ترفند خودروترفند ها

پارک دوبل چیست؟ به همراه نکات مهم برای انجام صحیح آن

پارک دوبل تکنیکی برای پارک کردن موازی در راستای سایر وسایل نقلیه پارک شده در جاده و در جهتی مشابه با ترافیک در آن سمت جاده است. برای انجام این کارباید خودرو خود را، به موازات وسیله نقلیه جلویی به جلوی پارکینگ کشیده و به آرامی به داخل فضای پارک برگردید.

بسیاری از رانندگان تمام تلاش خود را می کنند تا مجبور به پارک دوبل نشوند. با آن که پارک دوبل کمی مشکل است و برای تسلط بر آن نیاز به تمرین زیاد دارید، اما دلیلی برای نگرانی در مورد این مهارت رانندگی وجود ندارد.

همچنین، ممکن است از شما خواسته شود که توانایی خود در پارک دوبل را در طول آزمون گواهینامه خود نشان دهید. پس بهتر است مهارت های خود را قبل از شروع آزمون رانندگی یا قبل از اینکه مجبور شوید در یک جاده شلوغ پارک کنید، تمرین کنید. برای تمرین و شبیه سازی پارک دوبل، دو مخروط پلاستیکی یا اشیاء دیگر را در فاصله 5-6 متری از هم قرار دهید. سپس از دستورالعمل های زیر به عنوان راهنمایی برای تمرین پارک دوبل استفاده کنید.

توجه داشته باشید که ما زمانی که فضای کافی برای پارک نداشته باشیم از پارک دوبل استفاده می کنیم، اما اگر هنگام پارک، فضای بین دو ماشین از 5-6 متر کمتر بود پارک دوبل هم نمی تواند راه حل خوبی برای شما باشد. در ادامه با یک راهنمای گام به گام می توانید نحوه صحیح پارک دوبل را آموزش ببینید تا از اشتباهات رانندگی جلوگیری کنید.

1. ماشین خود را در موقعیت پارک دوبل قرار دهید

به آرامی ماشین خود را طوری هدایت کنید که موازی با ماشینی که در جلوی فضای خالی پارک شده قرار بگیرد. ماشین شما باید حداقل 50 سانتی متر از کنار ماشین پارک شده فاصله عرضی داشته باشد.

بهترین روش پارکینگ خودرو

2. آینه هایت را چک کن

آینه دید عقب و همچنین آینه های سمت چپ و راست خود را از نظر ترافیکی بررسی کنید. هنگامی که مطمئن شدید که هیچ وسیله نقلیه دیگری در نقطه کور شما وجود ندارد، ماشین خود را به سمت عقب ببرید.

3. فرمان گیری اولیه پارک دوبل

به آرامی در امتداد خودروی پارک شده، خودروی خود را به عقب برگردانید. سپس زمانی که انتهای ماشین کناری خود را در شیشه سه گوش پنجره عقب دیدید شروع به چرخاندن فرمان خود به سمت راست کنید.

فرمان گیری پارک دوبل

4. فرمان را صاف کنید

همانطور که ماشین شما به سمت محل پارک دوبل خالی حرکت می کند، به آرامی فرمان خود را صاف کنید و به سمت عقب به سمت ماشین پارک شده در انتهای دیگر فضای پارک ادامه دهید.

همانطور که در حال مانور دادن به وسیله نقلیه خود هستید، به طور مداوم همه آینه ها و از طریق پنجره ها و شیشه جلویی خود خیابان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در خطر برخورد با خودرو های هم مرز با فضای پارک دوبل قرار نخواهید داشت.

5. فرمان گیری ثانویه

هنگامی که شیشه جلوی وسیله نقلیه شما از سپر عقب خودرو پارک شده در جلوی شما عبور کرد، شروع به چرخاندن فرمان به سمت چپ خود کنید. توجه داشته باشید که زمانی که گلگیر چرخ جلویی شما به چراغ عقب خودرو جلویی رسیده باشید فرمان شما باید به طور کامل به سمت عقب چرخیده باشد.

فرمان دوم

6. بررسی کنید چقدر نزدیک هستید

زمانی که به سمت عقب در حال ادامه دادن هستید وقتی اطمینان حاصل کردید که از خودرو جلویی عبور کرده اید کم کم فرمان خود را صاف کنید. در حالی که شروع به صاف کردن فرمان خود می کنید، به آینه دید عقب خود نگاه کنید تا ببینید خودروی شما چقدر به خودرو پشتی نزدیک شده است.

7. موقعیت خود را تنظیم کنید

هنگامی که وسیله نقلیه خود را مستقیم و تا حد لازم به حاشیه جاده نزدیک کردید، ممکن است لازم باشد کمی به سمت جلو حرکت کنید تا اتومبیل خود را طوری قرار دهید که فضای مساوی در جلو و پشت وسیله نقلیه شما وجود داشته باشد.

پارک موازی

8. چک کردن پارکومتر قبل از خروج از خودرو

به بسیاری از فضا های پارک موازی، به پارکومتر اختصاص داده شده اند. این امر به ویژه در مناطق بزرگ شهری صادق است. پس از پارک دوبل ماشین خود، مطمئن شوید ماشین شما دارای برچسب مخصوص سامانه بوده و شارژ دارد، در غیر این صورت امکان جریمه نقدی وجود درد.

9. خروج از پارک دوبل

برای خروج از پارک دوبل، ابتدا ماشین خود را به عقب برگردانید و به سمت ماشین پشت سر خود برگردید. بدون اینکه خود را در معرض خطر برخورد با وسیله نقلیه دیگر قرار دهید، تا جایی که می توانید به آن نزدیک شوید.

10. فرمان خود را به سمت چپ بچرخانید

سپس فرمان خود را به سمت چپ بچرخانید و ماشین خود را به جلو ببرید. قبل از ورود به جاده ترافیک را در لاینی که می خواهید وارد آن شوید بررسی کنید. با اطمینان از اینکه خیلی به سپر عقب خودروی پارک شده جلویی نزدیک نیستید، به آرامی از پارک دوبل خارج شوید.

منبع:

driving-tests.org
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا