روانشناسیسلامت

پانیک اتک یا حملات هراس چیست؟ علائم و روش های درمان این اختلال

آیا تا به حال تجربه پانیک اتک (panic Attack) یا حملات هراس را داشته اید؟ آیا تا به حال دچار ترس و وحشت یکباره و شدید شده اید؟ در این مقاله به توضیح این نوع حملات می پردازیم پس با ما همراه باشید.

پانیک اتک چیست؟

حمله وحشت موجی شدید از ترس است که با غیر منتظره بودن و شدت ناتوان کننده و بی حرکت کننده آن مشخص می شود. قلب تان تند می زند، نمی توانید نفس بکشید و ممکن است احساس کنید که دارید می میرید یا دیوانه می شوید. حملات هراس غالباً بدون هیچ گونه هشدار و نشانه، پدیدار می شوند. حتی ممکن است هنگامی که در آرامش هستید یا هنگام خوابیدن رخ دهد.

پانیک اتک ممکن است یک بار اتفاق بیفتد، اگرچه بسیاری از افراد با تکرار این حملات روبرو می شوند. حملات هراس مکرر، اغلب توسط یک وضعیت خاص، مانند عبور از یک پل یا صحبت در جمع ایجاد می شود – به خصوص اگر این وضعیت قبلاً باعث حملات هراس شده باشد. معمولاً وضعیت ایجاد وحشت، وضعیتی است که در آن احساس خطر می کنید و نمی توانید از آن فرار کنید و این باعث واکنش بجنگ یا زنده بمان در بدن می شود.

ممکن است یک یا چند پانیک اتک را تجربه کنید، اما در غیر این صورت کاملاً شاد و سالم باشید. یا حملات هراس شما ممکن است به عنوان بخشی از اختلال دیگری مانند اختلال وحشت، ترس اجتماعی یا افسردگی رخ دهد. صرف نظر از علت، حملات هراس قابل درمان هستند. استراتژی هایی وجود دارد که می توانید برای کاهش یا از بین بردن علائم وحشت، بازیابی اعتماد به نفس و بازپس گیری کنترل زندگی خود استفاده کنید.

داستان پائولا
پائولا شش ماه پیش اولین حمله وحشت خودش را تجربه کرد. او در دفترش بود و در حال آماده سازی برای ارائه یک کار مهم، که ناگهان احساس موج شدیدی از ترس را کرد. سپس اتاق شروع به چرخیدن کرد و او احساس کرد که در حال افتادن است. تمام بدنش می لرزید، نفس نمی کشید و قلبش داشت از سینه اش بیرون می زد. او میز خود را گرفت تا اینکه این حالت تمام شد، اما این کار او را به شدت متزلزل کرد.

سه هفته بعد پائولا حمله وحشت بعدی خود را تجربه کرد و از آن زمان به بعد، این حملات با افزایش دفعات اتفاق می افتاد. او هرگز نمی داند چه موقع یا کجا دچار حمله خواهد شد، اما از داشتن حمله در انظار عمومی می ترسید. در نتیجه، بعد از کار به جای اینکه با دوستانش بیرون برود، در خانه می ماند. وی همچنین از ترس اینکه در صورت پانیک اتک گیر بیافتد، از سوار شدن به آسانسور تا دفتر طبقه 12 خود امتناع می کرد.

علائم و نشانه های پانیک اتک

علائم و نشانه های حمله وحشت، ناگهانی ایجاد می شود و معمولاً ظرف 10 دقیقه به اوج خود می رسد. به ندرت بیش از یک ساعت دوام می آورند و بیشتر آن ها در طی 20 تا 30 دقیقه به پایان می رسند. حملات هراس می توانند در هر مکان و هر زمان رخ دهند. ممکن است هنگامی که در فروشگاه هستید در حال خرید، راه رفتن در خیابان، رانندگی با اتومبیل یا حتی نشستن روی کاناپه در خانه باشید، یکی از آن ها را داشته باشید.

علائم پانیک اتک شامل موارد زیر است:

🔵 تنگی نفس یا بیش از حد هوا
🔵 تپش قلب
🔵 درد یا ناراحتی در قفسه سینه
🔵 لرزیدن
🔵 احساس خفگی
🔵 احساس غیر واقعی بودن یا جدا شدن از محیط پیرامون خود
🔵 تعریق
🔵 حالت تهوع یا ناراحتی معده
🔵 احساس سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن
🔵 احساس بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن
🔵 گر گرفتگی گرم یا سرد
🔵 ترس از مردن، از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن

حملات هراس یا حمله قلبی؟
بیشتر علائم حمله وحشت جسمی است و بسیاری از اوقات این علائم به قدری شدید هستند که ممکن است فکر کنید دچار حمله قلبی شده اید. در حقیقت، بسیاری از افرادی که از حملات هراس رنج می برند، در تلاش برای درمان آنچه که به نظر آن ها یک مشکل پزشکی تهدید کننده زندگی است، به پزشک یا اورژانس مراجعه می کنند. گرچه کنار گذاشتن دلایل احتمالی پزشکی علائمی مانند درد قفسه سینه، افزایش ضربان قلب یا دشواری در تنفس مهم است، اما اغلب این وحشت است که به عنوان یک دلیل بالقوه نادیده گرفته می شود، نه برعکس

در حالی که بسیاری از افراد فقط یک یا دو حمله وحشت را بدون وقایع بعدی یا عارضه تجربه می کنند و اگر شخصی کنارشان باشد دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد، برخی از افراد دچار اختلال وحشت می شوند. اختلال وحشت با حملات هراس مکرر، همراه با تغییرات عمده در رفتار یا اضطراب مداوم نسبت به حملات بعدی مشخص می شود.

شما ممکن است از اختلال وحشت رنج ببرید اگر:

🔵 حملات هراس مکرر و غیرمنتظره ای را تجربه کنید که به وضعیت خاصی وابسته نیستند.
🔵 در مورد پانیک اتک بسیار نگران باشید.
🔵 به دلیل حملات هراس، مانند اجتناب از رفتن به مکان هایی که قبلا در آنجا وحشت کرده اید.

در حالی که یک حمله وحشت تنها ممکن است چند دقیقه طول بکشد، اما اثرات این تجربه می تواند اثری ماندگار داشته باشد. اگر دچار اختلال پانیک هستید، پانیک اتک مکرر ضرر عاطفی می رساند.

خاطره ترس و وحشت شدیدی که هنگام حملات هراس تجربه کردید می تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد و باعث اختلال جدی در زندگی روزمره شود. در نهایت، این منجر به علائم اختلال وحشت زیر می شود:

اضطراب پیش بینی: به جای احساس آرامش و مانند خود طبیعی بودن در بین حملات وحشت، احساس اضطراب و تنش می کنید. این اضطراب ناشی از ترس حملات هراس در آینده است. این “ترس از ترس” بیشتر اوقات وجود دارد و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

اجتناب از ترس: شما شروع به اجتناب از برخی شرایط یا محیط ها می کنید. این اجتناب ممکن است مبتنی بر این باور باشد که وضعیتی که از آن اجتناب می کنید باعث حمله وحشت قبلی شده است یا ممکن است در صورت حمله وحشت، از مکان هایی که فرار در آن ها دشوار است و یا کمک در دسترس نیست، خودداری کنید. اجتناب هراسانه به حد شدید خود تبدیل به آگورافوبیا می شود.

اختلال پانیک همراه با آگروفوبیا

به طور سنتی تصور می شد که آگورافوبیا شامل ترس از مکان های عمومی و فضا های باز است. با این حال، اکنون اعتقاد بر این است که آگورافوبیا به عنوان عارضه پانیک اتک و اختلال وحشت ایجاد می شود. اگرچه ممکن است در هر نقطه ای ایجاد شود، اما آگورافوبیا معمولاً در عرض یک سال از اولین حملات وحشت مکرر شما ظاهر می شود.

اگر آگورافوبیک هستید، می ترسید در شرایطی که فرار برای شما دشوار یا شرم آور است، دچار حمله وحشت شوید. همچنین ممکن است از پانیک اتک در جایی که نمی توانید کمک بگیرید، بترسید. به دلیل این ترس ها، شما شروع به اجتناب از شرایط بیشتر و بیشتر می کنید.

پانیک اتک در مکان های عمومی

به عنوان مثال، ممکن است شروع به اجتناب از موارد زیر کنید:

🔵 مکان های شلوغ مانند مراکز خرید یا میادین ورزشی.
🔵 اتومبیل، هواپیما، مترو و سایر اشکال سفر.
🔵 اجتماعات، رستوران ها یا موقعیت های دیگر که انجام یک پانیک اتک در آن شرم آور باشد.
🔵 ورزش بدنی در صورت ایجاد وحشت.
🔵 برخی از مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که می توانند باعث وحشت شوند، مانند الکل، کافئین، شکر یا دارو های خاص.
🔵 بدون همراهی شخصی که باعث می شود شما احساس امنیت کنید به هر جایی بروید. در موارد شدید تر، فقط ممکن است در خانه احساس امنیت کنید.

دلایل حملات هراس و اختلال پانیک

اگرچه دلایل دقیق حملات هراس و اختلال وحشت مشخص نیست، اما گرایش به پانیک اتک در خانواده ها وجود دارد. همچنین به نظر می رسد که ارتباطی با مهمترین مراحل زندگی مانند فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به محل کار، ازدواج یا بچه دار شدن وجود دارد. استرس شدید مانند مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل نیز می تواند حملات هراس را ایجاد کند.

حملات هراس همچنین می توانند ناشی از شرایط پزشکی و سایر دلایل جسمی باشد. اگر از علائم پانیک رنج می برید، مراجعه به پزشک برای رد احتمالات زیر مهم است:

  1. افتادگی دریچه میترال، یک مشکل قلبی جزئی که وقتی یکی از دریچه های قلب به درستی بسته نشود، رخ می دهد
  2. پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال)
  3. کاهش قند خون (کاهش قند خون)
  4. استفاده از محرک (آمفتامین، کوکائین، کافئین)
  5. ترک دارو

نکات خودیاری برای حملات هراس

مهم نیست که در مورد پانیک اتک خود چه قدرت یا کنترل دارید، مهم است که بدانید کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به خود انجام دهید. تکنیک های زیر برای کمک به خود می توانند کمک زیادی به شما کنند تا بر وحشت غلبه کنید:

درباره وحشت و اضطراب بیاموزید. دانستن بیشتر درباره وحشت می تواند کمک زیادی به تسکین پریشانی شما کند. اطلاعات مربوط به اضطراب، اختلال وحشت و پاسخ جنگ یا گریز را که هنگام حمله وحشت تجربه کرده اید، بخوانید. خواهید آموخت که احساساتی که هنگام وحشت دارید طبیعی است و دیوانه نمی شوید.

از استعمال سیگار، الکل و کافئین خودداری کنید. این ها همه می توانند حملات هراس را در افراد مستعد تحریک کنند. همچنین مراقب داروهای حاوی محرک ها مانند قرص های رژیمی و داروهای غیر خواب آور سرماخوردگی باشید.

بیاموزید که چگونه تنفس خود را کنترل کنید. نفس کشیدن بیش از حد و سریع احساسات زیادی ایجاد می کند (مانند سبکی سر و گرفتگی قفسه سینه) که در طی پانیک اتک ایجاد می شود. از طرف دیگر، تنفس عمیق می تواند علائم وحشت را از بین ببرد. با یادگیری کنترل تنفس، می توانید وقتی احساس اضطراب می کنید خود را آرام کنید و اگر می دانید چگونه تنفس خود را کنترل کنید، کمتر احساساتی را ایجاد می کنید که از آن می ترسید.

تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید. وقتی مرتباً تمرین می شود، فعالیت هایی مانند یوگا، مدیتیشن و آرامش عضلانی پیشرونده، آرامش بدن را تقویت می کنند، عکس واکنش استرس که اضطراب و وحشت دارد و این شیوه های آرام سازی نه تنها باعث آرامش می شوند، بلکه احساس شادی و سلامت را نیز افزایش می دهند.

چهره به چهره با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنید. علائم اضطراب وقتی احساس انزوا کنید ممکن است بدتر شود، بنابراین با افرادی که به طور منظم به شما اهمیت می دهند تماس بگیرید. اگر احساس کردید که کسی را ندارید که به او مراجعه کنید، راه های ملاقات با افراد جدید و ایجاد دوستی های حمایتی را کشف کنید.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش یک مسکن طبیعی اضطراب است، بنابراین سعی کنید در بیشتر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید (سه جلسه 10 دقیقه ای به همان اندازه خوب است). ورزش هوازی موزون که به حرکت دادن دست و پا نیاز دارد – مانند راه رفتن، دویدن، شنا کردن یا رقصیدن – به ویژه می تواند موثر باشد.

به اندازه کافی خواب آرام داشته باشید. خواب ناکافی یا بی کیفیت می تواند اضطراب را بدتر کند، بنابراین سعی کنید هفت تا نه ساعت خواب آرام داشته باشید. اگر خواب خوب برای شما مشکلی ایجاد می کند، این نکات برای داشتن یک خواب راحت می تواند به شما کمک کند.

درمان پانیک اتک

موثر ترین شکل درمان حرفه ای برای مقابله با حملات هراس، اختلال وحشت و آگورافوبیا، درمان است. حتی یک دوره کوتاه درمانی نیز می تواند کمک کند.

رفتاردرمانی شناختی بر الگوها و رفتارهای تفکر متمرکز است که حملات وحشت شما را حفظ یا تحریک می کنند و به شما کمک می کند ترس های خود را با نگاه واقع بینانه تری ببینید.

به عنوان مثال، اگر هنگام رانندگی دچار حمله وحشت شدید، واقعاً بدترین اتفاقی که می افتد چیست؟ در حالی که ممکن است مجبور شوید کنار جاده بروید، اما به احتمال زیاد تصادف نمی کنید یا دچار حمله قلبی نمی شوید. وقتی یاد بگیرید که هیچ اتفاق فاجعه آمیزی رخ نمی دهد، ترس از وحشت کمتر می شود.

قرار گرفتن در معرض درمان اختلال وحشت به شما امکان می دهد احساسات جسمی وحشت را در یک محیط امن و کنترل شده تجربه کنید و به شما این فرصت را می دهد تا روش های سالم تر کنار آمدن را یاد بگیرید. ممکن است از شما بخواهند بیشتر نفس بکشید، سر خود را از یک طرف به آن طرف تکان دهید یا نفس خود را حفظ کنید.

این تمرینات مختلف باعث احساساتی شبیه به علائم وحشت می شود. با هر بار مواجهه، شما کمتر از این احساسات بدنی داخلی می ترسید و احساس کنترل بیشتری نسبت به وحشت خود احساس می کنید.

قرار گرفتن در معرض درمان اختلال وحشت با آگورافوبیا شامل قرار گرفتن در موقعیت هایی است که می ترسید و از آن اجتناب می کنید، در درمان نیز گنجانده شده است.

همانطور که در قرار گرفتن در معرض فوبیا های خاص، شما شروع به ترس می کنید تا زمانی که وحشت از بین برود. از طریق این تجربه، می فهمید که وضعیت خطرناک نیست و شما می توانید بر احساسات خود غلبه کنید.

پانیک اتک

چگونه به کسی که دچار حمله وحشت می شود کمک کنیم؟

دیدن یک دوست یا عزیز که دچار حمله وحشت شده است می تواند ترسناک باشد. تنفس آن ها ممکن است به طور غیر طبیعی سریع و کم عمق باشد، ممکن است دچار سرگیجه یا سبکی سر، لرزیدن، تعریق، احساس حالت تهوع شوند یا فکر کنند که دچار حمله قلبی شده اند.

مهم نیست که چقدر پاسخ منطقی آن ها نسبت به یک موقعیت غیر منطقی است، مهم است که به یاد داشته باشید که خطر برای عزیز شما بسیار واقعی به نظر می رسد. به راحتی گفتن اینکه آرام شوند یا ترس خود را به حداقل برسانند کمکی به آن ها نخواهد کرد. اما با کمک به عزیز خود می توانید حمله وحشت را از آن ها دور کنید، می توانید به او احساس ترس کمتری در برابر حملات آینده دهید.

ابتدا خودتان آرام باشید. آرام و متمرکز بودن کمک می کند هراس عزیز شما زودتر فروکش کند.

شخص را بر روی تنفس او متمرکز کنید. مکانی آرام برای نشستنش پیدا کنید و سپس آن ها را راهنمایی کنید تا برای چند دقیقه نفس های آرام و عمیق بکشند.

کاری فیزیکی انجام دهید. با هم، بازوها را بالا و پایین کنید یا به پاها ضربه بزنید. این می تواند به شما کمک کند تا برخی از استرس های عزیزتان را از بین ببرید.

دوست خود را با درخواست از او برای نام بردن پنج چیز در اطراف خود یا صحبت کردن با آرامش در مورد یک علاقه مشترک، از ترس دور کنید.

عزیزان خود را برای کمک گرفتن تشویق کنید. به محض پایان حمله وحشت، عزیز شما ممکن است از داشتن حمله در مقابل شما احساس خجالت کند. به آن ها اطمینان دهید و آن ها را تشویق کنید که برای اضطراب خود کمک بگیرند.

مطالب مرتبط:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا