تناسب اندامورزشی

بهترین ورزش های رزمی مناسب برای بانوان

اگرچه همه هنرهای رزمی از جهات خاصی با یکدیگر متفاوت هستند، اما یک چیز در میان همه آن ها مشترک است: همه ورزش های رزمی برای اهداف رزمی و دفاع شخصی ایجاد شده اند. آن ها به گونه ای ایجاد شده اند که افرادی که در در مبارزه حاضر می شوند، می توانند با استفاده از تمام تمرینات و تکنیک های هنر های رزمی، پیروز شوند. در این مقاله ما در مورد بهترین ورزش رزمی برای دعوا برای بانوان صحبت می کنیم که با کمک آن ها می توانید در مواقع ضروری از خود دفاع کنید.

ما آن ها را بر اساس چند معیار مختلف رتبه بندی می کنیم که مهمترین معیار مؤثر بودن آن ها در زمینه دفاع شخصی است.  پس از آن، در مورد مزایای کلی ورزش های رزمی برای بانوان صحبت خواهیم کرد. مانند عضله سازی، کاهش وزن، افزایش اعتماد به نفس و غیره.

هنر رزمی تکواندو

ورزش رزمی تکواندو، یک نوع هنر رزمی کره ای و یکی از جدیدترین ورزش های رزمی است که ایجاد شده است. این ورزش، یک هنر رزمی مبتنی بر لگد است که با هدف ایجاد یک هنر رزمی توسعه یافته است. در تکواندو فرد می تواند ضرباتی قوی تر و سریع تر از آنچه در هنر های دیگر وجود دارد بزند.

 

البته این ادعا هنوز باید آزمایش شود، درست است که ضربات و تکنیک های تکواندو در صورت تمرین کافی می توانند تهدید آمیز باشند، اما نمی توان گفت برای دفاع شخصی صد در صد مؤثر اند یا خیر. همانطور که در نظریه قدرت “Choi Hong Hi” بیان شد، ضربات تکواندو می توانند نیروی بسیار بیشتری نسبت به ضربات دستی ایجاد کنند، بنابراین یادگیری نحوه استفاده از آن ها می تواند در دفاع از خود به ما کمک کند.

تکواندو بانوان

یکی از دلایل اصلی که من معتقدم تکواندو یک گزینه عالی برای دفاع شخصی زنان است، چیزی است که هیچ کس انتظارش را ندارد. در واقع، وقتی مهاجمی به زنی حمله می کند، از یک زن انتظار می رود که سعی کند با لگد، ضربه، گاز گرفتن یا موارد مشابه تلاش کند از خود دفاع کند. در حقیقت، مهاجمان انتظار ندارند که یک ضربه قوی به کبد یا یک ضربه از جلو به کشاله ران آن ها وارد شود. 

تکواندو می تواند یک هنر رزمی غافلگیر کننده به همراه قدرت خالصی که می توان با تمرین زیاد به دست آورد، باشد. همه این گفته ها می تواند ورزش رزمی تکواندو را به یک ابزار دفاع شخصی باورنکردنی برای بانوان تبدیل کند. اگرچه به دلیل تأکید بیش از حد روی ضربات پا، شاید بهترین ابزار موجود نباشد. 

کاراته برای بانوان

بدون شک کاراته محبوب ترین هنر رزمی روی کره زمین است و همچنین شگفت انگیز ترین پایه برای دفاع از خود است. کاراته مانند تکواندو نیست که فقط مختص به یک قسمت از بدن باشد. در کاراته حملات قوی توسط هر دو دست و پا ها انجام می شود.

حملات در کاراته همه جانبه اند و همین امر رتبه این ورزش را بالا تر از تکواندو قرار می دهد. در این ورزش رزمی روی هم روی حرکات دست و هم حرکات پا تمرکز زیادی شده است. البته ممکن است یادگیری این ورزش برای بانوان کمی سخت باشد اما به شدت می تواند کمک کننده و مؤثر باشد.

ورزش رزمی کاراته

اگرچه سبک های مختلف کاراته کارایی های متفاوتی را در مبارزه ارائه می دهند (سبک هایی مانند گوجوریو و کیوکوشین که انواع مؤثر تری هستند)، اما تقریباً همه انواع کاراته شما را برای انواع موقعیت های دفاع شخصی آماده می کنند، کاراته می تواند با یک حمله سریع و قوی زندگی شما را نجات دهد.

هنر رزمی جوجیتسو

امروزه ورزش رزمی جوجیتسو در میان ورزشکاران به خصوص بانوان ورزشکار محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این هنر رزمی تأکید زیادی بر غلبه بر حریف با استفاده از مجموعه ای از تکنیک ها است. جو جیتسو می تواند در شرایط سخت و هنگام غلبه بر اشخاص قدرتمند تر به شما کمک کند. 

اگر این یک لیست کلی از هنر های رزمی بود، جوجیتسو قطعاً جایگاه بالاتری داشت، اما وقتی صحبت از بانوان به میان می آید، مشکلات خاصی در این ورزش وجود دارد که باید بررسی شود. این هنر رزمی برای دفاع از خود عالی است، اما شاید مناسب همه نباشد.

به بیان ساده، مردان و زنان از نظر بیولوژیکی متفاوت هستند. زنان به طور کلی ظریف تر هستند و این از نظر استاندارد آن ها را در موقعیت نامطلوبی قرار می دهد. دقیقاً به همین دلیل بهتر است هنگام حمله اولویت اول آن ها دور شدن از موقعیت خطرناک در اسرع وقت باشد. 

هنر رزمی جیوجیتسو

از آنجایی که ورزش رزمی جوجیتسو تقریباً همیشه مبارزه را به زمین می کشاند، بانوان را در معرض خطر قرار می دهد. اگرچه آن ها می توانند با تکنیک های مخصوص از مهاجم بهتر عمل کنند، اما زمین جایی نیست که شما بخواهید با یک حریف بزرگ تر و سنگین تر مبارزه کنید. 

با این وجود، این ورزش رزمی می تواند مهارت های باورنکردنی را به افراد آموزش دهد و باید توسط همه شناخته شود. جوجیتسو در مبارزه می تواند آخرین گزینه بوده و برای زمانی باشد که نمی توانید روی پا های خود مبارزه کنید. این ورزش مهارت های ضروری برای بقا را به شما ارائه می دهد، و حتی ممکن است اولین هنر رزمی باشد که زنان باید آموزش ببینند، اما قطعاً این بهترین گزینه هنگام حمله به زنان نیست. 

موی تای (کیک بوکسینگ)

وقتی به کسی می گویید که هنر رزمی موی تای یا کیک بوکسینگ گزینه مناسبی برای دفاع شخصی زنان است، معمولاً با ایده شما مخالفت زیادی خواهد کرد. بسیاری می گویند: “این ورزش برای زنان بسیار شدید و خشن است”. با این حال آن ها متوجه نمی شوند، این دقیقاً همان چیزی است که برای دفاع بسیار موثر است. 

اگر زنی برای آموزش هنر های رزمی به قصد دفاع شخصی به باشگاه می رود، دیگر آسان بودن یادگیری برای او دروغ محض است زیرا آن ها باید برای چیزی که ممکن است در خیابان اتفاق بیفتد تمرین می کنند. افرادی که به دیگران حمله می کنند بسیار خشن و بی رحم هستند و هدف آن ها فقط آسیب رساندن است. برای این مهاجمان جنسیت قربانی تفاوت ندارد و با زنان نرم تر برخورد نخواهند کرد.

کیک بوکسینگ بانوان

به همین دلیل است که ورزش رزمی ای مانند کیک بوکسینگ، با ضربات سنگین و سرعت فوق العاده باورنکردنی و مبارزه با چنگ زدن، ضربه با آرنج، مشت زدن و موارد دیگر یک هنر رزمی عالی برای بانوان است. این هنر رزمی به زنان توانایی استفاده مؤثر از تمام اندام خود و توانایی ارائه حرکات خشونت آمیز و وحشیانه را می دهد.

البته یکی از مشکلات کیک بوکسینگ، مخصوصاً برای زنان، این است که به قدرت بدنی زیادی نیاز دارد. البته، هر دختری می تواند یک مرد را با یک قلاب به موقع ناک اوت کند، اما به زبان ساده، یک زن به اندازه یک مهاجم مرد قدرت تولید نمی کند، که این می تواند هنوز زنان را در هنگام حمله آسیب پذیر کند. 

اگر می خواهید در کنار آموختن نحوه مبارزه خشونت آمیز و وحشیانه، شانس زنده ماندن خود را نیز به طور تصاعدی افزایش دهید، کیک بوکسینگ انتخاب خوبی است.

هنر رزمی جودو

همچنین یکی از محبوب ترین و در دسترس ترین هنر های رزمی روی کره زمین جودو است. جودو نیز یک هنر رزمی تاریخی است که قدمت آن به بیش از صد سال می رسد. این ورزش، یک هنر متمرکز بر حمله و پرتاب است، در آن از شتاب برای بی ثبات کردن حریفان و آسیب رساندن آن ها استفاده می کنند. جودو یک هنر رزمی بسیار مؤثر برای دفاع است، این ورزش شامل برخی از مؤثر ترین و باورنکردنی ضربه ها است. 

یکی از مهم ترین دلایل این که چرا جودو یکی از بهترین ورزش های رزمی برای بانوان است، این است که بیشتر نزاع ها حداقل در خیابان، از نزدیک شروع می شوند. گذشته از آن شاید در کیک بوکسینگ و اکثر هنر های رزمی بر روی ضربه های نزدیک تمرکز آن چنانی نمی شود و حتی اگر فاصله بسیار نزدیک باشد، ممکن است مهارت شما بی تاثیر باشد. اما در مورد جودو می توان گفت برای نزاع های خیلی نزدیک بسیار مؤثر خواهد بود.

جودو برای بانوان

مثلا اگر یک مهاجم مرد بخواهد یک زن را از بغل در آغوش گرفته و به زمین بیاندازد تا بتواند به او آسیب بزند، اگر زن جودو آموزش دیده باشد به راحتی می تواند شرایط را زیر و رو کند و مهاجم را به زمین کوبیده و دور شود.

جودو به زنان اجازه می دهد در محدوده ای که ضربه زدن تمام کارآیی خود را از دست می دهد از خود دفاع کنند. البته از آن جایی که جودو بسیار نزدیک است در خطرناک ترین محدوده مبارزه نیز هست، اما اگر به درستی اجرا شده و خوب تمرین شود، بر روی مهاجمان بزرگ تر از ورزشکار نیز کار می کند که این خاصیت جودو را برای زنان ایده آل می کند. 

ورزش رزمی MMA برای بانوان

احتمالاً مدرن ترین هنر رزمی، ورزش MMA است و دلیل آن، این است که فقط ترکیبی از هنر های رزمی مختلف است، البته ترکیبی بسیار مؤثر است. چیزهای زیادی برای گفتن در این مورد این ورزش وجود ندارد، همه مواردی که هنر های رزمی بالا فاقد آن هستند در یک ورزش MMA جبران شده است.

آیا شما یک مبارز کیک بوکسینگ هستید، اما هیچ تجربه ای در مبارزه ندارید؟ می توانید در MMA جودو یا جوجیتسو را به مبارزه خود اضافه کنید و برعکس. 

ورزش MMA برای بانوان

ماهیت MMA این است که مبارز مهارت خود را تا آنجا که ممکن است کامل کند، بدین معنا که یک زن که در MMA آموزش می بیند برای تکمیل مهارت های خود درگیری های چشمگیر زمینی و غیره را نیز تجربه خواهد کرد. 

با آموزش MMA، شما خود را برای تقریباً همه شرایط احتمالی رزمی آماده می کنید، که این امر شما را به طرز باور نکردنی غیر قابل شکست می کند.

ورزش کراو ماگا (Krav Maga)

کراو ماگا یک سبک رزمی نظامی بسیار محبوب است که توسط ارتش اسرائیل تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

این سبک رزمی بر آماده سازی فرد برای درگیری های فیزیکی، خشونت آمیز و کشنده است. این آموزش ها برای این است که آن ها بتوانند در یک منطقه جنگی زنده بمانند. چیزی که در Krav Maga وجود دارد و در MMA وجود ندارد این است که در این نوع هنر رزمی همه حرکات غیرقانونی است. آسیب به چشم، ضربه به کشاله ران، گلو، و موارد دیگر همه در این هنر رزمی آزاد است. کراو ماگا برای موقعیت های کشنده طراحی شده است.

البته اگر یک مبارز MMA با تجربه با یک جنگنده Krav Maga مبارزه کنند، جنگنده MMA احتمالاً به دلیل دانش گسترده تر و عمیق تر در مبارزه پیروز می شود. البته در برابر متجاوزی که حاضر است هر کاری را فقط برای صدمه زدن انجام دهد، احتمالاً جنگنده ماگا برتری خواهد داشت. 

با توجه به طراحی و نیت اصلی آن، کراو ماگا بهترین ورزش رزمی برای بانوان است، اما توجه داشته باشید که این تنها در صورتی صادق است که مدرسه آموزش رزمی شما قانونی باشد.

ورزش کراو ماگا

مزایای هنرهای رزمی برای زنان

در ادامه چندی از مزایای هنر های رزمی برای زنان را معرفی خواهیم کرد.

فعالیت بدنی

معمولاً داشتن هرگونه فعالیت بدنی بسیار توصیه می شود. ورزش های رزمی نیازمند فعالیت بدنی بالایی است و این می تواند برای شما فواید زیادی داشته باشد. با هنر های رزمی شما سالم تر و پر تحرک تر خواهید بود و به طور کلی ظاهر و احساس بهتری نیز خواهید داشت. 

اجتماعی شدن

اگرچه بیشتر ورزش های رزمی انفرادی هستند، اما جلسات تمرینی، رفتن به باشگاه بدنسازی و جلسات اسپارینگ همه مستلزم تماس اجتماعی نزدیک هستند و شاید بتواند منجر به ایجاد دوستی یا رابطه قوی با افراد دیگر شود.

انضباط

هنر های رزمی و ورزش های رزمی نیاز به عزم و اراده زیادی دارند. همه نمی توانند آن ها را به درستی تمرین کنند و اگر فردی نظم لازم را نداشته باشد، ممکن است آن را ترک کند. خوشبختانه، مربیان هنگام آموزش بر نظم و انضباط فرد بسیار تاکید می کنند، بنابراین می تواند در این زمینه نیز مفید باشد. 

محدودیت های خود را بیاموزید

از آنجا که انجام ورزش های رزمی نیاز به نظم و انضباط زیادی دارد، مربیان باید به مبارزان خود آموزش دهند که چگونه خود را کنترل کنند. شما برای کشتن کسی نمی جنگید، شما برای پیروزی می جنگید و محدودیت های خاصی وجود دارد که باید به آن ها پایبند باشید تا یک مبارز خوب باشید. 

دفاع شخصی

افرادی که به یادگیری نحوه حمله در ورزش های رزمی می پردازند، نحوه دفاع از خود را نیز می آموزند. اگرچه همیشه باید در صورت امکان از رویارویی با مهاجمان اجتناب کنید، اما زندگی گاهی به شما اجازه فرار یا اجتناب از درگیری را نمی دهد، در چنین شرایطی بهتر است بدانید چگونه از خود دفاع کنید. 

ایجاد اعتماد

ورزش های رزمی ضمن آموزش نحوه حمله، نحوه دفاع و نحوه پیروزی، اعتماد به نفس شما را نیز افزایش می دهد. این به شما امکان می دهد تصویری بهتر و قوی تر از خود داشته باشید و اعتماد به نفسی را که در رینگ دارید، در حین دعوا و تمام جنبه های دیگر زندگی نیز داشته باشید. 

دانش جدید

هنر های رزمی فقط مشت زدن و لگد زدن نیست، سیستم آن ها بسیار پیچیده است و در آن ها معمولاً تاکتیک ها نقش بسیار بزرگ تری در پیروزی دارند و فقط فیزیک خالص بدنی مبارز مؤثر نیست.

یادگیری تاکتیک ها و رویکرد های تاکتیکی جدید و سبک های جدید مبارزه، نه تنها دانش شما را افزایش می دهد، بلکه مغز شما را تحریک می کند، زیرا یک مبارزه برای پاسخ سریع به آدرنالین نیاز دارد.

شما به عنوان یک شخص رشد خواهید کرد

هر تجربه جدید خاص است و شما را قادر می سازد تا خود را به عنوان یک انسان توسعه دهید. هنر ها یا ورزش های رزمی جنبه ها و رویکردهای مختلفی دارند و یادگیری آن ها مطمئناً شما را قادر می سازد تا به عنوان یک فرد رشد کنید. 

منبع:

wayofmartialarts.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا