اخبار سلامتبهداشت فردیپزشکیسلامت

ویروس کرونا (چه چیزهایی را باید درباره آن بدانیم؟)

با شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا که با نام 2019-nCoV شناخته می شود و تاکنون قربانیان بسیاری را در کشورهای مختلف دنیا گرفته است، بسیاری از ما خواه ناخواه، نگرانی از ابتلا به این ویروس خطرناک را در ذهن خود ایجاد کرده ایم. اما شاید بسیاری از ما، آنچه که در خصوص برخورد با این بیماری لازم است را ندانیم. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به صورت مفصل به این بیماری پرداخته و هرآنچه که نیاز است را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ویروس کرونا؛ از یک سرماخوردگی ساده تا مرگ!

ویروس کرونا
تصویر ویروس کرونا

آنچه که مهم است بدانید، این است که ویروس کرونا یک ویروس جدید نیست و مدت هاست که انواع مختلف آن از یک سرماخوردگی ساده تا آنفولانزای شدید، شناخته شده است. پس ما با نوع جدیدی از ویروس های ناشناخته روبرو نیستیم، بلکه با نوع جدیدی از یک ویروس شناخته شده روبرو هستیم که هنوز درمان قطعی برای آن یافته نشده است.

کرونا ویروس، قبلا هم به صورت حاد و پیشرفته در کشورهای مختلف دنیا شیوع پیدا کرده است که دو بیماری کشنده “سارس” و “مرس” در سال های 2003 و 2012 از جمله آن هاست.

آنچه که در خصوص این بیماری باعث ایجاد نگرانی شده است، سرعت پیشرفت بسیار زیاد آن است که سبب شده تنها در طی چند روز، رکورد بیماری ویروس سارس را جابجا کند.

این موضوع سبب شده است تا نگرانی های بسیاری در خصوص ابتلا به این ویروس در سطح دنیا ایجاد شود و بسیاری از دولت ها، جهت جلوگیری از ورود این ویروس به کشورشان و یا عدم افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا ، تمهیدات مختلفی را بیندیشند.

جدیدترین خبرها

برای آگاهی از جدیدترین اخبار پیرامون ویروس کرونا و مشاهده آخرین وضعیت و آمار مبتلایان به این ویروس به روی لینک زیر کلیک کنید.

علایم ابتلا به ویروس کرونا چیست؟

حال که دانستیم ویروس کرونا چیست، پس شاید پی بردن به این موضوع که علائم ابتلا به آن تقریبا شبیه به علائم ابتلا به آنفولانزا است، سخت نباشد!

شایع ترین علائم ابتلا به این ویروس درجه تب بالا است. به همین دلیل است که در بسیاری از فرودگاه ها، به دلیل شناسایی موارد مشکوک به ابتلا به این بیماری، از اسکن های درجه حرارت بدن استفاده می کنند تا افراد مشکوک را بتوان سریعا شناسایی نمود.

به طور کلی، می توان علایم و نشانه های اصلی ابتلا به ویروس کرونا را در موارد زیر دانست:

 • درجه تب بالا
 • سرفه های مداوم
 • نفس تنگی و سختی تنفس

علاوه بر موارد فوق، علایم فرعی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با هر کدام از علائم فوق، همراه شوند:

 • خستگی و بی حالی شدید
 • لرز
 • بدن درد و احساس کوفتگی
 • گلو درد
 • سر درد
 • اسهال و استفراغ
 • آبریزش بینی
درمان ویروس کرونا
در حال حاضر درمان قطعی برای ویروس کرونا وجود ندارد اما تاکنون شماری از مبتلایان توانسته اند به بهبودی کامل دست پیدا کنند.

در صورت داشتن این علائم، چه کنیم؟

همانطور که دیدید، بسیاری از علائم این بیماری شبیه به بیماری آنفولانزا است و به همین علت، تشخیص اینکه دچار ویروس آنفولانزا شده ایم یا مبتلا به کرونا ویروس هستیم، کمی مشکل خواهد بود. خصوصا اینکه در حال حاضر در فصل سرد قرار داریم و احتمال ابتلا به سرما خوردگی و آنفولانزا بسیار زیاد است!

ابتلا به کرونا

شاید ترس ابتلا به این ویروس ما را به مرحله انکار بیماری برساند، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که انکار بیماری، هیچگاه موجب بهبود آن نخواهد شد و شاید این موضوع سبب ابتلای سایر افراد خانواده و آشنایان به این ویروس، از طریق شما شود!

در نظر داشته باشید که سالمندان و کودکان و به طور کلی افرادی که سیستم ایمنی بدن ضعیف تری نسبت به دیگران دارند، آسیب پذیر ترین قشر نسبت به این ویروس بوده و ممکن است ابتلا به آن، سبب مرگ این افراد شود.

بنابراین، به جای انکار بیماری، سعی کنید اگر احتمال ابتلا به این ویروس را می دهید، هر چه سریع تر با رعایت تمامی جوانب بهداشتی که در بخش های بعدی ارائه می شود، خود را به مراکز درمانی رسانده و عملیات درمان را آغاز کنید.

به یاد داشته باشید که تا این لحظه، از تعداد کل کسانی که به این بیماری مبتلا شده اند، حدود 2.1 درصد به مرگ و حدود 1.7 درصد به بهبودی کامل رسیده اند که این نشان می دهد احتمال بهبودی کامل نیز وجود دارد.

با این حساب اگر احتمال ابتلا به این ویروس را می دهید، هر چه سریع تر اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بدن خود را حدالامکان بپوشانید و با استفاده از ماسک و دستکش مناسب، خود را به مراکز درمانی رسانده و سریعا دوره درمان را زیر نظر پزشک متخصص آغاز کنید.
 • از وسایل حمل و نقل عمومی پرهیز کرده و سعی کنید به مکان های عمومی وارد نشوید.
 • فعالیت های خارج از خانه را تا حد امکان محدود کنید و سعی کنید تمامی وسایل شخصی خود را از وسایل دیگران جدا نموده و در یک محیط دیگر نگهداری کنید.
 • سعی کنید کمترین تماس ممکن را با سایر اعضای خانواده، وسایل عمومی خانه، حمام، توالت و… داشته باشید.
 • دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون هر بار به مدت 20 ثانیه بشویید و در هنگام سرفه یا عطسه از دستمال های یک بار مصرف استفاده و سریعا دستمال را تحت پوششی مناسب، دور بیندازید.
 • مراقبت های پزشکی را به هیچ عنوان ترک نکنید و دستورات پزشک را جدی بگیرید.

من نمی خواهم به کرونا مبتلا شوم!

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا چه باید کرد؟ این سوال مهمی است که ما در ادامه به آن پاسخ داده ایم.

اگر نمی خواهید به ویروس کرونا مبتلا شوید، بهتر است دستورات مراقبتی زیر را با دقت انجام داده و همه موارد را به خاطر بسپارید:

 • دست های آلوده شایع ترین نوع انتقال هستند. سعی کنید مرتبا دستان خود را آب و صابون، هر بار به مدت 20 ثانیه شسته و از تماس دستان آلوده با چشم، گوش، دهان و بینی به شدت خودداری کنید.
 • در محافل عمومی از دستکش مناسب و ماسک مطمئن استفاده کنید.
 • از تماس با افرادی که علائم ابتلا به ویروس را دارند پرهیز کرده و حداقل 1 الی 2 متر با ایشان فاصله خود را حفظ نمایید.
 • از تماس با حیوانات وحشی و حتی اهلی بپرهیزید.
 • اشیا سطوحی که معمولا با آن ها سر و کار دارید را با ضدعفونی کننده های الکلی، مرتبا ضد عفونی کنید.
 • دهان و بینی خود را در هنگام سرفه و عطسه بپوشانید و دستمال استفاده شده را سریعا دور بیندازید.
 • ظروف و وسایل شخصی خود را از دیگران و خصوصا افرادی که علائم ابتلا به بیماری را دارند، جدا کنید.

تا بحال چند نفر از مبتلایان به این ویروس درمان شده اند؟

برخی از محققین دانشگاه هاپکینز، موفق شده اند نقشه آنلاینی را از تمامی مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان ایجاد کنند. این نقشه شامل تمامی نقاطی است که ابتلا به ویروس کرونا در آن ها اشاره شده است.

علاوه بر پراکندگی جغرافیایی، تعداد لحظه به لحظه مبتلایان، آمار فوتی ها و آمار کسانی که موفق به بهبود شده اند نیز در این نقشه آمده است که مرجع بسیار خوبی برای کسانی که قصد داشتن اطلاعات در این زمینه را دارند می باشد.

نقشه پراکندگی ویروس کرونا
نقشه پراکندگی جغرافیایی و مبتلایان ویروس کرونا

برای ورود به وب سایت رسمی این نقشه، روی لینک “نقشه ویروس” کلیک کنید. (برای باز کردن نقشه، احتمالا نیاز به ابزارهای تغییر دهنده آی پی خواهید داشت.)

حرف آخر!

احتمال ابتلا به این ویروس بسیار زیاد است، چراکه ضریب انتشار آن بسیار بالا بوده (تقریبا برابر با R14 به معنی اینکه هر فرد مبتلا مستعد انتقال بیماری به 14 فرد سالم است) و همچنین دوره نهفتگی 2 الی 14 روزه دارد.

به این ترتیب ممکن است شما در حال حاضر آلوده شده باشید اما هنوز ویروس دوران نهفتگی خود را سر می کند و علائم آن چند روز دیگر ظاهر خواهد شد.

با توجه به تمامی این موارد، فقط باید به یاد داشته باشید که بهداشت فردی خود را تا حد امکان رعایت کنید و اگر هر کدام از علائم ویروس را در خود دیدید، سریعا عملیات درمان را آغاز کنید.

همانطور که در بسیاری از کلیپ ها و ویدیوها مشاهده می شود، در صورت عدم انجام به موقع درمان، احتمال سر گیجه و سقوط وجود دارد و ممکن است در این شرایط درمان بسیار سخت و حتی ناشدنی شود. لذا با پیشگیری قبل از ابتلا و درمان به موقع پس از ابتلا، می توان از عواقب خطرناک این بیماری، دوری جست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا