سلامتورزشی

ورزش در پرواز

شما هرگز نباید اجازه دهید تا در شرایط سخت دچار خطر DVT یا ایجاد لخته خون شوید. باید همواره سعی کنید بدن خود را در حال حرکت نگه دارید. یکی از این شرایط هنگام مسافرت با هواپیما است که شما ممکن است مجبور باشید مدت زمان زیادی را بدون حرکت بمانید. در این مطلب اقدامات احتیاطی مناسب که برای جلوگیری از وقوع DVT است را در قالب ورزش در پرواز برای شما عزیزان بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

تمرینات در حالت نشسته روی صندلی

چرخاندن مچ پا: پای خود را از کف زمین بلند کنید و پاهای خود را از مچ بچرخانید. این کار را به گونه ای انجام دهید که انگار با انگشتان خود یک حلقه را می سازید. این کار را به مدت 15 ثانیه ادامه دهید و سپس در جهت معکوس حرکت را تکرار کنید. برای هر دو پا این حرکت را انجام دهید.

حرکات کف پا: پاشنه های خود را روی زمین نگه دارید و جلوی پای خود را تا حد ممکن بالا ببرید. یک یا دو ثانیه در همین حالت کشیده نگه دارید، سپس پاهای خود را صاف کنید. در مرحله بعد پاشنه های خود را تا حد ممکن بلند کنید و قسمت Ball انگشتان یا تکیه گاه انگشتان پاهای خود را روی زمین نگه دارید. به مدت 30 ثانیه ای حرکت را ادامه دهید.

حرکات کف پا
بالا بردن زانو

بالا بردن زانو: زانوی خود را خم نگه دارید، سپس زانوی خود را تا سینه بلند کنید. بعد دو ثانیه به حالت عادی برگردانید و سپس با پای دیگر خود حرکت را تکرار کنید. برای هر پا 20 تا 30 بار این حرکت را تکرار کنید.

چرخش شانه: شانه های خود را به سمت بالا بکشید، سپس آنها را به سمت عقب، رو به پایین و جلو بکشید و سعی کیند حرکت دایره ای ملایمی را با شانه های ود انجام دهید. این ورزش را به مدت 30 ثانیه ادامه دهید. سپس در صورت تمایل در جهت معکوس حرکت را ادامه دهید.

حرکت بازو: همانطور که روی صندلی نشسته اید بازوهای خود را حرکت دهید و با یک زوایه 90 درجه خم کنید. سپس بازو یکبار به سمت قفسه سینه بالا آورده و سپس به پایین بکشید. برای بازوی دست دیگر نیز این حرکت را انجام دهید. به مدت 30 ثانیه این حرکت را ادامه دهید.

تمرینات کششی نشسته

کشش زانو تا قفسه سینه: کمی خم شوید و با هر دو دست خود یکی از زانوهای خود را به سمت قفسه سینه خود بکشید. در همین حالت کشیده به مدت 15 ثانیه نگه دارید. سپس به آرامی زانوی خود را پایین بیاورید. همین حرکت کششی را با زانوی دیگر خود تکرار کنید. 10 کشش برای هر پا انجام دهید.

حرکت رو به جلو: هر دو پا را روی زمین نگه دارید و به آرامی خم شوید و دست های خود را به مچ پا برسانید. این حالت کششی را به مدت 15 ثانیه ادامه دهید و به آرامی به حالت نشسته بازگردید.

کشش دست در بالای سر: هر دو دست را مستقیماً بالای سر خود بلند کنید. مچ یک دست خود را با دست دیگر بگیرید و به آرامی به یک طرف بکشید. کشش را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و با دست دیگر تکرار کنید.

کشش شانه: دست راست خود را روی شانه چپ خود قرار دهید. سپس دست چپ خود را پشت آرنج راست خود قرار داده و آرنج را به آرامی به سمت بدن خود بکشید. کشش را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و سپس جرکت را با بازوی دیگر تکرار کنید.

کشش دست در بالای سر

کشش گردن: گردن و شانه های خود را آرام و صاف نگه دارید. سپس گوش راست خود را به سمت شانه راست خود حرکت دهید و سپس به سمت شانه چپ بچرخانید و در هر موقعیت سر را حدود 5 ثانیه نگه دارید. 5 بار این حرکت را تکرار کنید.

در ادامه نکات کلی در مورد ورزش در پرواز بیان شده است.

نکات کلی

  • سعی کنید تا حد امکان ساق پای خود را در یک ارتفاع بالا نگه دارید. در صورت لزوم، می توانید پای خود را روی چمدان قرار دهید.
  • اگر فرصتی برای حرکت در اطراف کابین ایجاد شد، حتما از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید.
  • برای اینکه بدن شما کم آب نشود تا حد ممکن از مایعات استفاده کنید. توصیه می شود بیشتر آب بنوشید.
  • قبل از اینکه سوار هواپیما شوید بهتر است حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید.

همه موارد فوق نکات مفیدی هستند که در صورت انجام آن ها سفر راحت تری خواهید داشت. در همه سفرهای خود با هواپیما به یاد داشته باشید ورزش در پرواز از بهترین راه ها برای تحمل کردن شرایط سخت نشستن است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا