ورزشی

همه چیز درباره ورزش ساندا (سانشو)

هنر های رزمی چینی بسیاری وجود دارد! برای آشنایی بیشتر با مفهوم ورزش ساندا، شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کنم. در واقع، غرب ترکیبی از معنویت، خویشتن داری و فنون رزمی را ترجیح می دهد. چیزی که لزوماً در مورد هنر های رزمی غربی صدق نمی کند. ساندا یا سانشو یک هنر رزمی چینی است که شامل سیستمی از مسابقات ورزشی مشابه بوکس و همچنین دفاع شخصی است. با این حال، ساندا بیشتر به خاطر مسابقات بوکس پانچی اش شناخته می شود.

چین و تنوع هنر های رزمی

چین و تنوع هنر های رزمی
چین و تنوع هنر های رزمی

نکته بارز و با اهمیت این هنر در این است که از محیطی می آید که تمرین رزمی اغلب با معنویت ترکیب می شود. حتی اگر ساندا صرفاً یک هنر رزمی باقی بماند، همه رشته‌ های ورزش های رزمی چین مفهوم معنوی قوی دارند و کار بر روی مدیریت احساسات را ممکن می‌ سازند. در چین نیز هنر های رزمی مانند تای چی، کونگ فو ووشو، وینگ چون، چی کونگ و … داریم. در این محیط، کشف تمرینات داخلی خاص علاوه بر یک ورزش رزمی آسان تر است.

تاریخچه سانشو

تاریخچه ورزش ساندا
تاریخچه

در سال 1924، حزب ملی گرای چین یک آکادمی نظامی در منطقه گوانگدونگ ایجاد کرد. هدف آن تربیت نخبگان ارتش بود. حزب همچنین تصمیم گرفت که به طور مؤثر این سربازان مدرن را برای نبرد های غیر مسلح آموزش دهد. آن ها مایل بودند از عملکرد روسیه برای تلقین نظم و انضباط و همچنین روش های تربیتی الهام بگیرند. در واقع شکل گیری ساندا در چین از سامبو در روسیه الهام گرفته شده است.

این حزب معتقد بودند که تمرین رقابتی با استفاده از ورزش رزمی برای آموزش سربازان ضروری است. رهبر منطقه گوومیندانگ به وضوح اظهار داشت که می‌ خواهد روش‌ های روس ها را بیاموزد و فردی از روسیه را استخدام کرد و او مسئول آموزش سربازان شد. این گونه بود که ورزش ساندا یا سانشو متولد شد و سپس رشد کرد.

تکامل ورزش ساندا

تکامل ورزش ساندا
تکامل

این هنر رزمی که در ابتدا سانشو نام داشت، از مبارزه نزدیک تأثیر پذیرفته بود. در واقع، دخالت روسیه در این رشته چینی آثاری بر جای گذاشت. برای بخش غیر ورزشی، تکنیک ها و ضربات بیشتری مجاز است. بنابراین چینی ها سانشو را در 4 دسته تدوین کردند:

  • دا (پرکاشن): مشت، کف دست، آرنج، انگشتان، سر
  • توئی (تیرانداز): لگد، زانو، تحلیل کردن
  • شعاعی (پرتاب): کشتی، پرتاب، به زمین زدن
  • نا (تصراف): تصرف، حرکات کلیدی، ارسال ها

بنابراین می‌توانیم مشاهده کنیم که تنوع تکنیک‌ ها بسیار زیاد است و با مفهوم کونگ فو ووشو مرتبط است. این موضوع ورزش ساندا را به یک رشته متنوع و بسیار جالب تبدیل می کند، زیرا جنبه ورزش رزمی و هنر رزمی دفاع شخصی را با هم ترکیب می کند.

تفاوت ورزش ساندا با سایر مدل های بوکس

ساندا شباهت زیادی به کیک بوکسینگ و موی تای دارد. اما تفاوت این سه ورزش رزمی چیست؟ در واقع بسیار ساده است. کیک بوکسینگ شکلی از مشت زدن بوکس است که ضربات کم پا در آن مجاز است. از سوی دیگر، ضربه زدن به زانو و لگد ممنوع است.

مقایسه کیک بوکسینگ و ورزش ساندا
کیک بوکسینگ

موی تای به ورزش کار اجازه ضربات زانو، آرنج و لگد را می دهد. بنابراین تضاد خوبی بین این دو وجود دارد.

مقایسه موی تای و ورزش ساندا
موی تای

ساندا بین این دو رشته ورزشی قرار می گیرد، زیرا مانند موی تای اجازه حرکات نمایشی را می دهد، اما ضربات زانو و آرنج مانند کیک بوکسینگ ممنوع است.

مسابقات حرفه ای سانشو

مسابقات حرفه ای ورزش ساندا
مسابقات حرفه ای

سانشو استفاده از تکنیک ها روی زمین را مجاز نمی داند. در واقع، اولین تمرین‌ کنندگان این هنر، سربازان بوده اند، به همین دلیل چینی‌ ها نبرد ایستاده را ترجیح می‌ دهند. بنابراین، بخش Na، مربوط به ارسال‌ ها، از مسیر ورزشی مستثنی شده است.

در سال 1997، چین و ایالات متحده مبارزات حرفه ای را بر اساس کیک بوکسینگ ترتیب دادند. یعنی با اضافه کردن پرتاب ها بر اساس قوانین کیک بوکسینگ شروع کردند. آن ها همچنین تصمیم گرفتند که محافظ های معمولی (کلاه ایمنی و محافظ ساق پا) را حذف کنند.

به لطف این شکل جدید رقابت است که این رشته ورزشی نام ساندا را یدک می کشد. این نام اخیر به معنای “نبرد آزاد و کامل” یا در انگلیسی “جنگ با تماس کامل” است. با این حال، ساندا واقعاً از سال 2003 که درگیری‌ ها بالا گرفت، محبوب شد.

جنگنده؛ کانگ لی

کانگ لی یک مبارز ورزش ساندا، کهنه‌ کار MMA و بازیگر ویتنامی-آمریکایی است. او قهرمان سابق استرافورس در کلاس میان وزن است. به ویژه، او سبکی چشمگیر دارد که کاملاً زیبایی شناسانه و قابل توجه است.

کونگ لی از سنین پایین تکواندو را شروع کرد و سپس کشتی گرفت، اما در 19 سالگی بود که به طور جدی به ساندا پرداخت. او در 40 مبارزه آماتور شرکت کرد و رکورد او 38 برد و 2 باخت است. او حرفه ای شد و 12 مبارزه در ساندا و کیک بوکسینگ انجام داد که در آن ها بدون شکست ظاهر شد.

در سال 2006، او با رکورد 9 برد و 3 باخت و ​​همچنین قهرمانی لیگ استراک فورس وارد MMA شد. در مبارزات MMA او آثار بزرگی از ساندا و همچنین تکواندو دیده می شود. در واقع، کانگ لی ضربات عالی دارد، از جمله ضربه چکش، یا ضربه برگشت. بزرگ‌ترین اثر ساندای او زمانی قابل مشاهده است که حریفان پای خود را در حین یک ضربه میانی به زمین بیاندازند و این حرکت به اسم چمن زنی فوری شناخته شده است.

جنگنده؛ زابیت ماگومدشاریپوف

زابیت ماگومدشاریپوف یک جنگنده روسی الاصل MMA است. او در حال حاضر در دسته وزن بالا مبارزه می کند. طرفداران UFC، مطمئناً مسابقات زابیت را دیده اند و همگی ارائه رگه های غیر منتظره و اغلب آکروباتیک را انتظار دارند.

زابیت کشتی را از سنین پایین شروع کرد و ورزش ساندا را از 12 سالگی شروع کرد. سپس عناوین زیر را در ووشو ساندا به دست آورد:

  • 4 بار قهرمان روسیه
  • 1 بار قهرمان اروپا
  • 1 بار قهرمان جام جهانی

زابیت یک سبک مبارزه کاملا غیر قابل پیش بینی با ضربات عالی و آرامش استثنایی دارد. او در مراحل ضربه زدن و همچنین در مراحل کشتی بسیار راحت است. او مانند کانگ لی ضربات برگشتی عالی و مهم تر از همه سبکی غیر متعارف دارد.

نتیجه

برای پایان دادن به این مقاله در مورد بوکس چینی، ساندا یا حتی سانشو، باید بگویم که اگر می خواهید بهترین ورزش رزمی برای دعوا و دفاع شخصی یاد بگیرید، این ورزش یک هنر رزمی عالی و کامل است. ساندا برای همه کسانی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به فلسفه چینی علاقه دارند، جالب است چرا که فلسفه چینی در بسیاری از هنر های رزمی ظهور می کند. بنابراین ساندا ترکیبی از بوکس و کشتی است، در عین حال که برای کسانی که این ورزش را بیش از حد وحشیانه می دانند، آرنج و زانو را حذف می کند.

در پایان باید بگویم ساندا یا سانشو هنری رزمی است که خود را در بسیاری از جنبه ها مانند تقابل در ورزش، آموزش نیرو های نظامی و دفاع شخصی ثابت کرده است.

منبع: mmartial.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا