ترفند هاخانه و آشپزخانه

روش های پاک کردن لکه روغن از روی لباس و پارچه

روغن هیچگاه خشک نمی شود اگر روی پارچه بریزد، جذب شده وچسبناک می شود و گرد وغبار را به خود جذب می کند. حال این اتفاق افتاده است این که کجا هستید تفریح یا محل کار یا میهمانی فرقی نمی کند. اگر لباس یا پارچه رو مبلی تان برای تان ارزشمند است بهتر است قبل از اینکه لک کهنه شود برای پاک کردن لکه روغن کاری کنید. در ادامه روش هایی را به شما پیشنهاد مدهیم.

شوینده های قوی

امروزه اولین راهکار استفاده از محصولات بهداشتی می باشد. اگر شما در خانه باشید حتما یکی از آن ها را دارید اگر برای پاک کردن لکه روغن روی لباس یا پارچه سریع اقدام کنید حتی تنها با آب گرم و مایع ظرفشویی می توانید اینکار را انجام دهید.

اگر پارچه پرده باشد و قابل انتقال است آن را با پودر های رخت شویی در ماشین لباس شویی با “آب گرم” بشویید شاید پودر وماشین لباسشویی در دسترس نباشد مهم نیست.

با هر چیزی که شوینده باشد حتی شامپو ها، مایع و یا صابون یا گاز پاک کن … می توانید در یک لگن یا ظرف بشویید البته ابتدا بگذارید مقداری روی پارچه یا لباس بماند بعد از نیم ساعت پارچه را به هم بمالید و یا با مسواک کهنه آن را تمیز کنید. در آخر آن را نچلانید بگذارید خودش خشک شود.

امکان دارد پارچه رو مبلی شما چرب شود. برای پاک کردن لکه روغن مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید یا با شامپو فرش مقدار خیلی کم آب آن را به سطح بزنید. پس از چند دقیقه باید با یک اسفنج کف و آب چرب را از روی پارچه بردارید. اگر لکه نرفت چند بار تکرار کنید و هر بار اسفنج را بشویید.

پاک کردن لکه از فرش

اگر لکه روغن رنگی باشد. به عنوان مثال غذا هایی که رب یا سس کچاب دارند لکه روغن آن رنگی است یا بستنی ها و یا لکه های رنگ های روغنی و لک کرم.

در صورتی که زود اقدام کنید مشکلی نیست. می توانید آن را رفع کنید. اگر روی لباس های سفید باشد، هم می توانید به راحتی آن ها را با مایع سفید کننده (وایتکس) هم بشویید.

لکه چربی روی لباس
لکه چربی روی لباس

راهکار های دیگر

روش های سنتی یا خانگی هم می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. همینطور در مصرف مایع صرفه جویی می کند در این روش ها بهتر است ابتدا پارچه یا لباس را خیس کنید یا در لگن آب قرار دهید.

سپس یک مسواک کهنه تمیز هم داشته باشید. همچنین اینکار برای پارچه های رو مبلی بهتر است چون نمی توان آن را برداشت و در ماشین لباسشویی یا لگن شست.

اگر روغن کهنه شده، می توانید آن را با کارد بردارید تا زمان شستن شما کمتر و راحت تر باشد.

قسمت لکه پارچه را جدا کنید یا اگر لباس است زیر آن را یک لایه کنید یا زیر آن یک مقوای ضخیم یا چند کاغذ یا سینی و بشقاب زیر آن بگذارید.

جوش شیرین و پودر بچه
جوش شیرین و پودر بچه

جوش شیرین

جوش شیرین جاذب است در عین حال شستشو دهنده خوبی برای پاک کردن لکه روغن است. مقداری روی پارچه بریزید و بگذارید 4 تا 6 ساعت بماند. سپس آن را بردارید اگر لک نرفته بود دوباره بریزید. حجم بیشتر چربی که در پارچه بود جذب شد حالا می توانید بشویید.

پودر ذرت

به دلیل اینکه خاصیت نشاسته ای دارد به راحتی چربی را جذب می کند. مخصوصا اگر مدت زمان زیادی از ایجاد لکه نگذشته باشد. مقداری از آن را روی محل بریزید و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس با کارد یا قاشق به آرامی آن را بردارید.

پودر کودک

پودر کودک هم بسیار جاذب است می تواند مفید باشد اگر آن را روی سطحی که تازه روغنی شده بریزید در 15 دقیقه، مقدار زیادی از آن را جذب می کند سپس می توانید به راحتی بشویید.

پودر کودک

گچ

گچ هم جاذب آب است هم چربی، مقداری از آن را روی سطح بپاشید و بگذارید بماند سپس آن را بردارید و با آب گرم بشوید. می توانید آن را با آب گرم مخلوط و رقیق کنید و روی سطح بریزید بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

محلول سرکه و آب

آن را بر روی سطح بریزید سرکه تیز است و می تواند پاک کننده هم باشد. پس برای پاک کردن لکه روغن هم مناسب است اما برخلاف شوینده های دیگر، بهتر است این محلول را با آب معمولی بشویید.

دستمال کاغذی

دستمال کاغذی هم جذب کننده است البته فقط برای لکه تازه روغن اگر در اسرع وقت این کار را کنید، نتیجه خوبی به دست خواهید آورد.

آن را بگذارید روی چربی و وقتی چربی را جذب کرد بردارید و یک دستمال کاغذی دیگر بگذارید سپس پارچه را بشوید.

الکل

می توانید مقداری الکل را روی سطح بپاشید اگر چربی زیاد است به تنهایی پاک کردن لکه روغن را آسان می کند.

اما اگر کم است آن را با آب مخلوط کنید اگر لباس شما الیاف طبیعی مانند کتان یا نخ دارد در استفاده از الکل زیاده روی نکنید الکل به الیاف لباس آسیب می رساند و امکان دارد آن را خشک کند.

نکته

زمانی که پارچه خیس است دقیقا مشخص نمی شود که لک رفته یا نه. بنابراین بعد از شستن لباس آن را در آفتاب یا شوفاژ خشک نکنید درجه حررارت زیاد باعث تثبیت چربی روی پارچه می شود. بگذارید در هوای آزاد و سایه خشک شود. اگر لک باقی مانده بود آن را دوباره با راهکار های گفته شده بشوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا