدف این جلسات کمک به شماست تا وزنتان را کم کنید.این روش با بالابردن اعتماد به نفس و دادن انگیره برای کاهش وزن به شما کمک بزرگی می کند.

دارو درمانی

چندین نوع دارو وجود دارد تا به شما کمک کند و معمولا سریع تر و ارزان تر از روش های سنتی عمل می کند، اما روان درمانی رفتاری بهترین روش است.

داروهایی مانند داروهای ضدصرعی، ضد افسردگی و داروهای سنتی مثل لیزدگزامفتامین که در درمان اختلالات پیش فعالی استفاده می شود، می توان استفاده کرد.

چگونه از پیش رفت آن جلو گیری کنیم؟

از پر خوری به خصوص فست فود بپرهیزید.

تمزکز ذهنی: تمرکز کردن بر روی یک موضوع می تواند حواس شما را پرت کند. در عین حال به افزایش کنترل بر خود کمک می کند.

استفاده از مواد غذایی سالم: یک رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئین را اتنخاب کنید. وعده های غذایی خود را ثابت نگه دارید، از سبزیجات نیز در رژیم خود استفاده کنید.

خواب کافی: کمبود خواب باعث افزایش مصرف کالری در بدن می شود. خواب برای هر فرد روزانه 7-8 ساعت کافی است.

ورزش کنید: ورزش کردن می تواند نشانه های استرس را از شما دور کند.

اختلال پرخوری امروزه بسیار شایع شده است و می تواند آسیب های جدی به شما وارد کند. با استفاده از روش های درمانی ذکر شده می توانید زندگی شاد و سالمی را به خود هدیه دهید و خطرات پرخوری را کاهش دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا