سلامتورزشی

ورزش و سلامتی برای مقابله با بیماری

درک مفهوم بیماری های شایع و عوامل خطر مرتبط با آن، برای درک مفهوم و نقش ورزش در پیشگیری و ارتقاء سلامت، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کشورهای در حال توسعه، ورزش به عنوان ابزاری برای آموزش افراد و جوامع، در مورد عوامل خطر مرتبط با HIV / AIDS استفاده می شود. در حالی که اچ آی وی / ایدز و سایر بیماری های واگیر همچنان بر میلیون ها نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد، افزایش قابل توجهی در بار جهانی بیماری های غیر واگیر وجود دارد. که مربوط به تغییرات شیوه زندگی، در عدم تحرک بدنی، رژیم های ناسالم و مصرف دخانیات است. در این مطلب نقش ورزش و سلامتی برای مقابله با بیماری ها برای شما عزیزان بیان خواهد شد.

ورزش

بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی شامل بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی هستند. این ها دلایل اصلی مرگ و میر در سطح جهان هستند. دلایل بیماری قلبی عروقی رژیم های ناسالم، عدم تحرک جسمی و مصرف دخانیات است. فعالیت بدنی با بهبود متابولیسم گلوکز، کاهش چربی بدن و کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

دیابت

دیابت نوعی بیماری است که در صورت عدم تولید انسولین بدن یا استفاده صحیح از آن بروز می کند و این ممکن است منجر به دیابت نوع I یا نوع II شود. ممکن است دیابت از کاهش وزن، داشتن یک زندگی سالم، به ویژه داشتن فعالیت بدنی منظم جلوگیری کند یا حداقل رسیدن به این موارد را به تاخیر بیاندازد. رژیم غذایی، دارو درمانی و فعالیت بدنی نیز مؤلفه های اصلی درمان دیابت هستند.

انواع ورزش

چاقی

چاقی تجمع غیر طبیعی چربی است که ممکن است سلامتی را مختل کند و برخلاف سایر بیماری ها، عوامل اجتماعی و محیطی در تعیین چاقی نقش بسزایی دارند. بروز چاقی یک نگرانی در حال رشد در سطح بین المللی است و حدود 400 میلیون فرد چاق در سال 2005 تخمین زده می شود. افزایش جهانی بروز چاقی مربوط به تغییر رژیم و کاهش سطح فعالیت بدنی است. پس می توان گفت ورزش و فعالیت بدنی از مهم ترین عوامل پیشگیری از این بیماری است. که همه اینها نشان دهنده نقش ورزش و سلامتی و پیشگیری از بیماری را بیان می کند.

سرطان

سرطان یک بیماری منفرد با یک نوع درمان واحد نیست و در حقیقت بیش از 200 نوع سرطان وجود دارد که شامل رشد غیر طبیعی سلول ها در نقاط مختلف بدن است. تخمین زده شده است که 40٪ از کل سرطان ها ممکن است با یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی و عدم استفاده از دخانیات پیشگیری شود.

سلامت روان

از هر چهار بیمار مراجعه کننده به خدمات درمانی، حداقل یک اختلال روانی، عصبی یا رفتاری (مانند افسردگی، اضطراب یا اختلالات خلقی) وجود دارد که ممکن است تشخیص داده نشوند یا تحت درمان قرار گیرند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت بدنی می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد و همچنین می تواند با بهبود خلق و خو و درک فرد، به بهبود بهزیستی روان کمک کند.

ورزش و کاهش بیماری

فعالیت بدنی ، بیماریهای مزمن و بیماریهای واگیر

روندهای جهانی عدم تحرک جسمی، ادعا می کنند که بیش از 60٪ از بزرگسالان سطح کافی از فعالیت بدنی را ندارند. عدم تحرک جسمی در بین زنان، افراد مسن، افراد گروه های اقتصادی و اجتماعی کم توان و افراد معلول شیوع بیشتری دارد.

در سال 2005 تخمین زده شد كه 80٪ از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در كشورهای با درآمد کم ​​و متوسط ​​رخ داده است. شیوع مبتلایان به اضافه وزن و چاقی در کشورهای در حال توسعه و حتی در گروه های کم درآمد در کشورهای ثروتمند رو به افزایش است. ظهور بیماری مزمن، همراه با بار موجود بیماری های قابل انتقال از جمله HIV / AIDS، مالاریا و سل، ‘دو برابر بیماری’ را در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​ایجاد می کند.

طیف وسیعی از روش های استفاده شده در سراسر جهان برای ارائه راهکارهای ارتقاء و پیشگیری از سلامت وجود دارد. مثال جالب ظهور اطلاعات بهداشتی مبتنی بر اینترنت برای کشورهای در حال توسعه است. ورزش و فعالیت بدنی، با این وجود، یک استراتژی کم هزینه جذاب برای ترویج رفتارهای سالم و سبک زندگی در طول زندگی و کاهش بار بیماری های مزمن بر روی سیستم های بهداشت عمومی است.

ورزش و بهداشت عمومی

ورزش و بهداشت عمومی

در سال 2002، سازمان بهداشت جهانی موضوع فعالیت های بدنی را موضوع روز جهانی بهداشت دانست. از آن زمان، ششم آوریل به عنوان روز جهانی فعالیت بدنی جشن گرفته می شود. این یک نمونه عالی از یک ابتکار جهانی است که با هدف ارتقاء سلامت از طریق فعالیت های بدنی در کل جهان انجام می شود.

برای کاهش بار بیماری در سطح جهانی، سازمان بهداشت جهانی در سال 2004 یک استراتژی جهانی را معرفی کرد. استراتژی جهانی رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سلامت، یک ابتکار عمل در مقیاس بزرگ است که با هدف ارتقاء سلامت فعالیت های بدنی و حمایت از توسعه و تحقیقات سیاست ها انجام می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا