زندگینامهمذهبیمناسبت ها

ویژه نامه ولادت امام رضا خلاصه ای از عملکرد و روش ایشان

امام رضا (ع) در تاریخ در 11 ذی القعده در 1253 سال پیش به دنیا آمدند. ایشان فرزند امام هفتم موسی کاظم (ع) بودند که علاقه زیاد پدر بزرگشان به علم و دانش، ایشان را به تدریس علوم فقه فلسفه و طبیعت ترغیب کرد که در 35 سالگی به امامت رسید که 17 سال آن را در مدینه و 3 سال را در طوس خراسان (مشهد) سکونت داشتند. کل دوره ایشان در زمان خلفای عباسی بود.

اما رضا (ع) علوم و معارف و اخلاق و تربیت را از پدر آموختند و پس از آن به علوم دیگر از جمله علوم طبی پرداختند.

اوصاف اخلاقی

از امام رضا (ع) کتاب یا خاطره زیادی در دوران مدینه در دسترس نیست و بیشتر نویسه ها از زمان حضور در خراسان می باشد. بیشتر نقل قول های مدینه را ابن عباس منتقل کردند. او به طور خلاصه صفات امام را به اینصورت بیان کرده است:

«هرگز ندیدم که امام رضا (ع) به کسی یک کلمه جفا کند و ندیدم که سخن شخصی را قطع کند و ندیدم که نیازمندی را از درگاه خویش رد کند. او هرگز در حضور افراد تکیه نمی‌داد و هرگز او را ندیدم که با صدای بلند بخندد، بلکه خنده اش تبسم و لبخند بود. وقتی که کنار سفره می ‌نشست، همه خدمتکاران و غلامان را کنار سفره می ‌نشاند

همچنین از قول مسعودی آمده است:

«مأمون در سال 200 هجری قمری همه نزدیکان خویش را از عباسیان در مرو گرد آورد و در حضور آنان گفت: من در میان بزرگان مسلمانان بسی جستجو کردم، ولی هیچ یک از آنان را با فضیلت‎ تر، پارساتر، شایسته ‎تر و سزاوارتر به این امر (خلافت) از علی بن موسی الرضا (ع) ندیدم.»

علم و دانش

امام رضا (ع) مانند جدشان امام صادق و امام باقر بسیار طالب علم آموزی و علم گستری بودند. ایشان پایه گذار مناظرات علمی فلسفی و دینی با همه نوع تفکر و دانشمند عصر خود بودند به طوری که از کشور های مختلف مانند یونان و مصر، قبایل مختلف مانند سومر و هند با ادیان مختلف و حتی کفار (بی خدایان) در مناظرات ایشان شرکت می کردند و پس از شنیدن استدلال های منطقی و حقایق نا گفتنی امام، سکوت اختیار می کردند.

عمران صابی از دانشمندان و سخنوران برجسته اما بی خدای آن زمان بود. او که شنید مناظره ای در خصوص حقیقت است در مناظره شرکت کرد و جسورانه شرط گذاشت اگر نتواند سوالات را پاسخ دهد و به پاسخ سوالات خودش برسد مسلمان و شیعه خواهد شد. درنهایت پس از پاسخ‌های امام رضا(ع) به سؤالاتش، در همان مناظره شیعه شد.

جالب است بدانید

حتما می دانید امام دشمنان زیادی داشت. پس چگونه این همه مناظره از قبایل مختلف صورت می گرفت؟ دلیل آن این بود که مامون به این امید که امام در علم تضعیف شود از این مناظرات حمایت می کرد. اما بر خلاف تفکر او همیشه امام و کلام حق او برنده مناظرات بود.

از دیگر مناظره ها با جاثلیق مسیحی، جالوت یهودی، هیربدان زرتشتی و زندق کافر که مناظره ای طولانی می باشد است. در این مناظره پاسخ امام مشابه برهان یکی از دانشمندان ریاضی به نام پاسکال در مورد آخرت است!

بخشی از این مناظره در فیلم ولایت عشق ساخته مهدی فخیم زاده آمده است.

کتاب ها

کتاب مشخصی از خود ایشان به یادگار نیست. اما تاریخ نویسان با جمع آوری سخنان او مجموعه هایی را تنظیم کرده اند که شامل موارد زیر می شود:

 1. رسالة ذهبیه: مجموعه ای از احادیث و تعابیر و مباحث علمی که بیشتر در حوزه پزشکی و طبیعت و توحید می باشد.
 2. فقه الرضا: که در مورد فقه، فتواها، احکام و شرح بداء با توجه به آیات قرآن و تفسیر می باشد.
 3. صحیفه الرضا: شامل حدود 216 حدیث در مورد اخلاق و صفات پیامبر و اجداد و خاندانش علم و عبادت و اخلاق می باشد.
 4. جوامع الشریعه: شامل فرایض برجسته مذهبی که در اصل خطاب به وزیر اول مامون است به نوعی کتابی با علوم سیاسی می باشد.
پند
پند

امام رضا (ع) در میان علومی که داشت علوم طبی او همواره مورد توجه و محبوبیت بود، به نوعی که ایشان را طبیب خطاب می کردند. ذکر چند نمونه از توصیه ها در حوزه سلامت تن و روان خالی از لطف نیست.

 • تشویق به گیاه درمانی
 • مصرف خوراکی ها با توجه به فصل سرد و گرم
 • عدم مصرف میوه های نارس
 • توصیه به حجامت در ماه آخر بهار و مصرف انار (با توجه به سن و جنسیت و روز ماه قمری یا همان جذر و مد در طبیعت که باعث بالا آمدن آب در طبیعت می شود) تجویز می کردند.
 • فصد درمانی (امروزه اهدای خون نتیجه همین فواید را دارد)
 • سنگ درمانی
 • روان درمانی : همچون جد بزگوارشان همواره استفاده از عطر و بوییدن رایحه های خوش را به اطرافیان متذکر بودند که آرام کننده روان و روح شخص و مخاطبش است. در رنگ درمانی که تاکید بر رنگ سبز داشتند. سخن ایشان در این مورد : فرمود: « بوی خوش، عسل، سوارکاری و نگاه به مناظر سرسبز و خرم، باعث نشاط و شادی می‌شود»
 • مصرف عسل را هم خوراکی و هم به عنوان ضماد (پماد) برای زخم ها و سوختگی ها تجویز می کردند.

«اسلام، هر آنچه را برای سلامت جسم و روان، خطرناک و زیانبار است، حرام یا مکروه، و آنچه را برای انسان لازم و مفید است، واجب یا مستحب دانسته است. همچنین آنچه را که سود و زیانی برای جسم و روان آدمی ندارد، مباح خوانده است.»

علوم غیب

ایشان برخی امور را آگاه بودند و در مواقع نیاز از این علم به نفع مردم استفاده می کردند که مهمترین آن باران در زمان خشکسالی در خراسان بود که نوید آمدن ابرهای باران زا را از روز قبل داده بودند. و یا داستان مشهور ضمانت آهو.

آینده نگری امام رضا
آینده نگری امام رضا از شرایط این روزها

همچنین در زمان شهادت می دانستند که قرار است مامون به او چه زهری، چه مقدار و در چه ظرفی بدهد که این موضوع مامون را بسیار شگفت زده کرد. آرامگاه ایشان، تا سال 98 در مشهد بالای 25 میلیون زائر و بازدید کننده دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا