ترفند هاخانه و آشپزخانه

نکاتی برای پاک کردن لکه از روی فرش

ما در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه ی صحیح پاک کردن لکه فرش با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چای و قهوه جزو نوشیدنی های محبوب برای ایرانیان است؛ گاهی اوقات ممکن است با کوچک ترین سهل انگاری این نوشیدنی ها بر روی فرش ریخته شوند و این یکی از مشکلات رایجی است که اکثر خانم ها با آن درگیر هستند؛ زمانی که نوشیدنی روی فرش می ریزد سرعت عمل اهمیت بسیاری دارد.

اگر لکه نوشیدنی روی فرش باقی بماند در اثر گذشت زمان به تارپود فرش می رسد و گاهی اوقات پاک کردن آن غیر ممکن خواهد شد. قبل از استفاده از هرگونه مواد شوینده، حوله ای خشک و تمیز را روی قسمت لک شده بگذارید و به آن ضربه بزنید تا آب آن گرفته شود.

بعد از ریخته شدن چای بر روی فروش اولین کاری که باید انجام دهید، پس از خشک کردن آن مقدار کمی آب بریزید روی فرش تا رقیق شود و لک کم رنگ تری باقی بماند.

انواع لکه و راهکار هایی برای پاک کردن آن

  • برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش آن را به ماست آغشته کنید.
  • برای از بین بردن لکه نوشابه و قهوه بهتر است از محلول نوشابه و آب استفاده کنید.
  • برای پاک کردن لکه چربی از روی فرش به گونه ای است که ابتدا روی آن پارچه ای تمیز بگذارید و آن را با حرارت متوسط اتو کنید؛ سپس به صورت عادی آن را بشورید.
  • برای پاک کردن لکه تنباکو مقداری گلسیرین روی آن بریزید و سپس آن را تمیز کنید.
  • برای از بین بردن لکه دوده بهتر است روی آن نمک بپاشید و بعد از یک ساعت و نیم جارو برقی بکشید.
  • برای از بین بردن لک موم، شمع و آدامش بهتر است روی آن یخ بگذارید و نگه دارید تا لک خشک شود سپس با چاقوی تیز آن را از فرش جدا کنید.
  • برای پاک کردن لک سس ها، آب انگور و ادویه جات باید آب نیمه گرم را با مقداری پودر لباس شویی مخلوط کنید و با اسنفج روی لکه بکشید.
  • برای پاک کردن لکه هایی مانند تخم مرغ، خون، استفراغ و مدفوع می توانید از مخلوط آب گرم، نمک، سرکه و صابون استفاده کنید.
  • برای پاک کردن لک لاک از روی فرش ابتدا با قاشق اضافی آن را بردارید سپس با الکل یا شیشه پاک کن آن را پاک کنید.
پاک کردن لک فرش

برای پاک کردن لک از روی فرش سه روش معمول وجود که مطمعنا هر خانم خانه داری آن را یاد دارد. در ادامه به شما این روش ها را آموزش می دهیم.

روش اول پاک کردن لک از روی فرش

ترکیب سرکه با آب

نصف پیمانه سرکه را با نصف پیمانه آب مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید و به فرش اسپری کنید.

نکته:

1-هرگز برای پاک کردن لک چای ازآب گرم و داغ استفاده نکنید زیرا موجب تثبیت لک شده و به فرش آسیب می زند. 2- مقدار آب و سرکه باید برابر باشد.

ترکیب جوش شیرین با آب

سه چهارم پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه سرکه ترکیب کنید و خمیر حاصل را بر روی لک فرش قرار دهید. خمیر نباید آنقدر سفت باشد و نه آنقدر رقیق که داخل پرزهای فرش برود. پس از سه الی چهار دقیقه خمیر را پاک کنید و با دستمال خشک روی آن بکشید.

شستن فرش با آب سرد

مقداری آب سرد روی لک بریزید و با فشار دادن پارچه خشک روی آن فرش را خشک کنید. سپس روی آن را جارو برقی بکشید تا رطوبت آن گرفته شود و از کپک زدن جلوگیری کند.

روش دوم پاک کردن لک از روی فرش

مایع ظرفشویی و سرکه

یک قاشق مایع ظرفشویی را با یک قاشق سرکه مخلوط کنید و سپس دو برابر آب به آن اضافه کنید. پارچه ای تمیز را به محلول تهیه آغشته کنید و روی لک فرش فشار دهید؛ سپس با پارچه خشک دیگری روی آن بکشید تا رطوبت و لک را از بین ببرد.

روش سوم پاک کردن لک از روی فرش

استفاده از بوراکس

پودر بوره یا بوراکس را روی آن بپاشید و پارچه مرطوبی را روی آن قرار دهید و به آن ضربه بزنید تا بوره جذب پارچه شود؛ سپس رطوبت فرش را بگیرید و جارو برقی بکشید.

پاک کردن لک فرش

نکته های لازم در تمیز کردن فرش

1- از پارچه های رنگ روشن استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است پارچه به فرش رنگ بدهد. 2- همیشه برای پاک کردن لکه فرش از آب سرد استفاده کنید در غیر این صورت باعث می شود لک در فرش نفوذ کند. 3- علاوه بر روش های ذکر شده می توانید از محلول های شوینده استفاده کنید. 4- اگر لک فرش تان عمیق بود فورا از افراد مجرب و قالی شویی های معتبر مشورت بگیرید. 5- همیشه در ابتدا مواد شوینده را گوشه فرش امتحان کنید سپس آن را برای کل لکه فرش استفاده کنید. 6- برای پاک کردن لاک از روی فرش به هیچ وجه از استون و وایتکس استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است رنگ فرشتان تغییر پیدا کند. 7- خمیر را به حالت رفت و برگشت روی فرش نمالید؛ زیرا باعث تثبیت بیشتر لکه می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا