تناسب اندامورزشی

ورزش رزمی کیوکوشین چیست و چگونه می توان آن را آموخت؟

ورزش کیوکوشین، توسط هنرمند رزمی ژاپنی به نام سوسای ماسوتاتسو اویاما در دهه 1950 میلادی ایجاد شد، این هنر رزمی یکی از سبک های کاراته اما با شدت بیشتر است. اویاما که با دست خالی با گاو مبارزه می کرد، معتقد بود که تمرینات کاراته باید شامل روش های آموزشی دقیق باشد که هم قدرت و نظم ذهن و هم قدرت بدنی را آزمایش کند.

ورزش رزمی کیوکوشین کاراته در سال ۱۳۵۶ هجری شمسی توسط یوسف شیرزاد در ایران بنیان گذاری شد. در سال ۱۳۵۸ اولین تیم ملی کیوکوشین ایران تشکیل شد و تیم ایران در دومین دوره از مسابقات جهانی توکیو با ۵ ورزشکار حضور یافت. از اولین نسل کیوکوشین کاران در ایران می توان به محسن آشوری، حمید سلطانی، مسعود همایونپور، سید داود محمدی و مجید حنایی اشاره کرد که پس از مرگ اویاما هر کدام به یکی از شاخه های کیوکوشین روی آوردند.

اویاما در سال 1992 میلادی درگذشت، اما بسیاری از روش های تدریس او همچنان ادامه دارند. روش های اویاما عبارت اند از: اسپارینگ، آمادگی جسمانی و کاتا.

 سوسای ماسوتاتسو اویاما
سوسای ماسوتاتسو اویاما به همراه جمعی از شاگردانش

پاسپارینگ

هنر رزمی کیوکوشین به دلیل تمرینات رزمی کاملاً تماسی اش مشهور است. برخلاف بسیاری از سبک های رزمی دیگر، دانش آموزان کیوکوشین معمولاً از وسایل محافظتی در حین تمرین با هم استفاده نمی کنند. مدارس کیوکوشین سعی می کنند مسابقات بین دانش آموزان را به شکل اسپارینگ واقعی و عملی ارائه دهند. دانش آموزان با بازو های برهنه شان ضرباتی را به قسمت میانی بدن خود وارد می کنند تا بدن خود را سفت کنند.

“100 Man Kumite” یک شاهکار معروف است که توسط برخی از تمرین کنندگان ورزش کیوکوشین تکمیل شده است. در طول این “Kumite”، که در زبان ژاپنی به معنای “نبرد” است، دانش آموزان باید در دور های دو دقیقه ای مبارزه با 100 حریف را پشت سر بگذارند.

آمادگی جسمانی در کیوکوشین

مدارس کیوکوشین به منظور آمادگی دانش آموزان این ورزش برای مسابقات و مبارزه، زمان زیادی را برای آمادگی جسمانی دقیق دانش آموزان صرف می کنند. با توجه به وب سایت سازمان کاراته کیوکوشین آمریکا (AKKO)، در یکی از دستورات این سبک آمده است که “همه خواسته های خودخواهانه باید در آتش ملایم تمرینات سخت پخته شوند.”

اویاما در یک مقطع از زندگی اش، روزانه 12 ساعت در کوه، دشت و بیابان به تمرین ورزش کیوکوشین می پرداخت. او زیر آبشار های سرد تمرین می کرد، سنگ های رودخانه را با دست برهنه می شکست و از درختان به عنوان تخته های تمرین استفاده می کرد. اویاما روزانه صد ها بار از روی گیاهان کتان می پرید. در زمستان هم اویاما دست از تمرین نمی کشید و با ظاهری نیمه برهنه در هوای سرد تمرین می کرد.

تمرینات سخت ورزش کیوکوشین
تصاویری از تمرینات سخت کیوکوشین توسط اویاما

تمرین کنندگان امروزی کیوکوشین به طور معمول تمریناتی مانند حرکت پرتاب، دراز و نشست، ضربات اسکوات، جک پرش و کوهنوردی را انجام می دهند. در (AKKO) کسی نامزد دریافت کمربند مشکی خواهد شد که بتواند، هر یک از این تمرینات را برای ارتقاء به صورت 60 مرتبه انجام دهد.

کاتا

دانش آموزان ورزش کیوکوشین به صورت کاتا نیز آموزش می بینند. کاتا یک کلمه ژاپنی است که به معنی “شکل” است. کاتا ها، اشکال یا الگو هایی هستند که در آن ها هنرمندان رزمی لگد زدن، محاصره و ضربات را تمرین می کنند.

به نقل از وب سایت بانف، کیوکوشین کاراته اویاما می گوید: “زندگی انسان ها تنها زمانی درخشان و نیرومند می شود که صیقل داده و معتدل شود.” کاتا یک روش آموزشی برای پرداختن به تکنیک های دانش آموز کیوکوشین است. دانش آموزان باید هر تکنیک در یک کاتا را از طریق تمرین به خاطر سپرده یا اصلاح کنند.

تمرین کاتا یک روش آموزشی است که کیوکوشین از آن برای ترکیب شرایط روحی و جسمی استفاده می کند. تمرین کاتا نیز راهی است که مدارس کیوکوشین با آن به ریشه های هنر های رزمی احترام می گذارند. همچنین ورزش کیوکوشین می تواند بهترین ورزش رزمی برای دعوا و دفاع شخصی هم باشد.

قوانین ورزش کیوکوشین

 • در کیوکوشین کاراته ضربه پا به سر مجاز است اما ضربه دست به سر و گردن به هر صورتی غیر مجاز است.
 • ضربات آرنج و مشت زدن به قسمت از شانه به بالا و سر و گردن خطا بوده و منجر به اخراج بازیکن ضربه زننده می شود.
 • انواع ضربات با تیزی کنار دست و نوک انگشتان در مبارزه رسمی ممنوع می‌باشد.
 • در مبارزه مردان هر نوع ضربه به بیضه ممنوع بوده و باعث اخراج ضربه زننده می شود.
 • هر نوع ضربه عمدی از پشت به حریف خطاست و شامل اخطار خواهد شد.
 • ضربه به حریفی که نشسته یا به زمین افتاده خطا است و در صورت تکرار یا شدت بالای حمله، فرد مضرب اخراج می شود.
 • هر نوع هل دادن، گرفتن حریف و یقه به یقه شدن در ورزش کیوکوشین کاملاً خطا محسوب می‌شود.
 • اگر به حریف ضربه بزنید، ضعف نشان داده و به زمین بی افتد، اما قبل از ۳ ثانیه (تا شماره 3 داور) برپا خیزد، امتیاز وازاری محسوب می‌شود.
 • اگر به حریف ضربه بزنید، ضعف نشان داده، به زمین بیفتد و قبل از ۳ ثانیه (تا شماره 3 داور) حریف از جای خود بلند نشود، امتیاز ایپون یا ناک اوت محسوب می‌شود.

کمربند های کیوکوشین

کمربند مشکی کیوکوشین

در کیوکوشین هر رنگ کمربند دارای معنی و مفهوم خاصی است که شامل این رنگ ها است:

 • سفید: سمبل خلوص و پاکی بوده و یعنی مبارز تازه کار است.
 • نارنجی: درخشیدن مانند طلوع خورشید در ورزش کیوکوشین.
 • آبی: به آرامش و امید رسیدن ورزشکار.
 • زرد: شروع تابش آفتاب کیوکوشین به روح و جسم ورزشکار.
 • سبز: آغاز جوانه زدن کیوکوشین در قدرت روحی و بدنی مبارز.
 • قهوه‌ای: مبارز خاکی تر از قبل شده و تکبر و ناخالصی های روحی او محو شده اند.
 • مشکی: ماهر شدن مبارز در کیوکوشین. (در این مرحله مبارز متوجه می شود که هنوز راه زیادی برای پیمودن دارد.)

منبع:

sportsrec.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا